Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од ThA-BiTcH, 27 октомври 2005.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  Ај престанете за глупости да зборите и дојдете на нормалните теми за бомбите, срање здравството и емигрантите.
   
  На PurplePuma и Daedalus им се допаѓа ова.
 2. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  Од истата причина сперматозоидот го ставив со наводниици живот, бидејќи како што пишав неможе да правиме еквивалент човек-бактерија иако и двете се живот, така и сперматозоид-фетус. Затоа од морално-етичка гледна точка поимот живот според клеточната теорија не е оправдан.
  За да се избегне таа дебата треба да се приеме дека после формирање на зигот веќе има човечки живот во развој. Многу е глупаво/нелогично/неоправдано/лицемерно да велиме до 12 седмица не е живот и може аборт, а ден подоцна неможе оти веќе имаме човечки живот.
  Да сператозоидот како и јајце клетката се потенциален човечки живот, додека од зигот натаму човечки живот(во развој, всушност во развој и после раѓањето, па и цел живот).
  Зигот и рандом соматична клетка има сличност/разлика како глушец и слон.
  Од религиозна гледна точка е незамисливо неоправдано дело абортот.Од биологична, а пред се социална и морално-етичка исто, работата е што еднаш кога злото ќе се одобри и нарече добро тогаш е тешко,тешко да се вратиме на нормата а плус злото сака да се одржи и прошири. Од медицинска гледна точка исто неоправдано, на лекар се оди кога човек е болен,а бремената не е болна желби на лекар не би требало да се исполнуваат, пример одиш на лекар и кажеш сакам да ми ја исечете ногата иако е здрава, просто нема да ти ја исечат(primum non cere)можеби ќе те препратат кај друг специалист.
   
  На sardaukar и Наташа Радио Милева Мара им се допаѓа ова.
 3. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.361
  Допаѓања:
  1.524
  Да не се коцкаме на карта дека утре ,,може,, ке биде подобро? Тогаш да не се коцкаме и на картата дека денес е добро оти утре може да биде многу лошо, денес не ни е гаранција за утре... по таа логика не треба да се раѓаат деца оти родителите или немаат пари или може утре да осиромашат па децата да растат во беда.... таа логика не ми се допаѓа. Во животот треба храброст и борба и работа. Ке работиш, ке се трудиш, ке се бориш и никогаш нема да бидеш 100% сигурен што ке биде утре. Најлошата варијанта е еден ден да се разбудиш и да констатираш дека имаш многу пари ама и многу години, да излезеш во кафана и да видеш таму како децата и внуците на твоите другари се главни фраери, да ти носат покани за на свадба каде твоите другари се свекори, свекрви, баби, дедовци... тогаш ке ти текне дека не требало да чекаш да заработиш пари па после да створиш семејство, ама ке немаш каде...
  Дали децата ке бидат воспитани или багабонти не зависи од парите. Знам многу деца од добро ситуирани семејства, од супер родители но поголеми багабонти од нив нема....
  Ајде малку да разјасниме. Не секој прекин на бременоста е абортус! Може да згрешам со неделиве ама ке молам ако инма некој медицинар нека ме исправи. Абортус е до 12та недела. После 12та недела не е абортус туку се работи за прекин на бременоста на начи што најпрво детето во утробата на мајката се убива со инекција со која директно во срцето му се вбризгува некој си раствор па одкако ке се убие тогаш се индуцира породување и мајката го раѓа како мртвороденче. Од горенаведениве причини сум против прекин на бременоста освен од медицински причини што значи само ако е загрозено здравјето или животот на мајката или детето е со такви аномалии што ако се роди живо не ке може да се развие до степен да има самостоен живот или ако се работи за зачнување во инцест или силување но секогаш тоа да биде ограничено до одредена недела од бременоста. Сите други прекини на бремености, од социјални или незнам какви други причини не ги оправдувам, едноставно ако си доволно зрел/а да се кецаш тогаш треба да си ги прифатиш и последиците од тоа кецање.... ако не сакаш да го гледаш немораш, има кој сака, немора да го убиеш, или ако неможеш да го гледаш има кој може...
   
  На Наташа Радио Милева Мара му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  За силувањето и инцесот кој е виновен?
  1.Силувачот,
  2.Силуваната или
  3.Бебчето.
  Според мене нај виновен е првиот(силувачот) а нај невиновен третото(бебчето). Ако и ти си согласен зошто сметаш дека нај невиниот треба да се погуби?
  Која е таа недела до кога може а потоа не? Што е разликата во однос на денот пред тоа кога може и денот потоа кога неможе.
   
 5. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.361
  Допаѓања:
  1.524
  Мислам дека времето до кога може да се направи прекин на бременоста е битно затоа што има таму од кога бебето почнува да развива осет, слух.... односно некоја граница помеѓу дете и некој збир од клетки кои претендираат да станат дете, е сега како точно се одредува границата не би знаел да кажам односно да одговорам на прашање од типот зошто денес до 24 час може абортис а во 00.01 часот неможе...
   
 6. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  Точно од оваа причина пишав дека од моментот на оплодување има човечки живот(во развој), и нема таква граница до сега е ’’збир на клетки’’(всушност ваков поим е глупост), а од сега дете.
  http://forum.kajgana.com/threads/Абортус-општо-и-дали-оправдувате-или-не.1698/page-346#post-7462675
   
 7. Shahbaz

  Shahbaz Vojo Ushevski

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  582
  ако не се шетала таа разголена нема да била силувана. сто стапа да и се удрат и да си го чува детето.
   
  На Daedalus и Идиот на Социјализмот им се допаѓа ова.
 8. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  Ти го велиш тоа. Јас реков дека силувачот е нај-виновен, а бебчето нај-невино, и прашав која е логиката нај-невиниот да се казни и тоа со смрт.
   
 9. PurplePuma

  PurplePuma Somewhere, over the rainbow...

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  8.023
  Допаѓања:
  8.119
  Абе јас мислев на стари/нови форумџии, гледам чим не се оправаме ние, сите ќутат...

  Иначе @Наташа Радио Милева Мара и јас сеуште не родив, не ни абортирав да ти кажам право, а и сеуште поддржувам право на избор.
   
  Последно уредено: 6 ноември 2015
 10. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  16.446
  Допаѓања:
  34.426
  Се уплаши, признај.
   
  На Agda Beata и PurplePuma им се допаѓа ова.
 11. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  Правото на избор на исис да убиваат го подржуваш ли исто така?
  Да, заради тебе:smirce:.
   
 12. PurplePuma

  PurplePuma Somewhere, over the rainbow...

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  8.023
  Допаѓања:
  8.119
  Можеш да ги пребараш моите мислења на темава, те уверувам дека ќе го најдеш одговорот на сите прашања од ваков тип што ќе ги замислиш.
   
 13. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  347 страници, нема ли да ти е полесно тебе да одговориш?
  1.Правото на избор на исис да убиваат го подржуваш ли исто така?
  2.За силувањето и инцесот кој е виновен?
  -Силувачот,
  -Силуваната или
  -.Бебчето
  3.неможе да правиме еквивалент човек-бактерија иако и двете се живот, така и сперматозоид-фетус
  4.не глупаво/нелогично/неоправдано/лицемерно да велиме до 12 седмица не е живот и може аборт, а ден подоцна неможе оти веќе имаме човечки живот.
  5.И навистина ме интересира како може да се нарече "отстарнување на клетки" "право на избор" абортот кога
  бебето во 12 седмица од бременоста:
  -има веќе одамна срцева дејност,
  -проработува дигестивната система,
  -костниот мозок почнува да работи,
  -главниот мозок е оформен,
  -почнуваат движењата на плодот
  -чуствува болка(уште од 8 седмица)
  -уште од 8 седмица ги чувствува околуплодните води и пулсациите на срцето од мајката
  -лицето се офрмува, носето е оформено,
  -се формираат екстремитетите,
  -рефлексот за цицање за прв пат се појавува...
   
  На Наташа Радио Милева Мара му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Епа затоа и уште рипаш :) Ќе збориме кога ќе родиш. А до тогаш културно ќе те одбегнувам колку можам :)
   
 15. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.661
  Допаѓања:
  12.300
  Демек мајчин инстинкт? Ами тие што абортирале после неколку пати раѓање?
   

Сподели преку: