Аватар - најскапиот филм во историјата!

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Како што го гледав „2012“ така и „Аватар“ ќе го гледам премиерно во кино затоа што сепак сакам барем тие филмови да ги видам на платно на кино.

Сакам да слушнав од нашиве форумџии други коментари, за овој филм значи сите рецензии ги читам.

Слушнав дека во Бугарија на премиерата биле 3.000 луѓе :nesvest: но... во нашиве кина е предност тоа што нема паузи, во Хрватска за овие подолгите филмови 15 минутна пауза постои, што според мене тоа е вистинско срање, ќе ти се згрди и филм и расположение :jaj:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Како што го гледав „2012“ така и „Аватар“ ќе го гледам премиерно во кино затоа што сепак сакам барем тие филмови да ги видам на платно на кино.

Сакам да слушнав од нашиве форумџии други коментари, за овој филм значи сите рецензии ги читам.

Слушнав дека во Бугарија на премиерата биле 3.000 луѓе :nesvest: но... во нашиве кина е предност тоа што нема паузи, во Хрватска за овие подолгите филмови 15 минутна пауза постои, што според мене тоа е вистинско срање, ќе ти се згрди и филм и расположение :jaj:
Абе какви паузи. Ако сакаат нека го дадат и 10 Божји заповеди(филмот трае 220 минути :vozbud:) нема да станам додека не заврши.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Како што го гледав „2012“ така и „Аватар“ ќе го гледам премиерно во кино затоа што сепак сакам барем тие филмови да ги видам на платно на кино.

Сакам да слушнав од нашиве форумџии други коментари, за овој филм значи сите рецензии ги читам.

Слушнав дека во Бугарија на премиерата биле 3.000 луѓе :nesvest: но... во нашиве кина е предност тоа што нема паузи, во Хрватска за овие подолгите филмови 15 минутна пауза постои, што според мене тоа е вистинско срање, ќе ти се згрди и филм и расположение :jaj:
Ке ти се уморат очите од 3 часа 3D, затоа е можно да има паузи :)

А 3000 луге не е и толко много - премиерната седмица на 2012 имаше 45 илjади гледачи : http://www.cinefish.bg/boxoffice.php?id=219 :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.623
Поени од реакции
18.096
Има го в замундата на CAM Rip :D. Jас лично довечера ке го гледам на IMAX. Има ли некoe 3D кино во Скопиjе ?
За жал нема, а сега да го даваат на IMAX пак ќе одам да го гледам, (добро де ја и така и така пак ќе го гледам :) во кино, ама не е тоа тоа). Читам коментари на ИМДБ и прават споредби помеѓу IMAX и обично кино и кажуваат дека разликата е голема односно дека доживувањето на филмот е неописливо на IMAX, тоа и така е неописливо а можам да замислам што е на IMAX каде што нема да гледаш рамка на екран. Единствена замерка за филмов вчера ми беше некултурава на луѓево, не знам што идат на кино кога не им се гледа филм ебате тоа кретените, ќе земат на сред филм ќе почнат муабети да тераат за искачање, седете си дома така не мора на другите да им расипувате впечаток кога на вас не ви се гледа филм.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ке ти се уморат очите од 3 часа 3D, затоа е можно да има паузи :)
ова 3Д не е класичното 3Д со зелено-црвени цвикери да го гледаш, ова напротив ги одмара очите и мозокот поради тоа што мозокот не се замара да процесира дубина на 2д снимка....
Абе какви паузи. Ако сакаат нека го дадат и 10 Божји заповеди(филмот трае 220 минути :vozbud:) нема да станам додека не заврши.
на Александар Македонски имаше пауза у милениум :) реално глеано треба пауза, не дај боже да ти се моча (или сере) па да неможеш да издржиш :)

Иначе, бевме вчера 5 души да го глеаме филмот, само една карта имаше...ти и*ам среќата....мрзнев на плоштад слушајки го Чола
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе нека е Cam rip, ама барем да е некоја поквалитетна слика, не сенки на луѓе да гледам.
Шо ќе глеаш бе сине?

Некои wanna-be бои, шушкања и 1% од ефектите?

Аман јеботе, бар за ваков филм или глејте го у кино, а ако не можете...почекајте бар 3 месеци и земете го на DVDRip.
Или чекајте 1-2 недели за некои R5 или слично...не вреди ваков филм на cam снимка да се глеа, не знам што сте запнале толку.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Аман бе луѓе! Кино снимка ова она :tapp: Па скратете две кафиња и гледајте си го ко луѓе во Рамстор и слика и звук и се. Верувам дека на крај чувството ќе ви биде неописиво. Јас во Рамстор сум ги гледал, Спајдермен 3, Трансформерс 1, Стелт, Терминатор 4 и ниеднаш не сум зажалил за дадените пари.
Шо ќе глеаш бе сине?

Некои wanna-be бои, шушкања и 1% од ефектите?

Аман јеботе, бар за ваков филм или глејте го у кино, а ако не можете...почекајте бар 3 месеци и земете го на DVDRip.
Или чекајте 1-2 недели за некои R5 или слично...не вреди ваков филм на cam снимка да се глеа, не знам што сте запнале толку.
ако овие коментари стрикно се однесуваа до мене ондак погледнете ги моиете претходни на оваа тема па после критикувајте....

иначе само што се вратив од Рамстор.... за саат време ќе ги споделам со вас импресиите :wink:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ја мислев ќе биде 3Д у Рамстор, не ми праи толку мерак да го глеам сеа...
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Баш го глеав денес "Аватар" у кино и морам да кажам дека беше ооооодличен!! Неам зборови, стварно, супер приказна, одлични ефекти и што е најбитно убава порака испраќа филмот. Многу добар впечаток ми остаи, дефинитивно еден од подобрите филмови во последно време. :)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
значи вака.... пред се многу погрешна претстава имав за филмот пред да го гледам, и не се исполнија моите очекувања, не на база на квалитет туку тотален промашај имав околу развојот на настаните... очекував некоја мутација на луѓе, неуспешно истражување, ширење на бактерија, ама да не ти било тоа работата... режисерот премногу напред отишол во иднината, затоа имаше големи недостатоци за почетокот на дејствието.Многу работи уште на старт беа неразјаснти и ти дур си посветен да ги разбереш прошлите сцени филмот си тече :wink:
тоа можеби беше фалинка која е веројатно намерно направена за да се остави простор после 3-4 години Камерун да направи и продолжение од Аватар но овој пат ќе биде за почетоците(Beginning).... тие што го гледале филмот ќе имаат јасна претстава што би било во alternative future.... ова е всушност проект финансиран од филантропите за постигнување на нивната цел(збориме за сценариото и дејството на филмот, а не реалноста)... кога доаѓаат со оние спејс шатлови, мас дистракшн оридуја и слични современи артилерии... значи воинот беше оној the chosen one со својот тимот кој му беше даден еден период за прилагодување на културата и севкупно животот на Аватарите... во стил на Холивуд успешно му тргна кога ја запозна Аватарката во која подоцна се вљуби и реши да остане... но на другар полковниче и надлежниот за таа мисија тоа не им се допадна па затоа му дадоа рок за да ги натера Аватарите да го напуштат дрвото пуно со тајни :wink:
типот целосно заборави па затоа момците превзедоа се во свои раце и решија да ги истребат.... со помош на мајката природа ранетиот маринец(во тело на Аватар) реши да ги собере сите кланови и живи битија во битката со неговиот човечки вид... секако пред крајот како и на секој филм што му доликува Аватарите успешно се одбранија од вонсериските машинерии и безкрупулозните луѓе... на крај дури беа и на клоци исфрлени од нивната територија(секако оние кој преживеале)... незнам само дали маринецот(односно господин Камерун) бил свесен дека со тоа ја прави својата животна грешка(EPIC FAIL), поради фактот што на таа мисија беа испратени само неколку илјадници, а што со оние на земјата?
значи изглеа несвесно маринецот го прави тоа дело... јасно е дека ако има продолжение за настаните во иднина, дека САД-Русија со здружени сили ќе ги збришат големите плави деликвенти... освен ако режисерот ни дадеше до знаење дека тие се последниот човечки род :toe:
интересен е фактот што поради привремена недоверба која правите Аватари ја имаа спрема маринецот беше избришана кога дечкото така мангупски се реши да го освои нивното најмоќно суштество и притоа да ги воодушеви сите останати...
тоа би било тоа... ова беа моите скромни впечатоци па ако ви се допаднат слободно тркнете на Аватар :wink:

ај ја тркнав сеа да барам AVATAR за да си го сменам мојот Аватар :icon_cool

бесомнено бар според мене.... како цреша на тортата, јас го номинирам филмот на господин Џејмс како...

Movie of the year 2009 - AVATAR

и покрај неколкуте недостатоци бар видов нешто сосема ново и интересно иако работите до негде беа и превидливи... извинете за големата квадратура што ќе ја зафатам со коментаров, сепак се обидував колку поише можам да го скратам :icon_lol:
и се извинувам за печатните грешки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom