Аватар - најскапиот филм во историјата!

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183


Аватар - најскапиот филм во историјата!

Холивудскиот режисер Џејмс Камерон потрошил 500 милиони долари и десет години на создавање на филмот “Аватар“.



Со буџет кој надминува 500 милиони, ова може да стане најскапо филмско остварување во историја на кинематографијата, донесува најновиот број на „Њујорк тајмс“. Познат по своето расфрлање пари за филмови, Камерон го држи рекордот со “Титаник“, со буџет од 200 милиони долари, но, и со најголема заработка во историјата.

Како ќе помине најновото остварување точно ќе се знае во првата недела на американскиот бокс офис, дали ќе стане хит или ќе доживее неуспех.




Не знам зошто но овој филм ми изгледа некако како Modern WarCraft Shit!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Фузија од неколку скапи ефекти, сајфај, акција, љубов. Можеби ќе е ок, ама не ја заслужува целава прашина.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Баш вчера го видов трејлерот на Јади Бурек со Јанко. Изгледа како sci-fi па ќе видиме што ќе биде.
 
Х

Ханзо

Гостин
I sense fail. Кога не можеш да направиш добар филм, расфрли се пари и крекај дека си расфрлал. Пропаст ќе биде филмов, осеќам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Им завидувам на оние држави што имаат јаки кино центри, со феноменално проекции, а особено оние кои ќе го гледаат филмот во 3Д :nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Јас не очекувам ништо од филмов. Филмов го промовираат како нешто што, за да биде убаво треба да бидат потрошени многу пари.
Со тоа што толку многу пари се дадени за филм, јас не очекувам многу, па можеби ќе го игнорирам до моментот кога ќе дојде во кино.
Има филмови кои со огромен буџет, сепак остануваат убав (Господарот на прстените), има филмови кои со огромен буџет, кои се крш филмови (во поново време Терминатор 4), а има пак филмови кои со многу мал скоро невидлив буџет, имаат приказна подобра од филмови на кои се фрлале милијарди (еден од ваквите филмови е Психо на Хичкок, за кој се потрошени десетици илјади долари, а има заработка од милиони).

Така да, не кревам многу прашина околу филмов, и секако нема да зборувам за него во друштво, барем не засега.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не го држи рекордот Камерон со Титаник, Трансформерс 2 оваа година имаше некаде околу 285 милиони потрошено мислам.

Само не знам, ако ги прави ефектите ILM (дечките од Star Wars и Transformers 2), тогаш бар ќе знам дека ако ништо друго, тие пари ќе бидат за ефекти од кои паѓа вилица.
Ако се некои како дебилите од Terminator 4, тогаш ефектите ќе се тиње, односно небитни срања кои а ги видите, а не, исто ви се фаќа.

Секако дека не треба да се палите на пари фрлени за филм, бидејќи секогаш се фрлени за ефекти, а ретко кога се појавува филм кој е тиње, ама вреди да се види ради ефектите. Единствен кој ми текнува е горе-споменатиот Transformers 2.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
вреди да се погледне само заради ефектите во филмот .. 500 милиона мора да видам кај се потрошени + Камерон е одличен режисер , па ќе видиме какво му е ова дело.


The movie is 40% live action and 60% photo-realistic CGI. A lot of motion capture technology was used for the CGI scenes.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
значи еден куп сезнајковци на форумов.

уште не излегол филмов и не сме го гледале а веке почнаа критики - оваков бил, онаков бил.

ајде изфилозофирајте некој одговор и демантирајте ме сега.

ц ц ц ц ц
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Според трејлерот, ефектите и анимацијата е пичу матер, би требало да е најдобра досега :toe: ама не вервам дека ќе вреди филмот за нешто друго сигурно приказната ќе е малку повеќе досадна :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ke go gledam full HD, 3d, Imax, na premiera, hahahaha!
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074
Хм, имам читано негде, после Титаник Џемс Камерон заработил пари да се занимава со неговата најголема љубов 3Д технологијата. Батето 10 године работа на ова. Плус да бидемо реални Џемс Камерн не е пис оф кејк. Батето има име и репутација, филмов ќе биде одличен, и ќе руши рекорди, посебно у Америка каде они се попали по 3Д-то многу.
Е сеа приказната незнам, а за реакциите све е ствар укуса:smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Jas ke go gledam full HD, 3d, Imax, na premiera, hahahaha!
И јас ќе го гледам на Телесинк највероватно :icon_lol:.



Сакам добри научнофантастични филмови, па со нетрпение го очекувам и овај, а за оценка ќе почекам откога ќе го гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom