Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
За разговор го имаме направено и тоа многу, речиси секој ден а решение нема. Многу сме зближени мака ни е и на двајцата.
Имам слушнато дека многу врски раскинуват после 2 год. што е работата дали после не постои љубов дали е само навика...
Каков ви е сексот?

Верувај дека најискрените разговори се прават после добар секс.

А ако сексот не е добар, обидете се да го поправите. Зборувајте отворено и технички („Сакаш од напред да ти влегувам или одзади?“ „Сакаш ли да те лижам пред да ти влезам?“, „Дали би сакала да ми го примиш во уста по троа?“ или слично). Не смее да има табу теми.

А ако и покрај тоа сексот ви е лош, поздравете се и секој по својот пат.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
91
Поени од реакции
0
a ako vi kaze deka ste ja gusile no samo za malku za toj den samo sto si taka izreagiral i deka taka e do nekade i da vi kaze da se smiram i da svatam deka podocna ke bide se super i da bideme na pauza kako ke izreagirate?Help:toe:

I`m shame:S:(
 
Член од
31 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
17
a ako vi kaze deka ste ja gusile no samo za malku za toj den samo sto si taka izreagiral i deka taka e do nekade i da vi kaze da se smiram i da svatam deka podocna ke bide se super i da bideme na pauza kako ke izreagirate?Help:toe:

I`m shame:S:(
bratče, kaži vu da si tera rabotu
ne e ona za vrsku, pa i ti ne gu svakjaj mnogo ozbiljno nego dok ti e ubavo teraj i trazi si novu
ima žene na ov´j svet
uzivaj :salut::salut::salut:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Веке подолго време (2-3 месеци) сум во криза во врската. Не сме се ни карале ни лутеле - НИШНО ама не ни оди... А сакаме и двајцата да ја спасиме врската - да останеме заедно. 2 год сум во врска и не сакам туку така за ништо да раскинам со девојка ми. Што е проблемот не знам. Имате ли некои совети да ми дадете, да променаме нешто? изглед, однесување...:nesum: многу ми е мака...
Размисли убаво дали сакаш врската да продолжи или не. Ако е навика и не ја чуствуваш онаа љубов како порано кон неа подобро е да се стави крај на врската.
А може е само една криза. Што е нормално во секоја долга врска. Мој совет е да направите нешто поразлично од претходно. Направете ја врската интересна, емоциите повторно да се активираат.
Купи подарок без повод, направи вечера или отидете на романтична вечера, излегувајте на поразлични места од претходно, водете љубов, дружете се со пријателите, покажете си еден на друг колку си значите. Значи сменете нешто. Ако продолжите по старо можеби ништо нема да постигнете или само ако разговарате зошто не ни иде, зашто ни е кризата, што да правиме ... подобро реагирајте и спротивставете и се.
Во врската не е најбитно само да се љуби, треба и да се вложува и да се трудиш таа да успее и сите добри и лоши работи заедно да ги пребродите.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
a ako vi kaze deka ste ja gusile no samo za malku za toj den samo sto si taka izreagiral i deka taka e do nekade i da vi kaze da se smiram i da svatam deka podocna ke bide se super i da bideme na pauza kako ke izreagirate?Help:toe:

I`m shame:S:(
Јас би изреагирал вака: Секс, па пауза.

За време на паузата: секс со други.

Ако те викне пак: повторно секс, па ако сака и пауза.

На тој начин верувај дека нема воопшто да ја гушиш, зашто нема да се замара со тебе, само со твојот к*р (а тоа не е замарање воопшто). А ако се согласи на тоа, значи дека воопто не те сака, туку само и` значи твојот к*р. Но тебе тоа нема многу да те боли, зашто ќе имаш секс до гуша со кого стигнеш и нема да имаш време за страдање.



Заклучок: СЕКС! Сè друго е споредно.


Поздрав. :helou:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
91
Поени од реакции
0
Lele abe luge samo za sex razmisluvate... pa normalno toa e i del od zivotot ama ve prasav za sovet a ne idi sex pa vrati se sex:S me bunite :nesvest:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Lele abe luge samo za sex razmisluvate... pa normalno toa e i del od zivotot ama ve prasav za sovet a ne idi sex pa vrati se sex:S me bunite :nesvest:
Да, тоа е дел од животот, ама дали го практикувате доволно?

Ако да и ако е добар, апсолутно не би требало да бара пауза. Добриот секс е помешан со емоциите, па ако таа ги има кон тебе, нема да бара пауза.

А ако ги нема, а инате секс редовно, може да ѝ се појави чувство дека ја „гушиш“. Во тој случај сексот со тебе не би ѝ значел повеќе отколку сексот со кој било друг, па нема потреба ни тебе да ти значи повеќе со која било друга. Со други зборови: барај друга, а оваа задржи ја за понекогаш повремено; може да се најде корисна, кога секоја друга ќе си ја мие косата или слично.

А ако не го практикувате доволно, прашај ја дали би сакала да го практикувате повеќе. Ако ти каже не, одма откачи ја, зашто жената која што го сака својот човек ќе знае секогаш да биде спремна за него (од проста причина што ако нему му се сака секс, а таа не му го овозможи, тој ќе го задоволи со друга; па подобро тој да го има со неа, отколку со друга). Мислам, општо познато правило е дека ако А и Б имаат секс, а не се „сакаат“, а А и В немаат секс, а се „сакаат“, на крајот А и Б ќе останат заедно, т.е. сексот ќе преовлада; тука нема ништо ново.

А ако би сакала да имате повеќе секс, е тоа би значело дека сака да поработи малку повеќе на врската и би сакала да вложи малку повеќе од своето време и енергија во истата. Тоа е тотално спротивно на концептот на „пауза“, кајшто работите се оставаат такви какви што се, без да се чепкаат; ако на врската (како и на сè) друго не се работи и не се вложува, таа се распаѓа самата по себе.

„Ај да направиме пауза“ во најголем број на случаите значи „Ај да се оддалечиме едно време, за разделбата потоа да не боли толку многу“. Ако таа бара пауза, таа бега од одговорноста да се соочи со тебе или со своите емоции (т.е. недостатокот на истите кон тебе) или што знам што.



Во секој случај, решението е во сексот (еве, решението што *јас* го гледам). Побарај ѝ и ако не сака да го имате, поздрави ја без размислување и без каење - ако не сака секс со тебе, не те сака тебе воопшто и не те заслужува. Барај друга.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Lele abe luge samo za sex razmisluvate... pa normalno toa e i del od zivotot ama ve prasav za sovet a ne idi sex pa vrati se sex:S me bunite :nesvest:
Во право е. Сексот е важен дел од секоја подолга врска, но не е се во врската. Ако беше така, дај сите оргии да правевме, и сите ќе бевме среќни и вечно заљубени.:smir:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Во право е. Сексот е важен дел од секоја подолга врска, но не е се во врската. Ако беше така, дај сите оргии да правевме, и сите ќе бевме среќни и вечно заљубени.:smir:
Абе никој не рече дека е сè во врската.

Ама ако нема секс, нема врска (буквално). Затоа сексот е добар потенциометар, колку добро ви оди и дали има смисла човек понатаму да се труди. Не е единствен, нормално, ама ако не го бива, врската не ја бива и тоа е 100% сигурно.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Абе никој не рече дека е сè во врската.

Ама ако нема секс, нема врска (буквално). Затоа сексот е добар потенциометар, колку добро ви оди и дали има смисла човек понатаму да се труди. Не е единствен, нормално, ама ако не го бива, врската не ја бива и тоа е 100% сигурно.
Претеруваш малку.
Значи точно дека сексот е дел од една врска и без него не се може.
Но има и многу други работи кои се битни. Доверба, искреност, разговор, пружање на љубов ...
Но ти во секој совет само секс секс секс секс секс.....
Епа не се спасува секоја врска со добар секс.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.770
Поени од реакции
5.508
Абе никој не рече дека е сè во врската.

Ама ако нема секс, нема врска (буквално). Затоа сексот е добар потенциометар, колку добро ви оди и дали има смисла човек понатаму да се труди. Не е единствен, нормално, ама ако не го бива, врската не ја бива и тоа е 100% сигурно.
Крусер скокни до темава и баш ме интересира твоето мислење :)
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
Веке подолго време (2-3 месеци) сум во криза во врската. Не сме се ни карале ни лутеле - НИШНО ама не ни оди... А сакаме и двајцата да ја спасиме врската - да останеме заедно. 2 год сум во врска и не сакам туку така за ништо да раскинам со девојка ми. Што е проблемот не знам. Имате ли некои совети да ми дадете, да променаме нешто? изглед, однесување...:nesum: многу ми е мака...
Штом и двајцата сакате да ја спасите врската,а очигледно и тебе и нејзе вие мака,сметам јас дека се сакате и вреди да се обидете на сите можни начини да успеете!
Да внесете новини во вашата врска,да ви биде секој ден поразличен и поубав од претходниот,веруј ми никогаш нема на тој начин да осетите монотонија или дека не ви оди!
Еден ден правете она што сака,одете на места каде што само она сака,па макар и заедно на шопинг,купи си маица која она ќе ти ја одбере,отидете и на фризер,јадете го нејзиното омилено јадење,и заедно гледајте филм која ОНА ќе го одбере,едноставно еден ден да биде цел по нејзин вкус!
Утредента пак нека биде твој ден,тогаш она нека прави тоа што ти го сакаш,заедно гледајте утакмица,одете и на фудбалски натпревар,правете нешта кои ти ги сакаш.
Ако пак стално излегувате на исто место навечер,сменете го и тоа,посетете некое друго место,или пак денски место на кафе,отидете на прошетка само во парк или на некој излет во природа,смејте се,уживајте...
Понекогаш излезете со твоите другари,понекогаш со нејзините,или пак соберете се негде друштво играјте друштвени игри,гледајте филм,напрајте мала забава итн
Едноставно да ви биде времето исполнето,секој нов ден да ви биде доживување,а не секојдневна рутина,рутина која ја уништува љубовта и ја претвора во навика,недозволувај тоа да ви се случи на вас!Потсетувај ја секој ден колку ја сакаш и колку ти значе,но тоа немора само да биде со зборови,туку и со пажња,со мали-но значајни гестови,биди и по малку романтичен,спреми и изненадување,тоа немора да бидат скапи поклони и букет рози,едно цветче од дворот на комшијата:smir: може да значи многу!
Секако и сексот да не го заборавиме:wink:Внесете новини и во тоа поле,сепак е дел од врската и љубовта,но не е најзначаен фактор!
И незнам што друго да ти кажам,пробај,можеби некои од моите совети ќе ти користат,но во никој случај не се откажувај одма!Верувај во себе и во љубовта!Вистинската љубов секогаш победува и може секакви препреки да преброди!:smir:
 

edy

Член од
17 јуни 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
имав и предтоа пишано ама сега сакам нешто да прашам.
вака се запознав со една девојка и се заљубив на прв поглед(не верував дека е можно тоа)бевме другари искачавме заедно подолго со друштво,после неколку месеци и кажав дека ми се сфиѓа и ми рече дека и јас и се сфиѓам,девојката не е од ск,идевме 2 месеца и дојде моментот да си иде,предтоа јас се и кажав дека ја сакам и дека сум сериозен во врска со неа и дека сакам да останеме и покрај тоа што дур почнат пак предавањата на факс е долго време и ретко ќе се гледаме,но и реков дека ако сака да прекинеме океј сепак ќе разберам,типката рече нејќе да прекине,само што си отиде дома ми прати смс дека сака да прекине и дека нема објаснување и да не се јавувам и крај а ден предтоа ми пиша дека супер и е и дека само што сака е да е со мене и ред тие работи а пред да ја испратам пак ја прашав рече нејке да прекинеме и само што стигна дома ми прати смс дека крај,подегенски здравје,ептен тапа беше,поглупо чувство незнам,и не ја заборавив се ме копка што како,сеа деновиве ќе дојде и се мислам дали да и кажам да се видиме бар 5 минути колку мене полесно да ми е,значи нема да замарам и да ја молам за назад едноставно сакам очи во очи културно да и кажам неколку работи и да ми одговори нешто,дали да и пишам да се видиме или бар на 5 мин,и што ако ме отера или не ми врати на кога ќе и пишам или нејќе да се видиме,дали е океј да и пишам да се видиме бар 5 мин очи во очи за полесно да ми биде,за мене лично да си расчистам???
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
имав и предтоа пишано ама сега сакам нешто да прашам.
вака се запознав со една девојка и се заљубив на прв поглед(не верував дека е можно тоа)бевме другари искачавме заедно подолго со друштво,после неколку месеци и кажав дека ми се сфиѓа и ми рече дека и јас и се сфиѓам,девојката не е од ск,идевме 2 месеца и дојде моментот да си иде,предтоа јас се и кажав дека ја сакам и дека сум сериозен во врска со неа и дека сакам да останеме и покрај тоа што дур почнат пак предавањата на факс е долго време и ретко ќе се гледаме,но и реков дека ако сака да прекинеме океј сепак ќе разберам,типката рече нејќе да прекине,само што си отиде дома ми прати смс дека сака да прекине и дека нема објаснување и да не се јавувам и крај а ден предтоа ми пиша дека супер и е и дека само што сака е да е со мене и ред тие работи а пред да ја испратам пак ја прашав рече нејке да прекинеме и само што стигна дома ми прати смс дека крај,подегенски здравје,ептен тапа беше,поглупо чувство незнам,и не ја заборавив се ме копка што како,сеа деновиве ќе дојде и се мислам дали да и кажам да се видиме бар 5 минути колку мене полесно да ми е,значи нема да замарам и да ја молам за назад едноставно сакам очи во очи културно да и кажам неколку работи и да ми одговори нешто,дали да и пишам да се видиме или бар на 5 мин,и што ако ме отера или не ми врати на кога ќе и пишам или нејќе да се видиме,дали е океј да и пишам да се видиме бар 5 мин очи во очи за полесно да ми биде,за мене лично да си расчистам???
Да, според мене, дефинитивно е добро. “Разговарај“ со себе, и прашај се како ќе се чувствуваш ти подобро за време на таа средба и потоа. Девојката мислам дека заслужува и да бидеш лош со неа, ако тоа ти помогне за да расчистиш полесно, извикај се, покажи ја својата очигледна фрустрација, бидејќи исфрлањето на чувствата дефинитвно се подобри од молчењето. Но, ако сепак ја почитуваш и ти значи во било каква форма, тогаш објасни и културно како се чуствуваш.

Понатаму, дали ќе ја бараш назад или не, е твоја работа...
 
M

**MEMORY**

Гостин
имав и предтоа пишано ама сега сакам нешто да прашам.
вака се запознав со една девојка и се заљубив на прв поглед(не верував дека е можно тоа)бевме другари искачавме заедно подолго со друштво,после неколку месеци и кажав дека ми се сфиѓа и ми рече дека и јас и се сфиѓам,девојката не е од ск,идевме 2 месеца и дојде моментот да си иде,предтоа јас се и кажав дека ја сакам и дека сум сериозен во врска со неа и дека сакам да останеме и покрај тоа што дур почнат пак предавањата на факс е долго време и ретко ќе се гледаме,но и реков дека ако сака да прекинеме океј сепак ќе разберам,типката рече нејќе да прекине,само што си отиде дома ми прати смс дека сака да прекине и дека нема објаснување и да не се јавувам и крај а ден предтоа ми пиша дека супер и е и дека само што сака е да е со мене и ред тие работи а пред да ја испратам пак ја прашав рече нејке да прекинеме и само што стигна дома ми прати смс дека крај,подегенски здравје,ептен тапа беше,поглупо чувство незнам,и не ја заборавив се ме копка што како,сеа деновиве ќе дојде и се мислам дали да и кажам да се видиме бар 5 минути колку мене полесно да ми е,значи нема да замарам и да ја молам за назад едноставно сакам очи во очи културно да и кажам неколку работи и да ми одговори нешто,дали да и пишам да се видиме или бар на 5 мин,и што ако ме отера или не ми врати на кога ќе и пишам или нејќе да се видиме,дали е океј да и пишам да се видиме бар 5 мин очи во очи за полесно да ми биде,за мене лично да си расчистам???
Да. Тебе ништо не ти е јасно, не знаеш што и` е се случило нејзе во главата, за она да смени мислење преку ноќ. Заслужуваш разговор. Мислам дека не треба да се двоумиш. Ако не ја исконтактираш за да се видите, ништо нема да ти се разјасни и никогаш нема да ти се разјасни. Тоа дали ќе те отера или ќе прифати, зависи од неа. Но ти твојот дел си го направил. Не ги оставај работите до пола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom