Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Здраво :) Јас сум нова овде, и најмногу се пријавив зашто стварно ми треба совет од вас. Иако веќе чувствувам што ќе ми кажете и знам што треба да одлучам.. сепак постои надеж :) Значи вака: Уште од многу мала се заљубив во едно дете (прва љубов) и идевме 3ипол години. Се разделивме зашо тој одлучи да оди во Америка да учи 4 месеци. Додека беше таму комунициравме месец дена ама мн се каравме и се избришавме и решив да го заборавам. Тој си најде девојка таму, а по неколку месеци и јас се фатив со еден дечко овде. Кога си дојде јас бев во врска, тој не, и немавме комуникација околу една година. После бевме овде во Скопје на студии и почнавме онака лабаво да се муваме, кога-како, најчесто пијани. Јас го изневерував дечко ми со него, и за жал не чувствував ни малце грижа на совест. Минатата година пак тој одите во Америка и останува таму цел живот... Најпрво немавме никаква комуникација се до пред месец дена. Почнавме да комуницираме, да се слушаме на скајп и сл. Имав некој проблеми баш тогаш со дечко ми 3 месеци врската не ни беше океј, па пред 3 недели раскинавме. Го сакав дечко ми, но на некој поинаков начин, не како онаа прва љубов. Може човек да сака двајца во исто време? Почна мн да ми фали овој бившиот, почнав да станувам депресивна по него, го нема 2-3 дена па ми пише, некогаш е мн океј спрема мене и вели да идам во Америка и се ќе се среди, ќе бидеме заедно... а од друга страна пак некогаш е мн ладен и се чувствувам како да досадувам (иако не му пишувам секогаш јас прва и мн често). Јас аплицирав за Америка, за некој ден сум на интервју во амбасада. И ако идам мислите дека треба да се обидам со него? Не знам, се плашам дека ќе ме зафркне, не сакам пак да сум повредена... заборавив на тоа чувство.. А мислам дека и тој се плаши, зашо пред некој ден ми рече дека знаел дека ќе се вратам на бившиот. Треба да се борам за нас? Колку вреди да се трудиш за нешто што немаш верба дека ќе успее? Ви се случило ли после толку време (4 години) да се вратите на бившиот? Знам дека е чудно... но јас сеуште го сакам... и знам дека никогаш нема да го преболам... :(
Ако аплицираш тогаш мислиш да одиш. Но глеј да не ти биде тоа едниствена цела. Сигурно нешто ќе правиш во Америка најди си работа нешто ова она нешто студирај нешто прави таму. Да не испадне си отишла само за него. Тоа е поприлично глупо. Може не е така ама не даваш повеќе информации во врска со тоа. Инаку љубовта не е борба да треба компромиси ама не се бори и не се мачи многу. Ако ти е мачење заеби. Целта во животот не е љубовта. Љубовта е нешто убаво и битно но не најбитно и несмее да биде тоа. Инаку нормално е да се биде со некој после да се попишмани... луѓето се менуваат и ти и тој може да се смените. Плус и други услови е таму. Ама знеа да биде стресно во странство нова околина. Само него го знаеш. Проблеми со вработување. Визи мизи работи дозволи одредена дискриминација кон странци итн.
Оди пробај само без многу да се надеваш и предпазливо ако не ти е ОК куферите и назад. А да и чувај си пари за карта назад...и свати го како авантура и животно училиште. А и да Америка ленд оф тхе брејф анд каунтри оф идиотс да ја видиш.
Со среќа...[DOUBLEPOST=1399883433][/DOUBLEPOST]
Oвие ти се клучни зборови. Без грижа на совест си го изневерувала дечкото, значи си имала спремни прикаски, си била сношти со еден денес со друг, веројатно добро си глумела пошто не сетил никаква промена или проблем.... и после велиш имаш некој проблем со дечкото?! каков проблем можеш да имаш со човек кој го изневеруваш без грижа на совест??? Народски кажано тебе ти е стало до тебе и твоите чуства, а на другите - како сака нека им е. Се плашиш за себе а не за двајцата, сакаш да ти е тебе убаво а како му е на другуиот - тој нека си мисли. Себичност гледам во постапките. Кузнај и дали е искрена љубов тоа што го чуствуваш....
Лет ај не ја гњави со глупости знам што сорта си и што ти сака газето.:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Лет ај не ја гњави со глупости знам што сорта си и што ти сака газето.:D
Сексо е убав (така велат луѓето) али не секое сексање е љубов, ни секоја љубов е секс.
Јас го изневерував дечко ми со него, и за жал не чувствував ни малце грижа на совест

жалење за нешто сторено е грижа на совест, и према ова, таа има грижа на совест (“за жал“) оти нема грижа на совест дека го изневерувала дечкото. Зато велам дека не и се искрени емоциите.... Или поедноставно, појќе и е жал за себе оти немала грижа совест за него... Не е битно што дечко и кој можеби ја сака најмногу на свет, сонува за неа ја љуби... не е свесен што таа му направила туку е трагедијата оти таа за тоа не чуствувала грижа на совест.
Размисли малце, не ти личи на емотивна себичност??
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Сексо е убав (така велат луѓето) али не секое сексање е љубов, ни секоја љубов е секс.
Јас го изневерував дечко ми со него, и за жал не чувствував ни малце грижа на совест

жалење за нешто сторено е грижа на совест, и према ова, таа има грижа на совест (“за жал“) оти нема грижа на совест дека го изневерувала дечкото. Зато велам дека не и се искрени емоциите.... Или поедноставно, појќе и е жал за себе оти немала грижа совест за него... Не е битно што дечко и кој можеби ја сака најмногу на свет, сонува за неа ја љуби... не е свесен што таа му направила туку е трагедијата оти таа за тоа не чуствувала грижа на совест.
Размисли малце, не ти личи на емотивна себичност??
Нејзина работа и нејзино право каква е таква е...а посебно ти немаш право да судиш :P
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Нејзина работа и нејзино право каква е таква е...а посебно ти немаш право да судиш :P
Па дојде овде јавно го постави проблемот и бараше одговори, не е веќе “нејзина работа“ побара мислење - дадов мислење.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Па дојде овде јавно го постави проблемот и бараше одговори, не е веќе “нејзина работа“ побара мислење - дадов мислење.
Бара совет и нешто корисно а не тупење и продавање лицемерен морал.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Бара совет и нешто корисно а не тупење и продавање морал.
Ти и даде совет како да спакува куфери и да си има в џеп пари за карта назат. Јас и реков да се преиспита себе си морално и емоционално што е навистина тоа што го бара. Така да има чупето избор од совети па нека види шо и е најкорисно
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
U amerika radi deckoto ke ide :-D
Ne si normalna :-D
I so ke bide koa ke te otkaci? Tip sto iskreno te saka nema da te deli so nekoj so ti bil decko at the moment. A i so postapkata tebe te degradira, bas mu e gajle za tebe. Da bese asalen, zastitnicki ke se postavese prema tebe, a ne da iskoristi situacija :-D
Dzabe ke ides kaj nego i dzabe muabetite po skype. Bivsite ne se vrakjaat :-D haha
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
U amerika radi deckoto ke ide :-D
Ne si normalna :-D
I so ke bide koa ke te otkaci? Tip sto iskreno te saka nema da te deli so nekoj so ti bil decko at the moment. A i so postapkata tebe te degradira, bas mu e gajle za tebe. Da bese asalen, zastitnicki ke se postavese prema tebe, a ne da iskoristi situacija :-D
Dzabe ke ides kaj nego i dzabe muabetite po skype. Bivsite ne se vrakjaat :-D haha
Па не е лошо да отидеш Америка. Може ќе види и некој ќар од сето тоа...
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ти и даде совет како да спакува куфери и да си има в џеп пари за карта назат. Јас и реков да се преиспита себе си морално и емоционално што е навистина тоа што го бара. Така да има чупето избор од совети па нека види шо и е најкорисно
У превод и викаш да си го смени карактерот...многу „корисно“.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
У превод и викаш да си го смени карактерот...многу „корисно“.
Не, само и кажувам да размисли дали до сега во своите постапки размислувала и за “саканиот“, зборува за „љубов„ а љубов во прикаската не гледам.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Не, само и кажувам да размисли дали до сега во своите постапки размислувала и за “саканиот“, зборува за „љубов„ а љубов во прикаската не гледам.
Се проектираш...ти не си таа.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.355
Убава приказна... многу убава, чак што више мислам и Лео* може да земе оскар за ова веќе еднаш.
@Flawless** сериозно сеа... Мислиш тек така тоа се прави? Одење во САД? Имаш ли патувано некаде предтоа сама? Имаш ли макар едно искуство кое сама си го имала во овој луд и забеган свет, надвор од границите на балканот?
Сите што мислите дека е лесно да се адаптира човек во странство, се кладам или не сте излегле од државава во која живеете, или сте биле на некоја 5дневна екскурзија и мислите тоа дека е еквивалент на животот надвор.
Љубов е голем двигател, но по она што ти го имаш наложено, врткањето, играњето на топло-ладно со типов како и со сегашниот дечко, сеуште си зелена во паметот. Пошо овој потег што сакаш да го правиш не е нималку за играње кур-ташак и ти треба да решиш или Џа или Бу. Пошо ако те заебе типот или ти се разочараш (што и нема да ти биде прв пат), или ќе фрлиш огромна пара (и време) а во полош случај може да останеш таму и твоите недефинирани цели да те направат уште понесигурна и во најлоп случај крајно лабилна личност. Од индиректно искуство ти викам, ова не е амерички шлагер што го тераш, туку повеќе како конечна улога која подоцна би го дефинирала твојот животен пат.
*крејзи не ми се лути :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.158
Поени од реакции
13.764
Значи татко ми ја оженил мајка ми од шо му прекурчило од се?! А и кумата моја така се омажи!! Леле чекај!! И другарка ми!!! Ај не тропајте глупости жити мајка а? Сите овие парови се поише од 10 год во брак и се смртно заљубени и среќни. Ако ти си имала такво искуство не треба да генерализираш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Се проектираш...ти не си таа.
По твоите дискусии заклучувам дека изгледа ти си дечкото во Америка.
Види, не само јас и други гледам овде на форум се слагаат со ставот дека чупето учте не знае што е тоа љубов. Много онака лежерно си поминува преку неверства, сакам овој сакам оној.. према муабетот испаќа и дега многу млада стапила во врска со првиот, можеби на 14 години (пошто биле во врска 3 ипол, па тој отишол америка па таа фатила дечко после неколку месеци, па тој си дошол од америка па на студии почнале да се муваат... така да можеби 5-6 гоодини трае сето тоа а таа на студии - изневерувала... како и да е се работи за млада и неискусна, најлесно е на млад и неискусен да му кажеш “земај куфери и повратна карта и оди“ то ќе го направи и без таков совет, малце потешко е да и се речи вистината и да и се укажи на работи кои треба да си ги размисли убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom