Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Имам проблем со пс3 од денеска. Само што го донесов дома од кај братучед ми, го вклучувам, палам мултимен и таман да ја изберам ГТА 5, покажа на тв-то No Signal. Ај викам хдми кабелот не сум го вклучил добро, пробав пак, после некоја секунда пак исто. Едвај некако со вади/ставај хдми кабел успеав да изиграм некоја мисија. Потоа го исклучив. Прееска го палам, пак исто. Едвај некако успеав да ја стартува гта и играв едно саат-два. Ја изиграв мисијата кај што мајкл си го спасува семејството, после тоа ништо не мрдна. Рестартирам, палам пак мултимен или ирис менаџер беше не знам, се појави наместо зелено сијаличе трепкаше како жолто и вентилаторите вртеа доста јако. Го исклучив. Пак го вклучив, палам SHowtime, No signal пак ми јавува. Исклучив и ќе видам сабајле како ќе реагира. Дали е можно да откажа нешто? Се плашев денеска да не е хдми излезот, ама ова ќе да е нешто полошо?
Некој да помогне?
Чудно е што еден ден потоа палам играм со саати без проблем, на гасење на играта повторно No Signal. Или при палење на пс3 или при гасење на некоја игра, секогаш различно му дојде да појави No Signal.

Пред малку инсталирав најнов ирис менаџер, почнаа вентилаторите да бучат како авиони:D и да трепери жолто црвено на конзолата, веројатно менаџерот има некои контроли над ладењето. Сега после некој саат пауза пак пробав да го стартувам, пак No Signal.
Читав по форуми, барав решенија, те гаси се живо, па држи ОН копче да го детектира хдми кабелот, нема решение. Најверојатно треба reballing the chip(replacing the solder), не знам колку кошта тоа, можеби тоа е проблемот.
Ќе пробам деновиве со друг излез да играм(AV MULTI), да видам дали ќе имам пак проблеми.

Важно ГТА ја свртев и се изнауживав на графиката, секоја чест на тимот кој ја правеше.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.021
Поени од реакции
24.949
Здраво, сакам да купам PS3, ама сакам да си го купам на ново од продавница, а не од рекламиве како пазар3 и такви работи. Е сега, во поглед на перформанси и такви чуда не се разбирам ништо за Сони, бидејќи последното Сони што го имам купено е PS1. Ме интересираше ако може да ми помогнете, какво Сони е најубаво да купам и дали е лесно и можно да се чипува, за да немора да играм само оригинал игри.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.718
Поени од реакции
11.984
Здраво, сакам да купам PS3, ама сакам да си го купам на ново од продавница, а не од рекламиве како пазар3 и такви работи. Е сега, во поглед на перформанси и такви чуда не се разбирам ништо за Сони, бидејќи последното Сони што го имам купено е PS1. Ме интересираше ако може да ми помогнете, какво Сони е најубаво да купам и дали е лесно и можно да се чипува, за да немора да играм само оригинал игри.
Не можеш да хакнеш тазе нов PlayStation 3 штотуку купен од продавница, бидејќи во продавниците се продаваат само PS3 Super Slim моделите кои се имуни на PS3 Jailbreak, така да ќе мораш да побараш постар PS3 Slim кој може да се џеилбрејкува, каков што е прикажан на наредната слика.

За џеилбрејкување, мислам дека може да ти заврши работа Драган ИДЦ.

http://www.idc.com.mk/

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Кај прават downgrade на PS3 Fat у Македонија(без разлика дали е NOR/NAND флешот)? Само не ми кажувајте Драган IDC, се јавив преска рече се расипувале ако им направиш downgrade :tapp:.
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Јас и направив downgrade на конзолата во psxgameshop со e3flasher. И си тераше без проблем арно ама денес од непознати причини започна да не го препознава хардот односно не го стартува менаџерот за игри, туку само оригиналната игра што е внатре како boot disk. Да не знае некој во што може да биде проблемот?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Јас и направив downgrade на конзолата во psxgameshop со e3flasher. И си тераше без проблем арно ама денес од непознати причини започна да не го препознава хардот односно не го стартува менаџерот за игри, туку само оригиналната игра што е внатре како boot disk. Да не знае некој во што може да биде проблемот?
Sega ne go prepoznava HDDTo ili ne go startuva menadzerot za igri...Odluci se za edno.
Prvoto i drugoto nemaat doprini tocki.

Ako ne go prepoznava HDDto nema da raboti konzolata!

Multiman imas instalirano i ti mrzne koga ke go pustis? Pa mora od dugme da gasis-palis?
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
41
Поени од реакции
15
Дали вреди нечипувано пс3 слим 160гб да го сменам за фат 60-80гб што би можело да се чипува и нешто заебава. Фората е што моето е 3.60 и чипувањето кошта околу 7-8 илјади,а за фатов нели дупло поевтино е со даунгрејд дури дечкото рече дека ќе плати чипување/даунгрејд/поправка(ако треба). Скептичен сум бидејки сум слушнал дека дебеливе имале некој проблем и биле посклони на расипување,а моево си е топ само што нели играње пиратерија слабо... Мислење?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Да си го чуваш твоето.
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Колку би идела пс 3ка 3.55 слим чипувана со 2 рачки одлично! сочуван?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Колку би идела пс 3ка 3.55 слим чипувана со 2 рачки одлично! сочуван?
Nikoj ne moze da ti kaze toa...Chipuvani od 8000 do 20000 ima...
Realno ako e vo prasannje zacuvan slim so 2 ogrinalni kontroleri. 200€ da ti dade nekoj komotno mozes da bides zadovolen.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Nikoj ne moze da ti kaze toa...Chipuvani od 8000 do 20000 ima...
Realno ako e vo prasannje zacuvan slim so 2 ogrinalni kontroleri. 200€ da ti dade nekoj komotno mozes da bides zadovolen.
еве ја барам само 170€ :D пошо иде без hdmi кабел (оти го играв на монитор преку hdmi-dvi)

слим, 320гб, со 2 оригинални џоистици (и кабелче за полнење), ofw 3.55, rogero 4.31,
на хард се овие 20 игри - Pinball Arcade, Nba Jam O F E, Injustice + all DLC, Nba Street Homecourt, Fifa Street (2012), R D Redemption + Undead Nightmare DLC, GTA 4 Complete Edition, GTA 5, GoW 3, GoW Ascension, Motorstorm Pacific Rift, Motorstorm Apocalypse, SSX (2012), Top Spin 4, F1 2013, NFS Rivals, Mortal Kombat K E + bosses, Super Street Fighter 4 A E, Ultimate Marvel VS Capcom 3, Ico + Shadow of the Collossus

кој е заинтересиран - пп
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Важно ГТА ја свртев и се изнауживав на графиката, секоја чест на тимот кој ја правеше.


Kako da ja startuem misijata T zivti kariera? Baram baram, ne mozam da ja najdam, a na mapa ubavo si pokazue bukvice T (trevor) a kako da ja startuem poima neam

Vaka nesto, samo T-to kaj striptiz barot...


Izvinete za of topik.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Па префрли се на Тревор и ќе можиш да ја играш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom