Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Благодарам на сите :) Отприлика веќе знаев што ќе кажете. Значи малце да појаснам. Оној вториот дечко е мн добар човек, ама некои работи последните 3 месеци излегоа од контрола. Тој бараше од мене да се стабилизирам малце овде во Ск зашо тешко му било да излегувам овде додека тој спиел таму. Разговаравме, и одлучивме да се посветиме повеќе на нашата врска. Престанав да излегувам, каде и да одев го прашував дали може, се посветив само на него и не комуницирав со никој друг, но тој тогаш се промени. Почна да ме сфаќа ко здраво за готово, да ми наредува премногу, и причина за која што раскинавме е тоа што дури се обиде да ме удри без да го заслужам тоа. Значи тоа што не сум со овој нема никаква врска бившиот. И + не идам за Америка само за него, јас аплицирав уште во Ноември, а тогаш немав комуникација со него. Имам роднини и братучед(кој е другар на бившиот) таму и јас ве прашав за совет за останување во Америка. Сигурно кога ќе отидам таму ќе бидеме заедно, знам дека нема тој да дозволи да сум таму а не со него. Мене муабетот ми е дали да го преземам оној чекор и да останам таму да се запишам на колеџ. Не е целосно поради него, уште мн оддамна сакав да одам кога тетка ми беше таму, но бев мн мала и не бев подготвена за таков чекор. Ама сепак нема да негирам дека и тој носи дел од мојата (недонесена)одлука за живеење во Америка. Благодарам пак за советите, но стварно се надевав дека ќе видам нешто поразлично од што очекував :P
Сериозно за болдот ?!
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Мажите се криви како и да е - не ме оптеретувај те молам.

Извини што пишав дека заслужила шамар што го варала дечко и 3месеци и не и било криво :)) (мада гарант уопште не ни дознал бившиот дека го варала :) - итри сте вие жените кога сакате)

Не, стварно извини :**
Што се извинуваш бре момак :tapp:...на такви само за косата и одземја 3-4 пати :cool:
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ne sudi da ne ti sudat.....
хахахах се изнасмеав... да немав пишувано погоре некои лични приказни ќе оставев линк од фејсбук...гледам многу заинтересирани има во пп. :tapp:[DOUBLEPOST=1399934055][/DOUBLEPOST]
Шо бе се најде погоден или селективно читаш? :D

Не е битно, туку е смешно е кога ќе видам некого што се фура со саат од стотина евра и стил на живот што не е соодветен со неговите месечни примања. Исто некоја да работи за 10 000 месечно, а да даде 100 евра на штикли.
Не спомнав сума и нема ни да спомнам... значи ако јас земам некоја си Х плата, тој зема тридупло од мене.. како и да е само сакав да слушнам мислење зошто сепак тоа не е причина некој некого да потценува...
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Moe mislejne e deka parite imaat ogromna uloga vo vrskata....vie se sakate i se e okej, ali koga idi vreme da razmislis za ponatamosniot zivot zenite sekogash gledaat kakva bi bila nivnata egzistencija...pa ako ja nemas vo momentot che ti gi mavni klocite
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Благодарам на сите :) Отприлика веќе знаев што ќе кажете. Значи малце да појаснам. Оној вториот дечко е мн добар човек, ама некои работи последните 3 месеци излегоа од контрола. Тој бараше од мене да се стабилизирам малце овде во Ск зашо тешко му било да излегувам овде додека тој спиел таму. Разговаравме, и одлучивме да се посветиме повеќе на нашата врска. Престанав да излегувам, каде и да одев го прашував дали може, се посветив само на него и не комуницирав со никој друг, но тој тогаш се промени. Почна да ме сфаќа ко здраво за готово, да ми наредува премногу, и причина за која што раскинавме е тоа што дури [1] се обиде да ме удри без да го заслужам тоа. Значи тоа што не сум со овој нема никаква врска бившиот. И + не идам за Америка само за него, јас аплицирав уште во Ноември, а тогаш немав комуникација со него. Имам роднини и братучед(кој е другар на бившиот) таму и јас ве прашав за совет за останување во Америка. [2] Сигурно кога ќе отидам таму ќе бидеме заедно, знам дека нема тој да дозволи да сум таму а не со него. Мене муабетот ми е дали да го преземам оној чекор и да останам таму да се запишам на колеџ. Не е целосно поради него, уште мн оддамна сакав да одам кога тетка ми беше таму, но бев мн мала и не бев подготвена за таков чекор. Ама сепак нема да негирам дека и тој носи дел од мојата (недонесена)одлука за живеење во Америка. Благодарам пак за советите, но стварно [3] се надевав дека ќе видам нешто поразлично од што очекував :P
Реков јас дека има повеќе во приказната отколку што иницијално напиша...

[1] Клучен момент: *се обиде*. Дали те удри? Ако не, во последен момент се проконтролирал - нешто што ти *не* си успеала да го направиш кога си го изневерувала него. Од друга страна, и тоа како си се контролирала кога си му ги криела тие важни информации, на пример дека си се сексала со друг паралелно додека тој ти бил дечко. Сега, знаејќи дека си прилично добра во криењето информации (како што иницијално не ги кажа суштинските работи зошто сакаш да одиш во Америка), прашање е дали твоите мотиви за одење во Америка имаат каква и да е врска со бившиот; прашање е дали ти всушност знаеш што значи да сакаш некого, освен само себеси и своите интереси.

[2] Од каде е сигурно? Дали тој има девојка таму? Ако има, дали, само за да не бидеш со друг, ќе ја изневерува неа со тебе, како што ти си го правела тоа со дечко ти (сега веќе поранешен)?

[3] Оксиморон: се надеваш дека она што ќе го добиеш е различно од она што ќе го очекуваш - твојата надеж е во спротивност со твоите очекувања. Со други зборови, правиш конфликт во самата себе. Во најдобар случај, ова што си го пишала е различно од она што прво ти паднало на памет и ти се измешале зборовите.

Во најлош случај, ти си манипулативна по природа и луѓето ги сметаш само како средства за постигнување на своите цели. Ова твое барање на совет не го гледам како вистински да имаш проблем, туку како потреба да се тестираш: дали можеш да ги изманипулираш сите овде на форумот, за да ти веруваат дека вистински имаш некакви емоции кон некого, нешто што те прави иста со останатите луѓе и исто достојна за љубов, нешто што ќе ти покаже дека ќе доживееш искрена и чиста љубов, каква што сите други имаат.

До сега не гледам дека имаш направено што и да е *за некого* - само за тебе лично. Секогаш имало нешто поради што ти си имала отстапница, нешто што било само и единствено во твој сопствен интерес.

Оној момент кога ќе ги правиш работите *заради некого*, без да има директна корист за тебе, дури тогаш ќе имаш шанса да видиш што е тоа љубов. А ќе ја видиш љубовта кога и другиот, за когошто ги правиш тие работи, ќе го направи истото тоа за тебе, т.е. ќе ти биде возвратено. До тогаш си сама со своите интереси.


Со лесно.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Здраво :) Јас сум нова овде, и најмногу се пријавив зашто стварно ми треба совет од вас. Иако веќе чувствувам што ќе ми кажете и знам што треба да одлучам.. сепак постои надеж :) Значи вака: Уште од многу мала се заљубив во едно дете (прва љубов) и идевме 3ипол години. Се разделивме зашо тој одлучи да оди во Америка да учи 4 месеци. Додека беше таму комунициравме месец дена ама мн се каравме и се избришавме и решив да го заборавам. Тој си најде девојка таму, а по неколку месеци и јас се фатив со еден дечко овде. Кога си дојде јас бев во врска, тој не, и немавме комуникација околу една година. После бевме овде во Скопје на студии и почнавме онака лабаво да се муваме, кога-како, најчесто пијани. Јас го изневерував дечко ми со него, и за жал не чувствував ни малце грижа на совест. Минатата година пак тој одите во Америка и останува таму цел живот... Најпрво немавме никаква комуникација се до пред месец дена. Почнавме да комуницираме, да се слушаме на скајп и сл. Имав некој проблеми баш тогаш со дечко ми 3 месеци врската не ни беше океј, па пред 3 недели раскинавме. Го сакав дечко ми, но на некој поинаков начин, не како онаа прва љубов. Може човек да сака двајца во исто време? Почна мн да ми фали овој бившиот, почнав да станувам депресивна по него, го нема 2-3 дена па ми пише, некогаш е мн океј спрема мене и вели да идам во Америка и се ќе се среди, ќе бидеме заедно... а од друга страна пак некогаш е мн ладен и се чувствувам како да досадувам (иако не му пишувам секогаш јас прва и мн често). Јас аплицирав за Америка, за некој ден сум на интервју во амбасада. И ако идам мислите дека треба да се обидам со него? Не знам, се плашам дека ќе ме зафркне, не сакам пак да сум повредена... заборавив на тоа чувство.. А мислам дека и тој се плаши, зашо пред некој ден ми рече дека знаел дека ќе се вратам на бившиот. Треба да се борам за нас? Колку вреди да се трудиш за нешто што немаш верба дека ќе успее? Ви се случило ли после толку време (4 години) да се вратите на бившиот? Знам дека е чудно... но јас сеуште го сакам... и знам дека никогаш нема да го преболам... :(
Многу се нервирам кога не кажувате клучни работи, а барате совет. Колку години имате девојко? Не може ист совет да дадеме на 16годишно девојче и на 26 годишна девојка, значи мора да наведете барем колку години имате да можеме да дадеме некој колку-толку соодветен совет, а не вака.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Многу се нервирам кога не кажувате клучни работи, а барате совет. Колку години имате девојко? Не може ист совет да дадеме на 16годишно девојче и на 26 годишна девојка, значи мора да наведете барем колку години имате да можеме да дадеме некој колку-толку соодветен совет, а не вака.
Па таа не сака искрен совет бе, не гледаш дека сака да и се потврди она што го мисли?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
Па таа не сака искрен совет бе, не гледаш дека сака да и се потврди она што го мисли?
Ова ми текна уште кога беше моментот на варањето на првиот пост.
Личност не вара личност ако прима ќотек од истата. Но може да добие ќотек, ако вара. Иако не го оправдувам ќотекот како решение.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ова ми текна уште кога беше моментот на варањето на првиот пост.
Личност не вара личност ако прима ќотек од истата. Но може да добие ќотек, ако вара. Иако не го оправдувам ќотекот како решение.
На маж ми еден познаник (постар човек) му велеше " Шест дена сакај ја жената, седмиот ден тепај ја и немора да прашуваш зашто, затоа што она сама си знае зашто." :icon_lol:
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Дали брза ејкулација е привремена или е болест што не се лечи ?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Дали брза ејкулација е привремена или е болест што не се лечи ?
Не е болест, туку само преголемо количество на сперма што треба да се исфрли од организмот.

Најприродниот лек е да направиш 10 деца и да бидеш зафатен околку нивното растење и чување. Во тој случај веројатно ќе немаш време да мислиш на произведување на повеќе сперма, бидејќи умот ќе ти биде во пелени, исхрана, успивање, играње, носење во училиште, на па курсеви...

Постојат и начини на контролирање на ејакулацијата, но тоа бара многу вежбање и самодисциплина. И, меѓу другото, да го сфаќаш сексот како врвна уметност и вештина, а не само како задоволство. Дали си спремен да го изучиш тој пат, којшто меѓу другото ќе подразбира и жртви од твоја страна?
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Има еден лек..Мисли на мртовци и ќе трае подолго сексањето..
Ако мислиш на мртовци или нешто негативно било што веројатно нема да имаш ерекција тоа не вроди плод и јас имам читано за такви теории ама не успеват не барем кај мене (сигурен сум и ка другите нема да успеат), по што кога си во ситуацуија да имаш секс последно нешто што мислиш е мртовци или било некои други негативни размислувања. А Крусер јас сум подготвен за се за ваков проблем да го решам и како се вели за да постигнеш нешто секогаш треба жртва и не сакам никому да му се случи ова што мене ми се случува. прво не знам дали стварно патам од Premature ejculation не сум бил на оролог, или психолог ама гледам дека нешто чудно се случува со моето тело поточно мојот мозок што доаѓа до неконтролирање на ејкулацијата
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дали брза ејкулација е привремена или е болест што не се лечи ?
Како мислиш брза ејакулација,колку трае?Ја се заебавав за тоа со мртовците..Кога го дркаш ли брза?Или при ебавање?Еми ако е при ебавање,смени партнерка,ова-она,остави ти што ги гледаме на порничите по 15-20 минути,нормален секс трае 5-6 минути,ништо повеќе,ништо помалку..
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Брза ејакулација е брза максимум може да трае минута и пол ретко 2, а има случаи и под минута ама тоа е ептен екстремно. Поентата ми беше дали ваквиот проблем е болест или тоа е само некоја си фаза од животот каде имаш проблеми со контролирање себеси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom