Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

W

wicked_1

Гостин
Не можам да кажам што го прави посебен. Не ми е гледан Battle Royale. Тоа што има многу малку филмови во тој жанр не ги прави копии една на друга.
Ти без да го изгледаш Hunger games не можеш со сигурност на слепо да тврдиш дека е копија. Уствари на крај ќе испадне дека единствена заедничка работа е тоа што има крвопролевање меѓу деца.

Инаку FYI Hunger Games ја прослави Лоренс, не обратно.
Го изгледав јас HG кецот еве, и не ми е тапа дека е лоша адаптација на книгите, а уствари е. Имам сосема други причини настрана од концептот.
Филмот изгледа ефтин после целиот буџет стаен у него, лошо темпо целосно, има сцени кои пребавно се одвиваат а други пребрзо, камерата заникаде, снимањето гледано у глобала не е на ниво, кинематографски/визуелно филмот е дупка според мене.
Сличен беше и сет дизајнот, костимографијата, која имплицираше на футуристички/дистописки свет, немаше доволно добри специјални ефекти кои ќе парираат на целата таа идеја, фалична скрипта, многу многу клишеа.
Глумењето беше доста добро.
Уште коа излезе за овој филм се збореше дека е америчката верзија на Battle Royale. Not even close.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
@whatto јас никаде не спомнав оружен грабеж. Отсекогаш ме влечеле оние генијални планови како во Оушн 11, ја сакам да ги надмудрам, не е до парите колку што е до суетата :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.252
Добар новиов Хобит..може и подобар нели, ама задоволен сум, добро испраќање со ликовите. Дефинитивно воопшто не ја уништија сликата за ЛОТР филмовите, солидно приквелче.

8/10

Симнат е шведскиот, сега има нова адреса во Коста Рика.
Не е тоа оригиналниот пајрт беј
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Го изгледав јас HG кецот еве, и не ми е тапа дека е лоша адаптација на книгите, а уствари е. Имам сосема други причини настрана од концептот.
Филмот изгледа ефтин после целиот буџет стаен у него, лошо темпо целосно, има сцени кои пребавно се одвиваат а други пребрзо, камерата заникаде, снимањето гледано у глобала не е на ниво, кинематографски/визуелно филмот е дупка според мене.
Сличен беше и сет дизајнот, костимографијата, која имплицираше на футуристички/дистописки свет, немаше доволно добри специјални ефекти кои ќе парираат на целата таа идеја, фалична скрипта, многу многу клишеа.
Глумењето беше доста добро.
Уште коа излезе за овој филм се збореше дека е америчката верзија на Battle Royale. Not even close.
Prviot film ima dosta mal budget, no sega odkako go izgleda i mislenjeto ti go pocituvam iako ti e negativno.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.583
Поени од реакции
81.160
http://www.imdb.com/title/tt1067106/?ref_=rvi_tt

Шубо го изуживав. Ако има некој сличен предлог за вакви филмчиња кои се гледаат во зима, дури врни снег нека ми прати да ги тргнам настрана. Можи анимирани, можи и обично ко од Бергман Fanny and Alexander и така натака :)
Ѕирни го и овој...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Го изгледав јас HG кецот еве, и не ми е тапа дека е лоша адаптација на книгите, а уствари е. Имам сосема други причини настрана од концептот.
Филмот изгледа ефтин после целиот буџет стаен у него, лошо темпо целосно, има сцени кои пребавно се одвиваат а други пребрзо, камерата заникаде, снимањето гледано у глобала не е на ниво, кинематографски/визуелно филмот е дупка според мене.
Сличен беше и сет дизајнот, костимографијата, која имплицираше на футуристички/дистописки свет, немаше доволно добри специјални ефекти кои ќе парираат на целата таа идеја, фалична скрипта, многу многу клишеа.
Глумењето беше доста добро.
Уште коа излезе за овој филм се збореше дека е америчката верзија на Battle Royale. Not even close.
Ги болдирав работите со кои се согласувам. Иако ми се допадна првиот дел, факт е дека визуелно многу му фали и режијата е многу лоша. Не знам дали поради тоа го заменија режисерот (кој патем беше и сценарист во првиот дел).

Инаку филмот не е копија на Battle Royal, книгите се напишани врз идејата на Battle Royal.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Добар крај беше Хобитот стварно. Има ствари кои ми сметаа, ствари кои фалеа, ама гледајќи го како цела трилогија, супер реализирано :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Инаку FYI Hunger Games ја прослави Лоренс, не обратно.
Џенифер Лоренс ја прослави - Winter's Bone, actually. Филмот победи на Санденс 2011, а типката на само 21 година беше номинирана за главна женска улога на доделувањето на Оскарите.

Само две години потоа во истата категорија и си лапна Оскарче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom