Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@strelec se sto napisa e tocno bas taka do zbor i mora da prifatam onaka kao e. Da nesto menuvam plafoni i slicno ja sum vo ovoj ducan pod kirija vece 10 godini ama od utre mozebi ne, na primer. Ona sto cesto potprasuvam ovie denovi e poradi toa sto planiram za doma da ja smenam samsung klimata so nekoj inverter i odlukata se krsi okolu toshiba suzumi 13, gree hansol ili vivax geyi.
Штом си под кирија тоа е друга прикаска, а за дилемава мегу vivax i gree (за тошиба не коментирам) знам за gree ке добиеш 3годишна гаранција (исто и за тошиба е 3) колку е за вивкс гаранцијата и има ли разлика во цена, во све друго се исти нели :)
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
11
Koristime LG, model m12 sk nsb/ua3 so 3,80kW 12400Btu. Zagrevame povrsina ok. 40-45m2 (vkupnata povrsina e ok.60m2), nova zgrada, so dobra izolacija. Ovaa ni e prva godina so inverter zatoa ni trebaat soveti od poiskusni korisnici :). Fala odnapred!
И јас зедов од нептун, во нова зграда греам 59 квадрати (3 соби - една директно 2 индиректно преку ходник) и со потрошувачка е прифатливо, во декември во услови на густа магла и температури надворешни до минус 6/7 и дефрост на секои 5 мин поради тоа, вкупна месечна сметка за енергија 1700 денари :)
Него друго проблем иам не знам дали е нормално или е проблем,
кога ја подесувам да грее на 21 степен, кога ќе надмине продолжува да грее до 23/4 ако не ја исклучам рачно продолжува и натака. Нормално е никогаш да не се исклучува ?
протокот на воздух никогаш не се исклучува, дали е проблем т.е. дали е исто и кај вас ?
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 23:17 ---
Eve: Inverter LG 3,5kW,zagrevame ok 40m2.
Зедов и јас LG M12 SK
Се исклучува ли на посакуваната температура ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Зедов и јас LG M12 SK
Се исклучува ли на посакуваната температура ?
Инвертерите никогаш не се исклучуваат, а обичните клими се исклучуваат
Дали твојата клима е инвертер?
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
11
Инвертерите никогаш не се исклучуваат, а обичните клими се исклучуваат
Дали твојата клима е инвертер?
Да инвертер е, никогаш предходно клима не сум користел затоа прашував дали е нормално.
Е сега како да го решам тоа што ми „прегрева“ на некој начин :) т.е. како да ја подесам за да ја одржува посакуваната температура ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Него друго проблем иам не знам дали е нормално или е проблем,
кога ја подесувам да грее на 21 степен, кога ќе надмине продолжува да грее до 23/4 ако не ја исклучам рачно продолжува и натака. Нормално е никогаш да не се исклучува ?
протокот на воздух никогаш не се исклучува, дали е проблем т.е. дали е исто и кај вас ?
Каде ја мериш температурата од 23/24 и дали ти е на Auto подесено дувањето ? Климата(инвертерот) ја покажува собната тепература или ја измери со собен термометар ?
А тоа што има разлика е од тоа што температурниот сензор за собната температура е внатре во внатрешната единица (нема каде на друго место) во која прво има голем провев од дувањето и второ внатрешната е на високо монтирана каде воздухот е најтопол, затоа електрониката им е подесена да осцилираат +-2 степена од зададената со дањинското за да се најблиску до посакуваната Т(пишувано е за тоа на темава неколку страни наназад)
Идеално решение има со пример клими кој имаат во далјинското сензор па таа температура која е пореална ја мерат за да намалат или појачаат дување. Втора опција поскапа клима со поточни температурни сензори итн.
Инаку поекономично работи кога цело време дува иако температурата е постигната, тогаш дува но воздухот што го дува е млак накај ладен што значи малку троши.
Намали ја на 20 место 21 ако сега ти качува многу над 21....така е зашто сега и надвор е топло +7, на поладно надвор ке ти бара пак 21 или 23 да ја наместиш бидејки и надвор имаат сензори според кој пак одлучува дали ке дува или скроз ке искључи како што нас ни се гасеа климите во октомври кога надвор навечер беше +15 па се чудевме зашто гаси скроз :)
Укратко клима бара да се научи да се игра со даљинското според температурите надвор со тоа што ке се проверува внатрешната температура, универзално решение нема.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
11
Каде ја мериш температурата од 23/24 и дали ти е на Auto подесено дувањето ? Климата(инвертерот) ја покажува собната тепература или ја измери со собен термометар ?
А тоа што има разлика е од тоа што температурниот сензор за собната температура е внатре во внатрешната единица (нема каде на друго место) во која прво има голем провев од дувањето и второ внатрешната е на високо монтирана каде воздухот е најтопол, затоа електрониката им е подесена да осцилираат +-2 степена од зададената со дањинското за да се најблиску до посакуваната Т(пишувано е за тоа на темава неколку страни наназад)
Идеално решение има со пример клими кој имаат во далјинското сензор па таа температура која е пореална ја мерат за да намалат или појачаат дување. Втора опција поскапа клима со поточни температурни сензори итн.
Инаку поекономично работи кога цело време дува иако температурата е постигната, тогаш дува но воздухот што го дува е млак накај ладен што значи малку троши.
Намали ја на 20 место 21 ако сега ти качува многу над 21....така е зашто сега и надвор е топло +7, на поладно надвор ке ти бара пак 21 или 23 да ја наместиш бидејки и надвор имаат сензори според кој пак одлучува дали ке дува или скроз ке искључи како што нас ни се гасеа климите во октомври кога надвор навечер беше +15 па се чудевме зашто гаси скроз :)
Укратко клима бара да се научи да се игра со даљинското според температурите надвор со тоа што ке се проверува внатрешната температура, универзално решение нема.

Фала ти на помошта :), баш ќе излистам наназад по темава. Ја се уплашив па да не не е во ред што не се исклучува :facepalm:
Станува за нискобуџетен инвертор LG по тоа не ни очекувам да се температурните сензори најнај. Температурата ја покажува самата клима дека е 24 собна (со собен термометар кој го поставив до држачот за далечинското 23 покажува) а подесена на 21 mode греење, а протокот на воздух не ми е на автоматско, туку пробував цел ден денес како ќе се однесува со различен проток. Она што го заклучив е дека во денови како денешниот минимален проток е најдобар.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Фала ти на помошта :), баш ќе излистам наназад по темава. Ја се уплашив па да не не е во ред што не се исклучува :facepalm:
Станува за нискобуџетен инвертор LG по тоа не ни очекувам да се температурните сензори најнај. Температурата ја покажува самата клима дека е 24 собна (со собен термометар кој го поставив до држачот за далечинското 23 покажува) а подесена на 21 mode греење, а протокот на воздух не ми е на автоматско, туку пробував цел ден денес како ќе се однесува со различен проток. Она што го заклучив е дека во денови како денешниот минимален проток е најдобар.
Минималниот проток е и најтопол вероватно и тоа го примети :) и мислам затоа и ти прегрева и иде многу над 21 но не толку заради климата дека не работи добро колку заради просторот што го грееш (добро изолиран и не преголем за неа во м2).
Мануалното поставување на дувањето значи и викаш греј и не престанувај и затоа бега накај 24. Но ако ја намалиш зададената температура и пак ја оставиш на минимум тогаш ке дува поладен воздух и нема да бега толку изнад 21.
Значи со пробување и мерење ке си ја научиш колку ти бега од зададената температура, пример на подесено 19 а внатре станува 23 НО! и да не иде изнад 23 при споро дување, на автоматско дување ова истото нема да важи вероватно ке бара на 20 или 21 да е подесена. Но пак ке кажам различно подесување ке си бара во зависност дали е надвор +7 или -7 битно е да и го најдеш колку степени ти бега над зададената пошто тоа зависи од просторот што се загрева и изолацијата во истиот.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Vo jakata magla od pred 10-15dena i na vivaxot i na toshivata imase inje, ali ne vakvi mrazovi kako na slikava, i razlikata e sto defrost pravese mnogu pocesto toshibata za razlika od vivaxot.
Ај сега по ред да ти одговарам.

Doktorov gore ne e adekvaten za sporeba pomegu vivax i toshiba ako gi nema dvete doma..
Дома имам 3 клими. Едната е Тошибата, другата е Беко, третата е Филиа и е стара околу 10 години.

Климава е замрзната во долниот дел од каде што истекува водата. Тоа под неа изгледа страшно бидејќи е одма над кровот, отворен простор, значи на отворено небо, и целата вода прави капни замрзни...Па со тек на неколку дена, се насобрало... :) Ова беше страшен видик.
Во тој момент Бекото беше исклучена и беше целата со иње обмотана...

Avantot e najdolnoto skalilo na Toshiba inverter klimatizeri.
Ponatamu ide suzumi+ 10 i 13 so rotarry compresor, pa podobri se suzumi+ 16 i dalje so twin rotarry, i posle idat Daiseikai pa ponataka ima i super digital invertor.
Jas nekolku pati napisav i ako nekoj ne mu se dopaga toa neka ne go cita..
Точно. АвАнт е најдолното скалило.
Но незнам каде ја гледаш разликата помеѓу Авантот и Сузумито кога тие се подеднакво исти? Значи ако ги читаш параметрите од каталогот, односно од сервисни упатства или незнам што од каде, сигурно ке видиш дека ако ништо повеќе 98% од податоците се идентични. 16-ката е со твин ротари компресор, точно, и понатака одат Даисекаот, која е комплетно и во концепт поразлична од претходните две.
Разликата во претходните две е во еден филтер плус кај сузумито за моделите 10 и 13. Јас кога го имаше попустот за Тошибата отидов со кеш пари да го купам Сузумито, а при тоа добив одговор дека само ке платам екстра пари а ке добијам потполно исто и со Авантот. Мене скалилата не ми значат, ми значи вложено добиено. Зарем мислиш дека некој продавач кога ке му побараш нешто поскапо, ке те разубеди да го земеш поефтиното за да те заебе или незнам што? Не, нормално освен ако не го познаваш и не е твој добар пријател. Единствено нешто + можеш да добиеш со Даисекот, но за тоа немам потреба.
Инаку Тошибата ми е RAS 13 односно 3,6 на ладење и 4,2 на греење. И продолжи да живееш во светот дека Сузумито е скалило над АвАнтот. :)

Jas nekolku pati napisav i ako nekoj ne mu se dopaga toa neka ne go cita.
Nema ni eden kriterium po koj toshibata e podobra od vivaxot , osven sto jas nazalost mislam deka vivaxot ke crkne pobrzo od toshibata.
Нема никаква врска дека тошибата ке работи повеќе од виваксот, глупава ти е споредбата и муабетот кој го тераш на неколку форуми.
Има милион критериуми по кој не можеш да ги споредуваш овие две клими и овие два бренда.

Koga go kupuvav vivaxot Toshiba suzumi+13 ne bese na namalenie i bese okolu 63000 so montaza sto e za 20000-21000 poskap od vivaxot.
Da go nacekav popustot na Toshibata ke se resev za nea..
Зошто ке се решеше за Тошиба кога цело време сакаш да се лажеш самиот себе дека Виваксот е подобар за греење, а потоа да шириш и дезинформации дека нема ни Г од греење.

Ama ne vo red da tresete gluposti i da sporeduvate bez fakti.
Dacia/rols roys, aj zemi ti mercedes limuzina a jas so lada niva pa odime na planina vo kal.
Sporedbive ti se gluposti..
Нема тресење глупости него класична споредба. Ете нека не биде Дачиа и РОлс, нека биде Дачиа и Рено...Дај молим те...
Прво многу погрешно ги толкуваш работите, второ не си го разбрал принципот на работа на овој инвертор. А и ретко кој може да го разбере. Има многу за читање, размислување па донесување на заклучоци, и тоа индивидуални.

Vivaxot e prepakovana Gree Hansol ili Innova H121N koj se koristat vo nordiskite zemji i ima testovi napraveni tamu (surfaj na net, imam i postirano tuka negde pogore) taka da taa e low ambient heating, i koncepciski e napravena za koga e ladno da gree podobro od toshibata koja e mnogu dobra ama ne e za koga e mnogu ladno.
E sega problemot moze da bide vo samiot ured koj ke ima kratok vek na zivot ( se nadevam deka ne), bidejki toshiba e toa sto e vo sporedba so vivax.
Ali dodeka Vivaxot e funkcionalen, Toshibata nema sto da bara vo konteks na greenje, so Vivaxot. (koj ne veruva bujrum na kafe, )
Тука е доказот дека си го утнал концептот и не си ја разбрал лекцијата. Си се потрудил да прочиташ, ок, добро е тоа, но лошо е погрешна перцепција на целата рабтоа.
1. Јас не живеам во нордиски земји, живеам во Македонија.
2. Какво паковање е Вивакс, не ме интересира. Пишува вивакс и за мене тоа е доволно. Ако одиме по оваа логика, во Нео и Беко се вградуваат Тошиба компресори, па по твојава логика ке испадне дека се подобри и од Тошибата...можда, кој знае...
3. Животен век? А бе ајде, како да си Ванѓа па знаеш кој колкав век има...Немој не ме радуј жити све...
4. Додека ти си се грееш на Виваксот, остави ги останатите кои имаат Тошиби да ги уживаат тие благодети.

Елем, малку и на кратко да ти објаснам која е разликата помеѓу тошибата и тој виваксот ала грии што си си го запнал, дај боже да те служи 15 години минимум. А и нормално кој е концептот на моторот со променлива брзина за разлика од обичните инвертори кои се со фиксна брзина. (Инаку инвертор се сите сплит клима уреди...Инвертор во превод значи размена на топлина). Но за жал кај нас постои термин обична клима и инвертор, па ке продолжам да ги ословувам така за да не дојде до збунување на широката народна маса...
Инверторот со променлива брзина практично штеди, а тоа е најбитно во целата прикаска. Тоа овозможува греење или ладење на просториите онолку колку што е потребно. Пример ако имаме една ладна просторија која што треба да се загрее и е на температура од 13 степени, а треба да се згрее на 21, климата почнува да дува со топол воздух загреан на одредена температура. Овие клими имаат еден куп сензори и вредностите се испраќаат до централната единица каде што се испраќаат информации до останатите делови на климата, односно до инверторот со кој се регулира брзината на работа на компресорот а со самото тоа и на температурата која ке биде предадена во просториите. Кога температурата во просторијата ке биде блиску до постигнатата, вредностите од сензорите му кажуваат на процесорот да се намали температурата, да се намали брзината на работа на моторот, автоматски се намалува и потрошувачката на ел. енергија и практично температурата на издувот е минимално но доволно загреана за да се дозагрее оладениот воздув во просторијата односно да се одржува, практично не застанува со дување, него константно си дуфка по многу малку и млако, а не топло...Тоа е на кратко принципот на работа, и она што ги буни луѓето кога ја споредувааат работата на климите со регулација на брзина на моторот (инвертори) и онаа кај обичните клими.
Е, за разлика од овој софистициран систем, обичните клими се такви да кога ке ги пуштиш на греење пичат со една иста брзина се додека не постигнат температура...Ако се во услови на нормална работа, дуваат топол воздух со константна температура, заради принципот на работа на компресорот кој имам константна брзина, и кога температурата е постигната, гаснат. Кога ке падне, повторно уклучуваат и пак дуваат топло итн итн, односно циклусот периодично се повторува.
Оваа појава доведува до погрешни заклучоци и мнение кај неупатените дека обичните клими се за греење и ке бидеш згреан, одколку инверторските системи кои имаат принцип кој го опишав погоре. И затоа биле разочарани.

На сите тие им посакувам успешно и долго греење, да немаат никакви проблеми со нивните клими кои и да се по марка и потекло и да си уживаат во истите.

р.ѕ. Кај нас голем дел од климите кои се продаваат како инвертор се без регулација на брзината на компресорот. Не, тоа не е превара, туку тоа е онаа информација за значењето на зборот инвертор.
Секое добро и ви посакувам многу здравје престојнава 2014 година :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
@Sale77

Izvini druze ama tolku gluposti se iznatreska, da ne te razbiram dali sakas nesto da kazes ili da prasas

Jas pogore pisuvav na makedonski , ne pisuvav ni na germanski ni na francuski. I kako sto rekov toa e moe mislenje (a i secie koga bi gi imal) za sporedba na tie dve klimi koi gi imam doma, i nekoj ako saka na lice mesto da go vidi toa, neka poveli.

A za razlikata pomegu avant i suzumi i daiseikai, neka gi simne od net data engeneering book za ovie klimi i neka gi sporedi kompletno, a ako ne mu e jasno i za podetalno vo Energiaja, kade e da ne kazam najstrucniot kadar za ovaa oblast kaj nas vo mk.


Зошто ке се решеше за Тошиба кога цело време сакаш да се лажеш самиот себе дека Виваксот е подобар за греење, а потоа да шириш и дезинформации дека нема ни Г од греење

Pa kako mozam da kazam nesto za vivaxot pred da go imam i da vidam kako gree. A koga go kupiv vidov deka e podobar za greenje od toshibata (sto ne znaci deka e pokvalitetna klima), pretpostavuvam deka me razbra.

Kaj tebe so beko i filia normalno deka toshibata e najbolja u svet.

A toa okolu invertori, frekfentni regulatori itn itn itn.... neznam sto si po struka ali ne si ja naucil lekcijata

Zatoa ke kazam deka forumov e da se nauci nesto poveke i da se iznesuvaat zakluci vrz osnova na fakti i argumenti i iskustva, a ne pod svoi licni percepcii i pretpostavki
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
I jas bi gi spodelil smetkite za struja !!! Se nadevam deka ke bidat mnogu prifatlivi za dzeb :)
Inverterot go montirav na 27 Oktomvri, Gree Hansol 12000btu.
Bidejki sme vseleni vo stanot vo Septemvri, imam samo 2 celosni smetki do sega (krajna suma so vkluceno ulicno osvetluvanje)
Prvata od 14.09-14.10: 853 denari.
Vtorata 15.10-13.11: 1.300 denari.
Ziveeme samo jas i soprugata.
Standardna potrosuvacka e bojler sekoj den, masina za perenje 3-4 pati nedelno, susenje na alista 1-2 pati nedelno, masina za sadovi 2 pati nedelno. Se ova se uklucuva na eftina tarifa.
E sega, ne gotvime mnogu barem zasega, pa mozam da kazam rerna otprilika ednas nedelno, sporetot se uklucuva pretezno za kafinja-caevi, makaroni i ne mnogu cesti przenja. Ova e normalno na skapa tarifa.

Klimata otkako ja montiravme vo vtorata smetka vleguva so nekoi 16 dena. Poradi visokite temperaturi vo toj period ja uklucuvavme samo navecer od negde 18-19:00, pretezno ja ostavavme da raboti cela vecer i ja gasev sabajle koga ke stanam za na rabota okolu 6:45.

Ja pustiv non-stop da raboti na 22.11 i ottogas ja nemam iskuceno, namestena e na 21 stepen so iFEEL opcija da meri temperatura kaj daljinskoto, koe go cuvam na komodata za televisorot na 30-tina cm od zemja. Preku den sedam i na kratki rakavi, no zenami e pozimurliva i radi nea ja drzime taa temperatura. Navecer se pokrivam samo so edno kebe, zenami so kebe i frotirka-sinokja go primetiv ova, znam deka bese so dve kebinja od koi ednoto vo carsav no vika deka se potela taka :)
Poslednive 4-5 dena uklucuvam sleep funkcija preku den (sleep3 ili DIY za tie sto imaat vivax gexi-geyi ili hansol) namestena da ja namali temperaturata za 1 stepen (znaci 20) za 7 saati i potoa pak da vrati na 21. Ne ja uklucuvam navecer ovaa opcija zasto posle otprilika 2 saati pocnuva da duva epten mlak vozduh od sto e toplo doma i koga bese snegot proslata nedela posle defrost se isklucuvase, valjda bidejki nema potreba da raboti, no posle i treba vreme za da ukluci (stvarno da se izladi doma). Koga ne e na sleep, uklucuvam QUIET, odnosno najmala mozna bzina bidejki e dovolna za ovie temperaturi od okolu 3-5 stepeni.
Kako sto vika sass, duva skoro vruk vozduh kako od fen. Koga ke zastanes pod nea ne ti se trga.

Slednata smetka treba da stigne negde pred nova godina. Poveke informacii togas.

Zaboraviv da pisam deka greeme 42 kvadrati, 30 kvadrati e otvoren prostor dnevna kujna hodniche + 12 kvadrati spalna vo koja se vleguva direktno od dnevnata i vratata ja drzime non-stop otvorena.

Smetkata od 14.11-16.12 stigna pred nova godina
3.567 denari
Se nadevav na max 2.500-3.000 denari po site komentari za ekonomicnosta na inverterite, so ogled deka od 14-21.11 malku rabotese klimata. Ke vidime slednata smetka koga ke bidat vkluceni i najladnite denovi. So ogled na ovaa mozam da ocekuvam i do 4.500.
Osven ako nema nekoi poramnuvanja od EVN so citanje na saati. Prilicno sme taze vo stanot pa mozna e i taa varijanta. Se na se ova ni e treta celosna smetka otkako sme vseleni.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Sedi 1
Tolkavo znaenje a uspeale da te razubedat od suzumi za avant :)
Браво Горан, благодарам за единицата.
Јас нема да ти дадам 1 затоа што тоа е сепак оценка, успех...Значи си се потрудил. Во забавиште кога се учи основата ти даваат знакчиња, од типот звездички. животинчиња, разни фигури итн итн.
Јас едноставно нема да искоментирам ништо туку само ке останам :confused:. Ме чуди што има се на интернет со само еден клик и пребарување на гугл за да можеш да се се здобиеш со знаење. Еве јас сум заслужил за кец со моето, а ти со твоето незнаеш ни да се потрудиш да побараш, а камо ли да го прочиташ.
За што да ме разубедуваат кога момците од Енергија ми се добри другари? Да ми ги земат парите и да глумат дека сум купил клима која е да паднеш у несвес?

Повели: (обично ние единичарите покасно во живоот успеваме, за разлика од вас многу учените кои лекциите за 5-ка ги учевте на памет)
http://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe

@Sale77

Izvini druze ama tolku gluposti se iznatreska, da ne te razbiram dali sakas nesto da kazes ili da prasas

Jas pogore pisuvav na makedonski , ne pisuvav ni na germanski ni na francuski. I kako sto rekov toa e moe mislenje (a i secie koga bi gi imal) za sporedba na tie dve klimi koi gi imam doma, i nekoj ako saka na lice mesto da go vidi toa, neka poveli.
Не е проблем. Јас глупостите си ги разбирам, а ти немораш. Тебе сигурно нема да те прашам, него ке прашам некој кој има елоквентно мислење за одредена проблематика и тематика.
Ти како прво пишуваш на латиница што се коси со сите правила и прописи на македонскиот јазик, а повеќе е блиска со германското и француското писмо кое ги спомена.

Инаку како што реков, твоето мислење можеш да си го имаш за тебе и да го споделиш со останатите, а нивно е да проценат дали е тоа така или не.

A za razlikata pomegu avant i suzumi i daiseikai, neka gi simne od net data engeneering book za ovie klimi i neka gi sporedi kompletno, a ako ne mu e jasno i za podetalno vo Energiaja, kade e da ne kazam najstrucniot kadar za ovaa oblast kaj nas vo mk.
Кој нема попаметна работа нека ги симинја и нека ги чита. Момците од Енергија за некое големо чудо ми се многу добри другари и пријатели, па следствено на тоа ми ја препорачаа климата. Да не беше така сигурно ке ми ја убутаа Сузумито и ке ми препричаваа дека сум ја купил најдобрата во моментот. Благодарност и голем поздрав до Васил и Самоил, а секако и до останатиот тим од инженери кои работат во Енергија. Единствено се согласувам со тебе дека се најстручниот кадар во оваа област кај нас.

Kaj tebe so beko i filia normalno deka toshibata e najbolja u svet.
Точно. Но не кај мене, него секаде во светот. Општо познато е кој бренд е број 1 за климатизација.

A toa okolu invertori, frekfentni regulatori itn itn itn.... neznam sto si po struka ali ne si ja naucil lekcijata

Zatoa ke kazam deka forumov e da se nauci nesto poveke i da se iznesuvaat zakluci vrz osnova na fakti i argumenti i iskustva, a ne pod svoi licni percepcii i pretpostavki
По струка сум тоа што сум, а многу не се разбирам во инвертери и фреквентни регулатори, лекција не ми треба да учам, а и сигурно не сум ја научил пошто сум единичар, но затоа постои интернет. Нели. Ако нешто не знаеш а имаш барем желба да прочиташ и да го дознаеш принципот на работа или оние основни елементи, има гугл. Не треба да си многу интелегентен за да кортистиш пребарување.
И за тебе истиот линк како за Горан каде е во првиот пасус малку посложено објаснето од мојата реченица со три зборови. Се надевам ке ја разберете.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Toplinske_pumpe

Интересно е што истите прашања ги поставувате и на други форуми каде што со клими работат професионалци со години, а притоа сакате и нив да ги убедите во нешто во кое што само изгледа вие двајца сте убедени :)

Ви реков. Со здравје да си ги служите климите и да се греете на нив!

Форумот е место точно каде што треба да се научи нешто, но сум приметил не само тука него општо дека најчесто се учат погрешни работи.
Останете ми во добро здравје и расположение.
Поздрав,
Сале.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nema potreba od komentiranje na tugi postovi koj i sto napisal.
Sekoj si dava svoe viduvanje, a koj saka neka go prifati ili ne, ili neka iskomentira vrz baza na fakti i argumenti.

Na linkot gore nigde ne procitav sto znaci INVERTOR kako sto ti gore go objasni.

Po se izgleda deka vremeto sto sme go pominale na studii bilo badaijala koga imame google, i bezpotrebni bile predavanjata i trudot na gospodinot od Energija da ne educira koga toa sme mozele da go apsolvirame so dva casa klikanje na google

Vo sekoj slucaj izvini ako sum te navredil so nesto, ama jas stojam na moite pozicii deka Vivax gexi podobro gree od Suzumi+ (sto ne znaci deka e pokvalitetna klima), i deka Suzumito e na povisoko nivo od Avantot. A ako sakas da debatirame zasto e toa taka poveli i iznesi gi faktite zasto ti ne mislis taka.

Pozdrav
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 10:20 ---
A izvini, koj e broj eden za klimatizacija vo svet?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Јас и не го разбирам текстот, ми личи на гермаско-француски текст и најверојатно пишува википедија.... шала мала :)
Јас и не видов до сега некој монтер кај нас да рече ДА овој поскап модел е подобар од овој поефтиниов, дури и Зорба когај им реков за кај мене во дуќан да ја сменимо за Hansol ми рекоја "Горан, чувај си ги парите". Предходно исто така ми рече локалниов дилер за Fuegoto "сите ти се исти, што сакаш натпис ќе ти залепам од напред"...
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Точно, двајцата сте во право. Типичен балкански синдром, секоја чест за дипломите кои сте ги добиле при студирањето. Очигледно добро ве научиле :)

Sent from my Grand X In using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom