ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Зошто некои од контролорите се многу груби и некултурни?Случката нема да ја објаснувам и објавам.
Тоа е јавно претпријатие и барем треба да преиспитаат какви намќори(не се сите) примаат на работа,за потсетување имаат на располагање многу народ кои желно чека работа.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Зошто некои од контролорите се многу груби и некултурни?Случката нема да ја објаснувам и објавам.
Тоа е јавно претпријатие и барем треба да преиспитаат какви намќори(не се сите) примаат на работа,за потсетување имаат на располагање многу народ кои желно чека работа.
Какви предиспозиции треба да имаш за таква работа? Какви луѓе ги имаат таквите предиспозиции? Ете ти го одговорот. Инаку почесто и треба да бидат груби, пошто секад има лиглиња шо ќе пробуваат да се извадат на било кој начин. Барем кога се работи за тие што немаат карта, у спротивно не.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
^


The awkward moment коа јадеш ресани и го гледаш ова...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Какви предиспозиции треба да имаш за таква работа? Какви луѓе ги имаат таквите предиспозиции? Ете ти го одговорот. Инаку почесто и треба да бидат груби, пошто секад има лиглиња шо ќе пробуваат да се извадат на било кој начин. Барем кога се работи за тие што немаат карта, у спротивно не.
Груби и неучтиви не само груби,тие 2 карактеристики им одат заедно каи нив.Нека ме казни 200 денари ако не носам карта,но не и да ми се дере и брбори(ми се нема вакво нешто случено,само се земам запример),но сум бил сведок како се дере,вика,збори,па и врата да затвори возачот по негова наредба,бидејќи едно дете немаше слободна,патниците чекаат еден подолг период додека не се реши случајот.
Треба да имаат една единствена предиспозиција,да бидат учтив кон сите,сепак тоа се потрошувачи,а таквите треба да се вработат во затворите,со тие ,,лингури,, да се расправаат и евентуално тепаат,а не да им се дерат на деца!
За пример ќе ја земам и полицијата,сум бил сведок и на ваков настан,возачот не носеше возачка ,без да му се дере полицаецот му напиша казнени поени,мислам 15.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.496
Поени од реакции
4.058
Од 23ка може?Се надевам дека може :D

Од вчера тоа, заборавив да пишам.-Се враќам од факултет кај 11, 11.30 и стоеве таму кај што нема столчиња со колешка и колега.Влегла госпоѓа со дете во количка, а ние од муабет не ја видовме и одма почнува да се дере, НЕЗНАЕТЕ ДЕКА ОВА ОВДЕ Е ЗА ДЕЦА ВО КОЛИЧКА!?-Извинете сега ве видовме и веднаш се тргнавме, не ми се влегуваше во подолга расправија дека немав кафе пиено и не ми беше денот тргнат, иначе ... :D
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Јас би изнел една пофалба за контролорите во двојка од пред некој ден, кога прв пат во мојот живот сите рамковни ги извадија надвор од автобус, а не како вообичаено јас да вадам и покажувам карта, а тие да прозборат два-три збора и да си поминат така. Уште подобро беше, што пола автобус се испразни :)

Инаку, во право сте за најголем дел од контролорите, веројатно ги бираат кој погруб ќе биде и знаат да претераат со нивните овластувања.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.840
Поени од реакции
83.735
Неколку пати сум забележал по автобусиве кога се качуваат патници мора да има некоја жена која кога ќе стигне до шоферот, тогаш и текнува да буричка по ташната, па додека да го најде новчаникот, па кога ќе почне да бара ситни, а не и се гледа, па ќе дава денарче по денарче... ќе се стемни додека да му наплати на шоферот. Добро де толку неможат предвреме да извадат 35 денари, и онака чекаат по 30 минути на станица?
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
Ми падна новчаникот со слободната во 23ка.Мислите ли барем ќе се најде некој да ја однесе слободната некаде каде што би можеле да ми ја вратат ? :D
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Автобусиве ни се двојазични од памтивек или не се лажам дека е ова новост? Честито нека ни е во секој случај...:facepalm:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Автобусиве ни се двојазични од памтивек или не се лажам дека е ова новост? Честито нека ни е во секој случај...:facepalm:
Е да, јас кога јадам гомна по фб страници и групи ми ги бришат постовите.
А гледам и слободните за средношколците се исто повеќе јазични, се оштрев да појдев да се расправам, ама го оставам ова за наредниве неколку дена да видам.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Автобусиве ни се двојазични од памтивек или не се лажам дека е ова новост? Честито нека ни е во секој случај...:facepalm:

Ново е. Еве 41 e веќе двојазичен. Од напред има на 2 јазика, а внатре е се на албански. Како што поминувам скоро секој ден по 2 часа во автобус можам да научам на албански: 'забрането стоење на горниот кат` и `навремено подгответе се за симнување`. Сега за сега само час и температура разбирам на албански.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ново е. Еве 41 e веќе двојазичен. Од напред има на 2 јазика, а внатре е се на албански. Како што поминувам скоро секој ден по 2 часа во автобус можам да научам на албански: 'забрането стоење на горниот кат` и `навремено подгответе се за симнување`. Сега за сега само час и температура разбирам на албански.
Не е ново, на 2ка го имаше веќе од поодамна (неколку месеци), на 9ка го ставија некаде крај на Септември, кога почнаа и на сите останати: 22, 41, видов на една 7ца. Има и на некои селски автобуси.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Не е ново, на 2ка го имаше веќе од поодамна (неколку месеци), на 9ка го ставија некаде крај на Септември, кога почнаа и на сите останати: 22, 41, видов на една 7ца. Има и на некои селски автобуси.

Да, да. Ама ова до сега важеше за автобуски линии со кои се возат поголем број албанци, кои минуваат низ >20% албански општини итн. Со 41 е ново. На почеток мислев дека е грешка, ама кога видов и на предната табла дека стои на албански знаев дека процесов на промена ќе биде над цел ЈСП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom