Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Луѓе..некоај крема/маст против дупчиња мали(од порано) и црвенило од застарени брумчиња..ми стои црвенилото цело време а нови ретко ми излегуваат..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
За акните мислам дека исхраната игра огромен дел..

Мој другар одкако почна да оди во теретана и почна да се храни здраво сите акни му исчезнаа.Има некои белези на лицето ама полека и тие му снемуваат.

Избегнувајте мајонез,бурек и др мрсни работи. Голем фактор играат и тие за да ви се појават акните.
 
Член од
22 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
sakam da prasam imam problemi so akni na grbot sto da koristam, zatoa sto posle otkako ke mi isceznat mi ostanuvaat fleki i celiot grb mi e isfrlen
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
665
Поени од реакции
334
sakam da prasam imam problemi so akni na grbot sto da koristam, zatoa sto posle otkako ke mi isceznat mi ostanuvaat fleki i celiot grb mi e isfrlen
јас незнам што подразбирате под 'флеки' од акни? но за пеглање на кожата и за измзнување може да помогне хемиски пилинг од овошни киселини, јас иам користено од Dr Wolff овошни киселини http://www.medikamente-preiswert-bestellen.de/medikament-dr--wolff-fruchtsaeurecreme/4924043-dr--wolff-fruchtsaeurecreme.html мислам дека е најјаката што ја има како крема да се продава во аптека. Иначе на дерматолог може да се направи професионален хемиски пилинг со 50% овошна киселина, али тоа е медицински препарат и само со стручно лице се прави, затоа што и ја "гори" кожата и потоа ти се прават рани кои треба сами да се излупат НО резултатот пота е невиден :D
--- надополнето: Jun 22, 2011 11:24 AM ---
ова се и користи и за лузни од акни, но поблаги...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
sakam da prasam imam problemi so akni na grbot sto da koristam, zatoa sto posle otkako ke mi isceznat mi ostanuvaat fleki i celiot grb mi e isfrlen
ти требаат: магдонос, вода и јаболков оцет

вариш магдонос во пола литар вода исто како чај и ставаш околу 4 супени лажици јаболков оцет
мачкај се еднаш дневно
после 2-3 недели треба да имаш прилично видливи резултати
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.924
Поени од реакции
833
Иам проблем со акните на лицето имам и на грбот и на градите(но тие не ме нервираат) и многу ме нервира од време на време се чистат па потоа повторно избувнуваат...не сакам да користам никакви препарати само сакам да знам коа би ми поминале...некаде пишува до 20 година некаде порано...обично од по акните ми излегуваат влакна доста меки а каде што веќе иам добро оформена брада односно тврди влакна веќе ги снема акните...дали после целосното оформување на брадата на лицето би се тргнале акните ??
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Иам проблем со акните на лицето имам и на грбот и на градите(но тие не ме нервираат) и многу ме нервира од време на време се чистат па потоа повторно избувнуваат...не сакам да користам никакви препарати само сакам да знам коа би ми поминале...некаде пишува до 20 година некаде порано...обично од по акните ми излегуваат влакна доста меки а каде што веќе иам добро оформена брада односно тврди влакна веќе ги снема акните...дали после целосното оформување на брадата на лицето би се тргнале акните ??
Јас порано имав голем проблем со акни сега ми исчезнуваат полека имам 18 и пол години.... Иначе бев на дерматолог и тој ми кажа ќе сум ги имал акниве до 20 години :)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.031
Поени од реакции
2.088
Вака сеа , приметив дека за лицето , на чело и од страна кај образите ..акните излегуваат почесто и повеќе ако имаш подолга коса ..од потта , кога одите на теретана или на тренинг ..ја имав долга коса и имав повеке но сега се истрижав кратко без шишки , и одма ми ги снема акните..:) инаку не користам никакви препарати само одржувам хигиена , после секоја физичка активност си го мијам лицето ...со глецерински сапун и толку ..3 пати у денот
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
38
Поени од реакции
1
Imam crvenilo i po nekoja bubulica skoro 2 god i nikako da gi ostranam imam mnogu mrsna koza...HELP ME ! xD
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
а чаре од лузни флеки што и да се,од акни на лице?контратубекс,скинорен?има чаре,20 години сум и више проблемов ме мачи 3-4 год...
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
665
Поени од реакции
334
а чаре од лузни флеки што и да се,од акни на лице?контратубекс,скинорен?има чаре,20 години сум и више проблемов ме мачи 3-4 год...
за се има чаре, само поспецифичен биди, јас сварно незнам што се подразбира под флеки,,, лузни знам? за лузни чаре хемиски пилинг со овошни киселини, али од професионалец - дерматолог ( 50%+ овошни киселини ,што се користат само за медицински потреби)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Дали некој приметил разлика кај акните кога пиел аминокиселини (шо ги користат као допуна во ББ), а сменил режим на исхрана (повеќе растителни влакна, наутро првин со овошје и зеленчук...)? Дали се подобрува нешто со тоа?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
665
Поени од реакции
334
Дали некој приметил разлика кај акните кога пиел аминокиселини (шо ги користат као допуна во ББ), а сменил режим на исхрана (повеќе растителни влакна, наутро првин со овошје и зеленчук...)? Дали се подобрува нешто со тоа?
јас цел живот се бавтам со спорт и здрава исхрана али пусти гени се се гени :D технички не е докажано големо влијание на храанта и акните НО сепак јасно е дека ако се припази на исхраната ке има МАЛО (колку толку ) подобрување... што се однесува до суплементите знам дека цинкот е важен, така да би препорачал нешто со цинк да се зима :)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Дали некој приметил разлика кај акните кога пиел аминокиселини (шо ги користат као допуна во ББ), а сменил режим на исхрана (повеќе растителни влакна, наутро првин со овошје и зеленчук...)? Дали се подобрува нешто со тоа?
Сеа ме замисли, пред да наполнам 18 ми исчезнаја акните посебно тие по грбот, 8 месеци користев амино киселини и топ исхрана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom