Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
4 септември 2010
Мислења
136
Поени од реакции
32
имам проблем со девојката со која сум веќе 5 та година во врска. пред некој месец ми подвали дека е дома а отишла со другарки во некој клуб. нормално одма ја осетив не сме малце време заедно ја познавам како дише. ја прашав и ми призна, но и дека била само со другарките.Сакав да ставам крај. цимолеше но и простив. сега случајно дознав дека има лажен профил на фб направен истата вечер. и ставено некои сомнителни личности. знам дека е во контакт со некого. сега незнам што да правам, дали да и кажам дали да ја испитувам од страна =( ми иде од мака да повратам..
Brat nemaj maka i kaj mene bese istoto samo bese 6 godini si ja znaes si ja poznavas ako pravi ness ke si setis vo vrskata :) Kaj mene se desi slicno na tvoeto samo odev do krajnost dodeka so ocive ne ja vidam pominaa 4 meseci oslabev kakko kuce od nervoza so nemozev neli da ja fanam na delo i i rekov pazi se so i da pravis ke te fanam i se si imase dobar kraj posle 4 meseca ja fanav i ne se kaam ama bas IC,krivo ke ti bide malku ama ke si reces poarno 5 odnego da ja zemam za zena pa uste da mi pravi takvi raboti zs kuce so se naucilo na kasapnica da jade nemoze da se isptavi od tamu taka da batali ja zs nikogas veke nema da imas doverba vo nea samo nervozi ke lapas ....
--- надополнето: 25 декември 2011 во 06:18 ---
Ти кажав, ќе се заљубиш пак, ќе сакаш пак девојка, пак ќе правиш се за неа...Браво за храброста, ќе ти биде тешко, ама ќе помине. Се поминува, нема што да си ја траќаш главата, ако била совршена немало да те изневери. Совршената чека некаде понатаму.. за се има причина.
E ovoj odgovor mi go davaa i mene ama eve jas ke ti kazam mojava situacija pomina 1 godina od koga se razdeliv a bev vo vrska 6 god i sega nemozam zenska da si fanam nekako potesko mi odi :D za ova ona imam zeni ama za vrska nemam oti sega se pazam od daleku od so bev izgoren,sakam da si fatam zenska ali sovesta ne mi dava da ne bidam pak povreden taka da ovoa sto go vikate site deka pak ke zasakas mene malku sumlivo mi e :)))) ali vremeto ke pokaze moze ste vo pravo
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
луѓе фала ви на сите за советите, јас ставив крај на врската. она дома кај мене губеше коси од земја се маваше и плачеше на мајка ми... и не сакаше да признае никаква врска... и дадов едно убаво викање и дека таква девојка не ме заслужува.. ја испратив до дома и им кажав на нејзините дека ја оставам засекогаш.... затоа може да заклучам дека вистина е дека постои љубов, мене ми се деси многу рано, но исто така заклучив и дека жена без да проба два ку*а во животот не умира... знам за мене сега ќе следи тежок период пошто сум емотивец... но секој пораз те прави посилен...
Добро душо ти 100% си сигурен дека те изневерува? Да не е само заебанција по фб а ти вака бурно си изреагирал. Штом не признала никаква друга врска може и не постои никаква друга врска. А и тоа што ги мешаш родителите уште повеќе ја влошува ситуацијата. Размисли убаво дали вреди поради некој разговор на глупавиот фб да ставиш крај на врска со личност што ја сакаш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.711
Поени од реакции
39.711
^
Да те надополнам дека постојат личности кои намерно прават други профили на фб па уништуваат врски, намерно пишуваат пораки и слични работи, сепак 5 години не е малку испитај ја ситуацијата и кажи и да ти даде пасс од тај профил и провери маил и се живо и диво што постое по тај интернет, прочитај го разговорот со тие личности кај неа на профилот, па ако таа ти вели дека нема ништо со никој друг со нејзина дозвола извади си листа на сите повици од нејзиниот мобилен и доколку тогаш постои нешто кажи и чао.
Една грешка скапо се плаќа. ;)
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25
Вака сега...ова се уствари два проблема па помогнете колку можете
Првиот:Заљубена сум во еден мој другар веќе 3ипол години.Незнам што да правам.Тој има женска,веќе 8 месеци.Едно време западнав во депресија,плачев по него,не јадев ништо,не излегував надвор,цело време мислев на него..Близок другар ми е и страв ми е дека ако му признаам дека го сакам ќе го изгубам и како другар.Милиоооон пати пробував да го заборавам,да го избегнувам,ама џабе,никако не ми оди.Наместо да престанам да мислам на него,јас се повеќе сакам да го видам,да го гушнам.Паметот ми е само во него.Што би направиле на мое место?:(

Вториот проблем е што во последно време како да засвиѓав еден дечко поголем од мене една година.Во школо некако почесто одам кај него пред училница да го видам.Неколку дена по ред го сонувам.И денес цел ден имам некоја желба онака убаво да го изгушкам(ајде утре во школо :D )..На моменти знам да си се замислам во врска и со едниот и со другиот,ама се некако ме влече кон вториот,немам појма зашо.Незнам што ми е проблемот.Дали е ова привремена привлечност или па се заљубувам? Иначе сеуште ја чувствувам истата љубов кон првиот,ни малку не ми избледеле чувствата...Многу сум збунетаа:place:
 
D

devojcence

Гостин
buteterfly ke ti kazam samo izberi go toj decko sto te saka a ne toj sto ti go sakas i toa so vreme posto posle ke zgresis i places ama ke bide kasno.
pozz i so srekja
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.221
Поени од реакции
11.861
Вака сега...ова се уствари два проблема па помогнете колку можете
Првиот:Заљубена сум во еден мој другар веќе 3ипол години.Незнам што да правам.Тој има женска,веќе 8 месеци.Едно време западнав во депресија,плачев по него,не јадев ништо,не излегував надвор,цело време мислев на него..Близок другар ми е и страв ми е дека ако му признаам дека го сакам ќе го изгубам и како другар.Милиоооон пати пробував да го заборавам,да го избегнувам,ама џабе,никако не ми оди.Наместо да престанам да мислам на него,јас се повеќе сакам да го видам,да го гушнам.Паметот ми е само во него.Што би направиле на мое место?:(

Вториот проблем е што во последно време како да засвиѓав еден дечко поголем од мене една година.Во школо некако почесто одам кај него пред училница да го видам.Неколку дена по ред го сонувам.И денес цел ден имам некоја желба онака убаво да го изгушкам(ајде утре во школо :D )..На моменти знам да си се замислам во врска и со едниот и со другиот,ама се некако ме влече кон вториот,немам појма зашо.Незнам што ми е проблемот.Дали е ова привремена привлечност или па се заљубувам? Иначе сеуште ја чувствувам истата љубов кон првиот,ни малку не ми избледеле чувствата...Многу сум збунетаа:place:
Првиот остај не мешај прсти во него, чим досеа не те напраил да бидеш негова цура, те смета само за другарка. А и смешно е да уриваш долгогодишно пријателство поради наплив на хормони. Единствено што можеш е во моментот на трагање на друг, малку да се дистанцираш од овој - за да полесно иде операцијата преболување.
Сеа со другиов...
Делувај, не само да чекаш. Фати го на шарм, покажи му ги индиректно своите интереси кон него. Зашто со тек на време ако зјаеш у празно, и тој ќе те смета само за добра другарка.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Јебига.....на форум све јебачи, у живо папучари.
Па мора негде да се испуцаат дека жените се глупи, без мозок и слично....додека у реален свет трчкаат ли трчкаат за таа пуста пи*ка и надвор од населено место/град.
Mногу е лошо коа чоек, посебно Стар почетник ќе се изгуби у простор и време :pipi:
Ти посакувам да бидеш дел од реалниот свет на кој алудираш а јас сум го загубил од мојот видокруг. Сеедно дали ќе седиш во едната или другата фотелја. Всушност, не се ни сомневам дека веќе си удобно седната во некоја од фотелјите. ;)

leandra напиша:
Никогаш мажот и жената нема да размислуваат на иста фрекфенција, така сме програмирани да секој си ја држи својата страна. Кога на оваа реторика би и претходел пост во кој девојка лови свој долгогодишен дечко на страна, немаше да читаме кичмо кршења, туку ќе читавме поезија од типот замини си, остави го, раскини му, погледни во небото, не плачи и дрн дрн. Али кога доаѓаме во состојба жена да го извршува неверството тогаш сите ги вадат копјата од под кревет и бодат. Полека малку, сите живееме во еден свет. Ако јас не сум кршела глави кога сум била изневерена, не очекувам некој да ја крши и мојата. Фала богу и тоа е реалноста.
Но кога тоа ќе го потенцираш тогаш боли, боли и изневерувањето и плачењето и наведнатата глава. Јас знам дека боли, затоа не кршам кичми по форум.
Сосема е логична разликата во давање совети за машки и женски проблем. Јас сум бил долго време форумски тапанар и лицемер за да плеснам некоја девојка плус и тоа ми успевало, улижувајќи се дека сум многу коректен и срцепарателен. Ама од тоа ми е доволно.

Ако ги гледаме стварите нефорумски како што мене во моментов ми е мерак, тогаш мораме да се сложиме дека решенијата на машкиот проблем, што е ист кога девојка го поставува - се различни. Од многу едноставна причина, мажите се физички посилни.

Сега, има Butch девојки коишто во ситуација да треба да се бранат од феминизирани момченца лесно ќе излезат на крај, ама генерално, мажите се посилни од жените. Не можам на девојка да и речам истепај го, ама можам да и речам изеби се со најдобриот негов пријател, што сум го рекол, зашто тоа е максимум што може да го напраи.

Меѓудругото...
raziel напиша:
Уште повеќе ја потврди сега теоријата дека жената размислува на сосем поинаква бранова должина од мажот, па последично на чин од типот изневерување, кој што е врв на...предавство е тежок збор, нека биде нелојалност, уште има лице да биде курназ наместо кабает.
После ваква реченица да се повлечеш од својот став со следниот пост, НЕ!

Си омекнал, старееш. :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.555
Поени од реакции
1.607
Вака сега...ова се уствари два проблема па помогнете колку можете
Првиот:Заљубена сум во еден мој другар веќе 3ипол години.Незнам што да правам.Тој има женска,веќе 8 месеци.Едно време западнав во депресија,плачев по него,не јадев ништо,не излегував надвор,цело време мислев на него..Близок другар ми е и страв ми е дека ако му признаам дека го сакам ќе го изгубам и како другар.Милиоооон пати пробував да го заборавам,да го избегнувам,ама џабе,никако не ми оди.Наместо да престанам да мислам на него,јас се повеќе сакам да го видам,да го гушнам.Паметот ми е само во него.Што би направиле на мое место?:(

Вториот проблем е што во последно време како да засвиѓав еден дечко поголем од мене една година.Во школо некако почесто одам кај него пред училница да го видам.Неколку дена по ред го сонувам.И денес цел ден имам некоја желба онака убаво да го изгушкам(ајде утре во школо :D )..На моменти знам да си се замислам во врска и со едниот и со другиот,ама се некако ме влече кон вториот,немам појма зашо.Незнам што ми е проблемот.Дали е ова привремена привлечност или па се заљубувам? Иначе сеуште ја чувствувам истата љубов кон првиот,ни малку не ми избледеле чувствата...Многу сум збунетаа:place:
Збунета си зашто ти доаѓа наплив на хормони. Ти се сака.

Првиот ти е другар и има девојка. Ако го бркаш, ќе си го расипеш другарството и пак не е веројатно дека ќе те опслужи.

Вториов, од друга страна, е послободен и подостапен. Многу добра шанса е да му се нацрташ и да го гушнеш, а можеби и да го залапаш, онака, како за добар ден.

Инаку, нема „привремена“ привлечност. Тој те привлекува. Точка. Реагирај, зашто (од искуство зборам) многу е подобро да повлечеш потег, што и да испадне на крајот, отколку ништо да не направиш.

Значи, пушти му се на вториот. Викни го на кафе/сокче/минерал васер или нешто, колку да му дадеш до знаење дека сакаш да го дружиш поинтензивно.


Со лесно.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.719
Поени од реакции
7.932
После ваква реченица да се повлечеш од својот став со следниот пост, НЕ!
Си омекнал, старееш. :)
Не се повлеков, ме повлекоа. Модераторски привилегии. :)
Ама, да, се чувствувам некако...недообјаснет.

Прво, никогаш не пропагирав ќотек на темава. Иако е многу сељачки девојка да се ебе наоколу, а да не постапи коректно и да расчисти априори, сепак кога ќе ja земеш во обѕир констатацијата дека таа рубикова коцка од мозок, маж не може да ја реши...млатење ти е, на некој начин, the baptizing of thy horns. Колку повеќе тепаш, толку се поголеми. :)
Од друга страна, кога некој зборува од искуство, а не како останативе дудл фраери на темава(а ги има, нели?), и со тежината на тоа искуство зборува со потсмев за тоа како требало да, фигуративно, си свиткаме опашка, поплачеме сами во некое ќоше, цмиздриме на другари за скршеното ни срце....е тоа е алармантно. Ако го прават тоа на форум, сигурно го прават и во живо. Замисли, Викторче, седат женско друштво и пијат кафе, прават муабет за твоите(моите, неговите) рогови и се кинат од смеење. Да една од нив поминала викенд во болница, не верувам дека такво би било сценариото.
Ама, јебеш га. Не можам да ги тепам бе. Ги сакам. И покрај тоа што се нелојални, неблагодарни, емоционални вампири и правосмукалки на нашето внимание.
Сум омекнал пеер. Не можам ја као тебе. Ти си MC на темава, ти знаеш како да пацифизираш распламтена пи*чка. (y)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Не се повлеков, ме повлекоа. Модераторски привилегии. :)
Ама, да, се чувствувам некако...недообјаснет.

Прво, никогаш не пропагирав ќотек на темава. Иако е многу сељачки девојка да се ебе наоколу, а да не постапи коректно и да расчисти априори, сепак кога ќе ja земеш во обѕир констатацијата дека таа рубикова коцка од мозок, маж не може да ја реши...млатење ти е, на некој начин, the baptizing of thy horns. Колку повеќе тепаш, толку се поголеми. :)
Од друга страна, кога некој зборува од искуство, а не како останативе дудл фраери на темава(а ги има, нели?), и со тежината на тоа искуство зборува со потсмев за тоа како требало да, фигуративно, си свиткаме опашка, поплачеме сами во некое ќоше, цмиздриме на другари за скршеното ни срце....е тоа е алармантно. Ако го прават тоа на форум, сигурно го прават и во живо. Замисли, Викторче, седат женско друштво и пијат кафе, прават муабет за твоите(моите, неговите) рогови и се кинат од смеење. Да една од нив поминала викенд во болница, не верувам дека такво би било сценариото.
Ама, јебеш га. Не можам да ги тепам бе. Ги сакам. И покрај тоа што се нелојални, неблагодарни, емоционални вампири и правосмукалки на нашето внимание.
Сум омекнал пеер. Не можам ја као тебе. Ти си MC на темава, ти знаеш како да пацифизираш распламтена пи*чка. (y)
Све фино напиша, ама не можеше без да ме споредиш на крај со Стево... Ц ц ц ц :) Ако бе, нека иде...

Иначе, знам дека не е тоа само како пример напишано, знам дека знаеш дека е така, знам и јас дека е така. Затоа, ти сакај ги, ја ќе ги тепам.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
2
Ај ве молам за некое мислење ... Значи вака имам 17 години и во школо еден дечко ненормално ми се допаѓа уште од прва година,али тек сега му кажувам. Пред 1 месец почнавме да пишуваме на фб и се зближивме онака ... Проблемот е што на фб се е нормално нема срам ниту ништо али во школо ќе се срами од мене и кога сум сама не ми приоѓа, прво што ми падна на памет дека е ради бившиот у ист клас се не толку добри другари, но сепак .. го прашав зашто така има ли некој проблем и ми кажува истата причина ми вели да го сватам дека се чувствува глупаво пред него, нез што да правам стварно после последната врска конечно повторно ај така да се изразам ги чувствувам оние ,,пеперутки,, во стомакот, али неќам така да биде сакам да бидам среќна со него, чувствувам дека го можеме ние тоа, али овој ... мислите ли дека треба да почекам самиот да види дека мора да биде така не е он виновен затоа или да го притиснам малце, леле збунета сум , зошто се мене вакви работи ми се случуваат..:(
 
D

devojcence

Гостин
ketrin zeta znaci da mu se naljutis na simpatijata nekolku dena ne mu pisuvaj i ne mu zbori izbegnuvaj go pa ke vidis kako ke pocne da trcka po tebe i da ti zbori i da te pokazuva.
pozz i so srekja
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Ај ве молам за некое мислење ... Значи вака имам 17 години и во школо еден дечко ненормално ми се допаѓа уште од прва година,али тек сега му кажувам. Пред 1 месец почнавме да пишуваме на фб и се зближивме онака ... Проблемот е што на фб се е нормално нема срам ниту ништо али во школо ќе се срами од мене и кога сум сама не ми приоѓа, прво што ми падна на памет дека е ради бившиот у ист клас се не толку добри другари, но сепак .. го прашав зашто така има ли некој проблем и ми кажува истата причина ми вели да го сватам дека се чувствува глупаво пред него, нез што да правам стварно после последната врска конечно повторно ај така да се изразам ги чувствувам оние ,,пеперутки,, во стомакот, али неќам така да биде сакам да бидам среќна со него, чувствувам дека го можеме ние тоа, али овој ... мислите ли дека треба да почекам самиот да види дека мора да биде така не е он виновен затоа или да го притиснам малце, леле збунета сум , зошто се мене вакви работи ми се случуваат..:(
Бејби, твоево е најлесно. Ако си одите дома со автобус, кажи му дека сакаш да одиш до некоја книжарница што е на другата автобуска, па ти треба друштво... можете да се изгубите по уличките, ја сум вртел цели маала додека сфатам зашто ме „возат“. Ако ти е глупо детето како јас што бев глуп како ученик, не го чекај, пољуби си го коа ќе бидете сами, иначе нема да го имаш.

Истото важи и ако не си одите со автобус, туку пешки. Излажи го дека ти треба друштво за некаде... измисли причина, ќе бидете сами. ;)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
630
...ги чувствувам оние ,,пеперутки,, во стомакот, али неќам така да биде сакам да бидам среќна со него, чувствувам дека го можеме ние тоа, али овој ... мислите ли дека треба да почекам самиот да види дека мора да биде така не е он виновен затоа или да го притиснам малце, леле збунета сум , зошто се мене вакви работи ми се случуваат..:(
Зашто да се нервираш така кога има и подобри начини да се зближиш со некого. Не мораш да чекаш ти само во школо да правите муабет. Ете од утре сте на распуст, и договорете се да си искочите откако тој ќе се отрезни од Нова Година :). И така имаш контакт со него, не дозволувај заради такви работи да ти избега, кога и сама велиш дека знаеш дека можете да опстоите и да бидете среќни заедно.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
66
Поени од реакции
30
Момци и девојки би ве замолил за за вашето мислење за следново:
значи тазе(нема ни месец) идам со една девојка во која сум вљубен и она тоа добро го знае.Е сеа , она се понаша баш онака chill према мене, не враќа на повици,пораки и сл. у кратки црти не се замара..според мене тоа го прави бидејќи ја веке и дадов до знаење дека сум вљубен и затоа си се понаша така. Сеа работата е што тоа мене ме нервира..нејзината неодговорност и сакам да го сменам тоа али незнам како...дали ке смени нешто ако и ја се понашам потполно исто спрема неа како она што се понаша спрема мене ? дали да и дадам време ? што да направам ?
Благодарам однапред.
Заборавив да спомнам возраста е 17 на двајцата
Прекинавме..Прашање до девојките : дали упорноста се исплати ? она се плаши од љубов и тоа си го има зацртано у главата и незнам..тоа и е ко оче наш -,- дали можам и како да ја премислам ? да не доведе до контра ефект ? знам има други ама ја нејзе ја сакам и мислам дека вдеди да се бориш за она што го сакаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom