Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од ThA-BiTcH, 27 октомври 2005.

 1. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Не користеле контрацепциски средства :)

  Инаку на темава имам пишано, у цел мој школски живот немам толку. Е сегашните постови се повеќе на мајтап :) Видов дека не вреди.
   
 2. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.849
  Допаѓања:
  8.379
  Се гледа.
   
  На Идиот на Социјализмот му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.114
  Каде, на гравче?
   
 4. VardarVoSrceto

  VardarVoSrceto

  Член од:
  7 август 2011
  Мислења:
  2.498
  Допаѓања:
  3.075
  Не знаев во која тема, па ај тука ќе прашам.
  Прво, за другар прашувам :icon_lol:
  Второ, не ми требаат моралфагс да ми проповедаат за абортус.
  Трето, ме интересира каде е најдобро да се абортира во државава? Стручен совет, лично искуство, сеедно ми е.
  Четврто, ко што го читав законот за абортус до десетта недела можеш без одобрение од вмровската комисија. Добро сум сфатил или не?
  Петто, како се движат цените?
   
 5. moni_moja

  moni_moja

  Член од:
  15 април 2013
  Мислења:
  1.025
  Допаѓања:
  789
  Единствено искуство што имам е на државна и на чаир кај што лежев со друг проблем имаше жени во собата што со денови чекаа за абортус, гнасно беше и немаше дискреција
  Во креветот до мене имаше сериски убиец за петти абортус и си кажвеше искуства јас со второто, јас со четвртото.... гадура
  Нема да ти држам проповеди, ако ти си решил не се враќаш назад од моето мислење, ама прашај си во приватни клиники барем животот од девојката немој да го загрозиш.
   
 6. глагол

  глагол

  Член од:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  1.173
  Допаѓања:
  743
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.763
  Допаѓања:
  6.720
 8. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Со оглед на тоа дека мажот конрибуира 50% од генетскиот материјал на фетусот, не мислите дека треба да има и 50% посто удел во решението за несакани бремености?
   
 9. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.238
  Допаѓања:
  5.935
  Ноуп. Целиот здравствен ризик од бременост паѓа на жената.
   
 10. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  А ако не паѓа? Целата поента е да се разгледаат алтернативи, со оглед на тоа дека ова е "борба за еднаквост".
   
 11. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.238
  Допаѓања:
  5.935
  Да, да. Кога ектогенетските туби ќе станат реалност дефинитивно ќе биде редефинирана правната битка за бременоста. А и фала богу натаму идеме. Ектогенеза+клонирање ќе реши проблем и за геј парови, и за жени што не можат да носат дете итн.
   
 12. fantomix

  fantomix

  Член од:
  12 јуни 2016
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  0
  Дали некој има информации колку чини абортусот во приватните клиники: Систина, Ремедика...?
   

Сподели преку: