Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
20 дена ми дреме чадорот у ранец, ништо бе снег натрупа, па сув студ, два дена дури сонце имаше од оноа со заби :icon_mrgr: сега случајно сум го извадил нешто за место да напраам и не сум го вратил ,се истури од дожд. Тоае мојот ксмет, во најмала ситница не се погодува, не пак за нешто поголемо.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.704
Поени од реакции
20.966
Шкупашкон, шкојтешпија, јопагуј, чифша нонен, мрена, курџон, дита на мир, кујие бе шоч...

Па они затој немаф зуби.
Оди изговори ги овија зборови да те виду. Мене пишувајке шестица ме заболе.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
855
Поени од реакции
865
Драга кајгана, сакам да напишам статија по повод едно мое предавање на факултет:
- Човеку, кој си ти? Што си? Зошто си дојден на овој свет? Која е твојата цел, на каде те носи патот?
-Чиј си? Дали му служиш на небото или на земјата? Човеку, какво е твоето срце, што мрак кријат тие твои црни или кафени очи?
- Дали твојата добрина е возвратена или не е? Дали помагаш со цело срце и душа или помагаш за после да имаш корист?
- Ах, ако можеа сите да те прочитаат како книга, каде ли ќе им беше крајот??? Ќе им беше ли жал за тебе? Секако дека не, нивниот ал (живот, задоволство) им е побитен отколку твојот и немаше да ти вртат грб и да те оставаат сам.
- Тој грб колку само рани има, тој ум колку пати мислел за потешкотиите и бурите кои го снаоѓале, а твојата душа огорчена од целиот свет кој ако му помогнеш утре нема да те познае. Сурово, ама вистинито е дека си оставен сам на себе да се снајдуваш, да се бориш, да ги преместуваш планините, да го создадеш својот мир кој ти е најпотребен и да се чуствуваш убаво.
-Што е тоа да мразиш некого? Па, тоа е исто како да не се сакаш себе си и не си посакуваш себе си добро и одиш по неубави патишта, мазни кои водат до тоа да стигнеш до дното и да се упропастиш себе си. Мразењето е болест, темнина која е длабока и од која едниствениот спас е да се најди пламен кој ќе гори во срцето и тоа повторно силно ќе гори за љубов. Ширењето љубов и позитива значи спас за човекот да се излечи од мразењето, бидејќи така тој ќе стане подобар човек и ќе гледа кон светла и убава иднина.
- Лагата го упропастува нашето лице, го валка со нечистотија која нема никогаш да се извади, го погани и нашата душа ја запрепастува и ја носи во еден подруг свет од кој нема враќање. Лагата лесно може да се открие и таа е добра само и само кога не сакаме да го повредиме некој со суровата вистина, ама пак премногу лаги знаат да направат ѕид измеѓу два личности и тој ѕид да стане неунишлив и тоа е направен заради недоверба која е стекната од премногу лаги. Затоа, подобро е некогаш да се каже целата вистина, бидејќи иако ви се налутат, не секирај те се, вистина ви велам ќе се покајат после и ќе се смират.
- И како заклучок на ова, на крајот на смеј се, заради тоа што тоа што го имаш ти го немаат многумина.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
248
Поени од реакции
743
Што добро може да произлезе од пукање петарди? Плаќаш да ги купиш после тоа ризикуваш да останеш без прсти, плашиш кучиња/деца наоколу за ништо. Подобро тие 200-300 денари вложи ги во месо/пиво/кондоми...
 
Ф

Флеш

Гостин
Драа

Кога само Биџи ми "наплаќала" нешо некое протценче од секој нејзин меденцински-лекарски совет .....


Џоа ако ми направила пари,шо "чичиниве" би позавиделе од сумава ....


Тетки=Чичини мора да има .....Не може само една страна да постои.Машка верзија сунце ви јебем....


Screenshot_2023-12-12-09-58-58-605_com.facebook.katana.png
 
Член од
22 август 2022
Мислења
508
Поени од реакции
1.700
Или ја надрљав или ќе победам.
Моите кратки фитли пак ме ставија во ситуација да нема средина.

Имаме некои настани и се формира сеа кај нас посебен комитет за организација. Јас се пријавив нормално оти екстра раб. време си бара што се одразува на плата, а ко шо сум наплашена од муабети за економија во 2024 секоја шанса плус е добредојдена. Бараа од нас пример детален план на настан да направиме (за првиот во 2024) и демек најдобрите ќе бидат членови. Една од овие шо не ме мирисаат како да "препишуваше", документот малтене ист, ама миленичка на директорката, прво нејзиното име го објавија, за еден човек објавуваат во ден. И уште провоцира, јас со саати на компјутер седев за тие глупости, сеа она ми вика, ,, Грл, ете тоа е тоа. Види колку сум брза. Ама убаво е стокмено нели? "

Ја 27 саати без кафе, крај на работно време. Подзнак сум вага, ама малку од крајче првата куќа ми ја сече и шкорпија. Значи, добра сум, фина, културна, еднаш у век ќе удри жута минута и што на ум то на друм. Ѝ викам : ,, Даа, ептен убаво, исто како ја да сум го напишала. "

Awkward giggle. Моментот кога требаше да заќутам, додадов, ,, Додуша, насловите на две поглавја ме зачудија, не би ги напишала така, друго комплет." После вака се гледаме едно 10 минути. Уствари не ни кажав ништо конкретно но мувата на капата сврби шо да правам.



И така. Ако се заборави ова, никому ништо, ако се растегави работата, ќе одам до крај, до увид барање до све. Нека не ме чачка, не сум у фините периодов после совест ќе ме изеде, досега со никого не сум се замерила отворено булис included, нејќам да си кварам просек за небитна.

Edit Само што ми донесоа кафе. Очиве ќе ми се наполнија за малку. Она ми се пие кафе ми се плаче најблиску до буквалното го искусив.

Душа ми плаче за кафе, чоколадо, сон и 10 дена одмор на море.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.204
Поени од реакции
37.635
Последните 2 дена живеам 14 години во минатото. Ваква бура од емоции ми се нема десено многу оддамна, само физички сум присутен во околината.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.512
Поени од реакции
58.967
Dear K,

The future is here. Влегувам пред месец дена во локалниот супермаркет, одам на каса и гледам касите ги нема веќе, заедно со касиерките. Наместо нив, неколку екрани на кои скенираш бар кодови од производите кои си ги купил, и плаќаш со картичка или преку апликација на мобилен. Од сите шест касиерки оставиле една, да им помага на купувачите додека се навикнат на новиот систем, па ќе ја отпуштат и неа. Нешто како домашните помагачи во логорите на смртта кои последни одат на клада.

Нејсе, денес отидов да разгледам нешто облека, се работи за популарен бутик во кој на истиот принцип, во духот на Божиќ, елиминирале десеттина вработени. Посебно ме изнервира тоа што веќе се започнати со празнична атмосфера, Christmas carols и декорации, а луѓето не мора да јадат за празниците. Матер им алчна.

Така да на овој ден си дадов свечена заклетва дека во моја фирма никогаш нема да заменам човек со машина, дури и ако конкуренцијата еден ден има AI машини како од филмот I, Robot. Но имам гадно претчувство дека ова е само почеток, многу рана фаза од она што следи, и глетката воопшто нема да биде пријатна.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Драга кајгана,

Ја знаеш онаа песната All by myself...? Токму така се чувствувам последниве години. А ти си една од тие пријателки што сум ги познавала, комуницирала некогаш во животот и на кои се сетив во моментов сега. Среќа што си тука, што барем ти не си заминала од овде...
Остани и понатаму драга.
Се надевам некогаш ќе можам да споделам нешто радосно.
До наредно пишување...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom