Македонски филмови

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Сите македонски филмови досега сум ги гледал(ептен некој ако ни малку не е успешен и анонимен) ама не знам зошто сум го испуштил Сенки.
Феноменален филм и не памтам одамна кога така сум бил внесен во еден филм.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Сите македонски филмови досега сум ги гледал(ептен некој ако ни малку не е успешен и анонимен) ама не знам зошто сум го испуштил Сенки.
Феноменален филм и не памтам одамна кога така сум бил внесен во еден филм.
Менка.
Never forget.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Има ли можност да се најдат стари, македонски филмови онлајн? Конкретно ме интересира за "Солунски Атентатори".
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Aко го има воопшто тој филм таму а и да го има не верувам дека има seed.
Јас имам колекција од сите македонски филмови (освен 4), сите сум ги симнал од trackermk и за сите сум нашол seed.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Резултати од првиот конкурс за 2019 година. Се фалат рекорден број на пријавени, ама не се научија да споделат и кој аплицирал на конкурсов, ко Србите што прават.

Единствено Васил Христов добива пари за македонски филм, има пет малцински учества и четири краткометражни.

Долгометражни играни филмови со мнозински македонски удел


Бр.
Наслов Продуцент Режија Сценарио Одобрен износ во ДЕН
1.
Вечерен акт Кино око ДООЕЛ Скопје Васил Христов Васил Христов 34.800.000

Долгометражни играни филмови со малцински македонски удел


Бр.
Наслов Продуцент Режија Сценарио Одобрен износ
1.
Ноќен квартет Сектор Филм ДООЕЛ Скопје Винко Модерндорфер Винко Модерндорфер 2.800.000
2. Празник на трудот Систерс и брадер Митевски ДОО Скопје Пјер Жалица Пјер Жалица 4.000.000
3. Скајп Пигменто студио ДООЕЛ Скопје Иса Чоса Иса Чоса 2.600.000
4. По тамбурите Круг Филм ДООЕЛ Скопје Станислав Томиќ Станислав Томиќ, Марио Марко Крце 3.700.000
5. Молк на сирените Скопје Филм Студио ДООЕЛ Скопје Газменд Нела Газменд Нела 3.000.000

Краткометражни играни филмови со мнозински македонски удел


Бр.
Наслов Продуцент Режија Сценарио Одобрен износ
1.
Северниот пол Кино око ДООЕЛ Скопје Марија Апчевска Марија Апчевска 2.200.000
2. Сети се ОДА ДОО Тетово Берат Асани Берат Асани 2.200.000

Дебитантски краткометражни играни филмови со мнозински македонски удел:

Бр.
Наслов Продуцент Режија Сценарио Одобрен износ
1.
Сценариото Лајт продакшн ДОО Скопје Александра Кардалевска Александра Кардалевска 800.000
2. Обичната Ели Минимал колектив Лавинија Софрониевска Лавинија Софрониевска 800.000
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Kiril Karakash
пред 21 часа ·
Драги пријатели,
Пресреќни сме да ви соопштиме дека нашиот проект “Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет” е селектиран во “PACK AND PITCH” на Sarajevo Talents, во склоп на Сараевскиот филмски фестивал како единствен проект од Македонија!
Воедно авторите на филмот Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов се селектирани во “Sarajevo Talents Campus” и ќе го пичираат долгометражниот филмски проект Устав на новата ера / The Constitution of the new era .
Јас ВОЈО УШЕВСКИ не се разбирам толку од филмови но многу ме интересира како од Македонската Филмска Агенција не можат да ги препознаваат добрите проекти .На пример овој филм што се снима беше избран како единствен филм од Македонија во Белград во Бугарија во Сараево во Приштина во Германија во Латвија а кај нас истиот филм не важи но кога се пушти машината јас не знам како ќе се правдаат од Македонската Филмска Агенција зошто не го инвестирале снимањето на истиот.:pos:
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Утре, 18 Јули во 21:00 · Градски Парк Скопје

МКЦ и кино Милениум ве канат на бесплатни филмски вечери во склоп на #Summerland2019 во Градски парк > на репертоар: „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ и „Џган“
Имате bean bags/lotus chairs на располагање, можете да си понесете камперски столчиња, ќебенце за покривање, храна, пијалаци... Се гледаме во парк!

https://mkc.mk/mk/event/kino-na-otvoreno-5/
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Утре, 18 Јули во 21:00 · Градски Парк Скопје

МКЦ и кино Милениум ве канат на бесплатни филмски вечери во склоп на #Summerland2019 во Градски парк > на репертоар: „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ и „Џган“
Имате bean bags/lotus chairs на располагање, можете да си понесете камперски столчиња, ќебенце за покривање, храна, пијалаци... Се гледаме во парк!

https://mkc.mk/mk/event/kino-na-otvoreno-5/
И дезодоранси заборавиле да спомнат. (n)
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
4
Момци и девојки каде може да се најде Џган да се гледа. Ја испуштив бесплатната проекција во парк пред некој ден за жал. Дали може да се симне од негде на tracker.mk го нема. Ако знаете препорачајте. Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom