Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ми треба совет дали сум постапила правилно или не.Одев со дечко ми 2 год и 1 месец (на 15 требаше 2 и месеци да правиме).Раскинавме пред околу саат време.До пред една година беше внимателен со мене, се правеше за мене, ми докажуваше со дела, со зборови со пораки и со се и сешто дека ме сака.Но, мината есен почна да оди на факултет во Ск (а ние не сме од СК).Како почна да оди на факс некако се смена.Кога ќе си дојдеше се повеќе и повеќе се оддалечуваше од мене, почнаа се поретки да бидат оние работи што ги спомнав пред малку дека бил внимателен со мене,стана поладен со мене.Пред да замине на факс (не сум го терала јас) но знаеше многу често да не игра кошарка или да се собира со другарите за да биде со мене или да пишуваме на нет.После се се измени.И сега не памтам од кога ми нема речено во живо дека ме сака (на скајп ми пишува секогаш пред спиење ама не е тоа -тоа, тоа веќе некако како навика му е да добра ноќ на скајп кога пишува) го имам прашано зошто и одговорот беше дека сум знаела дека ме сакал и не морало секој ден да повторува .И такви слични работи.Се имаме на неколку пати скарано и во лутината (а знае тој дека во моментот на карањето правам многу работи што не ги мислам) го имам избришано од пријател на фејсбук, а со тоа се бриши и она љубоден статус, а иначе ни стои во врска со.. и неговото име кај мене, и обратно.Е вчера пред да излеземе тој го сменил статусот во слободен.И јас кога се вратив го видов.И му реков или да го врати или готово.А тој ми рече дека немало врска статусот, битно било во реалниот живот дека сме заедно.Јас лично мислам дека со тоа тој што го направи дека има некоа друга намера за некоа друга, оти досега стоеше и не му пречеше, сега наеднаш го избриша.А и цела година се сомневам дека има нешто со една негова колешка, за која тој вика дека ептен убаво си живеат и дека нема ништо со неа (а и да има не ќе ми рече дека има ).А и пред една недела случајно тој пред мене листаше бараше нешто во неговите пораки и видов случајно порака од оваа колешка нешто таму за на факс и те сакам.Кога го прасам ми рече дека пријателски било тоа.И од тогаш се мислам да му раскинам али ова со статусов ја претера и денеска се видовме на 10 мин и му раскинав.
А и заборавив да напоменам, порано не му сметаше да се чепкам со неговиот моб,како тргна на факс ми рече дека тоа му сметало и ми забрани да го чепкам неговиот моб.Како после една година него наеднаш почна да му смета . А кога ќе размислам сега, се се поврзува,откога почна на факс ми го забрани неговиот моб,почна да се оттргнува, и еве сега баш пред да почни студентската година ( а сега јас треба да сум прва на факс и јас ќе одам во Ск) тој прави нешто заради што раскинуваме, и "наеднаш" повеќе сака да стои слободен кај него, од тоа да раскине со мене баш сега.
Може малку бев долга се извинувам.
Но ме интересира...што мислите?
дали има нешто со оваа негова колешка и ова со статусот е само начин да раскине со мене, затоа што знае дека ќе ми смета? или што? а и што мислите за тоа со статусот? лично за мене тој со тоа што сака да му стои слободен се срами од мене, или ништо не му значи веќе нашата врска или има некоа што треба да го види дека е слободен. вие што мислите?
Добро си направила.
Не треба да дозволуваш никој да те повреди или понижува.
Очигледно типот малце се изладил,што не значи дека не те сака.
Штом ке одиш и ти на факс у Ск,тогаш има шанси да се смирите и да бидете заедно(се разбира,доколку вистински се сакате).
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ми треба совет дали сум постапила правилно или не.Одев со дечко ми 2 год и 1 месец (на 15 требаше 2 и месеци да правиме).Раскинавме пред околу саат време.До пред една година беше внимателен со мене, се правеше за мене, ми докажуваше со дела, со зборови со пораки и со се и сешто дека ме сака.Но, мината есен почна да оди на факултет во Ск (а ние не сме од СК).Како почна да оди на факс некако се смена.Кога ќе си дојдеше се повеќе и повеќе се оддалечуваше од мене, почнаа се поретки да бидат оние работи што ги спомнав пред малку дека бил внимателен со мене,стана поладен со мене.Пред да замине на факс (не сум го терала јас) но знаеше многу често да не игра кошарка или да се собира со другарите за да биде со мене или да пишуваме на нет.После се се измени.И сега не памтам од кога ми нема речено во живо дека ме сака (на скајп ми пишува секогаш пред спиење ама не е тоа -тоа, тоа веќе некако како навика му е да добра ноќ на скајп кога пишува) го имам прашано зошто и одговорот беше дека сум знаела дека ме сакал и не морало секој ден да повторува .И такви слични работи.Се имаме на неколку пати скарано и во лутината (а знае тој дека во моментот на карањето правам многу работи што не ги мислам) го имам избришано од пријател на фејсбук, а со тоа се бриши и она љубоден статус, а иначе ни стои во врска со.. и неговото име кај мене, и обратно.Е вчера пред да излеземе тој го сменил статусот во слободен.И јас кога се вратив го видов.И му реков или да го врати или готово.А тој ми рече дека немало врска статусот, битно било во реалниот живот дека сме заедно.Јас лично мислам дека со тоа тој што го направи дека има некоа друга намера за некоа друга, оти досега стоеше и не му пречеше, сега наеднаш го избриша.А и цела година се сомневам дека има нешто со една негова колешка, за која тој вика дека ептен убаво си живеат и дека нема ништо со неа (а и да има не ќе ми рече дека има ).А и пред една недела случајно тој пред мене листаше бараше нешто во неговите пораки и видов случајно порака од оваа колешка нешто таму за на факс и те сакам.Кога го прасам ми рече дека пријателски било тоа.И од тогаш се мислам да му раскинам али ова со статусов ја претера и денеска се видовме на 10 мин и му раскинав.
А и заборавив да напоменам, порано не му сметаше да се чепкам со неговиот моб,како тргна на факс ми рече дека тоа му сметало и ми забрани да го чепкам неговиот моб.Како после една година него наеднаш почна да му смета . А кога ќе размислам сега, се се поврзува,откога почна на факс ми го забрани неговиот моб,почна да се оттргнува, и еве сега баш пред да почни студентската година ( а сега јас треба да сум прва на факс и јас ќе одам во Ск) тој прави нешто заради што раскинуваме, и "наеднаш" повеќе сака да стои слободен кај него, од тоа да раскине со мене баш сега.
Може малку бев долга се извинувам.
Но ме интересира...што мислите?
дали има нешто со оваа негова колешка и ова со статусот е само начин да раскине со мене, затоа што знае дека ќе ми смета? или што? а и што мислите за тоа со статусот? лично за мене тој со тоа што сака да му стои слободен се срами од мене, или ништо не му значи веќе нашата врска или има некоа што треба да го види дека е слободен. вие што мислите?
a zamisli si mozela samo da napises i ti kaj tebe vo status slobodna ,pa da vidis sto ke napravi on,kako ke izreagira,...ama ti si se brzala da mu raskines,...e pa :toe:sega dodeka se trudis da se oladis od nego,nadevaj se deka nekogas ke se razgorat strastite pomegu vas dvajca.
jas mislam deka si izbrzala so raskinuvanjeto,ama ti si znaes najubavo...:)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Според мене статусот е најмалиот проблем,иако и тој укажува многу во случајов.Доколку тоа го направил во лутина ајде нека го смени!!
Не е во ред да чепкаш во нечиј мобилен но тоа зависи од личноста што го поседува ако нејзе не и пречи тогаш нема проблем....А како е ова со него прво не му пречи па после приватност сака?!?!!?
И не е исто да пишеш ,,те сакам,, и да кажеш ,,те сакам,,
Ако сакаш некој нема да дозволиш да ти биде во втор план.
според мене на дечкото му треба златна резерва а тоа си ти.
тој почнал да живее друг живот во кој не те вклучува тебе па зошто ти да го чекаш него???
 
Член од
2 април 2009
Мислења
73
Поени од реакции
9
Има едно девојче од мојата зграда.Колку мене е стара моја генерација.И секој ден се гледаме.Јас ја сакам,ама мислам дека она мене не ме сака.А сакам да имам сериозна врска.

Како да постапам помош?:kesa:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Има едно девојче од мојата зграда.Колку мене е стара моја генерација.И секој ден се гледаме.Јас ја сакам,ама мислам дека она мене не ме сака.А сакам да имам сериозна врска.

Како да постапам помош?:kesa:
е сега треба малце повеќе да објасниш околу тоа дали вие се гледате само онака или помеѓу вас има и физички контакт. бидејќи ако има некој контакт тогаш не мора да губиш надеж нели она не е со тебе онака за да губи време. за сериозна врска не можеш да размислуваш уште сега бидејќи сеуште не е почната врската. може ти девојката сега ја сакаш барем така ти мислиш ама кога ќе започнеш врска со човек тој не е истиот што си го познавал претходно, не дека тој ќе се смени кон лошо туку едноставно не се однесува така како што се однесува како другар и може да увидиш дека оваа девојка не ти одговара доволно не е за тебе или дека не бива со неа сериозна врска. јас повеќе мислам на третото бидејќи ти и самиот кажа дека таа не те сака...
е сега како ти да постапиш?
па пробај да разговараш на таа тема со неа да ја прашаш на што сте дали таа сака да биде со тебе и да има сериозна врска или сака да останете другари. ако не сака јбг брат има полно девојки кој го бараат истото што и ти...значи пробај со разговор прво... со среќа..:pipi:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
73
Поени од реакции
9
Фала сепак.После ќе се сретнеме и ќе прашаме.:helou::helou::helou::helou::helou::helou::helou:
 
Член од
6 мај 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Definitivno e smenet covekot,nesto vlijaelo za toj da se smeni.Ljubovta ne e vecna kategorija se menuva se,i ljubovta,doverbata i se ostanato,treba sekogas da se trudis za da gi ima tie raboti.Za da bidi se kako sto treba moe mislenje e deka treba dvajcata da sednat i da si porazgovaraat otvorena za cuvstvata,nivnata doverba i dali se tie spremni da rabotat na toa za da si gi vratat nazad izgubenite vrednosti,,,toa so statusot nema vrska onaka se pravi vazen kutriot kako i site mazi,koristat eftini fori.Za taa devojkata takanarecena koleska 100% imaat nesto,ma daj te molam prijatelstvo takvo nema i nema ni da ima :nenene:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Има едно девојче од мојата зграда.Колку мене е стара моја генерација.И секој ден се гледаме.Јас ја сакам,ама мислам дека она мене не ме сака.А сакам да имам сериозна врска.

Како да постапам помош?:kesa:
Тапкање по рамо? Гушкање? Бацување? Секс?

Ако има физички контакт од некаква сорта со неа, можеш да размислуваш за некаква врска. Ако нема никаков физички контакт со неа, ако сакаш да има врска со неа, иницирај физички контакт. Со други зборови, дознај каде излегува, па излези и ти таму и приближи ѝ се, со надеж да бидеш малку поблизок со неа физички. И види како ќе реагира.
 
B

bLiZanaCi

Гостин
ај и јас да се пожалам.....

се знаевме само еден месец и започнавме врска,се беше ок и одеднаш машково го снема престана да ми обрнува внимание му пратив пораки да ми кажи што се случува,скоро недела ќе фати,не ми има одговорено.Постојано и двајцата сме вклучени на мсн и ништо не ми пишува,што да правам???
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
се знаевме само еден месец и започнавме врска,се беше ок и одеднаш машково го снема престана да ми обрнува внимание му пратив пораки да ми кажи што се случува,скоро недела ќе фати,не ми има одговорено.Постојано и двајцата сме вклучени на мсн и ништо не ми пишува,што да правам???
Како имаш трпение да чекаш една недела да ти врати на пораките:nesvest:?Јави му се,тоа е барем чиста работа.Батали мсн,пораки.....
 
B

bLiZanaCi

Гостин
Ми треба совет дали сум постапила правилно или не.Одев со дечко ми 2 год и 1 месец (на 15 требаше 2 и месеци да правиме).Раскинавме пред околу саат време.До пред една година беше внимателен со мене, се правеше за мене, ми докажуваше со дела, со зборови со пораки и со се и сешто дека ме сака.Но, мината есен почна да оди на факултет во Ск (а ние не сме од СК).Како почна да оди на факс некако се смена.Кога ќе си дојдеше се повеќе и повеќе се оддалечуваше од мене, почнаа се поретки да бидат оние работи што ги спомнав пред малку дека бил внимателен со мене,стана поладен со мене.Пред да замине на факс (не сум го терала јас) но знаеше многу често да не игра кошарка или да се собира со другарите за да биде со мене или да пишуваме на нет.После се се измени.И сега не памтам од кога ми нема речено во живо дека ме сака (на скајп ми пишува секогаш пред спиење ама не е тоа -тоа, тоа веќе некако како навика му е да добра ноќ на скајп кога пишува) го имам прашано зошто и одговорот беше дека сум знаела дека ме сакал и не морало секој ден да повторува .И такви слични работи.Се имаме на неколку пати скарано и во лутината (а знае тој дека во моментот на карањето правам многу работи што не ги мислам) го имам избришано од пријател на фејсбук, а со тоа се бриши и она љубоден статус, а иначе ни стои во врска со.. и неговото име кај мене, и обратно.Е вчера пред да излеземе тој го сменил статусот во слободен.И јас кога се вратив го видов.И му реков или да го врати или готово.А тој ми рече дека немало врска статусот, битно било во реалниот живот дека сме заедно.Јас лично мислам дека со тоа тој што го направи дека има некоа друга намера за некоа друга, оти досега стоеше и не му пречеше, сега наеднаш го избриша.А и цела година се сомневам дека има нешто со една негова колешка, за која тој вика дека ептен убаво си живеат и дека нема ништо со неа (а и да има не ќе ми рече дека има ).А и пред една недела случајно тој пред мене листаше бараше нешто во неговите пораки и видов случајно порака од оваа колешка нешто таму за на факс и те сакам.Кога го прасам ми рече дека пријателски било тоа.И од тогаш се мислам да му раскинам али ова со статусов ја претера и денеска се видовме на 10 мин и му раскинав.
А и заборавив да напоменам, порано не му сметаше да се чепкам со неговиот моб,како тргна на факс ми рече дека тоа му сметало и ми забрани да го чепкам неговиот моб.Како после една година него наеднаш почна да му смета . А кога ќе размислам сега, се се поврзува,откога почна на факс ми го забрани неговиот моб,почна да се оттргнува, и еве сега баш пред да почни студентската година ( а сега јас треба да сум прва на факс и јас ќе одам во Ск) тој прави нешто заради што раскинуваме, и "наеднаш" повеќе сака да стои слободен кај него, од тоа да раскине со мене баш сега.
Може малку бев долга се извинувам.
Но ме интересира...што мислите?
дали има нешто со оваа негова колешка и ова со статусот е само начин да раскине со мене, затоа што знае дека ќе ми смета? или што? а и што мислите за тоа со статусот? лично за мене тој со тоа што сака да му стои слободен се срами од мене, или ништо не му значи веќе нашата врска или има некоа што треба да го види дека е слободен. вие што мислите?
па според ова што го кажуваш,изгледа има некоја што треба да го види слободен....добро е што си раскинала,немој да се каеш за тоа...само вака ќе видиш дали тој сеуште чувствува нешто спрема тебе...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
се знаевме само еден месец и започнавме врска,се беше ок и одеднаш машково го снема престана да ми обрнува внимание му пратив пораки да ми кажи што се случува,скоро недела ќе фати,не ми има одговорено.Постојано и двајцата сме вклучени на мсн и ништо не ми пишува,што да правам???
очигледно си му се здосадил....глеај обиди се да дознаеш зошто не те ферма повеќе....ако не сака да ти зборува остај го не биди упорна...не го прашувај цело време што ти е ..зш правиш вака едноставно и ти не му зборубај...дај му време да му недостигаш малце......чекај 1 недела максимум...ако имаш повеќе нерви и мислиш дека вреди да се чека повеќе чекај колку што можеш....ако сеуште е истиот...дур повеќе не те ферма...тогаш знаеш официално не си му интересен се оладил од тебе и... и така ...најди некој друг :XD:
 
B

bLiZanaCi

Гостин
Како имаш трпение да чекаш една недела да ти врати на пораките:nesvest:?Јави му се,тоа е барем чиста работа.Батали мсн,пораки.....
сега вејќе мислам дека е касно,мислам дека тоа што тој не ми обрнува внимание цело време е знак дека несака да биди со мене.........а и плус,јас сум толку горда на себе,што мислам дека ако му се јавам сега,ќе изгледа како да го молам...(ама проблемов мој не е толку краток како што го напишав првин......откако се разделивме последната вечер,наредниот ден воопшто никаде го немаше и вечерта на топик на мсн имаше напишано ''obrisi suze mala moja'' .Го прашав за кого е топиков,ми рече не ти кажувам и јас му викам гајле ми е и повејќе ништо не му пишав.После тоа пак другиот ден само едно здраво како си и тоа....наредниот ден не ми пишуваше цел ден не ми одговараше на ниеден повик ни порака и јас помислив нешто не е в ред....му пратив пораки по сугестија на мајка ми д авидам што се случува дали ми е лут или несака повејќе да бидиме во врска што е така ладен спрема мене.Вечерта ми се приклучи на мсн и рече немал кредит за пораки а и на мсн немал кредит да ми одговори.....рече ќе се приклучам после и ќе прајме пак муабет....го чекав....го немаше....ми пукна филмот два дена го молев после тоа да ми кажи на ништо не одговараше и му пишав пораки дека е спротивен сосема од она што на почеток се покажа дека е....можи тоа го чекаше и ми пиша дека бил навреден од тоа и демек јас сама сум си наредила се и едно големо Чао.го викав пак да прајме муабет зосшто е навреден ако тоа не е вистина како што вели тој...на нипто не ми одговара ....во меѓувреме некој ми отвори профил на фб со исти мои податоци и ме навредуваше секако,а тој ми пиша јас сум го правела тоа сама,повторно му објаснував дека ен е вистина тоа.....само една роза ми прати по мсн и последно беше тоа......постојано топикот кај него има врска со мене да не се замарам со глупости.Денес единствено ништо немаше затоа што јас цел ден пишувам како ми е тешко заради се што ми се случува...........ШТО ДА ПРАВАМ????:(
по се изгледа не сака ништо со мене,
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.387
Поени од реакции
25.166
ми пукна филмот два дена го молев после тоа да ми кажи на ништо не одговараше и му пишав пораки дека е спротивен сосема од она што на почеток се покажа дека е....
Ех, сите на почеток се добри:). Сте се знаеле месец и нешто, епа, колку добро се познавате? Можеш некого да засакаш за толку време?
Има луѓе кои ни ден денес незнајш какви гојда се. Не се секирај. Јас мислам дека тој лесно те освоил и затоа е веќе незаинтересиран за тебе.
Батали мснот, батали фејсбукот. Јас мислам ако можеш да го натераш да се видите лице в лице и да решите така. Друг начин нема. А ако и така не сака тој, повеќе и од очигледно е дека не сака ништо со тебе повеќе, така?
Тогаш заборави го и ти, излези си со другарки, во кафич, дискотека негде, види најди си друга занимација, понастрана од мсн и фејсбуци и слични работи.
Овај фејсбуков изгледа и разведува луѓе маме му ебам. Мора да бараш нешто ново, очигледно овој те чувствува ко обавеза отколку ко девојка.
 
B

bLiZanaCi

Гостин
Ех, сите на почеток се добри:). Сте се знаеле месец и нешто, епа, колку добро се познавате? Можеш некого да засакаш за толку време?
Има луѓе кои ни ден денес незнајш какви гојда се. Не се секирај. Јас мислам дека тој лесно те освоил и затоа е веќе незаинтересиран за тебе.
Батали мснот, батали фејсбукот. Јас мислам ако можеш да го натераш да се видите лице в лице и да решите така. Друг начин нема. А ако и така не сака тој, повеќе и од очигледно е дека не сака ништо со тебе повеќе, така?
Тогаш заборави го и ти, излези си со другарки, во кафич, дискотека негде, види најди си друга занимација, понастрана од мсн и фејсбуци и слични работи.
Овај фејсбуков изгледа и разведува луѓе маме му ебам. Мора да бараш нешто ново, очигледно овој те чувствува ко обавеза отколку ко девојка.
хех....мислам дека потполно си во право за се.....фала на советов :pipi:...мислам дека не вреди повејќе да се трудам јас и да го барам....не ме бара ни тој повејќе.....така да....по се изгледа дека раскинавме :toe:а толку ми е криво,толку многу добив желба уште повејќе да го запознаам и да ме запознае....ама...:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom