Политиките на Бугарија кон Македонија

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Македонија не може да биде окупирана од Бугарија зашто во 1941 не постои таква држава .Може да се збори за окупација од страна на германија над југославија.Во тој случај германија е окупатор Бугарија влегува две недели после окупацијата од страна на германија.
Термин фашизам за д'ржавата Б'лгарија е неточен зашто сме не само монархија но има парламент и опозиција што не може да одговори на терминот фашизам.
Може да се нарече нацизам заради приемане на законот за евреите . но пак е неточен зато што владеечката партија не е нациска и нема нито един убиен еврејн за време на војната од страна на Бугарија.
Територијата на днешна македонија през целото време останува дел од германија ,независимо што бугарскијат парламент гласа согласие за дел од таа територија германија никогаш не е предава на Б'лгарија а само ветува дека след крајот на војната ке ја даде.
Бугарија на хартија е соузникна Хитлер но реално е васал
Своеволното т.е. со опозиција демократски пристапување кон хитлер, своеволното депортирање на евреи од “администрираните територии„(пошто во бугарија само бугари има...не се бројат), и учестувањето во воените офанзиви на источен фронт(барбароса на пример)....исклучува било кој “сребрен конец„ што ви дава тапија за чисти раце.
Автоматски споено мислење:

Стев,

и ти и другите тука, треба да сфатите дека документ во кој држава признава народ - не постои

Ние не можеме од Бугарија да бараме да не признае како народ со изјава.
Охридски рамковен договор и декларација за двојазичност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Македонија не може да биде окупирана од Бугарија зашто во 1941 не постои таква држава.
Така е, ако терминот окупација го поврзуваш само кога окупирачот и окупираниот се правни субјекти - држави. Сеедно, ќе речеме Бугарија ја пороби Македонија.


Може да се збори за окупација од страна на германија над југославија.Во тој случај германија е окупатор Бугарија влегува две недели после окупацијата од страна на германија.
Германија своите практични елементи на окупацијата ги предава во раце на Бугарија (правно само им ветува на Бугарите, дека по војната ќе се потврди ова). Ако Германија е окупатор, тогаш е и Бугарија, но, според минатиот твој пасус, нели треба да се запрашаш дали и Германија е окупатор (пошто нели Македонија не била држава).
На таа логика, дека само дошла две недели после, се вадат и Русите, со Полска. Они викаат дека после две недели кога влегеле, повеќе полската држава воопшто не ни имала било каква контрола над територијата.


Термин фашизам за д'ржавата Б'лгарија е неточен зашто сме не само монархија но има парламент и опозиција што не може да одговори на терминот фашизам.
Може да се нарече нацизам заради приемане на законот за евреите . но пак е неточен зато што владеечката партија не е нациска и нема нито един убиен еврејн за време на војната од страна на Бугарија.
овде имаш повеќе околу тоа дали Бугарија може да кажеме дека била фашистичка земја, или не и зошто е тоа нерелевантно.
Автоматски споено мислење:

Своеволното т.е. со опозиција демократски пристапување кон хитлер, своеволното депортирање на евреи од “администрираните територии„(пошто во бугарија само бугари има...не се бројат), и учестувањето во воените офанзиви на источен фронт(барбароса на пример)....исклучува било кој “сребрен конец„ што ви дава тапија за чисти раце.
Автоматски споено мислење:


Охридски рамковен договор и декларација за двојазичност.
Стев, престани да тропаш глупости. Срам ми е мене.

Рамковниот договор нема благе везе со тоа што го зборме и Бугарија не учествувала во Барбароса.
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Своеволното т.е. со опозиција демократски пристапување кон хитлер, своеволното депортирање на евреи од “администрираните територии„(пошто во бугарија само бугари има...не се бројат), и учестувањето во воените офанзиви на источен фронт(барбароса на пример)....исклучува било кој “сребрен конец„ што ви дава тапија за чисти раце.
Автоматски споено мислење:


Охридски рамковен договор и декларација за двојазичност.
дај боже да не ви се случува такво демоктаско пристапуване .Депортацијата на евреите е изв'ршена од германски СС војници кои се лоцирани во нишка банја и доагат за секоја депортација (како што напишах тоа е територија на германија и евреите са нивни) кое учество на източен фронт :pos:
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Jасно ми е, барем мене, како се пренесува вашата приказна на таков начин што влева антибугарска омраза. Со избрани факти извадени од контекст и слични идеолошки техники на удбашите. Ама пак вие ке си патите
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
дај боже да не ви се случува такво демоктаско пристапуване .Депортацијата на евреите е изв'ршена од германски СС војници кои се лоцирани во нишка банја и доагат за секоја депортација (како што напишах тоа е територија на германија и евреите са нивни) кое учество на източен фронт
Источен фронт
1606412816515.png
1606412860421.png
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
дај боже да не ви се случува такво демоктаско пристапуване .Депортацијата на евреите е изв'ршена од германски СС војници кои се лоцирани во нишка банја и доагат за секоја депортација (како што напишах тоа е територија на германија и евреите са нивни) кое учество на източен фронт :pos:
Бугарската управа им ги предала Евреите на тие Германци од Нишка Бања. Должна била тоа да го прави. Не си ги земале Германците сами. Бугарија учествувала.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не се знаеме, ама жити си, те МОЛАМ извади банхаммерот...
Нема потреба да се знаеме да реагирам. Слободно Пријави мислење, не сум во можност да ја читам секоја тема и секое мислење.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Она што е релевантно е што и германска војска влегла во Македонија па ја до сега еднаш немам слушнато некој Германците да ги нарече окупатори, фашисти итн. Или некоја бистичка со пригодни зборови како гнасната германска рака, или некое партизанско филмче иако на сремски фронт се најголемите загуби во битката против истите тие Германци.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.588
Она што е релевантно е што и германска војска влегла во Македонија па ја до сега еднаш немам слушнато некој Германците да ги нарече окупатори, фашисти итн. Или некоја бистичка со пригодни зборови како гнасната германска рака, или некое партизанско филмче иако на сремски фронт се најголемите загуби во битката против истите тие Германци.
Hmmm, stvarno misterija.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Jасно ми е, барем мене, како се пренесува вашата приказна на таков начин што влева антибугарска омраза. Со избрани факти извадени од контекст и слични идеолошки техники на удбашите. Ама пак вие ке си патите
Eве ти неколку факти од фамилија: еден брат на прадедо ми загинува овде од вас во партизаните, друг на сремски фронт. Стариот кумашин(прадедо ми му бил кум) е жив запален од бугарски окупаторски војски, баба ми е принесена во оган и веќе почнена да ја фрлаат со цел да ја уценат нејзината фамилија. Тоа како ги имате намавано од нивната куќа и морале да спијат во амбарот додека да фатите патот.

Дали јас треба да ве мразам ? Секако дека не и не ве мразам. Едноставно сте ми одбивни и кога одам Бугарија избегнувам било каков разговор со бугари освен професионален заради тоа што кога бев на одмор во сончев брег почнувајки од таксист, собарка, шанкери, чистачка, келнери кого и да запознав одма ми објаснува дека сум бугарин , а не македонец.

Еден паметен бугарин се најде таму и го рече тоа како треба да биде ситуацијата дали дека беше пијан незнам: Ви сте учили една историја , ми сме учили друга историја. У превод lets agree to disagree и да продужиме да пиеме.

Во Грција не е толку како кај вас, ма да и тие ги избегнувам и строго крајбрежјето на екс ју. Најдобар и најфер однос сум доживеал во Хрватска, што од тоа што се попрофесионални и по гостопримливи али секогаш кога спомнавме дека сме од Македонија уште по пријателски тон и однесување. Кај вас ми се одмили кога почне рандом таксист или рандом келнер да ми го поти .
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Она што е релевантно е што и германска војска влегла во Македонија па ја до сега еднаш немам слушнато некој Германците да ги нарече окупатори, фашисти итн. Или некоја бистичка со пригодни зборови како гнасната германска рака, или некое партизанско филмче иако на сремски фронт се најголемите загуби во битката против истите тие Германци.
Затоа што затоа биле задолжени бугарите.
Не знам зошто се правите слепци кога е од понова историја, има живи луѓе сведоци, баби дедовци кои некако преживеале да кажуваат за тоа.
Изгледате глупи само затоа што негирате.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Она што е релевантно е што и германска војска влегла во Македонија па ја до сега еднаш немам слушнато некој Германците да ги нарече окупатори, фашисти итн. Или некоја бистичка со пригодни зборови како гнасната германска рака, или некое партизанско филмче иако на сремски фронт се најголемите загуби во битката против истите тие Германци.
Аууу сине, па ти се бодеш!

Sent from my Redmi
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Jасно ми е, барем мене, како се пренесува вашата приказна на таков начин што влева антибугарска омраза. Со избрани факти извадени од контекст и слични идеолошки техники на удбашите. Ама пак вие ке си патите
Какви се тие „избрани факти“. Може да наведеш неколку?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom