Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
posle slikive so devata 90% od melburncani ne go sakaat na turnirot i u gradot.
Зарем не им смета што државата дозволила таков човек да влезе на територијата? Поготово ако е земе во предвид каква е граничната контрола и без ковид пандемијата, плус рестрикциите.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
posle slikive so devata 90% od melburncani ne go sakaat na turnirot i u gradot. Za Morison, za politicarite ova e nebitno, na toa aludirav, i da go izbrka i da go ostavi, mojot glas nema da go dobie a i na miljon drugi.
Автоматски споено мислење:



a zosto da ne se vakcinira?
Затоа што секој има право со своето тело да управува а не друг да му наложува ете затоа ,
а и тие вакцината воопшто не се безбедни и сигурни
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Затоа што секој има право со своето тело да управува а не друг да му наложува ете затоа ,
а и тие вакцината воопшто не се безбедни и сигурни
epa isto taka sekoja drzava ima pravo da pusta stranci ili da gi odbiva.

nekoj sto bil zarazen a si se slikal so deca i ne e bas za pustanje.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
epa isto taka sekoja drzava ima pravo da pusta stranci ili da gi odbiva.

nekoj sto bil zarazen a si se slikal so deca i ne e bas za pustanje.
Причина немаше да биде одбиен бидејќи имаше позитивен тест на 16 ,и тоа е доволно за влез кај што го потврди и судот,а за тестот мислам дека не правел брз тест кај што може одма да му покаже туку чекал како што чекав и ја 24 часа па ми го дадоа,т.е. кога бил со децата може не ни знаел дали е позитивен,а можеби и тоа само на хартија го направил а немал корона само за да влезе во Австралија без да прима вакцина,не е возможно он свесно да идел да зарази деца бидејќи знае како тоа ќе се одрази врз него
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Причина немаше да биде одбиен бидејќи имаше позитивен тест на 16 ,и тоа е доволно за влез кај што го потврди и судот,а за тестот мислам дека не правел брз тест кај што може одма да му покаже туку чекал како што чекав и ја 24 часа па ми го дадоа,т.е. кога бил со децата може не ни знаел дали е позитивен,а можеби и тоа само на хартија го направил а немал корона само за да влезе во Австралија без да прима вакцина,не е возможно он свесно да идел да зарази деца бидејќи знае како тоа ќе се одрази врз него
ne.

sudot ne go potvrdi toa.

na drugata tema imas kopija od testot. znael i bil.

za vlez u aus ti treba ili da si vakciniran ili da si bil tesko bolen od korona i da ne si mozel da primis vakcini.

nasrtana decata, glavniot argument na aus e deka ne bil tesko bolen. deka mozel se toa da pravi i bil asimptomocen.

vo takva sostojba mozel i trebal da primi vakcina. advokatite na aus taa poenta najveke ja branea bidejki ovde toa e praviloto sto e malku glupo posto neli imas antitela ama sepak toa se preporakite ovde od ministerstvo za zdrastvo.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
ne.

sudot ne go potvrdi toa.

na drugata tema imas kopija od testot. znael i bil.

za vlez u aus ti treba ili da si vakciniran ili da si bil tesko bolen od korona i da ne si mozel da primis vakcini.

nasrtana decata, glavniot argument na aus e deka ne bil tesko bolen. deka mozel se toa da pravi i bil asimptomocen.

vo takva sostojba mozel i trebal da primi vakcina. advokatite na aus taa poenta najveke ja branea bidejki ovde toa e praviloto sto e malku glupo posto neli imas antitela ama sepak toa se preporakite ovde od ministerstvo za zdrastvo.
А од кај може австралија да утврди дали бил толку болен или не??
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
А од кај може австралија да утврди дали бил толку болен или не??
pa na fotkite so decata se smee. plus pozira za la ekip i dava intervju...

da stavel sliki od popovi kako go peat valjda ke mu poveruvale.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.143
Поени од реакции
28.898
Целава ситуација е еден невкусно шоу
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
pa na fotkite so decata se smee. plus pozira za la ekip i dava intervju...

da stavel sliki od popovi kako go peat valjda ke mu poveruvale.
А ако се сликал со топломер под мишка ,и
мокра крпа на глава ќе го пуштеле демек??
Bulshit
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
А ако се сликал со топломер под мишка ,и
мокра крпа на глава ќе го пуштеле демек??
Bulshit
ako si sedel 10 dena u izolacija, da ke go pustea.

taa e taa razlika megu novak i drugite 2ca. novak pravi vakvi gluposti sto samo balkanec gi opravduva.

nadal fino si kaza i deka go razbira novak ama i lugeto ovde bla bla bla... novak mesto da izleze i da napravi edno dobro intervju da se izvadi kolku tolku, da im gi zatvori muckite na site ovde a moze prilicno lesno, dovolno e da kaze deka socustvuva so narodot i deka e zdrav, napravil test blablabla vecer tatica mozno e pak da usere nesto....
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
Новак можеше да си ќути и да влезе без проблем како и другите кои не се вакцинирани но Балканските гени не му допуштаа да си седи мирно.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Дај бе, напорен си со тој муабет потенцирајќи дека се сликал со деца. Таа патетика вметнувајќи деца не пали, разбери. Одамна никој, поготово западот не се замара за деца. Иљадници деца секојдневно умираат поради глад, иљадници деца умираат поради тоа што немаат основна хигиена, иљадници деца умираат од болести, од војни предизвикани од тој запад, милиони деца живеат во тешка мизерија и сиромаштија. За многу од овие работи, баш тој западен свет има големи заслуги. Е толку западен човек се замара за деца. Толку ќе се замараат и за овој што се сликал со деца. Голем дел од дијаспората, поготово тоа е карактеристично за постарите, мислат дека ние живееме уште у камено доба. И ние тука имаме интернет. И ние тука можеме да дојдеме до било каква информација што се случува на било која точка на светот. Така да не се брукај со информации од типот, цел западен свет ќе го мрзи, 98% од луѓето во Мелбурн не го сакаат и слични глупи муабети, поради твои лични фрустрации или апатија према Новак. Ти имаш потполно право да не го сакаш и да не сакаш да влезе у Австралија, ама не можеш да кажуваш како цел западен свет или 98% од Австралија, Мелбурн исто ко тебе мислат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Правна држава. :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Си испливува на површина првичната примена шо ја имаат од создавање, обичен британски затвор. Како шо му рече Дел Бој на Џамбо во една епизода: "The british and the аussies are cousins across the sea. If your grandad wasn't bloody villain, you could be one of us".
god save the queen. use si ja imame na parite. edin narod vo mnogu drzavi :icon_mrgr:

sega bjons ke dojde da ni stavi sliki so vistinskite avstralijanci sto posle 40 000 godini civilzacija uspeale da izmislat bumerang i didziridu.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.320
И сам не веруваш во ова :)
Никаде, ни на твитер, ни на медиуми, не најдов некој да тврди дека е "техничка грешка" @kano.
Абе он 3 дена убедуваше дека ЦАРИНИКОТ ЗГРЕШИЛ што ја пуштил таа чехињата што веќе престојувала една недела у Австралија. :pos: :pos: :pos: Ќе бил избркан од работа и ќе лежел затвор пошто утре вака можело терорист да му се протне.

Дај бе, 200 страни испишавте на форумов у празни дискусии со кано каде паметува на тема австралиски закони коишто ги прочитал на твитер или од рекла казала муабет со битолчаните што се дружи таму.

Земал замара за деца а кујзне што праи на екскурзиите со кои се фали низ Тајланд и компанија.

И Надал циганот како влегол околу 30ти Декември, а бил позитивен на 20ти а нели 14 дена од позитивен тест не смееш да влезеш? Федерер едини господин човек искочи од ова клошаранава.
Да, пошто е инвалид и поранешен тенисер и никого не го боли кур за Федерер моментално.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom