Australian Open 2020

Кој ќе го освои Australian Open 2020?

  • Rafael Nadal

    Гласови: 10 17,5%
  • Novak Djokovic

    Гласови: 28 49,1%
  • Roger Federer

    Гласови: 9 15,8%
  • Daniil Medvedev

    Гласови: 1 1,8%
  • Dominic Thiem

    Гласови: 4 7,0%
  • Stefanos Tsitsipas

    Гласови: 4 7,0%
  • Alexander Zverev

    Гласови: 1 1,8%
  • некој друг (наведете во коментар)

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    57
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.441
Edno e sigurno, ako Nole i Rafa ne krenat nivo ke imame novi pobednici na slednite turniri i slemovi. Rafa tenok bese na turnirov, i Nole isto ama zdrebot mu bese ko na challenger pa uspea uz epten malce potrosena energija da dojde do finale. Thiem, Cicipas, Medvedev, i Zverev ke go stavam ovde, i te kako pretstavuvaat opasnost, narocito za Nole. Zvuci apsurdno, ama osven na zemja, za Novak podobro e da igra so Nadal ili Federer u finalinjata otkolku so pomladive.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Ѓоковиќ после РГ 2014, скор во финалиња на ГС 6-7.

Ѓоковиќ после АО 2020, скор 17-9
Или оттогаш скор 11-2. Двата порази? Од Стен РГ 2015 и УС 2016.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Dude ... сериозен ли си, па уште и 3-4 години ќе има пред вакви работи да му се дешаваат, а му се десиле 10 пати минимум до сеа : ))))))))))

1. Не го зимаш у предвид фактот дека изигра цел атп куп од старт до финале, турнир кој пресериозно сите го сфатија, имаше пеколно тешко финале со рафа и одма после тоа дубл.

2. Мечапот, стариот доминантен новак кој сеа е сменет со вавринка далечната 2013 играше 5 сета и победи на разлика 12-10 у финалниот, една топка тука одлучуваше и стен идиотот у клучен поен не побара челенџ со кој ќе земеше многу битен поен мислам, така нешто беше. Да потсетам дека стен тогаш имаше 0 слемови.

3. Нека ме поправи некој али мислам дека сум у право за ова, прв пат у кариера успева да освои слем а притоа да губел после 3 изиграни сетa. :)
Губел 1-0 па освојувал, ама никогаш не освоил кога губел 2-0 или 2-1, сеедно. Кога веќе ја повлекувам оваа паралела, одма ми текнуе на финалето со енди во америка кое имаше сличен тек и на крај го загуби. Значи 9 пати губел у финале на слем, ова е прв пат да врати ваква негатива и да победи, 4 од овие 9 финалиња се со вавринка и мареј, па види ти.

Е сеа денес не бил доминантен, и ? Мора да е доминантен секое финале за да биде оној стариот ... па не е сам на терен, тием има ненормално напреднато на тврда подлога, ненормално има напреднато у сите сегменти од овој спорт, игра тенис кој воопшто не му одговара на новак, затоа и ти го спомнав намерно вавринка, физички делува маестрално така да веруј ми, да беше ова стариот новак, ова финале требаше да му биде изгубено.

Денес имаше блекаут и потона 2 сета, прашај било кој фан на новак колку вакви моменти го краселе у минатото, дел од нив го коштале и неколку слема, така да среќа не е оној стариот зашто ко што реков, ова финале ќе беше изгубено.
Точно е дека никад не му се десило да изгуби 4 сервиси по ред ама треба да се земе у предвид и фактот дека од годинава мења начин на сервирање и дека ова е новост у неговата игра на која уште треба да работи периодов што следи со Горан Иванишевич. Ко што умре со сервисот од крај на втор сет па све до четврти и општо потона у секој можен сегмент, така истиот тој сервис на крај му донесе и титула, посебно вториот кога отсервира неколку страшни сервиси нарочито оној на 30-30 и 4-3 у 5ти сет. Или - или беше работава, или ќе се колнеше горан после мечов, или ќе му се кажеше едно големо фала, за среќа испадна второво.

На крај нормално тука е и менталната сила која ја поседува, нескршливо делува, последните 2 освоени слем титули се доволен показател за истото и ова е една од главните карактеристики со кои големата тројка се двои од сите останати. Ако овие со игра им се доближуваат, на овој план се сеуште многу многу далеку од нив, се кочат, паѓаат, утнуваат зицери, прават неизнудени грешки и не знаат како да излезат од тоа срање. Да беше обратно денес, тием да го земеш прв сет и да имнаше такви 2 следни, последниот 6-0 ке го изедеше, ретко кој у едно финале може да успее така да се издигне и да го најде потребниот баланс за да победи, всушност и фактот што ова е прво финале освоено од новак после негатива од 2-1 доволно кажува.
Овој Новак ако ти е подобар од стариот не знам шо глеаш, најсериозно.
Циципас, Медведев, Тим на овој Новак му се и ќе му бидат егал секој меч на тврда подлога. Погледни му ги само последниве 5,6 месеци резултатите на тврда против нив, еден меч добива, два губи итн. , освен ако сакаш да кажеш дека Ноле у зенитот со тенисери ко наведениве ќе имал волку лош скор, тогаш океј е.
Овој турнир му беше полош него АО лани, црташе по терен, да не праам муабет финалето како го одигра, и од тој турнир наваму во пад е цело време.
Ко што ти кажа Стефан погоре - поклопување на жреб и слични ствари го донесоа до финале не истрошен. Далеку е физички од тоа што беше, али нормално титула си е титула и моеш да се к*рчиш :D .
Исти турнир ко Рафа на УС 2019 и маките со Медведев и Роџер на АО 2018 и маките со Чилич. Титула со 70% од тоа што беа порано, добиена на лесен жреб и искуство - ама и игра што покажува дека се гледа крајот.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Овој Новак ако ти е подобар од стариот не знам шо глеаш, најсериозно.
Циципас, Медведев, Тим на овој Новак му се и ќе му бидат егал секој меч на тврда подлога. Погледни му ги само последниве 5,6 месеци резултатите на тврда против нив, еден меч добива, два губи итн. , освен ако сакаш да кажеш дека Ноле у зенитот со тенисери ко наведениве ќе имал волку лош скор, тогаш океј е.
Овој турнир му беше полош него АО лани, црташе по терен, да не праам муабет финалето како го одигра, и од тој турнир наваму во пад е цело време.
Ко што ти кажа Стефан погоре - поклопување на жреб и слични ствари го донесоа до финале не истрошен. Далеку е физички од тоа што беше, али нормално титула си е титула и моеш да се к*рчиш :D .
Исти турнир ко Рафа на УС 2019 и маките со Медведев и Роџер на АО 2018 и маките со Чилич. Титула со 70% од тоа што беа порано, добиена на лесен жреб и искуство - ама и игра што покажува дека се гледа крајот.
И на 2-1 денес му се гледаше крајот ама ништо. И на Рафа му се гледаше крајот после повредите па како нумеро 1 ја заврши годината, на Федерер не да му се гледаше крајот туку го закопуваа и ете го финалиња игра. Уживајте дури играат тројцата, ова никогаш повеќе нема да се повтори.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
nole.jpg

Ова е полуфинале на Вимблдон 2063
Ќе се убаци некој од полетарциве како четврти (Медведев, Тим, Циципас и.т.н)
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Каков самобендисан деген, страшно.

Jebiga nemozes da mu odzemes deka sin mu ne e najdobar na svet momentalno,za golem del od rabotite sto gi kaza e u pravo,pogotovo za zapadot.Normalno e da bide optimist za osvojuvanje na titulite,stavi se na negovo mesto,kako bi reagiral sin ti da reces deka nema da osvoi nekoja si titula :) :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.441
Каков дегенерик е ова мајко мила, греота Новак кој му е татко жими се.
Автоматски споено мислење:

Jebiga nemozes da mu odzemes deka sin mu ne e najdobar na svet momentalno,za golem del od rabotite sto gi kaza e u pravo,pogotovo za zapadot.Normalno e da bide optimist za osvojuvanje na titulite,stavi se na negovo mesto,kako bi reagiral sin ti da reces deka nema da osvoi nekoja si titula :) :)
Да да, апсолутно си во право, цел свет е против Новак. Баш чудно како публиката навивала за послабиот противник во едно финале, прв пат видено во светот на тенисот. Околу публика сум кажал, само у Њу Јорк се срамотилаци и говеда, на секое друго место горе доле се океј. Надал има 12 титули на РГ па секое финале се против него што е сосема нормално и очекувано. Лани на УСО 3 пати опомена доби ради прекорачување на време во 5-от сет против Медведев, му свиреше публиката, урлаа за Медведев, и што сеа треба Себастијан Надал да квичи дека биле против Рафа? Глупости на квадрат. Овакво нешто може да изјави само класичен мртов Србин, искомплексирана особа до немај каде, секад светот е против нив ама они од инат победуваат, во секој ебан спорт. Да, така е тоа светот ќе се замара со 10тина милионска нација и ќе ја мрази во секој спорт, нема проблем. Пу да му ебам тоа глупакот ме изнервира сега се да му ебам.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.893
Каков дегенерик е ова мајко мила, греота Новак кој му е татко жими се.
Автоматски споено мислење:


Да да, апсолутно си во право, цел свет е против Новак. Баш чудно како публиката навивала за послабиот противник во едно финале, прв пат видено во светот на тенисот. Околу публика сум кажал, само у Њу Јорк се срамотилаци и говеда, на секое друго место горе доле се океј. Надал има 12 титули на РГ па секое финале се против него што е сосема нормално и очекувано. Лани на УСО 3 пати опомена доби ради прекорачување на време во 5-от сет против Медведев, му свиреше публиката, урлаа за Медведев, и што сеа треба Себастијан Надал да квичи дека биле против Рафа? Глупости на квадрат. Овакво нешто може да изјави само класичен мртов Србин, искомплексирана особа до немај каде, секад светот е против нив ама они од инат победуваат, во секој ебан спорт. Да, така е тоа светот ќе се замара со 10тина милионска нација и ќе ја мрази во секој спорт, нема проблем. Пу да му ебам тоа глупакот ме изнервира сега се да му ебам.
На Вимблдон беше ептен срање публиката, сега последниот пат, кога им џвакаше од тревата, епик момент беше тоа :D
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Каков дегенерик е ова мајко мила, греота Новак кој му е татко жими се.
Автоматски споено мислење:


Да да, апсолутно си во право, цел свет е против Новак. Баш чудно како публиката навивала за послабиот противник во едно финале, прв пат видено во светот на тенисот. Околу публика сум кажал, само у Њу Јорк се срамотилаци и говеда, на секое друго место горе доле се океј. Надал има 12 титули на РГ па секое финале се против него што е сосема нормално и очекувано. Лани на УСО 3 пати опомена доби ради прекорачување на време во 5-от сет против Медведев, му свиреше публиката, урлаа за Медведев, и што сеа треба Себастијан Надал да квичи дека биле против Рафа? Глупости на квадрат. Овакво нешто може да изјави само класичен мртов Србин, искомплексирана особа до немај каде, секад светот е против нив ама они од инат победуваат, во секој ебан спорт. Да, така е тоа светот ќе се замара со 10тина милионска нација и ќе ја мрази во секој спорт, нема проблем. Пу да му ебам тоа глупакот ме изнервира сега се да му ебам.
Од кај ова за Надал на РГ бе? Баш го поддржуваат

Иначе ок е ова што се против Новак, секако дека ќе навиваат за аутсајдерот или за 'ветераните', во секој спорт се случува ова.
Новак на 38 години кога ќе игра тогаш истиве овие ќе навиваат за него, нормална појава е ова во спортот
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.441
Од кај ова за Надал на РГ бе? Баш го поддржуваат

Иначе ок е ова што се против Новак, секако дека ќе навиваат за аутсајдерот или за 'ветераните', во секој спорт се случува ова.
Новак на 38 години кога ќе игра тогаш истиве овие ќе навиваат за него, нормална појава е ова во спортот
Abe ne deka go svirkaat Nadal ili slicno, nego ednostavno poise poddrska dobiva poslabiot. Ne znam sto blada glupakov Srgjan koga na AO nenormalna poddrska ima Nole, toa sto neutralnata publika dava poddrska za poslabiot teniser e sosema normalna pojava, stvarno ne znam sto tripa ovoj glupakov. Pa uste i go navredi Thiem, tamu za nekoj Avstriec navivale, bozem od Tunguzija se pojavi Thiem i nikoj ne go znae, mu ebam toa amebata.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Abe ne deka go svirkaat Nadal ili slicno, nego ednostavno poise poddrska dobiva poslabiot. Ne znam sto blada glupakov Srgjan koga na AO nenormalna poddrska ima Nole, toa sto neutralnata publika dava poddrska za poslabiot teniser e sosema normalna pojava, stvarno ne znam sto tripa ovoj glupakov. Pa uste i go navredi Thiem, tamu za nekoj Avstriec navivale, bozem od Tunguzija se pojavi Thiem i nikoj ne go znae, mu ebam toa amebata.
Ова се типични балкански муабети, поготово од луѓе кои од вчера што се вика следат спорт и после се прашуваме зошто никој не не сака.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Каков дегенерик е ова мајко мила, греота Новак кој му е татко жими се.
Автоматски споено мислење:


Да да, апсолутно си во право, цел свет е против Новак. Баш чудно како публиката навивала за послабиот противник во едно финале, прв пат видено во светот на тенисот. Околу публика сум кажал, само у Њу Јорк се срамотилаци и говеда, на секое друго место горе доле се океј. Надал има 12 титули на РГ па секое финале се против него што е сосема нормално и очекувано. Лани на УСО 3 пати опомена доби ради прекорачување на време во 5-от сет против Медведев, му свиреше публиката, урлаа за Медведев, и што сеа треба Себастијан Надал да квичи дека биле против Рафа? Глупости на квадрат. Овакво нешто може да изјави само класичен мртов Србин, искомплексирана особа до немај каде, секад светот е против нив ама они од инат победуваат, во секој ебан спорт. Да, така е тоа светот ќе се замара со 10тина милионска нација и ќе ја мрази во секој спорт, нема проблем. Пу да му ебам тоа глупакот ме изнервира сега се да му ебам.
Ne si normalen ova ako te iznervira hahahaahah
Abe ne deka go svirkaat Nadal ili slicno, nego ednostavno poise poddrska dobiva poslabiot. Ne znam sto blada glupakov Srgjan koga na AO nenormalna poddrska ima Nole, toa sto neutralnata publika dava poddrska za poslabiot teniser e sosema normalna pojava, stvarno ne znam sto tripa ovoj glupakov. Pa uste i go navredi Thiem, tamu za nekoj Avstriec navivale, bozem od Tunguzija se pojavi Thiem i nikoj ne go znae, mu ebam toa amebata.
Ne go branam stariov si rabotat emociite i patriotizmot,ama ako za tebe e imanje nenormalna poddrska turnirov,ondak neznam.Nenormalna poddrska e ona sto go imase fed na wimb,rafa u madrid,i posle dolgo vreme nole u sidnej na atp cup.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Никој никогаш нема да ме убеди дека западњациве не вријат во себе кога го гледаат Џоковиќ како ги плеска Рафа и Фед, само за тоа што е од Балкан. Глумат господа, а се поголема сељачана од просечен пијандура пред кооперација. Во Азија публиката е стопати подобра.

Надал и Федерер никогаш не биле во ситуација како Новак на УС опен финале 2015, Вимболдон финале2019, Вимболдон 2018 против Едмунд, Мадрид 2011 финале против Рафа и безброј други слични ситуации.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Никој никогаш нема да ме убеди дека западњациве не вријат во себе кога го гледаат Џоковиќ како ги плеска Рафа и Фед, само за тоа што е од Балкан. Глумат господа, а се поголема сељачана од просечен пијандура пред кооперација. Во Азија публиката е стопати подобра.

Надал и Федерер никогаш не биле во ситуација како Новак на УС опен финале 2015, Вимболдон финале2019, Вимболдон 2018 против Едмунд, Мадрид 2011 финале против Рафа и безброј други слични ситуации.
Абе што ви е, многу се замара ваму некој овде кој од каде е, финалево го гледав во бар во Варагем, добри 80% од барот беа за Ноле. Едино што рече Стеф ако навиваат за послабиот по дефолт што е честа појава секаде, ко цел свет што се ложеше на Дортмунд на Клоп.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom