Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ај престанете за глупости да зборите и дојдете на нормалните теми за бомбите, срање здравството и емигрантите.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Да де, и ради тоа ти алудирам на фактот дека причината поради која не оправдуваш абортус не може да ти биде поради фактот дека „е одземање на живот“ пошто како што наведе и самиот, убивање на бактерии е одземање на живот. Од таа причина е и смислен тој аргументот со „сперматозоидите“, за да се укаже на таа хипокризија. Луѓето секогаш бараат благородни причини позади своите одлуки, причини кои ќе ги прикажат во добро светло.
Многу посебично ќе звучи ако кажат на пример, „Јас не оправдувам абортус затоа што сметам дека човечкиот живот е драгоцен и сметам дека зиготот е човек (и тука се одвива дебатата за тоа дали е оформен човек и кога може да се смета за таков односно во која фаза, а кога се' уште не е оформен).
Да кажеш дека има „потенцијал“ да стане човек е исто така невалиден аргумент бидејќи и сперматозоидот има „потенцијал“ да стане човек по истата логика. Да кажеш дека со самата фертилизација станал човек е исто така неточно бидејќи тоа што менува фертилизацијата е што го прави диплоидна клетка како и сите соматски кои ги имаме, а тек после почнува да се дели. Сите тие ситни спецификации, ја комплицираат дебатата.
Секако, ако го воведеш религиозниот аргумент и не се задржиш стриктно на биологијата, имаш оправдување зошто да не поддржуваш абортус.
Од истата причина сперматозоидот го ставив со наводниици живот, бидејќи како што пишав неможе да правиме еквивалент човек-бактерија иако и двете се живот, така и сперматозоид-фетус. Затоа од морално-етичка гледна точка поимот живот според клеточната теорија не е оправдан.
За да се избегне таа дебата треба да се приеме дека после формирање на зигот веќе има човечки живот во развој. Многу е глупаво/нелогично/неоправдано/лицемерно да велиме до 12 седмица не е живот и може аборт, а ден подоцна неможе оти веќе имаме човечки живот.
Да сператозоидот како и јајце клетката се потенциален човечки живот, додека од зигот натаму човечки живот(во развој, всушност во развој и после раѓањето, па и цел живот).
Зигот и рандом соматична клетка има сличност/разлика како глушец и слон.
Од религиозна гледна точка е незамисливо неоправдано дело абортот.Од биологична, а пред се социална и морално-етичка исто, работата е што еднаш кога злото ќе се одобри и нарече добро тогаш е тешко,тешко да се вратиме на нормата а плус злото сака да се одржи и прошири. Од медицинска гледна точка исто неоправдано, на лекар се оди кога човек е болен,а бремената не е болна желби на лекар не би требало да се исполнуваат, пример одиш на лекар и кажеш сакам да ми ја исечете ногата иако е здрава, просто нема да ти ја исечат(primum non cere)можеби ќе те препратат кај друг специалист.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.930
Поени од реакции
3.621
Немојте со Семе Синапово стајл, луѓе.
Играње вака на моментална емотивна карта е многу ниско, а сосема друго е ако се удри размислување околу условите во кои тоа дете би било одгледувано и во каква личност сме способни, како родители, да го изградиме.
Ако па веќе се фаќаме, ембрионов на сликава ја нема способноста да размислува и да се искаже дали сака да живее или не. Може ќе израсне во личност со суицидални тенденции, може па ќе сака и своите дома да ги погали со секира.
Премногу деца се испородија поради вакви богородични проповеди како детето било богатство, па да не пукнел срамот, па било грев или не знам што, а спремноста да се биде родител била на нула.
Ко резултат, имаме родители со пилешки мозоци што бркаат второ тинејџерство и деца што растат со техника „сам, па како знам“...истите деца за кои по 20ина години, вие или вашите ќе кукате како се невоспитани и ќе им посветувате подеднакво дирливи Семе Синапово слики со статуси како „некои луѓе немаат осет/срце/памет, итн.“
Да сфатам имошни и зрели личности да критикувате и разубедувате (па и тогаш е нивен избор) што посегнуваат по абортус, ама го гледаш закржлавено на едвај 20 (па и помалку) години, не знае што сака од животот, нема работа, нит па му се работи, за станбено прашање па да не збориме - ќе живее со уште три генерации во две соби, ама битно детето да се роди, па мајка Јана.
Ако родителот го сака најдоброто за детето, зошто би му посакал да живее во мизерни услови?
Утре може ќе биде подобро, да, али да не се коцкаме на таа карта.
Не дека нема случаи, али по абортус не се посегнува од ќеф.
Да не се коцкаме на карта дека утре ,,може,, ке биде подобро? Тогаш да не се коцкаме и на картата дека денес е добро оти утре може да биде многу лошо, денес не ни е гаранција за утре... по таа логика не треба да се раѓаат деца оти родителите или немаат пари или може утре да осиромашат па децата да растат во беда.... таа логика не ми се допаѓа. Во животот треба храброст и борба и работа. Ке работиш, ке се трудиш, ке се бориш и никогаш нема да бидеш 100% сигурен што ке биде утре. Најлошата варијанта е еден ден да се разбудиш и да констатираш дека имаш многу пари ама и многу години, да излезеш во кафана и да видеш таму како децата и внуците на твоите другари се главни фраери, да ти носат покани за на свадба каде твоите другари се свекори, свекрви, баби, дедовци... тогаш ке ти текне дека не требало да чекаш да заработиш пари па после да створиш семејство, ама ке немаш каде...
Дали децата ке бидат воспитани или багабонти не зависи од парите. Знам многу деца од добро ситуирани семејства, од супер родители но поголеми багабонти од нив нема....
Ајде малку да разјасниме. Не секој прекин на бременоста е абортус! Може да згрешам со неделиве ама ке молам ако инма некој медицинар нека ме исправи. Абортус е до 12та недела. После 12та недела не е абортус туку се работи за прекин на бременоста на начи што најпрво детето во утробата на мајката се убива со инекција со која директно во срцето му се вбризгува некој си раствор па одкако ке се убие тогаш се индуцира породување и мајката го раѓа како мртвороденче. Од горенаведениве причини сум против прекин на бременоста освен од медицински причини што значи само ако е загрозено здравјето или животот на мајката или детето е со такви аномалии што ако се роди живо не ке може да се развие до степен да има самостоен живот или ако се работи за зачнување во инцест или силување но секогаш тоа да биде ограничено до одредена недела од бременоста. Сите други прекини на бремености, од социјални или незнам какви други причини не ги оправдувам, едноставно ако си доволно зрел/а да се кецаш тогаш треба да си ги прифатиш и последиците од тоа кецање.... ако не сакаш да го гледаш немораш, има кој сака, немора да го убиеш, или ако неможеш да го гледаш има кој може...
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
ако се работи за зачнување во инцест или силување но секогаш тоа да биде ограничено до одредена недела од бременоста.
За силувањето и инцесот кој е виновен?
1.Силувачот,
2.Силуваната или
3.Бебчето.
Според мене нај виновен е првиот(силувачот) а нај невиновен третото(бебчето). Ако и ти си согласен зошто сметаш дека нај невиниот треба да се погуби?
Која е таа недела до кога може а потоа не? Што е разликата во однос на денот пред тоа кога може и денот потоа кога неможе.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.930
Поени од реакции
3.621
За силувањето и инцесот кој е виновен?
1.Силувачот,
2.Силуваната или
3.Бебчето.
Според мене нај виновен е првиот(силувачот) а нај невиновен третото(бебчето). Ако и ти си согласен зошто сметаш дека нај невиниот треба да се погуби?
Која е таа недела до кога може а потоа не? Што е разликата во однос на денот пред тоа кога може и денот потоа кога неможе.
Мислам дека времето до кога може да се направи прекин на бременоста е битно затоа што има таму од кога бебето почнува да развива осет, слух.... односно некоја граница помеѓу дете и некој збир од клетки кои претендираат да станат дете, е сега како точно се одредува границата не би знаел да кажам односно да одговорам на прашање од типот зошто денес до 24 час може абортис а во 00.01 часот неможе...
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Мислам дека времето до кога може да се направи прекин на бременоста е битно затоа што има таму од кога бебето почнува да развива осет, слух.... односно некоја граница помеѓу дете и некој збир од клетки кои претендираат да станат дете, е сега како точно се одредува границата не би знаел да кажам односно да одговорам на прашање од типот зошто денес до 24 час може абортис а во 00.01 часот неможе...
Точно од оваа причина пишав дека од моментот на оплодување има човечки живот(во развој), и нема таква граница до сега е ’’збир на клетки’’(всушност ваков поим е глупост), а од сега дете.
За да се избегне таа дебата треба да се приеме дека после формирање на зигот веќе има човечки живот во развој. Многу е глупаво/нелогично/неоправдано/лицемерно да велиме до 12 седмица не е живот и може аборт, а ден подоцна неможе оти веќе имаме човечки живот.
Да сператозоидот како и јајце клетката се потенциален човечки живот, додека од зигот натаму човечки живот(во развој, всушност во развој и после раѓањето, па и цел живот).
http://forum.kajgana.com/threads/Абортус-општо-и-дали-оправдувате-или-не.1698/page-346#post-7462675
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
За силувањето и инцесот кој е виновен?
1.Силувачот,
2.Силуваната или
3.Бебчето.
Според мене нај виновен е првиот(силувачот) а нај невиновен третото(бебчето). Ако и ти си согласен зошто сметаш дека нај невиниот треба да се погуби?
Која е таа недела до кога може а потоа не? Што е разликата во однос на денот пред тоа кога може и денот потоа кога неможе.
ако не се шетала таа разголена нема да била силувана. сто стапа да и се удрат и да си го чува детето.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
ако не се шетала таа разголена нема да била силувана. сто стапа да и се удрат и да си го чува детето.
Ти го велиш тоа. Јас реков дека силувачот е нај-виновен, а бебчето нај-невино, и прашав која е логиката нај-невиниот да се казни и тоа со смрт.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Теоретски навидум ми делуваше во ред, дури и со @Agda Beata спорев можеби со мали измени дека е ок. Ама во пракса не бил во ред така да сум го грешил.
Еве го законот, еве ги и првите правни случаи досудени по овој закон.
Практично не знам дали си запознаена, јавноста и по социјални мрежи и во контактни емисии силно реагираше во поддршка на жената од последниот јавен случај ама бадијала, овие се однесуваат као муџахедини да се.
Жената на која ѝ беше забрането да абортира, роди дете со аномалии
Самохрана мајка која носеше плод со малформации, беше приморана да роди дете со аномалии, бидејќи ѝ беше забрането да абортира. Двајца доктори и еден социјален работник, кои не ја ни познавале донеле негативно решение на нејзиното барање за абортус.

Еден гинеколог на една конференција праша -не ми е јасно зошто жените пратенички гласале за овој закон. И јас истото се прашувам
Абе јас мислев на стари/нови форумџии, гледам чим не се оправаме ние, сите ќутат...

Иначе @Наташа Радио Милева Мара и јас сеуште не родив, не ни абортирав да ти кажам право, а и сеуште поддржувам право на избор.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Абе јас мислев на стари/нови форумџии, гледам чим не се оправаме ние, сите ќутат...

Иначе @Наташа Радио Милева Мара и јас сеуште не родив, не ни абортирав да ти кажам право, а и сеуште поддржувам право на избор.
Правото на избор на исис да убиваат го подржуваш ли исто така?
Се уплаши, признај.
Да, заради тебе:smirce:.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Правото на избор на исис да убиваат го подржуваш ли исто така?

Да, заради тебе:smirce:.
Можеш да ги пребараш моите мислења на темава, те уверувам дека ќе го најдеш одговорот на сите прашања од ваков тип што ќе ги замислиш.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Можеш да ги пребараш моите мислења на темава, те уверувам дека ќе го најдеш одговорот на сите прашања од ваков тип што ќе ги замислиш.
347 страници, нема ли да ти е полесно тебе да одговориш?
1.Правото на избор на исис да убиваат го подржуваш ли исто така?
2.За силувањето и инцесот кој е виновен?
-Силувачот,
-Силуваната или
-.Бебчето
3.неможе да правиме еквивалент човек-бактерија иако и двете се живот, така и сперматозоид-фетус
4.не глупаво/нелогично/неоправдано/лицемерно да велиме до 12 седмица не е живот и може аборт, а ден подоцна неможе оти веќе имаме човечки живот.
5.И навистина ме интересира како може да се нарече "отстарнување на клетки" "право на избор" абортот кога
бебето во 12 седмица од бременоста:
-има веќе одамна срцева дејност,
-проработува дигестивната система,
-костниот мозок почнува да работи,
-главниот мозок е оформен,
-почнуваат движењата на плодот
-чуствува болка(уште од 8 седмица)
-уште од 8 седмица ги чувствува околуплодните води и пулсациите на срцето од мајката
-лицето се офрмува, носето е оформено,
-се формираат екстремитетите,
-рефлексот за цицање за прв пат се појавува...
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Абе јас мислев на стари/нови форумџии, гледам чим не се оправаме ние, сите ќутат...

Иначе @Наташа Радио Милева Мара и јас сеуште не родив, не ни абортирав да ти кажам право, а и сеуште поддржувам право на избор.
Епа затоа и уште рипаш :) Ќе збориме кога ќе родиш. А до тогаш културно ќе те одбегнувам колку можам :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161

Kajgana Shop

На врв Bottom