Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Некој би знаел да ми објасни дијагноза со попрости зборови?

„На цервикалниот дел од рбетот постојат спондилоартрознизни промени.
Видлива е и дегенеризација на сите прикажани и.в. дискуси со дискус хернии на повеќе нивои, а особено е
хернирањето на ниво Ц5-6, каде покрај софт диск компонентата постои хард диск промена од дорзомедио
латерален тип билатерално, нешто повеќе лево. Хернирање на дискусите се гледа и на нивоите Ц2-3, Ц3-4 и Ц4-5.
Постои хипертрофија на лигаментната флава.
Од овие причини постои централна стеноза на спиналниот канал.“
Ау, па ти си целата за кај мене значи?! Или намерно е поставено прашањето за јас да го одговорам :kesa:

Што треба да ти се објасни, се е јасно напишано?

имаш кила на рбетниот столб, кила на дискусите помеѓу прешлените (хернија = кила), исто како кај ингвиналната кила кога мадните кесиња кај машките паднат надолу и висат, така е и кај твоите прешлени висат дискусите од капсулите.... на вратот цервикално

а централна стеноза на спиналниот канал ич не ми се допаѓа....мора тоа да се корегира итно, каналот кај што е сместен твојот рбетен мозок ти е стеснет, па мозокот може да се претиска, и да имаш компликации од центрите сместени во него

а инаку штом постојат спондилоартрозни промени - тоа значи тоа не си ти, тоа се среќава кај постарите, и е дегенеративна болест (тоа значи, болест на износување) - со секојдневното движење, мрдање, ги износуваме (истрошуваме) зглобните површини на нашите коски. Во овој случај зглобните површини на прешлените, и поради тоа истите те трошат, зглобните површини (рскавица, картилаго) веќе се истрошуваат, и доаѓа до коската. Па поради тоа и пациентот осеќа веќе болки.
Освен тоа, се повредуваат и дискусите - од коишто осеќа оште поголема болка.

И доколку ваквиот пациент не се оперира, со прогресирањето на болеста, трошењето и на самата коска (веќе рскавицата е истрошена), се намалува просторот помеѓу двата прешлена, и може да настане претискање на рбетните нерви, огромна болка (неиздржлива), може да настане дури и нивно прекинување, па компликациите кои следат од тоа би биле јасни - инвалидитет, проблеми со рефлексите, и слично, па дури и респираторни парализи, и смрт.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Ау, па ти си целата за кај мене значи?! Или намерно е поставено прашањето за јас да го одговорам :kesa:

Што треба да ти се објасни, се е јасно напишано?

имаш кила на рбетниот столб, кила на дискусите помеѓу прешлените (хернија = кила), исто како кај ингвиналната кила кога мадните кесиња кај машките паднат надолу и висат, така е и кај твоите прешлени висат дискусите од капсулите.... на вратот цервикално

а централна стеноза на спиналниот канал ич не ми се допаѓа....мора тоа да се корегира итно, каналот кај што е сместен твојот рбетен мозок ти е стеснет, па мозокот може да се претиска, и да имаш компликации од центрите сместени во него
Не е за мене, за татко ми е.
За ова треба операција претпоставувам? И дали е возможно да притиска на центри за регулација на топло и ладно?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Не е за мене, за татко ми е.
За ова треба операција претпоставувам? И дали е возможно да притиска на центри за регулација на топло и ладно?
Центри не, ама штом рекле

Од овие причини постои централна стеноза на спиналниот канал.
можно е да има притискање на соодветни нервни влакна
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Не е за мене, за татко ми е.
За ова треба операција претпоставувам? И дали е возможно да притиска на центри за регулација на топло и ладно?
Во зависнот на тоа до кој степен е износувањето и годините на пациентот се прават анализи. Потреба од операција = ефект од истата = болки од болеста = и возраста на пациентот.

Во принцип треба операција, но доколку прецени лекарот може и да ја одложи за некое време.

Центри за регулација на топло и ладно не, но нерви што носат вакви импулси од рецепторите - ДА.

Тоа е најмалиот проблем, поголемиот е што доколку болеста не се следи систематски, може да прогресира и да дојде до парализи/плегии. (Но се разбира, до тоа не смее да дојде - и речиси никогаш не доаѓа).

Пошто локацијата на износените прешлени и херниите е цервикално, овде можат скоро сите нерви да се повредуваат пошто многу од нив го напуштаат краниумот цервикално.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Во зависнот на тоа до кој степен е износувањето и годините на пациентот се прават анализи. Потреба од операција = ефект од истата = болки од болеста = и возраста на пациентот.

Во принцип треба операција, но доколку прецени лекарот може и да ја одложи за некое време.

Центри за регулација на топло и ладно не, но нерви што носат вакви импулси од рецепторите - ДА.

Тоа е најмалиот проблем, поголемиот е што доколку болеста не се следи систематски, може да прогресира и да дојде до парализи/плегии. (Но се разбира, до тоа не смее да дојде - и речиси никогаш не доаѓа).

Пошто локацијата на износените прешлени и херниите е цервикално, овде можат скоро сите нерви да се повредуваат пошто многу од нив го напуштаат краниумот цервикално.
Кажи ми уште како се лекува, пошто татко ми не прима никакви лекарства....
Еден лекар му рече да одмара, а друг му рече да работи повеќе....(?!)
И дали се препорачува бања за вакви работи пошто планира да оди на Дебарски бањи?
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Татко ти, нека прави консултации систематски со спец. неврохирург.

На Бања - ДА. Нека оди, таму се прават специални вежби, и спец. физиотерапвтска терапија што ќе му помогне за болката.

Да работи повеќе - НЕ и НИКАКО! Тој доктор што му го кажал тоа, повеќе да не му го погледне лицето!

Доколку има болки, треба да прима лекарства што имаат поголема концентрација во синовиалната течност после абсорбцијата. Но, јас не можам и не смејам да кажам имиња и да препишам вака.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Фала многу, разбирам зашто не можеш да наведеш имиња на лекови.
Патем, татко ми се консултираше со Д-р Врчаковски, и он му рече да одмара. Д-р. Кузмановски е неврохирургот со кој се консултираше.
Познато ми е дека Д-р. Угриновски е најдобар во оваа област кај нас, но исто и цените за обичен преглед му се ...фини :)

Фала во секој случај.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Вака сеа, имаше претходно отворена тема за крајници пишав и таму еве ќе пишам и овде.
Значи.. крајниците ми се топ, никогаш (да чукнам у дрво) не сум имал проблеми со нив. Но бидејќи се бавам со музика и со солистичко пеење, од преголемо оптоварување почнуваат да ме болат.
Една докторка ми рече "Иако не ти е ништо на крајниците, све ти се здрави све ти е ок. Но ти извади ги", пошто наводно за мојава професија многу подобро било без крајници, и за самото грло и за самиот глас.
Што викате вие, држи вода муабетов на докторкава или нема врска?
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Ne bash , сакам да го *исправам* вратот .... пошо сум крив ко кулата у пиза и ми се смучи више =)

Има некои вежби а у шо би довеле до исправање или ? :D
Највероватно имаш кифоза, тоа се поправа (спречува) на рана возраст додека сеуште растат коските преку протези и вежби. За возрасни не постои чаре, ќе си живееш подгрбавен цел живот, постојат вежби и направи, ама тие служат за да не се искривиш уште повеќе.

Моја препорака е да си отидеш на лекар да те прегледа и да види кој тип на кифоза го имаш, има и поблаг вид на кифоза кој се поправа со нормално поставување на телото.

Брадата нагоре, рамениците назад, можеш и некоја лесна протеза да користиш и би требао да постигнеш ефект на исправеност.

Иначе сто посто си компјутерџија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Што се тоа некрози ?? Дали е лошо и опасно??
зависи што е причина и на кој орган, инаку е изумирање на клетки/ткива

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Tissue+necrosis
http://www.healthhype.com/what-is-necrosis-cell-tissue-death-process.html
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CA8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FNecrosis&rct=j&q=necrosis%20of%20tissues&ei=PN9rTPTiE4yaONH03JMC&usg=AFQjCNEmPGxa1qKN6qSA1vTO0a0xSbuUFQ&cad=rja
Еве и од википедија, општо за некроза
Некрозу узрокују спољни фактори, као што су инфекције, токсини или повреде. Разликује се од апоптозе, која представља природно узроковану ћелијску смрт. Док апоптоза често има позитивне ефекте на организам, некроза је готово увек штетна, а може бити и фатална.
...
Ћелијску некрозу могу да изазову бројни спољашњи узрочници, као што су повреда, инфекција, канцер, инфаркт, отров и запаљење. На пример, инфаркт (блокада дотока крви у мишићно ткиво) узрокује некрозу мишићног ткива услед недостатка кисеоника у погођеној ћелији, као на пример код инфаркта миокарда -- срчаног удара. Отрови одређених паука и змија могу да изазову некрозу ткива око места уједа. Такође, некрозу може да изазове инфекција стрептокока групе А (једна од такозваних бактерија које изједају месо).
--- надополнето ---

Вака сеа, имаше претходно отворена тема за крајници пишав и таму еве ќе пишам и овде.
Значи.. крајниците ми се топ, никогаш (да чукнам у дрво) не сум имал проблеми со нив. Но бидејќи се бавам со музика и со солистичко пеење, од преголемо оптоварување почнуваат да ме болат.
Една докторка ми рече "Иако не ти е ништо на крајниците, све ти се здрави све ти е ок. Но ти извади ги", пошто наводно за мојава професија многу подобро било без крајници, и за самото грло и за самиот глас.
Што викате вие, држи вода муабетов на докторкава или нема врска?
За пеење, не знам...немам пеано досега :) За грлото и човекот е подобро Со крајници...но ако не функционираат и стално се јавуваат инфекции, подобро е да се вадат.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Вака сеа, имаше претходно отворена тема за крајници пишав и таму еве ќе пишам и овде.
Значи.. крајниците ми се топ, никогаш (да чукнам у дрво) не сум имал проблеми со нив. Но бидејќи се бавам со музика и со солистичко пеење, од преголемо оптоварување почнуваат да ме болат.
Една докторка ми рече "Иако не ти е ништо на крајниците, све ти се здрави све ти е ок. Но ти извади ги", пошто наводно за мојава професија многу подобро било без крајници, и за самото грло и за самиот глас.
Што викате вие, држи вода муабетов на докторкава или нема врска?
За докторката не би коментирал, а хипотетски кога би дошла кај мене на преглед (според инфото шо го даде) ни би ти препорачал вадење на крајници исто и ако јас би бил на твое место не би ги прифатил да ги вадам.

Тоа што како што велиш дека никогаш си немала проблеми со нив (па и ова сега што го имаш претпоставувам не е инфекција туку поради пеењето - ќе се навикнеш понатаму не би требало да те болат) е доволна поткрепа на ова што го зборам. Крајниците не се стаени за украс, си имаат функција :)
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Ajde luge pomos :) , pred 40tina minuti mi se isfrli teloto so nekoi crvenila koisto cesaat i se dosta rasprostaneti , e sega znam deka simptomi za opasnost od takvi isfrlanja bi bile da ne bi mozel da goltam voda , sega zasega pijam voda bez problem.. Dali da digam uzbuna doma ili da cekam da projde.. Fala unapred
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Нема потреба да креваш узбуна, но има потреба да го посетиш твојот лекар веројатно се работи за некоја алергиска реакција на нешто
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom