Australian Open 2020

Кој ќе го освои Australian Open 2020?

 • Rafael Nadal

  Гласови: 10 17,5%
 • Novak Djokovic

  Гласови: 28 49,1%
 • Roger Federer

  Гласови: 9 15,8%
 • Daniil Medvedev

  Гласови: 1 1,8%
 • Dominic Thiem

  Гласови: 4 7,0%
 • Stefanos Tsitsipas

  Гласови: 4 7,0%
 • Alexander Zverev

  Гласови: 1 1,8%
 • некој друг (наведете во коментар)

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  57
Член од
19 март 2011
Мислења
11.349
Поени од реакции
9.947
Абе што ви е, многу се замара ваму некој овде кој од каде е, финалево го гледав во бар во Варагем, добри 80% од барот беа за Ноле. Едино што рече Стеф ако навиваат за послабиот по дефолт што е честа појава секаде, ко цел свет што се ложеше на Дортмунд на Клоп.
Зборам во глобала за третманот што го добива Новак во споредба со Надал и Федерер на голем дел од турнирите низ западниот свет. Не заслужува човекот толкаво непочитување, и бар не е исто со трибина бидејќи овие вториве имаат директен удел на натпреварот.

Иначе кога станува збор за underdogs дури и јас како фан на Џоковиќ буквално од кога се појави на мапата на тенисот, во финалево на АО немав ништо против ако Тим освоеше па дури и навивав за него на моменти, нормално е тоа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.010
Поени од реакции
67.904
Никој никогаш нема да ме убеди дека западњациве не вријат во себе кога го гледаат Џоковиќ како ги плеска Рафа и Фед, само за тоа што е од Балкан. Глумат господа, а се поголема сељачана од просечен пијандура пред кооперација. Во Азија публиката е стопати подобра.

Надал и Федерер никогаш не биле во ситуација како Новак на УС опен финале 2015, Вимболдон финале2019, Вимболдон 2018 против Едмунд, Мадрид 2011 финале против Рафа и безброј други слични ситуации.
Значи мора да разграничиш/те некои работи во светот на спортот. Федерер има 38 години и се поблиску е моментот кога ќе стави крај на кариерата. Има 8 титули на Вимблдон, игра финале за рекордна 9-та, патем е рекордер по вкупниот број на Слемови, уникатен тенисер, најдобар во историјата, како сакаш публиката да реагира? Па два дена пред тоа финале Надал играше против Федерер, каква беше публиката тогаш? Иста, само што ниеден Надаловец или самиот Надал не спомнаа публика или нешто у тој фазон. Да не зборам пак за играњето “од инает“ што го спомнува Срле, да му ебам инатот глуп ја на него. Ко сеа Себастијан Надал да изјави е ќе видите Рафа у инат на сите Енглези ќе освои Вимблдон следна година пошо повеќето беа за Федерер.:facepalm::facepalm: Башка пак ќе напоменам, има разлика од навивање за еден играч и од сељачење и свирење у тек на поени, деконцентрирање на играч и покажување на тотална непочит. И јас не сакав лани до толку да навиваат за Федерер ама навиваа, али според мене беше во рамките на дозволеното. Како може да се чудите за Надал во Мадрид не разбирам, па на домашен терен игра, за кого сакате да навиваат? Во Белград да се игра некој меч меѓу Новак и Фед/Надал можам да замислам што ќе се случува, можно е и крв да падне на трибини.

Единствено во Њу Јорк публиката е криминална, а тоа може да го потврди секој ебан тенисер. Таму нема ни култура, ни правила, ни бутур, тие едноставно се сељаци.

Мора да се помирите дека Надал и Федерер се попопуларни од Ноле и тоа е тоа, секогаш ќе биде тоа така.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
4.730
Поени од реакции
6.722
Аплауз на промашен сервис му даваа на Џоковиќ на Вимблдон и беше како да игра во гости, ептен значи публиката нормално, затоа сите титули на Новак имаат уште поголемо значење и со право им се стега кога ќе освои, нема ништо спорно тука. Инаку особено за Србиве западњациве имаат генерално мислење дека се работи за терористи, насилници, убијци, во сите американски филмови така се претставени, како негативци, не е дека немаат ништо против нив.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.261
Поени од реакции
15.617
Не е битно кој за кој навива, и јас го сакам Ноле и сакам да освои шо повеќе слемови, ама на татко му речникот е на ниво на "лажеш курво - не лажам". Алоо татко си на број 1 светски тенисер, не биди исфрустрирана сељачина со вакви муабети.
Како да слушам некој партиски опозициски бот како обвинува власта дека не ги закрпиле дупките на неговата улица. :facepalm:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.349
Поени од реакции
9.947
Значи мора да разграничиш/те некои работи во светот на спортот. Федерер има 38 години и се поблиску е моментот кога ќе стави крај на кариерата. Има 8 титули на Вимблдон, игра финале за рекордна 9-та, патем е рекордер по вкупниот број на Слемови, уникатен тенисер, најдобар во историјата, како сакаш публиката да реагира? Па два дена пред тоа финале Надал играше против Федерер, каква беше публиката тогаш? Иста, само што ниеден Надаловец или самиот Надал не спомнаа публика или нешто у тој фазон. Да не зборам пак за играњето “од инает“ што го спомнува Срле, да му ебам инатот глуп ја на него. Ко сеа Себастијан Надал да изјави е ќе видите Рафа у инат на сите Енглези ќе освои Вимблдон следна година пошо повеќето беа за Федерер.:facepalm::facepalm: Башка пак ќе напоменам, има разлика од навивање за еден играч и од сељачење и свирење у тек на поени, деконцентрирање на играч и покажување на тотална непочит. И јас не сакав лани до толку да навиваат за Федерер ама навиваа, али според мене беше во рамките на дозволеното. Како може да се чудите за Надал во Мадрид не разбирам, па на домашен терен игра, за кого сакате да навиваат? Во Белград да се игра некој меч меѓу Новак и Фед/Надал можам да замислам што ќе се случува, можно е и крв да падне на трибини.

Единствено во Њу Јорк публиката е криминална, а тоа може да го потврди секој ебан тенисер. Таму нема ни култура, ни правила, ни бутур, тие едноставно се сељаци.

Мора да се помирите дека Надал и Федерер се попопуларни од Ноле и тоа е тоа, секогаш ќе биде тоа така.
Па и Џоковиќ има 8/8 финалиња на АО па пак нема ни третина од сељачката поддршка што ја има Федерер на Вимболдон и останати турнири.
Надал да играше против било кого наместо Федерер, а публиката така да се однесуваше одма ќе реагираше, ама бидејќи се најдобри тениски другари со Роже па си премолче. Што не премолче Надал против Новак на АТП турнирот сега на почетокот од сезоната? Одма таква публика не била за на тениски натрпевар ау бау...епа не е ама некои тенисери против таква публика цел живот играат па не кукаат.

Иначе Новак и фамилијата си имаат искуство со дискриминација од западњаците во почетните години од неговата кариерата па затоа сега такви изјави даваат родителите негови. Очигледна е желбата да ги покакаат до крај, па затоа и ги разбирам до некаде. Само според мене нема потреба такви изјави да даваш во јавност, чувај си ги за по дома.

Али ајде џабе ќе се вртиме во круг цело време со истиот муабет и ќе ја тупиме. Иначе ме заболе дека се попопуларни Надал и Федерер бидејќи ова не е игра на популарност, па така да нека си бидат они популарни Новак ќе си остане the GOAT :icon_mrgr:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.604
Поени од реакции
73.101
Никој никогаш нема да ме убеди дека западњациве не вријат во себе кога го гледаат Џоковиќ како ги плеска Рафа и Фед, само за тоа што е од Балкан. Глумат господа, а се поголема сељачана од просечен пијандура пред кооперација. Во Азија публиката е стопати подобра.

Надал и Федерер никогаш не биле во ситуација како Новак на УС опен финале 2015, Вимболдон финале2019, Вимболдон 2018 против Едмунд, Мадрид 2011 финале против Рафа и безброј други слични ситуации.
Надал против Федерер сигурно бил во некоја слична ситуација пред година-две

Ама тоа е пошто двајцава веќе се изградени GOATs со огромна фан база, Новак е конкуренција на двајцава па затоа милијардите фанови на Роџер и Рафа ќе навиваат против него да не им сруши рекорди сега за сега, ама кога ќе стигне до 21 Грен Слем трофеј, а Рафа е пензионриан онда ќе има поддршка
 
На врв Bottom