Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од ThA-BiTcH, 27 октомври 2005.

 1. Shahbaz

  Shahbaz Vojo Ushevski

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  582
  за секое детиште кое си го родила, умрел најмалку еден зигот, и бил исфрен со остатокот лигавштини во твојата гаќа. и тоа е во најдобар теоретски случај, најчесто за еден зигот да продолжи жив, 3 или 4 одат кај ристоса. кој ќе одговара за овие убиства?
   
  На Daedalus и Идиот на Социјализмот им се допаѓа ова.
 2. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Умира. :) Плодот не умира, насила е изваден :)
   
 3. Shahbaz

  Shahbaz Vojo Ushevski

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  582
  што е тоа воопшто битно? поради твоите некадрени јајници и ендометриум си убила којзнае колку деца! што ќе им кажеш кога ќе се соочиш со нив на судниот ден?!
   
  На Daedalus, Идиот на Социјализмот и gvinevra им се допаѓа ова.
 4. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  На сите ви е јасно за што збориме. Ама за почисти раце и душа може и баба ќе е машка.
  --- Споено дупло мислење, 26 октомври 2015 ---
  Зашо бе Владо смее да пее пјер ај не сер, а мене ме бришете? А некој да те нарече некое животно ок е? Ебате неправдата, Калимеро...
  Ај уживајте :)
   
  Последно уредено: 26 октомври 2015
 5. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.849
  Допаѓања:
  8.379
  На Идиот на Социјализмот му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  3.021
  Допаѓања:
  6.652
  Доколку сперматозоидите живеат и умираат, сигурно имаат и душа. :cautious:
  Ме интересира, кај ќе им оди душата откако ќе умрат, во пеколот или во рајот?
   
  На PurplePuma, gvinevra и bebelusha им се допаѓа ова.
 7. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.237
  Допаѓања:
  2.291
  Не е точно...Во телото на жената живее многу подолго...
   
  На gvinevra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Точно е, шкорпи масовно убива у машко тело :D
  Па тоа на порти ги прашуваат, ако умреле во и врз убаво женско тело идат у рај, се остало у пекол.
   
 9. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.674
  Допаѓања:
  8.589

  Aj malku so pochit kon tugjite deca, ako nesho ne ti odgovara vo vrska so razlichnite mislenje megju tebe i nea opshtete do sabajle, ne meshaj deca, ne bidi neartikulisano detishte ti vo muabetov.
   
  На Триптико му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.856
  Допаѓања:
  1.184
  За оние кои се обидуваат да напрват еквивалент меѓу спематозоид и фетус,да направиме споредба на сперматозоид и плод во 12 седмица од бременоста, (период кога тоа убиство се нарекува аборт и е право на избор,слобода)
  Сперматозоидот, е полова клетка која "живее" 7минути на отворено до 7 дена во женските полови патишта.Живее погоре е во наводници од проста причина што тоа не одговара со поимот живот, ако сперматозоидот одговара со поимот за живот тогаш и еритроцитите живеати тоа 120 и потоа ’’умираат’’како и сперматозоидите кои не само при ејакулација а и спонтано, потоа епидермисот, и сите останати клетки.
  Од друга страна бебето во 12 седмица од бременоста:
  -има веќе одамна срцева дејност,
  -проработува дигестивната система,
  -костниот мозок почнува да работи,
  -главниот мозок е оформен,
  -почнуваат движењата на плодот
  -чуствува болка(уште од 8 седмица)
  -уште од 8 седмица ги чувствува околуплодните води и пулсациите на срцето од мајката
  -лицето се офрмува, носето е оформено,
  -се формираат екстремитетите,
  -рефлексот за цицање за прв пат се појавува...


  Разликата е очигледно огромна, да споредуваш сперматозоид/фетус е исто како да споредуваш бактерија(еве да речеме ешерихија коли) и новородено. :tapp:
  [​IMG]
   
  На Наташа Радио Милева Мара му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Џабе си трошиш прсти, јас трубам веќе 10 години на темава...го пишуваат само тоа што ним им одговара :) И знаеш да не ги гризе совест, го направија абортусот како остранување на грст од клетки :icon_lol: Тоа е.
   
  На Изгрев му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.849
  Допаѓања:
  8.379
  Кога си учел биологија таму пред многу години, се сеќаваш ли што ви кажаа за основната животна единка и тие чичковците Шлајден и Шван?
  Што дефинираа како основна животна единка?
   
  На Идиот на Социјализмот, PurplePuma и wot им се допаѓа ова.
 13. chimera

  chimera ୧༼ಠ益ಠ༽୨

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  90
  Немојте со Семе Синапово стајл, луѓе.
  Играње вака на моментална емотивна карта е многу ниско, а сосема друго е ако се удри размислување околу условите во кои тоа дете би било одгледувано и во каква личност сме способни, како родители, да го изградиме.
  Ако па веќе се фаќаме, ембрионов на сликава ја нема способноста да размислува и да се искаже дали сака да живее или не. Може ќе израсне во личност со суицидални тенденции, може па ќе сака и своите дома да ги погали со секира.
  Премногу деца се испородија поради вакви богородични проповеди како детето било богатство, па да не пукнел срамот, па било грев или не знам што, а спремноста да се биде родител била на нула.
  Ко резултат, имаме родители со пилешки мозоци што бркаат второ тинејџерство и деца што растат со техника „сам, па како знам“...истите деца за кои по 20ина години, вие или вашите ќе кукате како се невоспитани и ќе им посветувате подеднакво дирливи Семе Синапово слики со статуси како „некои луѓе немаат осет/срце/памет, итн.“
  Да сфатам имошни и зрели личности да критикувате и разубедувате (па и тогаш е нивен избор) што посегнуваат по абортус, ама го гледаш закржлавено на едвај 20 (па и помалку) години, не знае што сака од животот, нема работа, нит па му се работи, за станбено прашање па да не збориме - ќе живее со уште три генерации во две соби, ама битно детето да се роди, па мајка Јана.
  Ако родителот го сака најдоброто за детето, зошто би му посакал да живее во мизерни услови?
  Утре може ќе биде подобро, да, али да не се коцкаме на таа карта.
  Не дека нема случаи, али по абортус не се посегнува од ќеф.
   
  На gvinevra му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.856
  Допаѓања:
  1.184
  Навистина одамна беше, клеточна теорија. Се што е клетка е живот, по таа логика како што пишав бактеријата е живот, човекот е исто живот, бактерии секојдневно убиваме и несакајќи, заначи може и луѓе нели се е живот.
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2015 ---
  Немојте со да се криете зад маската либерализам и слобода на избор, и со таа маска да убивате недолжни бебиња, многу е ниско.
  Идеални услови нема. Лошите услови не се причина за убиство.
  Се што нема способност за рационално мислење треба да се убие?
  А ти од кај знаеш дека сака да умре, инстинктивно секое живо битие сака да живее.
  По оваа логика се треба да се абортира(убие)бидјќи не занаеме што може да се деси секој е потенциален Ајнштајн или Хтлер.
  Поради кретенизмот аборт-слобода на избор, испоумреа многу деца.Грев е сигурно не блгородство или љубов 100%.
  За тоа не е виновно детето, зошто да го убиваме невиниот?
  Има и обратно случаи родители кои биле несериозни одкако им се родило детенце се опаметиле.Така да неможеш да знаеш однапред како ќе се промени идниот родител.
  Убиство право на избор, и ИСИС така мислат, и тие за добро го прават.
  Од имоштни родители многу деца станале педери, наркомани...од сиромашни родители доктори, инжинери...
  Тоа е комплекс, јас сум немал па ќе му обезбедам на детето се, како што пишав матриалната сигурност во никој случај не е гарант за една личност добро да се изгради, често дури и обратно.
  Аборт се посегнува зашто не се осознава/не сака да се осознаае што злосторство е всушност. Кога се убива бебчето тоа чуствува болка.
  --- Споено дупло мислење, 28 октомври 2015 ---
  Дури прават еквивалент ејакулат/мастурбација/сперматозоид со фетус:tapp:. Ептем им отслабнале аргументите очигледно.
  Така е ги гризе совест па затоа бараат оправдување, студиите покажуваат дека жена што абортирала 600% повисок ризик за развој на депресија и следователно самоубиство, да не пишувам за другите ризици по жената а за бебчето веќе пишав.
   
  Последно уредено: 28 октомври 2015
  На Наташа Радио Милева Мара му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.849
  Допаѓања:
  8.379
  Да де, и ради тоа ти алудирам на фактот дека причината поради која не оправдуваш абортус не може да ти биде поради фактот дека „е одземање на живот“ пошто како што наведе и самиот, убивање на бактерии е одземање на живот. Од таа причина е и смислен тој аргументот со „сперматозоидите“, за да се укаже на таа хипокризија. Луѓето секогаш бараат благородни причини позади своите одлуки, причини кои ќе ги прикажат во добро светло.
  Многу посебично ќе звучи ако кажат на пример, „Јас не оправдувам абортус затоа што сметам дека човечкиот живот е драгоцен и сметам дека зиготот е човек (и тука се одвива дебатата за тоа дали е оформен човек и кога може да се смета за таков односно во која фаза, а кога се' уште не е оформен).
  Да кажеш дека има „потенцијал“ да стане човек е исто така невалиден аргумент бидејќи и сперматозоидот има „потенцијал“ да стане човек по истата логика. Да кажеш дека со самата фертилизација станал човек е исто така неточно бидејќи тоа што менува фертилизацијата е што го прави диплоидна клетка како и сите соматски кои ги имаме, а тек после почнува да се дели. Сите тие ситни спецификации, ја комплицираат дебатата.
  Секако, ако го воведеш религиозниот аргумент и не се задржиш стриктно на биологијата, имаш оправдување зошто да не поддржуваш абортус.
   
  На Идиот на Социјализмот, PurplePuma и SaltNPepa им се допаѓа ова.

Сподели преку: