ЈСП - случки, прашања, дискусии

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ако врне и утре, ке има wet t-shirt party со бабиве а?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Секој ден по една дешавка значи. Многу ми е интересно кога на ден како денес, во автобусите врне појше него ли надвор. Ниту прозори можат да се затворат, ниту капацине одозгора што не се спуштаат или пак ако се спуштаат не дихтуваат како што треба, ниту пак хармоника-делот не е залепен онаму каде што има дупки, па по автобусиве Нијагара од сите страни.
И да, мрзам пензионери кои и да е празен автобусот ќе ти речат да им станеш затоа што не можат да седат на друго столче, туку мораат на тоа твоето ти кај што седиш. Среќа малку инаетлив сум си, па седнуваат на другите празни места.
Уште петок малку им било... ех, бреее....
Браво само напред немој да си му станал на некој постар бог да чува да ти го реметат мирот само затоа што се постари четириесетина години од тебе.
До сите оние шо изиграваат болни мајмуни во автобус ало на постар човек се ослободува место нема да умрете ако постоите малку ама не сте вие криви туку говедата што ве воспитуваат дома тие се криви
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Браво само напред немој да си му станал на некој постар бог да чува да ти го реметат мирот само затоа што се постари четириесетина години од тебе.
До сите оние шо изиграваат болни мајмуни во автобус ало на постар човек се ослободува место нема да умрете ако постоите малку ама не сте вие криви туку говедата што ве воспитуваат дома тие се криви
Веруј, повеќето стари те реметат зашто им се може и едино така може некој да ги примети. Attention whore стануваат сите коа остарат. Празен автобус, они те тераат да станеш и те пцујат пред да ги слушнеш шо сакаат а се возат за 2 станици до следното пазарче каде што е поефтино за 1 денар. Те молам, може сме одгледани од говеда али не сме телиња...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Браво само напред немој да си му станал на некој постар бог да чува да ти го реметат мирот само затоа што се постари четириесетина години од тебе.
До сите оние шо изиграваат болни мајмуни во автобус ало на постар човек се ослободува место нема да умрете ако постоите малку ама не сте вие криви туку говедата што ве воспитуваат дома тие се криви
Си доби картон затоа што никој овде на форумов не е болен а и да е одгледан од говеда ти си последен кој треба да го посочи тоа. Следен пат ако читаш, читај до крај затоа што вака со вакво понашање, се гледа дека болните што не стануваат на постарите се далеку покултурни од оваа твоја форумска култура.
Крај на муабет.

п.с.Никој не е должен да станува на постар човек затоа што никој на никого не може да му ја огранични слободната волја.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Си доби картон затоа што никој овде на форумов не е болен а и да е одгледан од говеда ти си последен кој треба да го посочи тоа. Следен пат ако читаш, читај до крај затоа што вака со вакво понашање, се гледа дека болните што не стануваат на постарите се далеку покултурни од оваа твоја форумска култура.
Крај на муабет.

п.с.Никој не е должен да станува на постар човек затоа што никој на никого не може да му ја огранични слободната волја.
Не се работи за должност, се работи за култура. :smir:
(Не дека пензионерите не изводат, ама чисто да ги разјасниме поимите) :smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не се работи за должност, се работи за култура. :smir:
(Не дека пензионерите не изводат, ама чисто да ги разјасниме поимите) :smir:
Култура е да станам на постар човек кога нема воопшто место во автобус. А јас јасно кажав дека не станувам кога ќе ти свисне над глава затоа што сака да седи на тоа столче а пола автобус е празен.:)
И во културата спаѓа да ги почитуваш постарите, а не да си негодуваш себе за да им биде убаво на нив:))) Ама тоа е веќе друга тема:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се работи за должност, се работи за култура. :smir:
(Не дека пензионерите не изводат, ама чисто да ги разјасниме поимите) :smir:
Се согласувам,треба да се стане на постар макар ве малтретирале на секое влегување во автобус.Се издржува не е Скопје толку големо.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Се согласувам,треба да се стане на постар макар ве малтретирале на секое влегување во автобус.Се издржува не е Скопје толку големо.
Доколку е навистина изнемоштен постар граѓанин, ќе станам. Ама ако ми аздисува и на глас ми ја збори приказната како младите денес за ништо не ги бива, не им станувам. Сепак, кога ќе влезе од нив постар човек во бус, тие да не им стануваат!? Тикви им стануваат.

И јас имам право да седам, со оглед дека се враќам од работа или од други обврски, а не седам и гледам шпански серии и вести по цел ден.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Си доби картон затоа што никој овде на форумов не е болен а и да е одгледан од говеда ти си последен кој треба да го посочи тоа. Следен пат ако читаш, читај до крај затоа што вака со вакво понашање, се гледа дека болните што не стануваат на постарите се далеку покултурни од оваа твоја форумска култура.
Крај на муабет.

п.с.Никој не е должен да станува на постар човек затоа што никој на никого не може да му ја огранични слободната волја.
Абе боли вистината а ??? која слободна воља бе машко вољата да се чуствуваш надмен и надмоќен што ке демонстрираш дрскост ?
Некогаш срамота беше доколку постар човек влезе во автобус и стои помладата личност која што седи се засрамуваше од самиот чин дека постар човек стои а тој седи,така не воспитувале од дома и во училиште и на крај од краиштата секогаш сум се поставувал во таа ситуација кога ке се качи постар човек и стои а некој мрсулко или мрсулка воспитани од говеда,си седат фино лепо без уво да им чуе како тоа би изгледало мојата баба дедо татко мајка или некој мој близок со шеесет и кусур години стои додека некое лигле си седи и си демонстрира демократија и пазарна економија
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.403
Поени од реакции
7.669
Абе боли вистината а ??? која слободна воља бе машко вољата да се чуствуваш надмен и надмоќен што ке демонстрираш дрскост ?
Некогаш срамота беше доколку постар човек влезе во автобус и стои помладата личност која што седи се засрамуваше од самиот чин дека постар човек стои а тој седи,така не воспитувале од дома и во училиште и на крај од краиштата секогаш сум се поставувал во таа ситуација кога ке се качи постар човек и стои а некој мрсулко или мрсулка воспитани од говеда,си седат фино лепо без уво да им чуе како тоа би изгледало мојата баба дедо татко мајка или некој мој близок со шеесет и кусур години стои додека некое лигле си седи и си демонстрира демократија и пазарна економија
Море непознат... дали читаш што пишува човекот. ПОЛА АВТОБУС ПРАЗЕН А ТОЈ/ТАА САКА ДА СЕДНЕ НА СТОЛЧЕТО КАДЕ ШТО ВЕЌЕ СЕДИ ГЛАДИУС. Ако продолжиш да напнуваш добиваш картон и од мене, за тролување.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Море непознат... дали читаш што пишува човекот. ПОЛА АВТОБУС ПРАЗЕН А ТОЈ/ТАА САКА ДА СЕДНЕ НА СТОЛЧЕТО КАДЕ ШТО ВЕЌЕ СЕДИ ГЛАДИУС. Ако продолжиш да напнуваш добиваш картон и од мене, за тролување.
Ајде бе и ти не цепидлачи сега :) ако читаш ти добро ке видиш дека не се однесува на гладијаоров се однесува на лиглињана и лиглине кој во полн автобус седат а стари луѓе стојат аман :)
ПС ако старчено го прави среќен тоа што ке седне баш на моето столче ок нека седи уште поубаво ако е полу празен автобусот ке седнам на друго столче,не еднаш ме преместувале дечко ај ако сакаш седни на тоа столче има сонце на таа страна,е јебига млад сум па можам да издржам да ме фука сонце нејзе ако ја дрмне сончаница толку ке и биде и си се преместувам.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Абе боли вистината а ??? која слободна воља бе машко вољата да се чуствуваш надмен и надмоќен што ке демонстрираш дрскост ?
Некогаш срамота беше доколку постар човек влезе во автобус и стои помладата личност која што седи се засрамуваше од самиот чин дека постар човек стои а тој седи,така не воспитувале од дома и во училиште и на крај од краиштата секогаш сум се поставувал во таа ситуација кога ке се качи постар човек и стои а некој мрсулко или мрсулка воспитани од говеда,си седат фино лепо без уво да им чуе како тоа би изгледало мојата баба дедо татко мајка или некој мој близок со шеесет и кусур години стои додека некое лигле си седи и си демонстрира демократија и пазарна економија
Оооо е не да ме утепа сега... Одам да се засрамам и да ги барам сите луѓе на кои не сум им станал за најучтиво да им се извинам за мојата дрскост - дрскост на лигле.
Очигледно е дека маваш со глава у ѕид кога јас ако се сеќавам напоменав НЕ СТАНУВАМ САМО АКО ИМА МЕСТО ВО АВТОБУСОТ А МИ ВИСИ НАД ГЛАВА ЗАТОА ШТО ТОА СТОЛЧЕ НА ДОТИЧНИОТ/А МУ/И БИЛО ПОСИМПАТИЧНО ЗА СЕДЕЊЕ ОД ОНА ПОЗАДИ/СПРОТИ НЕГО. Во секој друг случај ќе се потчинам на желбите и потребите на постарите, само затоа што моите лични сфаќања и согледувања ми укажуваат дека кога нема место се станува, а не кога има.

И додека ние лиглињата демонстрираат демократии и пазарни економии, некој треба да проба да извежба читање и сфаќање на реченици во нивниот оригинален контекст.

Во однос на муабетов, ако имаш нешто на темата да кажеш - кажи. Ако не, не го продолжувај муабетов затоа што веќе е офтопик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom