Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Dali vie gospodine Heidrich ste staresina na ARM ili pak na Turskata Armija??
Dokolku ste bile na skoluvanje vo Turcija mozam da ja razberam vasata opsesija so golemite moznosti na Turskata Armija.No koga trgnuvame vo analiza prvin trgnuvame od nasite kapaciteti so koi nie mozeme da odgovorime.
Kolku vezbi sprovela ARM vo koi bil vklucen rezervniot sostav vo poslednive 10 godini da odime duri do odelensko gagjanje so avtomatska puska na primer????
Da ne zboruvam za koristenje na posovremeni i sofisticirani borbeni sistemi koi gi imame vo artilerijata i oklopnite edinici.
So RPG mora da rakuva obucen i iskusen vojnik koj nesomneno gi ima vo ARM nemojte da me razberete pogresno no kolkav e brojot na onie od rezervniot sostav koi mozat da rakuvaat so ova sredstvo???
Jas bi rekol deka 90% od rezervniot sostav koj e dobien od ARM ne znae da izvrsi gagjanje so tromblonska mina , a za RPG i da ne zboruvame.
A za napad vrz Leopard 2 so molotov koktel toa zadovolstvo vi go prepustam na vas biddejki posleden pat koga imam videno takvo nesto bese koga pred 20 godini go gledav Rambo 3 koga sam pobeduva cela ruska oklopna divizija vo Avganistan.:tv:
Kako sto vi kazav vo prethodniot post vo AVganistan imate iskusni borci i naselenie koe vojuva protiv nadmokni protivnici bez prekin eve vekje 30 godini i site svoi znaenja vo vodenje na gerilska vojna gi sproveduvaat vo praksa , a i imaat cvrsta volja da pobedat.Ako mislite deka Makedonskiot vojnik ima isto takvo iskustvo vo gerilsko vojuvanje se lazete.

Koga vekje ste zapnale so Germancive i nivnata epopeja kaj Staljingrad eve da vi kazam deka toj famozen korpus zastanal od edna ednostavna pricina: nedostatok na naftni derivati i municija a kako vtoro zastanale i pocnale da se vrakjaat nazad zaradi strav od opkruzuvanje od strana na edinicite na Crvenata Armija.Dokolku mozea da gi spasat svoite vojnici kaj Staljingrad toa i ke go napravea no bidejki imalo mnogu nerealni likovi vo vrvot na germanskata armija i sekako na prvo mesto Hitler i Gering ne e izvrseno povlekuvanje na novi pozicii zaradi odbegnuvanje na opkruzuvanje i odsekuvanje od ostatokot na germanskata armija.
На првото прашање нема да одговорам.И не е битно може и заварувач да бидам ама како и да свртиме 2+2=4 или поточно да бидам и уште попрецизен тежи да бидат 4.
Фала богу на Турците има причина човек да им се диви.Неколку факти за нив знаеш ли дека се во состојба да префрлат повеќе од 60000 војници за 24ч во било кој дел од Турција?Знаеш ли дека е на 2 место во НАТО после армијата на САД по можностите?Знаеш ли дека во корејската војна турската бригада ги спасила сојузниците од тотален пораз задржувајќи групација од 7 кинески дивизии(70000 луѓе)?Што има тука да не е за восхит?


Ти ги набројав нашите капацитети.А една од предностите на Руското оружје е таа да во рок од 2 дена може да се оспособи било кој да ракува со него.Ај погледајте ако ништо друго вести малку барем и ке видите кога полуписмени народи во Авганистан и Ирак па Конго Сомалија Еритреја знаат да ракуваат со нив ние со да не речам информатичко општество нема да научиме нели?КОја обука ја имале еве сомалијците кажете ми кога леб немаат да јадат камоли војска да обучуваат?А ефектите ги знаете сетете се на американските Делти и ренџери во Могадишу(ете и Блек Хок Даун би требало да сте го гледале).Сте виделе вие РПГ?Сте расклопиле автоматска пушка?За разлика на пример од г-3 или м4?Имаме 8000 обучени професионалци.Сосема доволно.Потоа имаме најмалку уште 20000 кои служеле во поранешна ЈНА или АРМ.Со 30000 војници и те како може да се одбраниме.
Ви реков убаво прочитајте ги сите мои постови ама не сте ме послушале.Ајде па ке прераскажам.
Да сте прочитале и запамтеле основна обука ке знаевте и да фрлите молотов коктел.Секој тенк има тн,,мртва точка,,.Во услови на урбана борба каде е многу лесно да се постеле од едно одделение потиснувачки оган по пешадијата која мора да го обезбедува фамозниот Леопард(најверојатно во м-113 зад него,фала богу и тој транспортер е ко лименка се буши со автоматска ко сирење) и со задоволоство не еден ами 4 ке му фрлам и ке ги гледам како горат.ДА господине СБД.Ке ви илустрирам во било кое време.Артилеријата и современите системи ви реков ке останат на професионалците.И на тие обучени во 15 генерации АРМ.И да појаснам околу Рамбо.Руска оклопна дивизија брои околу 150-200 тенкови и околу 8000 луѓе.На филмот немаше повеќе од засилена пешадиска чета.И не гледајте Рамбо не е здраво.Ниту дискавери емисии за топ10 тенкови.

Аман со Авганистан.Ке ти објаснам најпросто што можам.
Авганистан се бори со Америка.Имаат 30 години искуство и немаат вооружување.Америка има 50 години нон стоп војување искуство и многу оружје.
МАкедонската војска и нашите генерали и офицери имаат:Добар дел од составот искуство од војните во Словенија,Хрватска и Босна.Најголем дел од Армијата искуство од борбени операции во 2001.Комплетниот полк за специјални намени го помина Ирак.
Атинската армија искуство=0.Ај кажете ми еден конфликт каде Атинската војска има борбено искуство.Може колку сакаат они и вежби и гаѓања со доверба да имаат,првиот куршум ко ти прошиша над глава не може ништо да го симулира.
Значи сега равенкава јасна ли ти е од прилика?Ние сме во предност во искуство.

И на крај ајде господине СБД да ја оставиме сталинградската битка.На многу различно ниво и пристапуваме.Корпусот не е фамозен него 42 оклопен.Вие сега не ја разбирате поентата која јас ја имав пред неколку поста а вие само ја потврдивте сега.МОралот на Германскиот војник.И тоа дека опколената 6 армија на себе ги навлече единиците кои инаку ке го уништеа Јужното крило на Источниот фронт.Ама нејсе реков мнооогуу имате испуштено.

Еми кјутек по сите нихната мама. :pos2:
Хахахахха.....е да у право си.На сите се испукавте.:pos2::pos2:.И ја тоа викам бе маж мора да се биде.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Абе шупак еден.
Гејците можат да пупат само такви шупци како тебе кои мислат се' што лета дека и се јаде.

Затоа поштеди ме од твоите излитени квази патриотски фрази и продолжи да изиграваш форумски Рамбо кој мисли дека ако прочитал три реда воена литература и изгледал пет амерички филмови, ја собрал цела воена доктрина и мудрост на светов.
Хеееехе нервозничко а?Убав он ајде таму у штаб одма и шекерка да ти даде шекерче и вода.И да не ми се нервираш се ке ти дадам ја литература и коа ке дојдат Атинјаните ке бидеш срекен.

παραδίνομαι- се предавам и високо ке ги дигнеш рачињата.

Δεν με σκοτώσει-не ме убивај.

Θα κάνω ό, τι λαμβάνει. ке направам се што треба.

Ајде сеа по 100 пати наизуст сите и да не те мислам.
Поздрав.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.175
Поени од реакции
4.133
Хеееехе нервозничко а?Убав он ајде таму у штаб одма и шекерка да ти даде шекерче и вода.И да не ми се нервираш се ке ти дадам ја литература и коа ке дојдат Атинјаните ке бидеш срекен.

παραδίνομαι- се предавам и високо ке ги дигнеш рачињата.

Δεν με σκοτώσει-не ме убивај.

Θα κάνω ό, τι λαμβάνει. ке направам се што треба.

Ајде сеа по 100 пати наизуст сите и да не те мислам.
Поздрав.
Напиши му на кирилица,не читат грчки.:pos2:
παραδίνομαι(парадиноме)- се предавам и високо ке ги дигнеш рачињата.

Δεν με σκοτώσει(ден ме скотоси)-не ме убивај.

Θα κάνω ό, τι λαμβάνει(та кано о,ти ламвани)ке направам се што треба.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Хајнрих, верувам дека повеќето податоци ти се точни ама човеку многу агресивен ти е пристапот! Разбирам да докажеш дека си во право ама не мора тоа со таква надменост да се прави.

И да имаш најдобри намери (верувам дека имаш) се губи ефектот кога наместо плодна пријателска дискусија се оди во конфликт на понижување на противникот (дискутантот) ко да сме на бојно поле!

И да згреши некој во бројки не е трагедија, може и на фин начин да се укаже на грешка.

Само малку повеќе толерантност треба ништо повеќе.
Потполно се согласувам.Значи немаше потреба нели и од оние фразине потценувачки со смајлињата?Ете види како ја почнав јас дискутијата а што добив за возврат.Па ке потенцирам директно не ти се обратив никаде.И најмалку дека имам непријателски намери кон тебе.Таман работа.Немам намера јас да импресионирам никого тука.Си имам ја кого и каде да импресионирам.САкам само да укажам на луѓето за реалната ситуација а овој форум како доста посетен и читан е добра шанса луѓето да прочитаат.Доста е ако 10 се плашеле порано од Атина од незнаење 5 да се окуражат.А за тие останатите ич не ми е ни гајле реков нека си направат услуга и себе и на оние кои ке останат да ја бранат државата-нека емигрираат.Еден што знае да си го контролира стравот вреди ко 15 кукавици.

СИлен јас реков дека е недоразбирање и реков да го оставиме зад нас.Сепак е дискусија.Поздрав.

Напиши му на кирилица,не читат грчки.:pos2:
παραδίνομαι(парадиноме)- се предавам и високо ке ги дигнеш рачињата.

Δεν με σκοτώσει(ден ме скотоси)-не ме убивај.

Θα κάνω ό, τι λαμβάνει(та кано о,ти ламвани)ке направам се што треба.
НЕ ми текна на то ама викам интелектуалец бе плус и имаат курсеви по грчки у штаб белким.:pos2:
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Објасни во што сум грешка?
Тоа за гејската армија, или
тоа за дека никој не сака војна?
Епа постави се от другата страна и помисли как ти би нападнал врз Мк.
Со топове, со танкови или со авиони ? :toe:
На колко км е Скопие от границата и как нај-брже ке стане !
ја па бих ползвал специалци и хеликоптери.
За 20мин. са у Скопие. До 30мин. са овладели сите комуникации.
А после идват и бронираните колони.
Докато МК армија си дигне гаштите и сичко ке е св'ршило.

Сакам да ти кажем брат, дека немате територија да разг'рнете армија и не мога да разбера оти вие това оржие. :toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Потполно се согласувам.Значи немаше потреба нели и од оние фразине потценувачки со смајлињата?
Тука си направил грешка и сосема спротивно си ги протолкувал смајлињата! Јас многу често користам смајли за да ја релативизирам тежината на разговорот баш за некој да не сфати премногу озбилно и да не влезе во непотреба „тешка„ дискусија која не ми е цел.

На дискутанти кој не ги почитивам најчесто не им употребувам смајли или воопшто не одговарам.

Вака излегува јас на кинески сум напишал ти на јапонски си ме разбрал и отишла работата у пм.

Претходниот пост ми беше општи не толку за мене лично.

Била грешка во превод, се разбравме некако, биднало поминало :wink:.
 
А

Адриано

Гостин
Молете бога да не дое до војна! А ако дојде Турција да се крене со нас а не против нас!
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
P.S.turcija pocna da proizvodeuva svoi tenkovi altay po modelot na juzna korea i isto taka mobilna arilerija K9.Kupuva i JSF od amerika licenceta kolku sto razbrav ise eden od finansierita vo programot so so sto TAI ke gi montira ASELSAN ke e zadolzena za elektronikata.Tenkovite ke gi montira MKE.Znaci se domasno proizvodstvo,se stedi pari i se plakaat rabotnicite doma ne vo stranstvo:)By the way Leopardot ne e za potcenuvanje no sepak i turcija gi ima kako sto gi ima grcija samo sto e Leopard 2A4
grcite imaat leopard 2A6.Mornaricata e jakata strana na grcija.imaat pobrojna i po opremna mornarica.Sepak Heidrick e vo pravo stegni gi klisuritei planinskite pojasi i pocni so gerilska vojna.Efektot e mnogu pogolem
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Хеееехе нервозничко а?Убав он ајде таму у штаб одма и шекерка да ти даде шекерче и вода.И да не ми се нервираш се ке ти дадам ја литература и коа ке дојдат Атинјаните ке бидеш срекен.
παραδίνομαι- се предавам и високо ке ги дигнеш рачињата.
Δεν με σκοτώσει-не ме убивај.
Θα κάνω ό, τι λαμβάνει. ке направам се што треба.
Ајде сеа по 100 пати наизуст сите и да не те мислам.
Поздрав.
Њет нервозен.
Само го користам јазикот кој најдобро го разбираш.
И како по обичај.....пак си грешка во проценката.

А за да ја постигнеш посакуваната цел, т.е. да ме изнервозираш, ќе ти треба многу повеќе од речникот на Он Нет, од кој гледам дека си ги научил првите зборови за комуникација во твојот замислен поход.

Чудо ти е ова интернетот....а Heidrich.
Секогаш го пронаоѓаш она што ти треба, само треба да бидеш упорен.
Гледам подолу, Solid отишол чекор пред тебе....па дури фино лепо научил и како се изговараат зборовите за пречек.
Браво, браво.
Ме изненадувате со вашата снаодливост.

.А за тие останатите ич не ми е ни гајле реков нека си направат услуга и себе и на оние кои ке останат да ја бранат државата-нека емигрираат.Еден што знае да си го контролира стравот вреди ко 15 кукавици.
Има луѓе кои ја бранеле државата, токму тогаш кога тоа било најпотребно.
Па сепак не се толку препотентни, за да тоа го напоменуваат во секој втор пост, со пуста желба себе си да се претстават како големи патриотишта без кои Македонија ќе падне на колена.

И тоа Heidrich, не е ни до партија ни до интелект, ниту пак е за некаков престиж......како што ти сакаш тоа да го претставиш.
Тоа се вика војводо, љубов спрема соспстената држава.
Едноставно е.
Ја скакаш...или не.
Таму си кога и требаш...или не.

А форум-патриоти и мрчатори, ги има колку ти душа сака.
Го имам ова многу добро објаснето на една друга тема.

Па затоа, притисни малку на кочницата.
И немој да избрзуваш со прерано донесени проценки.
Оти доколку прецениш некого, бадијала ќе ти остане трудот кој си го вложил.
Но доколку го потцениш....може и-те како непријатно да се изненадиш.:wink:

Поздрав.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Глуп или неписмен ти оставам тебе.Читај и види дали пишувам за инвазија или одбрана.Сети се кој пее индијански борбени песни по солун.
Кај спомнав ја дали сум ја бранел државата или не?Ме читеш ли ти воопшто или ме ловиш кои твоите другари со вашата Груевски е за се крив кампања на форумов.Немаш ти бе ништо вредно за пред тебе јас да одговарам за тоа дали сум ја бранел или не државата.Тебе ке ти одговарам.Цитирај ме на тема ако не игнорирај ме и тролувај на тие тамо твоите теми.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Молете бога да не дое до војна! А ако дојде Турција да се крене со нас а не против нас!
Турциja има интерес врз цел балкан и поверваj Турциja нема никаква угода от това да биде со вас.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.718
Поени од реакции
5.399
Турциja има интерес врз цел балкан и поверваj Турциja нема никаква угода от това да биде со вас.
Да ама веројатно интересот и се совпаѓа со оној Македонскиот.. И двете земји мачат маки со еден проблем, како сакате наречете го со Поранешна Отоманска Република Гејлада, или Александровата поданичка Хеласија, а тука сме начисто.. Тие си имаат проблем со нив, ние си имаме проблем со нив, значи повеќе би успеале ако се поддржуваме..За разлика од некои, кои ни се прават `пријатели` а кога ќе дојде ред да го покажат пријателството на дело, се кријат зад несигурни изјави...:toe: И зад провокации...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Молете бога да не дое до војна! А ако дојде Турција да се крене со нас а не против нас!
Да ама веројатно интересот и се совпаѓа со оној Македонскиот.. И двете земји мачат маки со еден проблем, како сакате наречете го со Поранешна Отоманска Република Гејлада, или Александровата поданичка Хеласија, а тука сме начисто.. Тие си имаат проблем со нив, ние си имаме проблем со нив, значи повеќе би успеале ако се поддржуваме..За разлика од некои, кои ни се прават `пријатели` а кога ќе дојде ред да го покажат пријателството на дело, се кријат зад несигурни изјави...:toe: И зад провокации...
Турциja за 1-2 недели ке мине през Гр.
Турциja има интереси врз цел балкан.Врз ГР,РМ,БГ,СР,Босна,Косово,Албаниja.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Глуп или неписмен ти оставам тебе.
Читај и види дали пишувам за инвазија или одбрана.Сети се кој пее индијански борбени песни по солун.
Најверојатно си и обете, кога не си можел да разбереш дека последниот дел од мојот пост, не се однесува на твојот замислен поход, туку на начинот на твоето потценување и омаловажување на соговорниците.
Би требало комуникационото средство да го наместиш на повисока фрекфенција.
Кај спомнав ја дали сум ја бранел државата или не?Ме читеш ли ти воопшто или ме ловиш кои твоите другари со вашата Груевски е за се крив кампања на форумов.
Доколку ти ме читаше мене, ќе приметеше дека ниту еден мој пост на темава, нема тенденција за било какво политичко препукување.
Напротив, ти си тој кој во секоја реплика вметнува доза на политичка пуцка.
Доколку знаеш што пишуваш, ќе ти текне.
Доколку не знаеш, препрочитај се.
Доколку ти е тешко да бараш, со задоволсрво ќе ти го постирам она што си го напишал.
Немаш ти бе ништо вредно за пред тебе јас да одговарам за тоа дали сум ја бранел или не државата.Тебе ке ти одговарам.Цитирај ме на тема ако не игнорирај ме и тролувај на тие тамо твоите теми.
Ооо.
Господин је мало нервозан.
Смири живац бате.
Мое право е дали Јас ќе напишам и каде ќе напишам.
За се друго си постои администрација на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom