Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Dragon преводот кој се корисит..оригиналот е behemoth кој според описот одговара на brachiosaurus..описот ти е во Јов 40:15-24
Гледам, гледам... Заклучокот за диносаурусите е донесен врз основа на „фактот“ што нилскиот коњ немал толку голем опаш колку описот на Џоб.

Маркус, ако ова ти го сметаш за аргумент и доказ, ја стварно не би знаел како да се убедувам со тебе, пошто дефинитивно имаме различни системи на резонирање и фактографија.
Мислам, ако успеваш да си најдеш доказ со само една „потврда“ (како ова погоре) - тогаш е смешно да се објаснуваме со факти. Тоа погоре може да е:
1. Измислено животно
2. Претеран опис на нилски коњ (само во опашката)
3. Изумрено животно чиј скелет уште не е пронајден

АМА, да тврдиш дека диносаурусите постоеле заедно со луѓето врз основа на еден недоречен и непротолкуван извор, за мене е смешно. За тебе, очигледно не е.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Гледам, гледам... Заклучокот за диносаурусите е донесен врз основа на „фактот“ што нилскиот коњ немал толку голем опаш колку описот на Џоб.

Маркус, ако ова ти го сметаш за аргумент и доказ, ја стварно не би знаел како да се убедувам со тебе, пошто дефинитивно имаме различни системи на резонирање и фактографија.
Мислам, ако успеваш да си најдеш доказ со само една „потврда“ (како ова погоре) - тогаш е смешно да се објаснуваме со факти. Тоа погоре може да е:
1. Измислено животно
2. Претеран опис на нилски коњ (само во опашката)
3. Изумрено животно чиј скелет уште не е пронајден

АМА, да тврдиш дека диносаурусите постоеле заедно со луѓето врз основа на еден недоречен и непротолкуван извор, за мене е смешно. За тебе, очигледно не е.
Смешно е што ништо што не одговра со личните ви ставови не го прифаќате..http://www.genesispark.com/genpark/bible/bible.htm
еве да не преведувам..ако ти чини читај..немам намера да убедувам луѓе кои не се овде заради религијата
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.739
Не е личен став, научен доказ е дека диносаурусите и луѓето живееле во сосема различно време. Заедно живееле само во Jurassic Park на Спилберг. Сите овие митолошки суштества спомнати во библијата немаат разлика од оние во било која митологија.

Но ја утна поентата, намерно се разбира. Диносаурусите живееле пред луѓето. Тоа е неспорен факт. Вие тврдите дека човекот прв настанал. Тука е „дупката“.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Смешно е што ништо што не одговра со личните ви ставови не го прифаќате..http://www.genesispark.com/genpark/bible/bible.htm
еве да не преведувам..ако ти чини читај..немам намера да убедувам луѓе кои не се овде заради религијата
хаха :) па од тука ти раскажував, бе, Маркус :)
Мене, лично, овие толкувања ми се смешни, пристрасни и мислам дека се, како што вика Мики погоре, проста логика.... како она со „има природа и вселена - значи господ ги направил“

Да нема забуни: Јас сум овде заради религијата. За да се обидам да им опишам на оние кои само читаат по форумов дека буквалноста на библијата е смешна и несериозна во денешно време. Христијанството како учење го почитувам - осомено основните принципи. Приказната е бајата и премногу редактирана. Затоа јас викам: Водете се по принципите, ама не затупувајте со деталите и со „Господ рече“.

Ништо господ не рекол, Маркус! Сето тоа луѓето го рекле, обидувајќи се да го опишат господ!!! И тоа, го рекле (луѓето) пред 1500 години. Тогаш имало смисол, пошто толку и се разбирало од светот. Сега, сега е смешно да тврдиш буквално како што правиш: „рече ова, рече она и мо кажа на Мојсие со овие зборови.“

Јас го почитувам христијанството како симболичен сет принципи за подобро живеење. Исто како и секоја друга религија.

Нема една вистина. Многу вистини се во светов. И јас би сакал да можам со едно нешто да објаснам се, ама, еве, не е лесно. Ова со Библијава е премногу едноставно и просто и човечки фокусирано и мотивирано за да може да биде единствената и конечна вистина за универзумот. Ме разбираш?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Navistina ne sfakam sto sakate da dokazete so starosta na zemjata vo ovaa tema? Dali mozemi so toa sakate da kazete deka Biblijata ne e vistinita, ako e vistina sto velat naucnicite? Ama diskutirate za nesto sto navistina nikoj ne moze da kaze so sigurnost... Nikoj ne bil prisuten vo sozdavanjeto na zemjata i ne ostavil takov dokument pa so sigurnost da kazeme kolku e stara...
I za dinusaurusite se fativte... vo Biblijata ne pisuva ni deka ne postoele... ama vo biblijata mnogu zivotni ne se spomnati, pa sto treba da znaci toa? biblijata e kniga dadena za covekot preku koja se objavuva Bog i go pokazuva patot do vecnosta, taka da ne mozeme da barame vo nea da pisuva za se i sesto. Ona sto Bog smetal deka treba da ni go otkrie go otkril.
Vo vrska so sozdavanjeto na svetot i covekot spored Biblijata diskutirale mnogu teolozi i ima nekolku teorii vo vrska so toa:
1. Deka e sozdadeno se za 6 (x24 casa) denovi.
2. Deka denovite ne se po 24 casa, deka ne stanuva zbor za zemni denovi ( poradi toa sto mnogu pati se veli vo Biblijata deka za Bog denot e kako iljada godini, a iljada godini kako eden den)...
Jas licno smetam deka za Bog ne e nisto nevozmozno i mozel da sozdade se i za 6 (x24 casa) denovi, no samo Toj znae kako bilo navistina. Za mene (pa i za bilo koj) toa ne e tolku vazno, vazno e NESTO drugo.
I nekoj spomna za pisuvanjeto na Biblijata, luge ja napisale, avtori bile luge... a pa muslimanite se udiraat vo gradi te Kuranot napisan od eden covek, a Biblijata od mnogu...
Biblijata ima eden AVTOR-Bog, a poveke PISATELI!
Ako e napisana od luge, ako avtori se luge? Interesno e kako tie luge koi bile od razlicno vreme, razlicni stalezi, od carevi do ribari, razlicno obrazovani... kako razmisluvaat site isto, kako zboruvaat za isti raboti, ako ne bile vodeni od Bog za toa?
Ako na eden klas od 30 ucenika im se dade zadaca da napisat statii za smislata na zivotot, kolkava e verojatnosta odgovoritei razmisluvanjata im bidat isti. Siguren sum deka nema da im bidat isti. A kolku e verojatnosta ako pak tie ziveele vo razlicni vreminja?
Biblijata e Bogovdahnovena kniga, eden e avtorot BOG a poveke se pisatelite.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
хаха :) па од тука ти раскажував, бе, Маркус :)
Мене, лично, овие толкувања ми се смешни, пристрасни и мислам дека се, како што вика Мики погоре, проста логика.... како она со „има природа и вселена - значи господ ги направил“

Да нема забуни: Јас сум овде заради религијата. За да се обидам да им опишам на оние кои само читаат по форумов дека буквалноста на библијата е смешна и несериозна во денешно време. Христијанството како учење го почитувам - осомено основните принципи. Приказната е бајата и премногу редактирана. Затоа јас викам: Водете се по принципите, ама не затупувајте со деталите и со „Господ рече“.

Ништо господ не рекол, Маркус! Сето тоа луѓето го рекле, обидувајќи се да го опишат господ!!! И тоа, го рекле (луѓето) пред 1500 години. Тогаш имало смисол, пошто толку и се разбирало од светот. Сега, сега е смешно да тврдиш буквално како што правиш: „рече ова, рече она и мо кажа на Мојсие со овие зборови.“

Јас го почитувам христијанството како симболичен сет принципи за подобро живеење. Исто како и секоја друга религија.

Нема една вистина. Многу вистини се во светов. И јас би сакал да можам со едно нешто да објаснам се, ама, еве, не е лесно. Ова со Библијава е премногу едноставно и просто и човечки фокусирано и мотивирано за да може да биде единствената и конечна вистина за универзумот. Ме разбираш?
Најдобар пост досега :toe:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Најдобар пост досега :toe:
Некогаш било така и сега е така...буквално со проста логика...
Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила,
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Navistina ne sfakam sto sakate da dokazete so starosta na zemjata vo ovaa tema? Dali mozemi so toa sakate da kazete deka Biblijata ne e vistinita, ako e vistina sto velat naucnicite? Ama diskutirate za nesto sto navistina nikoj ne moze da kaze so sigurnost... Nikoj ne bil prisuten vo sozdavanjeto na zemjata i ne ostavil takov dokument pa so sigurnost da kazeme kolku e stara...
I za dinusaurusite se fativte... vo Biblijata ne pisuva ni deka ne postoele... ama vo biblijata mnogu zivotni ne se spomnati, pa sto treba da znaci toa? biblijata e kniga dadena za covekot preku koja se objavuva Bog i go pokazuva patot do vecnosta, taka da ne mozeme da barame vo nea da pisuva za se i sesto. Ona sto Bog smetal deka treba da ni go otkrie go otkril.
Vo vrska so sozdavanjeto na svetot i covekot spored Biblijata diskutirale mnogu teolozi i ima nekolku teorii vo vrska so toa:
1. Deka e sozdadeno se za 6 (x24 casa) denovi.
2. Deka denovite ne se po 24 casa, deka ne stanuva zbor za zemni denovi ( poradi toa sto mnogu pati se veli vo Biblijata deka za Bog denot e kako iljada godini, a iljada godini kako eden den)...
Jas licno smetam deka za Bog ne e nisto nevozmozno i mozel da sozdade se i za 6 (x24 casa) denovi, no samo Toj znae kako bilo navistina. Za mene (pa i za bilo koj) toa ne e tolku vazno, vazno e NESTO drugo.
I nekoj spomna za pisuvanjeto na Biblijata, luge ja napisale, avtori bile luge... a pa muslimanite se udiraat vo gradi te Kuranot napisan od eden covek, a Biblijata od mnogu...
Biblijata ima eden AVTOR-Bog, a poveke PISATELI!
Ako e napisana od luge, ako avtori se luge? Interesno e kako tie luge koi bile od razlicno vreme, razlicni stalezi, od carevi do ribari, razlicno obrazovani... kako razmisluvaat site isto, kako zboruvaat za isti raboti, ako ne bile vodeni od Bog za toa?
Ako na eden klas od 30 ucenika im se dade zadaca da napisat statii za smislata na zivotot, kolkava e verojatnosta odgovoritei razmisluvanjata im bidat isti. Siguren sum deka nema da im bidat isti. A kolku e verojatnosta ako pak tie ziveele vo razlicni vreminja?
Biblijata e Bogovdahnovena kniga, eden e avtorot BOG a poveke se pisatelite.
Епа Деби, пошто си студирал/а теологија, нели, би требало да знаеш за евангелијата кои се и оние кои веќе не се дел од библијата. Исто така, би требало да знаеш дека „конечната“ содржина на библијата е изгласана од луѓе!!! Ок, попови, ама и они се луѓе, нели.

Воедно, како школуван теолог, верувам дека би требало да си запознаен/а со останатите религии и митови на човештвото. Ако е ова вистина, тогаш би требало да се имаш сретнато некаде и со стиховите од Сумерите со индиските Веди или барем со Зороастер и Митра или Египетската книга на мртвите. Сите овие се религиозни и/или митски дела далеку постари од христијанската Библија од Никеја (редактирано дело, со главен и одговорен уредник, уреднички тим и разработена продажна стратегија). Во погореспоменатите дела со леснотија би ги препознал/а мотивите кои се содржани во приказните од Стариот завет (Адам, Ное, Мојсие, Јосип) и во (изгласаните) евангелија од Новиот завет (Матеј, Јован...).

На овој начин, со малку компаративно проучување и само уште малку критички ум јас сметам дека многу лесно ќе можеш да го искорегираш она што е слепо тврдење во погорецитираниот пост.

аха... и мислам дека ова со уредничкиот одбор лесно ќе ти објасни како тоа се униформирани текстовите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики1 ај твое мислење за староста на Земјата?!

Ако мислиш само на Земјава, како планета, не знам. Што се однесува до Вселената и се во неа, православната проценка е дека Вселената е стара цца 8 000 г., „мерено„ од Христа до Адам-ретроспективно, плус овие 2 000 г. од Христа до денес. Велам, се работи за проценка, не за догма или за егзактен податок. Јасно е дека во Писмото, времето не е мерено на ниту еден начин, освен посредно, преку имињата од одредени владетели, така да за православната Црква, вемето е минлива категорија и небитна за спасението, како крајна цел на овосветовниот живот.

Плус, должината од оние 6 дена во кои Творецот ја створи Вселената, не се точно „измерени„ и не можеме алгебарски да ги додадеме на овие 8 000 г. Во тие 8 000 г. не се вброени одредени членови на родословот Христов, кои со својот небогоугоден живот, не ни заслужиле да бидат вметнати во Писмото.

Мики, Се вика Ај-Кју, освен ако не алудираш на Емоционална интелигенција (што сумњам), а баш би сакал да видам како господ ти лечи бактериска инфекција. Со среќа, друже верен.

Инаку, ако тебе тие доказ природата и универзумот за тоа дека постои твојот христијански бог, зошто не ти буди сомнеж тоа што старогрчките богови го направиле светот пред твојот? Староримските исто така, а бога ми и Брама, слегувајќи по лотосовиот корен ги расфрлал ѕвездите во универзумот мноооогу пред него.

Не ти прави тоа малку збрка, или можеш лесно да се апстрахираш од овие „докази“ нарекувајќи ги останатаите 2/3 од човештвото заблудени лажговци? А, Мики?
Јааааа, не било „и-ку„ туку „ај-кју„? Бреее, ме фати во незнаење. А дали е едното или другото, зависи како ги читаш: како латиница, читана на македонски или како англиска латиница, читана на англиски.

Понатаму.

Што се однесува до старогрчко-римските богови, треба да поднаучиш нешто и за нив па после тоа, ќе можеме да коментираме. Проста споредба меѓу било кој грчко-римски бог и Христа Бога, напросто самата води кон одговорот за тоа Кој е вистинскиот Бог!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ако мислиш само на Земјава, како планета, не знам. Што се однесува до Вселената и се во неа, православната проценка е дека Вселената е стара цца 8 000 г., „мерено„ од Христа до Адам-ретроспективно, плус овие 2 000 г. од Христа до денес. Велам, се работи за проценка, не за догма или за егзактен податок. Јасно е дека во Писмото, времето не е мерено на ниту еден начин, освен посредно, преку имињата од одредени владетели, така да за православната Црква, вемето е минлива категорија и небитна за спасението, како крајна цел на овосветовниот живот.

Плус, должината од оние 6 дена во кои Творецот ја створи Вселената, не се точно „измерени„ и не можеме алгебарски да ги додадеме на овие 8 000 г. Во тие 8 000 г. не се вброени одредени членови на родословот Христов, кои со својот небогоугоден живот, не ни заслужиле да бидат вметнати во Писмото.

Јааааа, не било „и-ку„ туку „ај-кју„? Бреее, ме фати во незнаење. А дали е едното или другото, зависи како ги читаш: како латиница, читана на македонски или како англиска латиница, читана на англиски.

Понатаму.

Што се однесува до старогрчко-римските богови, треба да поднаучиш нешто и за нив па после тоа, ќе можеме да коментираме. Проста споредба меѓу било кој грчко-римски бог и Христа Бога, напросто самата води кон одговорот за тоа Кој е вистинскиот Бог!
Епа види, Мики... Води до единствениот заклучок дека твојот бог бил претекнат од поголем број други богови. Некои од нив биле поинтересни, некои подосадни, некои биле по љути (ко твојот бог у првиот дел) а некои помеки (како твојот бог во вториот дел од книгата), некои биле потолерантни, а некои многу брзоплети.

Христијанскиот бог е компилација (никејска) од сите овие.

А ти мислиш дека е прв.

Инаку, забелешката за IQ vs. EQ е од суштинска важност. Оние со висок IQ можат да се пофалат со јака математичко логичка интелигенција која можат, но не мораат да ја искористат во животот. Имањето висок IQ не е предуслов за успех и/или среќа во животот.
Оние луѓе со развиена Емоционална интелигенција (EQ) можат многу полесно да се снајдат во светот, да се разберат со луѓето и да сфатат како сме сите различни. (а не исти, како што црквата тврди) Ако еден човек има развиено И-Кју (EQ) ќе му треба малку време да сфати дека разновидноста на религиите укажува на тоа дека нема една конечна вистина (особено не својата религија) туку исти човечки мотиви кои се споделени од сите луѓе на планетава. Затоа, Мики, јас мислам дека ти не зборуваше за EQ, пошто ми е од дебатирањево со тебе очигледно јасно дека не ти е најсилна страна.
Извини што сум можеби груб, но емоционалната интелигенција се забележува по отвореноста на човекот да ја замисли и сфати гледната точка на соговорникот и соодветно да се прилагоди.

Ако некој вика едно е вистина и ништо не може да ме убеди во спротивното, тоа е затворен човек и затворен ум. Тука EQ е ниско. Мое мислење.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не денгуби со барањето „грешки„ во моите постови, оти темава не е насловена како „Грешките од МИКИ1„ туку како „прашања за христијанството„. Овде дискутираме за вера, не за IQ или EQ. Патем кажано, никаде не наведов никаков коефициент на емотивност.


Твојот обид, наводно, да покажеш дека пред Христа Бога постоеја и други богови, покажува 2 работи:

1. Твое непознавање на нештата.
2. Твој обид да си изнајдеш, наводно„ објективно оправдување за твоето неверие.

На форумов веќе пишуваат и други форумџии, кои наведуваат некакви произволни „докази„ за наводното постоење некои си други богови, кои , како веќе реков, со проста споредба со Христа Бога, би изгубиле со технички резултат од 1000:0.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не денгуби со барањето „грешки„ во моите постови, оти темава не е насловена како „Грешките од МИКИ1„ туку како „прашања за христијанството„. Овде дискутираме за вера, не за IQ или EQ. Патем кажано, никаде не наведов никаков коефициент на емотивност.


Твојот обид, наводно, да покажеш дека пред Христа Бога постоеја и други богови, покажува 2 работи:

1. Твое непознавање на нештата.
2. Твој обид да си изнајдеш, наводно„ објективно оправдување за твоето неверие.

На форумов веќе пишуваат и други форумџии, кои наведуваат некакви произволни „докази„ за наводното постоење некои си други богови, кои , како веќе реков, со проста споредба со Христа Бога, би изгубиле со технички резултат од 1000:0.
Леле Мики, што си добар у аргументи! Посебно ти се добро „изаргументирани 1. и 2., а најмногу ме плени резонот со 1000:0.
Маестрално поткрепено!

За EQ, како што и објаснив погоре, воопто не ме чуди што не разбираш.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Датје стварно..без офтопици..вратете се назад на темата..следниот пост кој ќе се однесува на коефиценти и правопис ќе биде избришан
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Очигледно нешто се менува кај вернициве, до вчера тврдеа дека се настанало за 7 дена. Сега тврдат дека се настанало пред 4 милијарди години (еурека!) а адам настанал пред 6000.

Супер :)

А Let there be light? Денот, ноќта, сонцето, месечината, првиот ден, вториот ден...

Но добро е што се помиривте со тоа дека земјата е многу постара. Сега останува уште да прифатите дека пред човекот имало диносауруси на пример, т.е. дека не сме првиот облик на живот. Што е патем, докажано.

Што значи, БОГ си нашол готова планета и ја населил правејќи не од кал.
Cool.

O да, ги убил диносаурусите за да може да просперираме како раса.
Колку сwaтко од него.

Значи крадел (си ја присвоил земјата) и убивал (еден цел вид животни, па и скоро цел свет со потоп)
Што стана со не кради, не убивај, не ја посакувај ќерката на комшијата..
Hipocrit.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Што значи, БОГ си нашол готова планета и ја населил правејќи не од кал.
Cool.

O да, ги убил диносаурусите за да може да просперираме како раса.
Колку сwaтко од него.

Значи крадел (си ја присвоил земјата) и убивал (еден цел вид животни, па и скоро цел свет со потоп)
Што стана со не кради, не убивај, не ја посакувај ќерката на комшијата..
Hipocrit.
Како можеш да го открадеш тоа што ќе го создадеш?!
Каде тоа пишува дека Бог си нашол готова планета..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom