Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
И да го роди и да абортира, ќе се кае. Секогаш ќе го има во себе она "што би било, кога би било". Пак ќе кажам: Ако немаш гз да се справиш со сите последици од сексот, подобро немај.
Е да, ама за се во животот е така :) Не можеме да знаеме што би било, кога би било, можеме да знаеме само како е денес и за што и за колку сме способни денес :)
 
Т

Триптико

Гостин
Е да, ама за се во животот е така :) Не можеме да знаеме што би било, кога би било, можеме да знаеме само како е денес и за што и за колку сме способни денес :)
Некои ни тоа не го знаат. И мислев на СИТЕ последици, не само на бременост. Денешниве уште на 13 год се растураат од секс со кој стигнат, а ни знаат што се СПБ, ни дали може/се бремени, ништо. Може ќе биде чудно, ама поголем дел од машките се поинформирани за некои работи од денешните девојки.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Некои ни тоа не го знаат. И мислев на СИТЕ последици, не само на бременост. Денешниве уште на 13 год се растураат од секс со кој стигнат, а ни знаат што се СПБ, ни дали може/се бремени, ништо. Може ќе биде чудно, ама поголем дел од машките се поинформирани за некои работи од денешните девојки.
Точно!
За жал не постои оној сајтот, ќе се сетат некои форумџии и ќе ме потсетат - каде што оваа 8мо одделенска генерација на девојчиња прашуваше за совети од сексуален карактер. Ужасно беше да се прочита тоа што го пишуваа.
 
Т

Триптико

Гостин
Точно!
За жал не постои оној сајтот, ќе се сетат некои форумџии и ќе ме потсетат - каде што оваа 8мо одделенска генерација на девојчиња прашуваше за совети од сексуален карактер. Ужасно беше да се прочита тоа што го пишуваа.
Ај уште ова и доста е оф топик муабет. Го знаеш она легендарно прашање: со дечко ми имавме орален секс, дали е можно да сум бремена? на ова доктор одговара толку описно, што гарант девојкава помислила дека навистина е. Ако го најдам оригиналното прашање и одговор, ќе ти го пратам, па ќе те видам колку имаш познавања од женска анатомија ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Темава одамна никој ја нема чепкано :)
Дал ние се пензиониравме, дал новиве го решија спорот :)
Теоретски навидум ми делуваше во ред, дури и со @Agda Beata спорев можеби со мали измени дека е ок. Ама во пракса не бил во ред така да сум го грешил.
Еве го законот, еве ги и првите правни случаи досудени по овој закон.
Практично не знам дали си запознаена, јавноста и по социјални мрежи и во контактни емисии силно реагираше во поддршка на жената од последниот јавен случај ама бадијала, овие се однесуваат као муџахедини да се.
Жената на која ѝ беше забрането да абортира, роди дете со аномалии
Самохрана мајка која носеше плод со малформации, беше приморана да роди дете со аномалии, бидејќи ѝ беше забрането да абортира. Двајца доктори и еден социјален работник, кои не ја ни познавале донеле негативно решение на нејзиното барање за абортус.

Еден гинеколог на една конференција праша -не ми е јасно зошто жените пратенички гласале за овој закон. И јас истото се прашувам
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Колку ли здрави деца биле убиени заради тоа што било тоа ’’право на избор’’.
Во 2008година 30 000 аборти наспроти 22 000 новородени. Какво е тоа право на избор да убиваш? каква е таа слобода?
http://abortusne.org.mk/
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.083
Поени од реакции
8.130
Теоретски навидум ми делуваше во ред, дури и со @Agda Beata спорев можеби со мали измени дека е ок. Ама во пракса не бил во ред така да сум го грешил.
Еве го законот, еве ги и првите правни случаи досудени по овој закон.
Практично не знам дали си запознаена, јавноста и по социјални мрежи и во контактни емисии силно реагираше во поддршка на жената од последниот јавен случај ама бадијала, овие се однесуваат као муџахедини да се.
Жената на која ѝ беше забрането да абортира, роди дете со аномалии
Самохрана мајка која носеше плод со малформации, беше приморана да роди дете со аномалии, бидејќи ѝ беше забрането да абортира. Двајца доктори и еден социјален работник, кои не ја ни познавале донеле негативно решение на нејзиното барање за абортус.

Еден гинеколог на една конференција праша -не ми е јасно зошто жените пратенички гласале за овој закон. И јас истото се прашувам
Не да нема врска ова брееееее.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.083
Поени од реакции
8.130
Елаборирај де.
Доагаш на клиника, поминуваш комисија, после 3 дена ( а не со денови се чекало како што пишуваат) ти се јавуваат да дојдеш, правиш абортус и си одиш дома, ни одбивање ни бутур, мал абортус е 6150, голем абортус е 14250денари.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
@Lurtz
Tака е кога некој си зел за право да се меша во прватен живот на други луѓе.
Кој нив им дал право да одлучуваат, за други луѓе?
се е законски врамено од икс причини па бројни закони се мешаат во приватните животи на луѓето. Конкретно за темата, еве еден опишан случај
За првите правни случаи
Тоа некако влијаеше здравствените работници, чувајќи си го својот грб и работно место, и во овие два случаи да го применат рокот од три дена, па ги упатија жените да земат упат од матичен лекар, да причекаат да одминат трите дена од советувањето, па дури потоа да може да се отстрани мртвиот фетус. Во таква ситуација тие беа ставени во животозагрозувачка состојба....
и другиот случај
За судскиот случај
... жена во 26-та недела од бременоста доби информација дека нешто не е во ред со плодот. .. Во сите три се потврди дека станува збор за малформации на плодот. Откако жената дознава за ваквата состојба, таа одлучува дека сака да ја прекине бременоста, и тоа е дозволено согласно Законот за прекинувањето на бременоста и по истекот на десетата недела, во конкретниот случај затоа што детето би се родило со малформации. .. Но, за жал, на оваа жена и беше ограничено правото во неколку инстанци кои подоцна ги поведовме. Законот нема ограничување,,........
продолжение на цитатите може да се прочитаат на линкот. Проблемот е заплашување со глоби или непочитување на законот, значи субјективност. Законот треба да е формален и да се однесува ограничувачки само во случај со абортусот да се загрози здравјето на жената, како и да се дозволи учество и на таткото (во нормално функционално семејство) во овие советувања и одлуки.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Доагаш на клиника, поминуваш комисија, после 3 дена ( а не со денови се чекало како што пишуваат) ти се јавуваат да дојдеш, правиш абортус и си одиш дома, ни одбивање ни бутур, мал абортус е 6150, голем абортус е 14250денари.
А овие случаи се измислени сакаш да кажеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom