Најекономично греење и ладење

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
https://www.aliexpress.com/item/Broadlink-RM-Mini-3-Black-Bean-Smart-Home-Automation-Universal-Wifi-Switch-Remote-WiFi-IR-Controller/32829414155.html?spm=2114.search0104.3.16.9wVVnx&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10344_10345_10342_10343_10340_10341_10541_10307_5670020_10060_10155_10154_10056_10055_10539_10537_10536_10059_10534_10533_100031_5740020_10103_10102_10142_10107_10084_10562_10083_10563_10561_10566_10564_10565_5650020_10179_10312_10313_10314_5660020_10550_10073_10551_10552_10553_10554_10557,searchweb201603_2,ppcSwitch_5&btsid=dc934ad5-4f86-4f0d-80e0-83daa42c0833&algo_expid=8ba4d65a-c370-4a82-b235-fe3272a98244-2&algo_pvid=8ba4d65a-c370-4a82-b235-fe3272a98244
I ne samo klimata tuku i TV i sve sto ti funkcionira na klasicno daljinsko ke reguliras po doma, koga si doma ama i koga si nadvor od doma preku aplikacija na tvojot smartfon. Odavna e pisuvano ovde (a neli samo prepucavanje imalo i nemalo sto da se nauci) za ovoj i slicnite uredi na Broadlink http://www.ibroadlink.com/index.html seriozna rastecka 100% KINEZ firma koja im gi zamrsi koncite na mnogu proizvoditeli (citaj derachi ili brichachi) na razno-razni skapi dodatoci za klimi i mnogu drugi domasni elektronski proizvodi i za bagatelni ceni ovozmozija na obicen narod da si gi "avtomatizira" domovite nesto koe do nivnoto pojavuvanje bese mislovna imenka za luge so plitok dzeb...
Јас таман почнував да се распрашувам за Wi-Fi модул за мојата FH35-VE, ова дојде како порачано :) Меѓутоа, кога ќе размислам подобро, од почетокот на овој месец веќе не ја исклучувам климата, само ја регулирам на 18с кога не сум дома, и 23 кога сум (30 и max fan speed после капење, да ми дува директно во мене), а овие „операции“ можам да ги меморирам со далечинското, така да нема да имам многу корист од ова (засега), а она што повеќе ме заинтересира е Broadlink Smart Plug уредот.

Конкретно, сакам да почнам да ја мерам потрошувачката на климата во текот на еден месец. Штура пресметка, за септември (без клима), сметката за струја беше 1000 денари, а за октомври (со 15-20 дена клима и 4-5 дена панел во спалната) ми дојде 1750 денари. Секако, климата не работеше нон-стоп, ја пуштав по потреба од 17 до 23 часот. За ноември, ќе чекам да ме изненадат од ЕВН, ама мислам дека најмногу што треба да дојде е 2500.

Е сега, за Broadlink Smart Plug. На официјалната страна има еден куп функции, ама нигде не гледам Power Consumption. Прочепкав малку на Ebay, и најдов 2 линкови:

- BroadLink SP3 WiFi Phone Remote Control Timer Smart Power Socket Outlet EU Plug
- BROADLINK WiFi Smart Power Remote Control Timer Timing Switch Socket Outlet EU

Првиот линк ги има горе-долу истите функционалности како што се опишани на официјалната страна, но вториот линк веќе на првата слика е напишано Smart Plug with Power Meter. На изглед се истите, но не знам дали можеби има верзии од истиот уред каде што еден поддржува Power Consumption а другиот не. Дополнително ме буни сликата на вториот линк за Power Meter, ја симнав апликацијата е-Control на Broadlink, но воопшто не изгледа како на сликата од вториот линк. Исто така, на апликацијата треба да е регистриран уредот за да можам да влезам во опциите за тој уред, така што само инсталирање на апликацијата не ти дава многу информации за уредите кои што можеш да ги поврзиш. Уште една работа е тоа што на вториот линк на сликата од апликацијата, уредот го пишува како SP3S(15A), додека на првиот линк е само SP3, па затоа ме буни дали можеби има повеќе верзии од „вражулево“.

Дали некој го има ова и може да сподели искуство?
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Комплетно грешно. Јас бев тој кој има кажано дека Hansol-от е bestbuy. Само за твое подсетување.

И мислев дека е ѕвер клима, тешка, со 1,3кг фреон, дека грее без проблеми и е економична и заради тоа ја препорачав. И излезе дека е само продавање на магла, од страна на Gree лобито.


Повторно комплетно без врска. Јас не реков дека тежината нема врска, во предходниот пост ти споменав дека може да се компензираат некои компоненти. Може металниот оклоп да го замениш со пластичен, може да развиеш комплетно нова, полесна и поефикасна легура за изменувачот....и тнт.

А по твојава логика дека без исклучок потешка единица = поквалитетна клима излегува дека Hansol со 43кг надворешна единица е подобар од NocriaX со 41кг, иако Fujitsuto кое милуваш да го споменуваш дава има 5KW номинална топлина и 9KW максимална, и на се тоа поголем со COP.
Али нема везе, гарант е нафурано, па ќе рикне за некоја година и Hansol-от ќе го вати на кондиција.
Ако тебе или на твојот другар не ви се погодил конкретниот примерок на Хансол, дали тоа значи дека моделот е тапа? Можеби е со фабричка грешка? Можеби монтажата била лоша (истекол фреон, лошо вакумирање)? Дали твоето решение за проблемот подразбира да одиш по сите балкански форуми и да плукаш по Хансол/Гри? Мислиш дека кај други фирми нема слични или исти проблеми?

И на крајот тргаш во осветничка мисија, убедувајќи неупатени потенцијални купци дека е подобро да купат климиче што можат под мишка да го стават и тоа ќе ги згреело сред лута зима? За "само" 42.1 К. Што ако некому му се тоа последни пари, или зел кредит со некоја луда камата, па наместо 15 кубика дрва го зел тоа смешно климиче? Греота е да го носиш на душа.

Тоа е многу неодговорно и себично. Правиш потенцијална штета на многу луѓе, за ти да им се осветиш на Гри и нивните мегафони тука на форумов...
Верувај, јас ја имам замразено таа фирма од нив самите и нивните постапки. Но зошто да не бидеме објективни, Хансолот е одлична клима, особено по оваа цена што се нуди.

Тоа што ти е на место, е нивната негрижа откако ти ги зеле парите. За тоа треба да зборуваш и имаш од мене максимална поддршка. За жал Гри не се единствени, по мене најголемиот број фирми се такви. Се ќе направат да ни ги лапнат парите и после трчај, моли, ако имаш проблем. За тоа треба да се зборува и тука нема милост кон ниту една фирма. Мора да си ги браниме своите права како потрошувачи...

Споредбата со NocriaX не ти ја разбирам. Разликата во 2 кг е занемарлива, ако ме прашуваш што јас би одбрал, за 40, или 38К :), би одел на Нокриа. Мислам дека е подобра клима. Ако ми ја обезбедиш за 38К, I'm all in.
За играчката ASYG12LMCE мислам дека ти објаснив во првиот пост.

@beneamata
Kако што пишав во првиот пост, ги разгледав сервисните мануели, а тежината ја одбрав како едноставна информација што во конкретниот пример ги осликува битните параметри на двете клими. Што мислиш ти, големината на изменувачот игра било каква улога во таа приказна? Повеќе/подолги бакарни цевки изложени на помал или поголем вентилатор, ти текнува? Или кај Fujitsu e се направено од супер лесни легури, НАСА технологија и не важат основните правила од физика за 6-то одделение? Еден ден и ќе се направи такво чудо од клима, можеби баш од Fujitsu, но што мислиш, ќе се продава кај нас за 42К?
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Aj pak kolku e povrsinata ?
Povrsina bilo Dolzina x Visina za Akademikov :tapp:
Abe idi glej si tamu tutunot ne si tupi mozok u start si ja utnal racunicata ne pa posle[DOUBLEPOST=1510260640][/DOUBLEPOST]
Brendot e Japonski a proizvodstovto Kinesko...sme go gledale toj film
Samo sto za 42.000 ovaa nema Twin kompresor pa i garancijata od 3god mu e taman za kompresor opicen na 130Hz....pa ni servisno nema da vidis..nesto krijat :D
Ustvari LMCA e isto stoi MMCE samo podrug dizajn ima vnatresnata ....spored servisnoto klimava ima \Panasonic komprsor od NEVEROVATNI 7cc3 :D
Прегледај го приврзокот 180055Прегледај го приврзокот 180056
Za sobceto od 13m2 kaj drugarti super klima...ima da mu ja zgree sose volumen :)
Значи непоправлив манипулатор си.Користиш информации и манипулираш со истите, да не речам дека лажеш, само да го истакнеш своето мислење, иако тоа не ти се заснова на реални факти.
Она што си го прикачил и си го превзел од друг форум се однесува за моделот ASHG 09 LECA, а не за моделот 12 LMCA.
Зошто бе стрелец ? Зошто правиш забуна кај читателите и создаваш погрешна претстава . Податок кој се однесува за еден модел, намерно го лепиш на друг модел и на крај читателот си создава погрешна претстава за другиот модел.
Алал да ти е !
пс. Ова го знам зошто следам ( не сум зачленет ) друг форум од каде овој нашиот „манипулант“ користи изнесени податоци и истите си ги користи онака како нему во даден контекст му одговара.
Значи дефинитивно, укажување до сите читатели на овој форум : сите информации од овој нашиот „ манипулант “ да се земаат со голема резерва. Знае човекот да манипулира и да користи точни податоци во друг контекст, онакак како што нему му одговара. Неколку пати лично сум го начекал.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.264
Пишете ме и мене за една Nocria од 40К денари.... Всушност, за ТРИ комада запишете ме.
Плаќам во кеш!

**спрема огласи за продавање***
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
@mdeni, Цената е таа истата веќе 6-7 години, претходно уредов се продавал како Vivav gexi пак за 40к, но сега редовна му е 43к. Спротивно од општото мислење, климите воопшто не поевтинуваат, напротив. Пред 10 години зедов ACP-18CH50GEI со double rotary Sanyo C-6RVN93H0V компресор, 52кг надворешна, 1.6кг фреон, ја платив 43.000 денари тогаш, не беше на попуст ниту се ценкав, таа беше цената. Со истите перформанси денес таква клима чини приближно 60.000 - 70.000 денари.

Што ќе кажеш ти во врска со ова прашање:
иако прашањето е за друг ќе се обидам јас да дадам едноставен и краток одговор - ПОСКАП ДОЛАР во однос од пред 10 год.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
иако прашањето е за друг ќе се обидам јас да дадам едноставен и краток одговор - ПОСКАП ДОЛАР во однос од пред 10 год.
Да го земеме тој податок, да претпоставиме дека и тогаш и сега климите се продавале во кина во USD. Најдов податок дека тогаш соодносот USD/EUR бил 1.36, денес е 1.16, што е поскапување на доларот од 17%. Што значи климата од 43 денес би чинела 50к. Но таа е многу поскапа од 50, цената е скоро 70. Технологијата оди напред, цените треба да паѓаат. Но тоа евидентно не се случува. Поевтините цени се исклучиво заради намалувањето на димензиите на компресорот и изменувачот, а перформансите се надокнадуваат со агресивна електроника. Денес 18ка се декларира и клима уред со 33кг, порано минимум беше 50+кг.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.264




Едно прашање. Дали да го инсталирам Хансолот со основниот минумум од 3 метри цевки или да ставам 5 метри? Во упатството пишува 5 метри. Искуства, референци, мислења некој?
Не сум сосема сигурен. Но пошто никој друг не ти одговори, мислам дека под 3 метри не би смеел да ги оставиш да идат. Ако е 3.5кв моделот 3 метри би требало секако да е ок. За 5кв моделот, би размисли да им доплатам на монтерите уште 2 метри.

Ова што ти го кажувам нема да ти направи зијан, а дали баш така е најдобро... Ај ваљда ќе каже некој што знае повеќе.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
На фреонот му е потребно одредено време да се претвори од течна во гасовита состојба. Должината на цевките го одредуваат тајмингот со својата должина. Но кога ќе влезе во внатрешната единица, поминува низ многу тесни долги цевчиња (изменувачот) и во гасовита состојба ослободува топлина.
Како што кажа @Vanlok, не е до толку критично. Тука влијае притисокот со кој компресорот го "бутка" фреонот и секако електрониката. Најголем број клими се тримирани идеално да функционираат со 5 метарски црева. Но тоа подразбира во системот да е "наточена" идеалната количина фреон (на пример 1 кг). Но која фабрика при масовно производство на лента ќе го испочитува тоа? Може да има 0.95 или 1.05 кг. Дозволена толеранција, на тоа се вадат. Но тоа не го знае купецот, монтерот, ниту фирмата што ги увезува/продава.

Крајниот исход значи +- 5% поголем или помал коефициент на топлотна искористивост. И да е 10%, не знаеме во чија полза би одело тоа (наша или EVN). ;)

@omlet13m
Пред некое време некој постираше тука на форумов скенирана гаранција од Гри.
- Задолжително вакумирање...
- Задолжителни 2.5 - 3 метри инсталација...

Држи се до овие правила, или не потпишувај ништо. Најдобро во старт да им го кажеш тоа, барај строго 3+ метри цевки, и 30 минути вакумирање. Немој да дозволиш некој идиот да ти стави метро црева и да се убие од вакумирање ... од цели 5 минути. Тука више ништо од погоре пишаното не важи и можеш да очекуваш проблеми. Далеку било.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Прашање: што се добива со вакумирањето и зошто е потребно вакумирање од 30 минути?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.264
- Задолжително вакумирање...
- Задолжителни 2.5 - 3 метри инсталација...

Држи се до овие правила, или не потпишувај ништо. Најдобро во старт да им го кажеш тоа, барај строго 3+ метри цевки, и 30 минути вакумирање.
Токму така. Во старт се кажува, пред да се почне со работа. Ќе ги седнеш луѓето прво на кафе и слатко, и ќе им објасниш што очекуваш и на што инсистираш.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Јас таман почнував да се распрашувам за Wi-Fi модул за мојата FH35-VE, ова дојде како порачано :) Меѓутоа, кога ќе размислам подобро, од почетокот на овој месец веќе не ја исклучувам климата, само ја регулирам на 18с кога не сум дома, и 23 кога сум (30 и max fan speed после капење, да ми дува директно во мене), а овие „операции“ можам да ги меморирам со далечинското, така да нема да имам многу корист од ова (засега), а она што повеќе ме заинтересира е Broadlink Smart Plug уредот.

Конкретно, сакам да почнам да ја мерам потрошувачката на климата во текот на еден месец. Штура пресметка, за септември (без клима), сметката за струја беше 1000 денари, а за октомври (со 15-20 дена клима и 4-5 дена панел во спалната) ми дојде 1750 денари. Секако, климата не работеше нон-стоп, ја пуштав по потреба од 17 до 23 часот. За ноември, ќе чекам да ме изненадат од ЕВН, ама мислам дека најмногу што треба да дојде е 2500.

Е сега, за Broadlink Smart Plug. На официјалната страна има еден куп функции, ама нигде не гледам Power Consumption. Прочепкав малку на Ebay, и најдов 2 линкови:

- BroadLink SP3 WiFi Phone Remote Control Timer Smart Power Socket Outlet EU Plug
- BROADLINK WiFi Smart Power Remote Control Timer Timing Switch Socket Outlet EU

Првиот линк ги има горе-долу истите функционалности како што се опишани на официјалната страна, но вториот линк веќе на првата слика е напишано Smart Plug with Power Meter. На изглед се истите, но не знам дали можеби има верзии од истиот уред каде што еден поддржува Power Consumption а другиот не. Дополнително ме буни сликата на вториот линк за Power Meter, ја симнав апликацијата е-Control на Broadlink, но воопшто не изгледа како на сликата од вториот линк. Исто така, на апликацијата треба да е регистриран уредот за да можам да влезам во опциите за тој уред, така што само инсталирање на апликацијата не ти дава многу информации за уредите кои што можеш да ги поврзиш. Уште една работа е тоа што на вториот линк на сликата од апликацијата, уредот го пишува како SP3S(15A), додека на првиот линк е само SP3, па затоа ме буни дали можеби има повеќе верзии од „вражулево“.
Дали некој го има ова и може да сподели искуство?
Se raboti za ponova verzija koja ima i energy meter i ja pokazuva potrosuvackata a izgleda potpuno isto so starata.
http://www.anysane.com/index.php?id_product=39&controller=product&id_lang=1
sp3s 001.jpg
Toa e ona sto te buni.. Poveke za toa kako pokazuva dali aktivno ili samo sumirano vkupna kWh potrosuvacka mnogu malce info najdov vaka na brzinka neka pise nekoj ako znae. Sekako ako naracuvas na net prvo osiguraj se kaj prodavacot deka ti ja prodava ponovava SP3S verzija..
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Aj pak kolku e povrsinata ?
Povrsina bilo Dolzina x Visina za Akademikov :tapp:
Abe idi glej si tamu tutunot ne si tupi mozok u start si ja utnal racunicata ne pa posle[DOUBLEPOST=1510260640][/DOUBLEPOST]
Brendot e Japonski a proizvodstovto Kinesko...sme go gledale toj film
Samo sto za 42.000 ovaa nema Twin kompresor pa i garancijata od 3god mu e taman za kompresor opicen na 130Hz....pa ni servisno nema da vidis..nesto krijat :D
Ustvari LMCA e isto stoi MMCE samo podrug dizajn ima vnatresnata ....spored servisnoto klimava ima \Panasonic komprsor od NEVEROVATNI 7cc3 :D
Прегледај го приврзокот 180055Прегледај го приврзокот 180056
Za sobceto od 13m2 kaj drugarti super klima...ima da mu ja zgree sose volumen :)


Kakav prevarant i manipulant!!!
Ovo nije kompresor od LMCA nego od LECA07,LECA09,LUCA09,i taj kompresor je dobro proveren u radu duži niz godina.
Jeste,ima malu zapreminu,al se vrti i radi za sve pare,a ne tamo neki HANSOL koji ne može da ugreje 25m2.

Treba da te je sramota,koliko samo laži iznosiš. PREVARANT
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Realno podobar izbor pri kupuvanje na klima ured ke napravis vo prodavnici za bela tehnika i klimatizacija nego li na forumov od vakvi sto go favoriziraat gree mnogu luge se odkazaa da kupat gree.
Treba da se prestane so favoriziranje na brendovi i da ima normalna diskusija.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Добровечер Форумџии
Јас сум жив сведок и корисник на fujitsu Lec серија пред 5 години, а сега земав и уште една 12 LMCE серија за во стан и можам со гаранција да кажам дека греам салон ОД 37 КВАДРАТИ на температура поставена на 22 степени, без вклучување на power full опција,бидејќи немам потреба од тоа, бања го прави салонот,а плус ја отворам вратата на салонот па и ходникот се грее,топло е...КОЈ НЕ ВЕРУВА НЕКА ПОВЕЛИ НА КАФЕ ДА ВИДИ КАКО FUJITSU ГРЕЕ. Кој не се греел со fujitsu незнае што е греење и неможе да збори напамет дека можела само 13 квадрати да грее. Јапанска клима 12 BTU грее 37 кв А Кинеска за таа квадратура ќе ти треба 18 ка. ИНАКУ fujitsu I fuji да се склопуваат во кина но на самиот компресор пишува suenaga , takatsu-ku, KAWASAKI, JAPAN. Затоа што возам kawasaki I истата ознака ја има и на моторот, а тоа не значи дека и kawasaki моторот е кинез туку чист јапанец. Тоа ти е пример исто како што vanhool ги произведува автобусите во МК но деловите се холандски . Подобар избор е јапанец со еуровент отколку кинез без ПЕДИГРЕ .А и да не заборавам гаранцијата што ја нудат за Gree од 10 години ќе ја сметам за валидна само ако е заверена кај нотар ,тоа да му дојде во замена што немаат еуровент .
Моја препорака е да се земе било која јапанска клима.

Svaka čast na iskrenosti! I onda kada kažu zašto preporučavaš Fujitsu?

Zato što ta klima GREJE za razliku od kineskih koje su dobre samo na papiru.
Nikada ne bih drugom preporučio nešto što sam probao a ne valja,već samo provereno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom