ЈСП - случки, прашања, дискусии

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
малце ке одам оф топоик ама морам.. добро познат прво и основно никој нема право ни тебе ни мене ни било кој во автобус кој се вози да те стане од сточле без разлика дали бил автобусот празен или полн дали бил тоа стар или млад човек.... станувањето е по соопствена иницијатива !!!

Почит према постари е друга работа... ако јас гледам дека е човекот стар и неможе да стои или е болен или поготово ако е бремена жена ке станам... не е проблем тоа но има една друга работа... Не е во ред некој да ти висне над глава и да почне да ти мрчи Ете таква е оваа младина без култура така ги воспитуваат од дома и ред други работи со цел за да те стане.. искрено на ваквите НИКОГАШ нема да им станам ама баш НИКОГАШ !!!

И... Трета работа е тоа што старите некад ептен претеруваат !!! како што кажа некој погоре.. се качуваат во автобус за 2 3 станици да отидат на пазар кај што патлиџанот или пиперот е поефтин за фантастични 2 денари БЕЗ ПРИТОА ДА РАЗМИСЛАТ дека се ставаат во ризик за нивното здравје а богами и живот... со оглед на тоа какви ни се автобусиве и шоферите шо мислат дека се во болит.. тешко на нив... и уште од озгора кога ке видам некоја баба натоварена со 10 кеси на неа а едвај стои и без нив тогаш ми се креваат црева.. влага во ризик за да заштеди 10 денара.. МНОГУ !!! ќар до колена зијан до гуша е работава
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Хаха мене искрено кога би ми почнале да ми мрчат над глава леле каква е денес младинава невоспитани вакви такви ке го прашам абе деде ти коа си бил млад си им станувал ли на постарите? па да видам што ке ми каже
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
Bozo123 немој тоа да го прашуваш ептен у тесно ќе го стаиш... ќе го зезнеш, нема да знае што да ти каже :S:S
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Леле денес у 5кава, мислам дека да влезев во пештера ќе имаше помлади фосили него во автобусов. Па и онаму кај раскрсницата на Веро си чека бусов на семафор и еден стар се разлупал мајсторе отворај :devil2: и додека да му докаже шоферов дека всушност семафориве не се станица...................
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Леле денес у 5кава, мислам дека да влезев во пештера ќе имаше помлади фосили него во автобусов. Па и онаму кај раскрсницата на Веро си чека бусов на семафор и еден стар се разлупал мајсторе отворај :devil2: и додека да му докаже шоферов дека всушност семафориве не се станица...................
Во 15-ка па две баби почнаа да се расправаат зошто едната и седнала пред нос. Се испобуткаа,и едната и вика "Тргни ми го кромидот од пред очи и направи место да си поминам". Па еден дедо испадна џентлмен ќе се испотепаше за да ја седне теткава на негово место. Хаха, така не сум се смеел во живот. :)))))) А случка што ме изнервирала беше пред недела дена отприлика, бев седнат на првото столче одма до вратата и една баба ми завика да сум се преместел од другата страна - каде што имаше многу слободни места. Навистина ми беше жал што мораше дури еден метар да пооди, па станав. И они некогаш стварно немаат осет.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да си се надополнам на револтот кој го имав вчера... Кога планираат во петок да окупираат јавен превоз овие пензионериве, во четврток нека се бањаат барем. Или чекаат да добијат и бесплатно вода и струја за тој ден за да не изиграваат подвижни радиоактивни суштества:nezz:

И што е со формула возењето на шоферите деновиве?
 
A

apidrone

Гостин
Мене највише ме нервира тоа шо пензионерине кај им е бесплатен превозот во петок, па уште и ти висат на глава и ти серат. Еднаш у еден автобус (беше петок) се расправаа една девојка и еден пензионер. Дедово нормално така сељачки и свика: Стани бре девојче да седнат постари луѓе. Девојкава најрамнодушно му рече: Си платил ли ти, па да седнеш? Јас сум платила карта, и имам право да седам ако има слободно место. И во право е девојката. Зошто пензионерите да бидат ослободени од плаќање билет? Од златната крава да не се тие? Штом една категорија граѓани се ослободени од плаќање (не е исто со: не плаќаат), тоа е дискриминација спрема останатите.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Петок строго со приватен.
Ем подобри автобуси, ем нема пензионери.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
Кутрите вие како ли издржувате :/ Старциве многу ве малтретираат ://
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
А го заборавате моментот држач и врата. Ќе се качат и ќе се фатат за држачот со целото тело, не пуштаат ни туѓ прст да припари и стојат на врата, иако не се симнуваат во наредните 5 станици.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
доволни се 2 патоци да се возиш за да го сватиш моментот Петок=ЈСП=Дедо/Баба
сум се возел, нишо не ми се десило
цело средно се возев во 22ки 4ки 5ки исто така ништо ми се нема десено
баш напротив, во 70% од случаите кога сум им понудувал на постари лица да седнат ме одбивале.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
сум се возел, нишо не ми се десило
цело средно се возев во 22ки 4ки 5ки исто така ништо ми се нема десено
баш напротив, во 70% од случаите кога сум им понудувал на постари лица да седнат ме одбивале.
Дали ти кога беше средно пензионерскиот петок беше пуштен во употреба?
Дали сега се имаш возено во државен автобус во петок во периодот од 8-9 сабајле до кај 3-4 попладне?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
сум се возел, нишо не ми се десило
цело средно се возев во 22ки 4ки 5ки исто така ништо ми се нема десено
баш напротив, во 70% од случаите кога сум им понудувал на постари лица да седнат ме одбивале.
Дваес двојки има на 5 минути, приватни и државни, почест автобус немам видено, еднаш додека чекав 5ка другарка 10 22ки ги испушти, ми вика ќе чекам да се качиш ти па ја ќе се качам, жал и падна ММЕ. Така да таму нема често гужви.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Минатата недела 4 дена седев у Скопје и секојдневно со автобуси. Али последнио ден баш Петок кога пензионерите имаат бесплатно возење толко ми се згади шо ќе поврнаах у автобусо. Кој смрде на прженици,кој има прша(првут) у косата,некоо баба мрсна коса,некоо запотана смрде.. гадно ми стана дури а се возаах едно 20-30 минути. :(((( Лошо искуство
 

Kajgana Shop

На врв Bottom