Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
goran0505

Jas bidejki imam i Suzumi+16 i Vivax Gexi, imam pogore izneseno za dvete klimi i povtorno ke kazam deka vivaxot vo sporedba so toshibata e klima koja gree. Prednosta na toshibata zasega e samo brendot.
Dokolku dvete klimi imaat ist vek na traenje (ke vidime ponataka do koga ke traat) bez razmisluvanje bi se odlucil za Vivax gexi
Ne mozam da najdam nitu edna tocka kade toshibata e vo prednost, osim sto "pretpostavuvam" deka ke ima podolg raboten vek.
Toa mi bese namerata, da te "isprovociram" uste ednas da mi potvrdis da zemam Hansol :vozbud:
3.5ka dovolna e za 25m2 so stari debeli zidovi puna cigla stan i pvc prozori ili da razmisluvam za 5.5kw za arno za loso? bidejci ako so vreme go zagradam balkonot moze ce bidat +4m2
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Toa mi bese namerata, da te "isprovociram" uste ednas da mi potvrdis da zemam Hansol :vozbud:
3.5ka dovolna e za 25m2 so stari debeli zidovi puna cigla stan i pvc prozori ili da razmisluvam za 5.5kw za arno za loso? bidejci ako so vreme go zagradam balkonot moze ce bidat +4m2
So suzumi 3.5 kw gream momentalno 25m2 i nemozam pojshe od 20 c da ja pustam deka ne se dishi a i neam nikakva izolacija obicen blok 20 sm i samo pvc prozorvrata.Sto se odnesuva do jacinata voopsto ne razmisluvaj za 5.5 kw za tvojata kvadratura 3.5 kw ti e top i sekako Toshiba si e Toshiba (i opel e dobro vozilo i vrshi rabota ama ne e mercedes):)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
So suzumi 3.5 kw gream momentalno 25m2 i nemozam pojshe od 20 c da ja pustam deka ne se dishi a i neam nikakva izolacija obicen blok 20 sm i samo pvc prozorvrata.Sto se odnesuva do jacinata voopsto ne razmisluvaj za 5.5 kw za tvojata kvadratura 3.5 kw ti e top i sekako Toshiba si e Toshiba (i opel e dobro vozilo i vrshi rabota ama ne e mercedes):)
Prvo srecna nova godina i na tebe i na site na ovaa tema.
Problemot so mene e sto jas pa obratno, pocnuvam da disem posle 21c a pred toa se grcam :). Stoi tvoeto ama stvarno od @Sass nema nikoj podobro da kaze od prva raka. Sto se odnesuva do jacinata imam citano i po americki sajtovi da nikako ne se zema pojaka klima od propisanoto, zatoa sto ce ima zagubi i vo energija i vo se, a na forum bas naletav eden slucaj kade tip kupil panasonic inverter nesoodveten za kvadraturata i se zalese deka ako pusti ladenje ja preladuva prostorijata, ednostavno nema dobra kontrola nad klimata.
Najiskreno ne mi se dopadja da se dadat tolkavi pari za edna Toshiba Suzumi a vo nea da nema vgradeno greaci na tacna i kompresor koi sigurno fabricki/proizvodstveno ne se povece od 3$, mi ostana vo pamet onaa grda slika na vasite zamrznati Toshiba nadvoresni edinici za vreme na studot/maglata
Opel astra G jas imam od 2001 i se uste nemam smeneto auspuh, vece 13godini a ne nesto drugo a bratmi go zbogatija tie mercedesi, izvadis klema od akumulator, bupp se rasparila elektrikata (bravata i kompjuterot) i ne pali mercedesot :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ne sakam so moite komentari da pridonesam za nekakva pogresna slika i odluka.
Moite iskustva se tie sto se.

Prednosta na toshibata e toa sto servisot i montazata se vrhunski, za razlika od Vivaxot.
Drugata prednost e toa sto kaj toshibata sum 99% siguren deka ke tera mnogu godini, a kaj Vivaxot neznam koga ke pocne da otkazuva (se nadevam deka nema brzo).
Sto znaci deka toshibata e renomiran brend koj ne ostava na slucajnost.
Dobro bi bilo da razmenis iskustvo so nekoj koj ima Vivax (Gree) podolgo vreme po odnos na defekti i otklonuvanje na istite.

Dokolku na Vivaxot bi pisuvalo Toshiba,Daikin,Mitsubishi ili Fujitsu toa bi bil poln pogodok, ama togas ne sum siguren deka cenata bi bila taa sto e.

Srekna Nova Godina
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Druze, kazi sto grees i so sto.
Ne mozeme da pamtime 50 luge na sto se grejat i kolku grejat
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
stigna i mojata vo ducan 3500 den. od koja redovna e 1500 bez greenje ladenje, sto znaci klimata kasna 2000 den. stvarno ja forsirav ama i ona izede kako panelka. Normalno ne sum zadovolen od inverterot gree change i zatoa uste povece razmisluvam za toshiba za doma da mi ja zameni starata samsung. koga nema greenje preku noc temperaturata padja od 21 na 12c sto znaci ima golemi zagubi sto ne mi e slucaj doma kade od 24 padja na 21c preku noc a gream so obicna samsung koja upola trosi nego li inverterot vo ducan
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Еве ти слика од мојата Тошиба (AvAnt) од пред некој ден кога имаше магли и температурата беше околу -7, а од големата влажност и пајажините беа нафатени со иње. Климата не се гасне буквално и постојано е наместена на 22 степени, освен ноќе кога се намалува на 17. Со неа се греат околу 33 квадрати.
И немојте да споредувате Вивакс со Тошиба, зошто споредбата ви е како да споредувате Ролс со Дачиа.
Инаку под климава има лед со дебелина од неколку цм, околу 10-тина :) Сега е веќе стопен..топло е надвор...



 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Sass Imase li vivaxot olku mraz kaj tebe bidejci znam deka ima dodatni greaci ili toshibata suzumi, a i ti si od skopje pa taka najverojatno i tebe te sibala magla?
Ova lici kako da i treba defrost 1h, ma radijator i treba, pa dobro sale greese li na zadadenata temperatura, ja postignuvase, imase li vpecatok deka klimata moze i povece i dali e 3.5k?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
stigna i mojata vo ducan 3500 den. od koja redovna e 1500 bez greenje ladenje, sto znaci klimata kasna 2000 den. stvarno ja forsirav ama i ona izede kako panelka. Normalno ne sum zadovolen od inverterot gree change i zatoa uste povece razmisluvam za toshiba za doma da mi ja zameni starata samsung. koga nema greenje preku noc temperaturata padja od 21 na 12c sto znaci ima golemi zagubi sto ne mi e slucaj doma kade od 24 padja na 21c preku noc a gream so obicna samsung koja upola trosi nego li inverterot vo ducan
Со ова не се согласувам
Струјата за дуќаните чини 9.90 денари за еден киловатчас.
Што значи твојата клима потрошила околу 200 киловатчаса.
Панелка би потрошила многу повеќе - барем трипати повеќе
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vo jakata magla od pred 10-15dena i na vivaxot i na toshivata imase inje, ali ne vakvi mrazovi kako na slikava, i razlikata e sto defrost pravese mnogu pocesto toshibata za razlika od vivaxot.
Toshibava posle defrost dodeka se zalaufa na toplo da duva ke dojde red na nov defrost, pa i sporedbata na nadvoresnite edinici (povrsinata na kondenzatorot) e golema iako toshibata e 16000btu za razlika od 12000btu

Doktorov gore ne e adekvaten za sporeba pomegu vivax i toshiba ako gi nema dvete doma.
Avantot e najdolnoto skalilo na Toshiba inverter klimatizeri.
Ponatamu ide suzumi+ 10 i 13 so rotarry compresor, pa podobri se suzumi+ 16 i dalje so twin rotarry, i posle idat Daiseikai pa ponataka ima i super digital invertor.
Jas nekolku pati napisav i ako nekoj ne mu se dopaga toa neka ne go cita.
Nema ni eden kriterium po koj toshibata e podobra od vivaxot , osven sto jas nazalost mislam deka vivaxot ke crkne pobrzo od toshibata.
Gore dole i dvete se dobri, ama najlosata rabota kaj toshibata e sto e kako traktor, brci i na najmala brzina i mene mi smeta (individualno e toa).

Koga go kupuvav vivaxot Toshiba suzumi+13 ne bese na namalenie i bese okolu 63000 so montaza sto e za 20000-21000 poskap od vivaxot.
Da go nacekav popustot na Toshibata ke se resev za nea.
Ama ne vo red da tresete gluposti i da sporeduvate bez fakti.
Dacia/rols roys, aj zemi ti mercedes limuzina a jas so lada niva pa odime na planina vo kal.
Sporedbive ti se gluposti.

Vivaxot e prepakovana Gree Hansol ili Innova H121N koj se koristat vo nordiskite zemji i ima testovi napraveni tamu (surfaj na net, imam i postirano tuka negde pogore) taka da taa e low ambient heating, i koncepciski e napravena za koga e ladno da gree podobro od toshibata koja e mnogu dobra ama ne e za koga e mnogu ladno.
E sega problemot moze da bide vo samiot ured koj ke ima kratok vek na zivot ( se nadevam deka ne), bidejki toshiba e toa sto e vo sporedba so vivax.
Ali dodeka Vivaxot e funkcionalen, Toshibata nema sto da bara vo konteks na greenje, so Vivaxot. (koj ne veruva bujrum na kafe, )

Goran0505: pa ne trosis mnogu, ustvari kolku sakas da trosis, kolku ti e ok.
Izolacija 0, uste ako tarifata ti e industriska ti si ok so potrosnja.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
[quot
Goran0505: pa ne trosis mnogu, ustvari kolku sakas da trosis, kolku ti e ok.
Izolacija 0, uste ako tarifata ti e industriska ti si ok so potrosnja.
pa neznam nekako ova e i najvisoka smetka sto sum ja platil 10 godini nanazad, ako priblizno mi trosi i panel togas neznam zosto se izlozuvam na veter koj stvarno me siba, kako motor vo leto da vozam :). Ako koristam ventilator na 1 togas ne gree bidejci nemoze da go razmesa vozduhot i dobiva lazna slika deka ja postignala zadadenata temperatura, ili kaj mene dolu 18c a kaj nea gore 25c. Na auto ili 2 i 3 vece se oseca veter koj malu i mi predizvikuva glavobolka. Jas mislam deka ovaa klima da ja odnesam doma banja bi napravila, posto stvarno pod nea duva jak i topol veter
Drugo, nemoj da mislis deka nema kvalitet vo gexi-to, toa sto e najvisok model na eden brend mora posebno da se pazi na JAK kvalitet
Treto sass, so ovoj popust na suzumi 13+ te razbrav deka bi se odlucil za nea iako znaes kolku vredi gexi-to?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
@goran0505
Другар ке може ли малку да подобјасниш што простор грееш со климава бидејки од кога те читам мислам дека на погрешна врата чукаш цело време. Незнам колку точно е висината на дуќанот, колкава површина е излогот, колку зида се надворешни колку се греани од другата страна и слично. Проблемот кај тебе пред се мислам дека е во слабата изолација пред се на излогот и висината на дуќанот. Ако негде грешам поправи ме а ке ја постирам и сликата од твојот дуќан што си ја поставил на друг форум.

Излогов ми личи дека е метален (можда алуминиумски) мада не ми личи дека е алуминиум и дека има еден ред стакло а не дворедно или термопан или што и да е подобро од тоа....за висината мислам дека ти е околу 5 метра ако не е толку поправи ме...квадратурата ако е 13м2 пута 5 =65м3 што е исто ко да загреваш простор од 25м2 со висина од 2,6м пак се исто 65 кубни метра воздух. Простор со кој било кој 3,5KW инвертер би требало лесно да се справи и во најголемото ладно а кај тебе не успева да го загрее просторот...значи и Mitsubishi да ставиш не би згреало простор кој континуирано се лади од излогов, да не збориме и за тоа колоку често ти влагаат муштерии т.е имаш отварање затварање врата во текот на денот.
Знам дека целосна промена на излогот ке те кошта многу, но незнам можеби би можел стаклата да ги замениш со термопан двослојно стакло или прво како за проба да ставиш една завеса или прозирен најлон одвнатре на излогот нема да те кошта многу. Исто би можел и плафонот да го спуштиш со кнауф и изолација да ставиш измеѓу.
За ова што ти смета дувањето во врат исто го разбирам, премал е дуќанот за да си доволно одалечен од дувањето...негде на запад ова го решиле како на сликава :)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@strelec se sto napisa e tocno bas taka do zbor i mora da prifatam onaka kao e. Da nesto menuvam plafoni i slicno ja sum vo ovoj ducan pod kirija vece 10 godini ama od utre mozebi ne, na primer. Ona sto cesto potprasuvam ovie denovi e poradi toa sto planiram za doma da ja smenam samsung klimata so nekoj inverter i odlukata se krsi okolu toshiba suzumi 13, gree hansol ili vivax geyi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom