Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
Ги имам гледано сите филмови на Тарантино вклучувајќи ги и оние што ги има само напишано, а не режирано (True Romance и др) и сите филмови имаат голема сличност, бидејќи си има свој трејдмарк и кажав дека ми е океј до некаде, бидејќи и јас сум фан на Тарантино и ми се допаѓа атмосферата во неговите филмови, филмовите му се артистички, но нема импровизации, како одминува времето секој нареден филм му е сличен на претходниот, затоа и не ме импресионира нешто многу новиов филм. Немам ништо против тоа што си се држи до својот трејдмарк, ама треба малку да прави некои промени во неговите филмови, да излезе малце од комфорт зоната.

Друга работа, не знам како заклучи дека гледам суперхеројски филмови, ама си голема грешка, да е до мене јас би ги забранил, срам за филмската уметност и стварно не можам да разберам како магариња од 30 години гледаат такви филмови.

Кај реков јас дека Тарантино е лош режисер, ги читате постовите или само колку во муабет да се најдете. Јас сум фан на Тарантино и ми се допаѓа неговиот трејдмарк и кажав дека немам проблем со тоа што си се држи до неговите специфични елемнти коишто го прават Тарантино тоа што е, но мора да прави промени од време на време, бидејќи во последно време ептен се води по шаблон и имам впечаток дека веќе сум го гледал филмот.
па тоа е Тарантино, тоа што за Скорсезе е Њујорк, италијанците во америка и мафијата тоа за Тарантино е Холивуд и шпагети вестерни, они го живеат тоа, не можеш да очекуваш да праат филмови за суперхерои рецимо. Deal with it, или заобиколи ги.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
па тоа е Тарантино, тоа што за Скорсезе е Њујорк, италијанците во америка и мафијата тоа за Тарантино е Холивуд и шпагети вестерни, они го живеат тоа, не можеш да очекуваш да праат филмови за суперхерои рецимо. Deal with it, или заобиколи ги.
И како е различно форсирање на супер херои и форсирање на мафија и гангстери?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
И како е различно форсирање на супер херои и форсирање на мафија и гангстери?
Форсање? Он у цела кариера има извадено 5-6 филма со мафијаши, а суперхеројските ги штанцаат како палачинки.
Разграничи ги малце работите, инако се работи за мафијашки филмови тие се за вистински луѓе, не за ентмен кој влага у чмарот на Танос да го спаси универзумот. Затоа и Џокерот е толку популарен зошто е поблизок до публиката и може да разбуди емоции кај гледачот за разлика од тие цртани ликови кои се како ботови и ги праат истите работи у секој филм. Тоа и скорсезе го збореше thats not cinema.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Форсање? Он у цела кариера има извадено 5-6 филма со мафијаши, а суперхеројските ги штанцаат како палачинки.
Разграничи ги малце работите, инако се работи за мафијашки филмови тие се за вистински луѓе, не за ентмен кој влага у чмарот на Танос да го спаси универзумот. Затоа и Џокерот е толку популарен зошто е поблизок до публиката и може да разбуди емоции кај гледачот за разлика од тие цртани ликови кои се како ботови и ги праат истите работи у секој филм. Тоа и скорсезе го збореше thats not cinema.
Значи споредуваш цел жанр со режисер. А и некако ко слабо да ти оди разграничувањево работи. Друго, филмови за вистински настани и личности се викаат документарци, не високо буџетни филмови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
Значи споредуваш цел жанр со режисер. А и некако ко слабо да ти оди разграничувањево работи. Друго, филмови за вистински настани и личности се викаат документарци, не високо буџетни филмови.
Па ти почна прв форсање суперхеројски со мафијашки па помислев за него збориш. Ја тоа смече у иста група го ставам иначе нема дц марвел за мене.

Ти не ја сфати поентата на постот а тоа е дека режисерите праат филмови со теми што се блиски до нив сфаќаш сеа?
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Па ти почна прв форсање суперхеројски со мафијашки па помислев за него збориш. Ја тоа смече у иста група го ставам иначе нема дц марвел за мене.

Ти не ја сфати поентата на постот а тоа е дека режисерите праат филмови со теми што се блиски до нив сфаќаш сеа?
А кој спомна дц/марвел? Оти трипаш?

Аха, значи ако темите се блиски до нив можат да вадат неколку филмови на истата тема, некогаш со ист плот и исти актери.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Категоријата споредна машка улога е перверзија. Кои само имиња. Пет легенди.

Од филмовите што ги спомнуваа како кандидати гледам Ad Astra и The Lighthouse скроз извисија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Вие што пишувате дека Hateful Eight или Џанго биле најдобри филмови на Тарантино, имате слушнато за Pulp Fiction и Reservoir Dogs?
Автоматски споено мислење:

Љубители на документарни серии, Confession Killer, Netflix, 5 епизоди. Ќе ми се заблагодарите подоцна.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Вие што пишувате дека Hateful Eight или Џанго биле најдобри филмови на Тарантино, имате слушнато за Pulp Fiction и Reservoir Dogs?
Автоматски споено мислење:

Љубители на документарни серии, Confession Killer, Netflix, 5 епизоди. Ќе ми се заблагодарите подоцна.
Pulp Fiction можда, ама Кучињана не се подобри од Hateful Eight.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
па тоа е Тарантино, тоа што за Скорсезе е Њујорк, италијанците во америка и мафијата тоа за Тарантино е Холивуд и шпагети вестерни, они го живеат тоа, не можеш да очекуваш да праат филмови за суперхерои рецимо. Deal with it, или заобиколи ги.
Тарантино снимал шпагети вестерн :pos:. Свесен си што глупости пишуваш или тролаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom