Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Господ ја создаде земјата пред +4 милијарди години а пред 6 000 му текна да создаде се друго ?

Ако Господ создал се за 6 дена а седмиот одмарал, нели би требало земјата да е неколку дена постара од Адам(човекот) следејќи го редоследот.
Не..мене не ме интересираат бројките..дали се 6 мил. или 6.000...работата е што истото е извлечено според родословието на Адам не според настанокот на Земјата..оти таков податок нема..
Плус за кој редослед збориш кога за некој кој е вечен,кој е надовор од простор и времето... вековите се како миг...нема овде божја логика само човечка
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не..мене не ме интересираат бројките..дали се 6 мил. или 6.000...работата е што истото е извлечено според родословието на Адам не според настанокот на Земјата..оти таков податок нема..
Плус за кој редослед збориш кога за некој кој е вечен,кој е надовор од простор и времето... вековите се како миг...нема овде божја логика само човечка
Зошто не би те интересирале кога според верниците науката го дообјаснува божјото делување, а не го побива :P
Ок, значи човештвото почнало пред 6 000 години. Тогаш Адам е создаден. 4004 година п.н.е ако не се лажам.

1: In the beginning God created the heaven and the earth.
2: And the earth was without form, and void; and darkness was upon the face of the deep. And the Spirit of God moved upon the face of the waters.
3: And God said, Let there be light: and there was light.
4: And God saw the light, that it was good: and God divided the light from the darkness.
5: And God called the light Day, and the darkness he called Night. And the evening and the morning were the first day.
Кога Господ го создал денот и ноќта тоа бил првиот ден. Значи возможно е Господ 4 милијарди години да ја создавал земјата, небото, светлината, и после ја поделил од мракот ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Зошто не би те интересирале кога според верниците науката го дообјаснува божјото делување, а не го побива :P
Ок, значи човештвото почнало пред 6 000 години. Тогаш Адам е создаден. 4004 година п.н.е ако не се лажам.


Значи кога Господ го создал денот и ноќта тоа бил првиот ден. Значи возможно е Господ 4 милијарди години да ја создавал земјата, небото, светлината, и после ја поделил од мракот ?
Не ме интересира оти за мене е важно дека постои Бог не дали Земјата е тинејџер или баба...Сето тоа е неважно во споредба со Него..
Се е можно..од кај да знам..Бог...Земјата каква што ја знаеме ја створил за 6 дена..7-от "одмарал"..останатото само можеме да го претпоставиме дали чекал милијарди години ли не..
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не ме интересира оти за мене е важно дека постои Бог не дали Земјата е тинејџер или баба...Сето тоа е неважно во споредба со Него..
Се е можно..од кај да знам..Бог...Земјата каква што ја знаеме ја створил за 6 дена..7-от "одмарал"..останатото само можеме да го претпоставиме дали чекал милијарди години ли не..
Добро, твои приоритети.
Првите зборови "Во почетокот Господ го создаде небото и земјата." И после продолжува приказната се до моментот кога Господ ја нарекува светлината ден, а темнината ноќ. Ова до сега е првиот ден од создавање. Бог створил се за 6 дена(седмиот одмарал) значи се до сега што направи е еден ден, а не милијарди години.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Добро, твои приоритети.
Првите зборови "Во почетокот Господ го создаде небото и земјата." И после продолжува приказната се до моментот кога Господ ја нарекува светлината ден, а темнината ноќ. Ова до сега е првиот ден од создавање. Бог створил се за 6 дена(седмиот одмарал) значи се до сега што направи е еден ден, а не милијарди години.
Не првиот ден почнува со..И Бог рече: „Нека биде светлина!” И бидна светлина...пред тоа немаш никакво инфо за времето..колку време минал помеѓу создавањето на Небото,Земјата и создавањето на светлината
Еве...
Во почеток Бог ги создаде небото и земјата. 2 Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.
3 И Бог рече: „Нека биде светлина!” И бидна светлина.
4 И Бог виде дека светлината е добра; и Бог ја оддели светлината од темнината.
5 Бог ја нарече светлината ден, а темнината ја нарече ноќ. И бидна вечер, па утро - прв ден.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не првиот ден почнува со..И Бог рече: „Нека биде светлина!” И бидна светлина...пред тоа немаш никакво инфо за времето..колку време минал помеѓу создавањето на Небото,Земјата и создавањето на светлината
Еве...
Имаме информација. Како што е пишувано, прво се објаснува што направил Господ за да после тоа се каже кој ден било. Прво се објаснуваат делата и после тоа се вели прв, втор, трет ден... Значи се што е напишано пред
And the evening and the morning were the first day.
е објаснување што правел првиот ден.

Ако одиме по твојата верзија правото објаснување би било "Господ создавал неодредено време, ама за 6 дена ги создал најбитните работи а седмиот да се одмара. Пред тоа не знаеме колку време работел а колку се одмарал."
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Види сеа, трикот е во то, што еволуцијата, ај што може да се побие со докази, може да се побие и „онака„, чисто здраворазумно и логички.


Јооооој, ај ти како ќе докажеш дека постои господ.Имаш некој материјален или било каков доказ дека постои,без кажување приказни и цитати од библијата:tapp::tapp::tapp:
Доказ(и) за Божјото постоење, и тоа без никакви библиски цитати, можам да ти набројам во неограничени количини. За тебе, и за таквите кои не веруваат, сосема се доволни очигледните докази: целата околна природа/Вселена, самата сведочи дека има свој Творец, согласно Законот за креација, кој е својствен за здраворазумните, кои не се оптеретени со еволуционистичката предрасуда, а кој (Закон) вели дека „...се што се створено, има свој Творец...„. Тој закон го знаеше и Аристотел, кој за Христа не можеше ни да сонува, но неговиот философски/мудрољубечки разум, правилно резонора.

А за неверниците, тука им е и совеста, како „..глас Божји..„ кој „фабрички„ ни е вграден.

Ее, гледаш, без библиски цитати, може елегантно да се докаже Божјото постоење. Се друго, би било само подетаљно објаснување на претходно напишаното.

Абе многу ти е проста логиката Мики, затоа изгледа те буни ;) ... Но, не ме ни изненадува, пошто во библијата единствено таква логика и се користи - освен онаму каде е забранета (таму Бог знае зошто, нели)

Ти, изгледа, ептен си бил болен у 5-6 одделение кога по биологија и географија учевме за геолошко време и еволутивен развој, а?

Добро, зар ти стварно мислиш дека све овдека е 5-6 илјади години старо?!?!


...аха... она за годините: Што е проблемот со научната старост на земјата? не можеш да замислиш 2 милијарди?!?! Тоа ли ти е контра аргумент?!?

Знаеш ли ти колку крвни зрнца имаш у тебе?!?!
Пошто верувам дека не си размислил (у библијата, нели, не се спомнува) еве, да ти кажам: Има околу 50 милиони милиони клетки во тебе. Тоа се 50 Трилиони клетки само во тебе. Ете ти една огрооооомна бројка која не ни мора да ја замислуваш, но ете, de-facto постои.

Или, за уште послено, вака: Има 6 милијарди луѓе на земјата. Замисли секој од нив да живее по година дена = 6 милијарди години!

Ова ли ти е тешко да го замислиш?!? А, Мики?

Ако нешто човек не може да го замисли, тоа не значи дека не постои. Значи, само, дека тој човек е во тоа ограничен.... да не речам глупав.

Дибек, кога е во прашање болеста, почни да ја бараш-почни од самиот себе, па кога самиот ќе ја увудиш, ќе почнеш да бараш Божја помош. Вака, не ти преостанува ништо друго, освен да бараш помош од световни лекари, кои ни самите на себе не можат да си помогнат а не пак да им помагаат на другите.

П.С. А ова примеров со 6-те милј. луѓе е својствен за фаци со дискутабилен И-КУ.

Напишано од mikail_22
eve edno prasanje na koe ne mozam da si dadam odgovor: dali isus e spasitel za celoto covestvo ili samo za evreite???
Исус (Месија-Спасител) навистина, согласно пророштвата од Стариот Завет, се чини дека најпрво дојде да ги собере „овците„ од Израилот (јудеите-евреите), но оние заради кои Он дојде, не Го препонаа како Спасител, барем не сите.

По своето воскресение, пред да се вознесе на Небесата и да седне оддесно на Оецот, Исус ги прати своите Апостоли по тогаш познатиот Свет, наредувајќи им:„...одете, научете ги сите народи и кршетвајте ги во името од Отецот и Синот и Светиот Дух....„. Од болтуваното, јасно е дека Христос не дојде само ради евретите, туку ради „..сите народи..“„, што значи дека Неговата крсна жртва не беше дадена само ради јудеите, туку и заради целиот човечки род.
__________________
1(Отец)+1(Син)+1(Свет Дух)=1(Бог)

aham. znaci vo ovja slucaj momezeme da receme " oki Gospod se premisli ili zgresi" .

Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24)

isto taka jasno ja prikazal negovata misija na zemjava t.e

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)
Хмммм...Грешката не е Божја, туку твоја. Ќе ти текне...А со овие цитати, извадени од контекст, сакаш да докажеш дека Христос џоа се премислил? А што им рече Он на Апостолите пред да се воснесе? Нели ги упати да ги „..научат сите народи...„? А во тие „...сите..„народи е вклучен и Израилот...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мики1 ај твое мислење за староста на Земјата?!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Доказ(и) за Божјото постоење, и тоа без никакви библиски цитати, можам да ти набројам во неограничени количини. За тебе, и за таквите кои не веруваат, сосема се доволни очигледните докази: целата околна природа/Вселена, самата сведочи дека има свој Творец, согласно Законот за креација, кој е својствен за здраворазумните, кои не се оптеретени со еволуционистичката предрасуда, а кој (Закон) вели дека „...се што се створено, има свој Творец...„. Тој закон го знаеше и Аристотел, кој за Христа не можеше ни да сонува, но неговиот философски/мудрољубечки разум, правилно резонора.

А за неверниците, тука им е и совеста, како „..глас Божји..„ кој „фабрички„ ни е вграден.

Ее, гледаш, без библиски цитати, може елегантно да се докаже Божјото постоење. Се друго, би било само подетаљно објаснување на претходно напишаното.




Дибек, кога е во прашање болеста, почни да ја бараш-почни од самиот себе, па кога самиот ќе ја увудиш, ќе почнеш да бараш Божја помош. Вака, не ти преостанува ништо друго, освен да бараш помош од световни лекари, кои ни самите на себе не можат да си помогнат а не пак да им помагаат на другите.

П.С. А ова примеров со 6-те милј. луѓе е својствен за фаци со дискутабилен И-КУ.



Хмммм...Грешката не е Божја, туку твоја. Ќе ти текне...А со овие цитати, извадени од контекст, сакаш да докажеш дека Христос џоа се премислил? А што им рече Он на Апостолите пред да се воснесе? Нели ги упати да ги „..научат сите народи...„? А во тие „...сите..„народи е вклучен и Израилот...
Мики, Се вика Ај-Кју, освен ако не алудираш на Емоционална интелигенција (што сумњам), а баш би сакал да видам како господ ти лечи бактериска инфекција. Со среќа, друже верен.

Инаку, ако тебе тие доказ природата и универзумот за тоа дека постои твојот христијански бог, зошто не ти буди сомнеж тоа што старогрчките богови го направиле светот пред твојот? Староримските исто така, а бога ми и Брама, слегувајќи по лотосовиот корен ги расфрлал ѕвездите во универзумот мноооогу пред него.

Не ти прави тоа малку збрка, или можеш лесно да се апстрахираш од овие „докази“ нарекувајќи ги останатаите 2/3 од човештвото заблудени лажговци? А, Мики?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.739
Очигледно нешто се менува кај вернициве, до вчера тврдеа дека се настанало за 7 дена. Сега тврдат дека се настанало пред 4 милијарди години (еурека!) а адам настанал пред 6000.

Супер :)

А Let there be light? Денот, ноќта, сонцето, месечината, првиот ден, вториот ден...

Но добро е што се помиривте со тоа дека земјата е многу постара. Сега останува уште да прифатите дека пред човекот имало диносауруси на пример, т.е. дека не сме првиот облик на живот. Што е патем, докажано.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Очигледно нешто се менува кај вернициве, до вчера тврдеа дека се настанало за 7 дена. Сега тврдат дека се настанало пред 4 милијарди години (еурека!) а адам настанал пред 6000.

Супер :)

А Let there be light? Денот, ноќта, сонцето, месечината, првиот ден, вториот ден...

Но добро е што се помиривте со тоа дека земјата е многу постара. Сега останува уште да прифатите дека пред човекот имало диносауруси на пример, т.е. дека не сме првиот облик на живот. Што е патем, докажано.
Ако разгледаш по темава ќе видиш дека е зборено за динусаурусите и дека ги има во Библијата..второ верниците не менуваат ништо...човекот е создаден кога е создаден..Сигурно нема да го вагам она што Бог го вели и она што некој научник го смислил..
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ако разгледаш по темава ќе видиш дека е зборено за динусаурусите и дека ги има во Библијата..второ верниците не менуваат ништо...човекот е создаден кога е создаден..Сигурно нема да го вагам она што Бог го вели и она што некој научник го смислил..
Абе ко ќе видиш, и тоа бог што вика, у ствари викаат луѓе дека го кажал. Па така, и науката и јристијанството се „раскажани“ од луѓе. Зошто ти одбираш да веруваш на едните пред другите?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.739
Кажи ми само кај пишува во Библијата за диносаурусите жити се, јас очигледно сум промашил...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Кажи ми само кај пишува во Библијата за диносаурусите жити се, јас очигледно сум промашил...
ја еве веќе почнав да пребарувам, ама тапа некако...

ахааа... тоа што во стариот завет 21 пат се споменува Dragon е доказ дека во Библијата се споменуваат диносаурусите :):):)

Од-лич-но!

Уште еден ретроактивен успех на Црквата! Кудоси насекаде!!!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ја еве веќе почнав да пребарувам, ама тапа некако...

ахааа... тоа што во стариот завет 21 пат се споменува Dragon е доказ дека во Библијата се споменуваат диносаурусите :):):)

Од-лич-но!

Уште еден ретроактивен успех на Црквата! Кудоси насекаде!!!
Dragon преводот кој се корисити..оригиналот е behemoth кој според описот одговара на brachiosaurus..описот ти е во Јов 40:15-24
Не се работи за ретроактивен успех..ако ми кажеш од кога датира зборот диносаурус..ќе ти објаснам..или сам ќе разбереш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom