Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Зошто толку ве иритира женава, ја познавате лично па имате став дека е глупа или така од партија ви рекоа дека треба да ја нарекувате?
Не ме иритира Катица, напротив. Ме смее. А за да имам став дека е глупа, не треба да ја познавам лично. Таа стана јавна личност, и можам слободно да ја судам по јавните настапи и резултатите од нејзината работа. Катица е глупа ко кур.
Знаете воопшто нешто за нејзината кариера, фамилија и сл. или само ради тоа што сите големи риби ке ги стави во мала мрежа, а вие претпоставувам имате некаква корист од нив или сте некое пиунче во целава игра?
Тотално потпросечна и медиокритетска кариера. Најобичен лигав чиновник, ко илјадници други во државава. Не стави никого во мрежа, напротив, со нејзината некадарност силно им помага.
Ако е она глупа какви се тие што ја изгласаа неа за специјален јавен обвинител... идиоти ретардирани можда или нешто уште пониско, а па замисли па тие второ и трето степените потрчковци што им го лижат гзот, тие какви се?
Тие од ВМРО паметни, затоа што не се луди да изберат некој способен да ги гони. Тие од СДСМ, сто пати поглупи од нејзе.
Мене жената како лик, како појава, ми изгледа како да ги нема тие покрети што ги поседува "елитата",тие убедливите, самоуверени, самобендисани покрети, не изгледа баш фенси, или да кажам важна да се прави, ама затоа има нешто во неа што ги освојува симпатиите на народот. Во моментов покажува кур со муда во дебелина и во должина кој што го немаат сите политичари заедно. Сите сега да се наредат на Рекорд еден позади друг немаат толкав колку што и е на обвинителката, заедно со двете нејзини симпатични помошнички.
Во моментов покажува едно големо ништо. Досега нејзината работа е целосно фијаско. Еден отворен случај во предистрага, 8 одбиени барања за притвор, едно противзаконско апсење и десетици пријави за злоупотреба на службена положба.
Мојот став околу целава оваа фрка е: За секој што направил криминал да следува санкција дупла него што законот налага баш ради одговорноста и важноста на функцијата која ја вршеле или вршат. Јас не сум емотивно поврзан према ниедна партија нити ке бидам. Сум гласал редовно, со слободна волја без никаков притисок и во тој момент сум мислел дека изборот ми бил исправен. Работите се менуваат, како и карактерот на политичарите.
Сметам дека партијата треба да биде поврзана за мене,она треба да трча за мене т.е за секој од нас кој е дел од народот. Тие политичарите треба да работат за нас а не ние за нив, и незамисливо за мене е ради 100 луге во собрание 2 милиона народот да се дели и повредува, физички или вербално не е битно како и да ги понижува државните институции оценувајки ги како второстепени односно со понизок ранг од партијата или власта.
Супер. Јас ти викам, дека Катица работи спротивно на твоите интереси. Катица и нејзината некомпетентност сами по себе се гаранција дека правда нема да видиме во оваа епизода.
Така и нашите деца ке знаат што треба а што не треба, што е праведно а што е неправедно, ке имаат поисправени вредности кон кои ке се насочуваат во животот.
Вредности. :D Новиот човек кој ќе се води од некои универзални вредности и со нив ќе создаде ново општество, многу поубаво од досегашното е само глупа комунистичка мантра. Која после си ја презеле и западните држави, затоа што на елитите им одговара да владеат со заслепени на кои ќе им продаваат магла. Светот го движи интерес, не вредности. Ако сакаш да ги научиш децата на нешто полезно, научи ги на тоа.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Паметни.

Логика бе батка. :D
Така е, стави неспособен за да не ти го пронајде криминалот, така тие што потпишувале мислеле, ама јас според она што го гледам мислам дека тие што треба да се плашат се исплашени и изненадени од спремноста на СЈО.
Навредите и омаловажувањата од типот, глупа, неспособна, грда и сл. се само фино спакувани за јавност демек нема простор за паника,се е во ред. Наместо да го губат времето со вреѓање нека докажат дека се невини. Се е само маска за народот, за прикривање на стравот. Мислам дека СЈО има голема поддршка од внатре а поготово од надвор, што и мене не ми се допаѓа баш.
Зошто да мора секогаш некој од надвор да ни ги расчистува сметките во свој двор?
Зошто нашето судство, полиција и сл. никогаш не покажат способност дека се спремни да носат големи одлуки и да покажат храброст кога станува збор за криминал од државна важност?
Све нешто корумпирано,подмитено, све лингури.
Нешто ке должиме на странциве после, ама што, не знам, пошто самите сме неспособни, тоа е, вистината ке ја чекаме од страна, ама таа нема да биде бесплатна.
Ке видиме што ке биде, мене ми е најважно било кој суд, ако постои криминално дело, да биде докажано, и санкционирано, не ме боли уво за имиња, за рекла казала информации на медиумите, за локални патриотчиња што шпекулираат по улица, но ме боли ако некој си игра со народот и државата и сакам да биде казнет.
Преку глава ми е од криминалци и рекетари да ни ја водат државата,откако сум роден дозволуваме да продаваат фирми кои не се нивна сопственост и да крадат народни пари. Мора да се оправиме и јас верувам дека имаме потенцијал.
Лугето бегаат од овде, едвај чекаат да фатат магла некаде на запад, тоа е најголем мерач на квалитетот на животот.
Кога ке се иселат сите кој ке остане овде, администрацијата?
Па после нека не кукаат кога за ручек ке јадат хартија и тоа увезена, пошто нели нема производство све отишло у три пичке материне.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Така е, стави неспособен за да не ти го пронајде криминалот, така тие што потпишувале мислеле, ама јас според она што го гледам мислам дека тие што треба да се плашат се исплашени и изненадени од спремноста на СЈО.
Навредите и омаловажувањата од типот, глупа, неспособна, грда и сл. се само фино спакувани за јавност демек нема простор за паника,се е во ред. Наместо да го губат времето со вреѓање нека докажат дека се невини. Се е само маска за народот, за прикривање на стравот. Мислам дека СЈО има голема поддршка од внатре а поготово од надвор, што и мене не ми се допаѓа баш.
Зошто да мора секогаш некој од надвор да ни ги расчистува сметките во свој двор?
Зошто нашето судство, полиција и сл. никогаш не покажат способност дека се спремни да носат големи одлуки и да покажат храброст кога станува збор за криминал од државна важност?
Све нешто корумпирано,подмитено, све лингури.
Нешто ке должиме на странциве после, ама што, не знам, пошто самите сме неспособни, тоа е, вистината ке ја чекаме од страна, ама таа нема да биде бесплатна.
Ке видиме што ке биде, мене ми е најважно било кој суд, ако постои криминално дело, да биде докажано, и санкционирано, не ме боли уво за имиња, за рекла казала информации на медиумите, за локални патриотчиња што шпекулираат по улица, но ме боли ако некој си игра со народот и државата и сакам да биде казнет.
Преку глава ми е од криминалци и рекетари да ни ја водат државата,откако сум роден дозволуваме да продаваат фирми кои не се нивна сопственост и да крадат народни пари. Мора да се оправиме и јас верувам дека имаме потенцијал.
Лугето бегаат од овде, едвај чекаат да фатат магла некаде на запад, тоа е најголем мерач на квалитетот на животот.
Кога ке се иселат сите кој ке остане овде, администрацијата?
Па после нека не кукаат кога за ручек ке јадат хартија и тоа увезена, пошто нели нема производство све отишло у три пичке материне.
Па во глобала и сам одговори, судството е наместено од страна на Мјалкови и сите судии се со нож под грло или дебел долг, затоа иде вака тешко работава, ама среќа се вмеша Меѓународната Заедница и се ке се сработи како што треба.

Едино нешто што им оди во полза на ДПМНЕ се овие терористички напади и бегалците па затоа вака пливаат колку што можат...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.364
Едните влечат на една страна, другите на друга страна. (едните удрија во Централен регистар, другите кај Чауш)
Е затоа Македонија има и ќе има сложено име ... не бива држава од нас.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Па во глобала и сам одговори, судството е наместено од страна на Мјалкови и сите судии се со нож под грло или дебел долг, затоа иде вака тешко работава, ама среќа се вмеша Меѓународната Заедница и се ке се сработи како што треба.

Едино нешто што им оди во полза на ДПМНЕ се овие терористички напади и бегалците па затоа вака пливаат колку што можат...
Па според мене и не е баш некоја среќа, некој Шваба да ми кажува како да направам држава, демек он е тој паметниот а ние експериментални глувчиња. Ни тие не се со две глави, си го имале Хитлер, кој денес сите тајно во своите скриени ормарчиња си го обожуваат и имаат по една слика од него ко ние што имаме по некоја во подрум од друг Тито. Разликата е во дисциплината и принципиелноста, тоа што они се горди на тоа што го создале и гледаат да го усовршат, да работат, а ние пошто сме мрзливи алапачи, уговарачи ,коцкари, сакаме брза пара и све што беше создадено со години, квалитетно, испопродадовме. Не е дека не сме свесни како треба работите да бидат, него не сакаме, зошто полесно е да продадеш наследство отколку да создадеш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Опозицијата дека сака да изиграва држава во држава е веќе кажано од страна на фрчковски и комуњарско соросоидска компанија
Го нема,тргнато е итервјутото на човекот од метро и желба за раснење што пропагира премиер албанец,прво федерализација а потоа поделба на Македонија...............
А што е најтрагично секогаш кога сдс добива нелегално власт,секогаш страда Македонија и Македонскиот народ.
Црно и се пишува на Македонија ако црпнатиот со помош на курвата еу и епруветата уса под маската за бркање недокажани и неаболицирани криминалци насилно или со фалсификат успее да победи на изборите што ги бара.

Е ова е цената што ќе треба Македонија да ја плати ако сороссоидите насилно или со фалсификат успееат да победат на избори од кои бегаат како вампир од дрвен колец
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
не е ова дома компјутерот па ке го форматирам и оп нема документи, се си има трага и лесно се врака и не мора којзнае каков стручњак за тоа
бај,д веј и од форматиран компјутер (харддиск) лесно се враќаат податоци. ;)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
http://meta.mk/vanhaute-velosipedot-nema-da-im-go-dadam-vo-muzejot-na-vmro/

Питер ван Плачко. После Македонија не била атрактивна дестинација. Ако слушнат дека има лесни пари од корнишони, има сите нереализирани бриселски будали да ни се преселат во Скопје...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
бај,д веј и од форматиран компјутер (харддиск) лесно се враќаат податоци. ;)
Ако е така лесно од еден историски компјутер ќе си ги повратев податоците од 2006/7 за логирање на кајгана
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Не ме иритира Катица, напротив. Ме смее. А за да имам став дека е глупа, не треба да ја познавам лично. Таа стана јавна личност, и можам слободно да ја судам по јавните настапи и резултатите од нејзината работа. Катица е глупа ко кур.

Тотално потпросечна и медиокритетска кариера. Најобичен лигав чиновник, ко илјадници други во државава. Не стави никого во мрежа, напротив, со нејзината некадарност силно им помага.

Тие од ВМРО паметни, затоа што не се луди да изберат некој способен да ги гони. Тие од СДСМ, сто пати поглупи од нејзе.

Во моментов покажува едно големо ништо. Досега нејзината работа е целосно фијаско. Еден отворен случај во предистрага, 8 одбиени барања за притвор, едно противзаконско апсење и десетици пријави за злоупотреба на службена положба.

Супер. Јас ти викам, дека Катица работи спротивно на твоите интереси. Катица и нејзината некомпетентност сами по себе се гаранција дека правда нема да видиме во оваа епизода.

Вредности. :D Новиот човек кој ќе се води од некои универзални вредности и со нив ќе создаде ново општество, многу поубаво од досегашното е само глупа комунистичка мантра. Која после си ја презеле и западните држави, затоа што на елитите им одговара да владеат со заслепени на кои ќе им продаваат магла. Светот го движи интерес, не вредности. Ако сакаш да ги научиш децата на нешто полезно, научи ги на тоа.
Благодарам ама не.
Децата ке ги научам да критикуваат гласно, да испрашуваат се,да се сомневаат, да се интересираат за науката, да излезат од кутијата на размислување, да бидат креативни и иновативни, да бидат уметници и музичари, да ги сакаат луѓето и да сакаат да се дружат со луѓето од различни националности,да патуваат низ цел свет и да комуницираат, да не бидат заслепени од парите и од материјалните предмети, ако поседуваат многу пари да знаат да ги споделат но и да знаат да ги ценат, да ја почитуваат својата религија,и сите други, но и да се борат ако им ја забранат или наметнат како грешна.
Се ке ги научам, но не и да бидат бесчувствителни арогантни роботи кои се гледаат низ призмата на парите и моќта, неводејки сметка дали некого повредуваат.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Црно и се пишува на Македонија ако црпнатиот со помош на курвата еу и епруветата уса под маската за бркање недокажани и неаболицирани криминалци насилно или со фалсификат успее да победи на изборите што ги бара.

Е ова е цената што ќе треба Македонија да ја плати ако сороссоидите насилно или со фалсификат успееат да победат на избори од кои бегаат како вампир од дрвен колец
:D Исто звучите со Поетска Правда, инаку да во право си ќе победи СДСМ а цената ќе биде да се ослободиме од криминалците.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
http://meta.mk/vanhaute-velosipedot-nema-da-im-go-dadam-vo-muzejot-na-vmro/

Питер ван Плачко. После Македонија не била атрактивна дестинација. Ако слушнат дека има лесни пари од корнишони, има сите нереализирани бриселски будали да ни се преселат во Скопје...
Договорот како независен експерт му завршува на 27 март, но тој најавува дека во Македонија се враќа на 4 април и вели дека ќе продолжи да работи и да ѝ помага на државата да оди напред.
Дужи 2700 евра, а тек па ако му го продолжат договорот...
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Тоа е најголемиот проблем кога ке се стави на кантар моменталната ситуација.
Од една страна се скапите но тешки докази пласирани од странски служби, а од друга страна на кантарот тешкиот криминал. Што и да одлучи кантарот отидовме у курац. Ако се навали накај странските докази, ке си играат шах со нас странциве, пиунчиња ке бидеме. Ако се навали накај тешкиот криминал, најверојатно тој и ке продолжи и ситуацијата нема да биде подобра, мизеријата ке расне, патриотизмот ке расте, а децата наместо животна желба да им биде да бидат космонаути и да мислат на вселената, тие ке мислат како да се иселат на запад и да работад во Мекдоналдс за 7 евра на саат, што и реално е некаков успех во споредба со живот кој го имале во Македонија.
Трета опција сите да ги искинеме гласачките ливчиња па што биде нека биде.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.364
Опозицијата дека сака да изиграва држава во држава е веќе кажано од страна на фрчковски и комуњарско соросоидска компанија
Го нема,тргнато е итервјутото на човекот од метро и желба за раснење што пропагира премиер албанец,прво федерализација а потоа поделба на Македонија...............
А што е најтрагично секогаш кога сдс добива нелегално власт,секогаш страда Македонија и Македонскиот народ.
Црно и се пишува на Македонија ако црпнатиот со помош на курвата еу и епруветата уса под маската за бркање недокажани и неаболицирани криминалци насилно или со фалсификат успее да победи на изборите што ги бара.

Е ова е цената што ќе треба Македонија да ја плати ако сороссоидите насилно или со фалсификат успееат да победат на избори од кои бегаат како вампир од дрвен колец
Како ќе се подели Македонија? На колку парчиња? Сега имате меѓусебен проблем, имате проблем со Сдсм, иначе политичарите албанци се верни до смрт за Дпмне.
Вмро-Дпмне во 2001 им го нудеше на албанците Полог и Дебар, дали сега се спремни да понудат повеќе?
Македонија страда од сите досегашни влади, ај смири се и размисли.

Никому не му е гајле што ти мислиш за власта, важно им е на гласање да гласаш за нив, никому не му е гајле како живееш, гајле му е на гласање да ги заокружиш нив... важно им е тие да бидат власт.
Ако стварно сакаат да знаат што мисли народот, немаше да ги употребат сите тие методи што ги употребиле во овие 10 години.
Еден дел стварно ги подржува, еден дел не ги подржуваат но се плашат да го изгубат работното место-бизнисот, па мораат да достават список, еден дел се поткупува (ако ги следиш како се туркаат за сендвичи и сладоледи), еден дел ги носат од Пустец тие ги нарекуваат човечиња, еден дел ги влечат за уши, еден дел ги задржуваат за врат, еден дел од мртвите гласаат ...
Затоа е целиот овој отпор, пошто ако ги разголиш од валканите практики, тие веќе знаат колку народ стварно ги подржува и знаат дека тогаш ќе биде готово.

Но дали со доаѓањето на другата Влада ќе биде подобро? Тоа ни јас не верувам, се додека не го видам.
Но никогаш повеќе не смееме да им оставиме да ја злоупотребат нашата волја, пошто и тие ќе се утврдат во следните 10 години, ако почнат да ги применуваат истите практики.
Гледам веќе од сега паничиш на постапките на Сдсм, замисли да добијат власт и да ти идат дома да ти се заканат со багабондите од МВР дека мораш за нив да гласаш, ти да ги гласаш, а потоа после изборите да изјават дека народот стои зад нив, меѓу кои и ти со твојот глас.
Дали сакаш утре да ти се инсталира ваква власт, да прават што ќе им се сака, и да се повикаат на народот (меѓу нив и на твојот глас).
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom