Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Јас би ве замолил Господине Сбд да ме побиете и да дадете ваша анализа секако приложете и некој податок.А по ова што споредивте Русија и Грузија искрено да ви кажам ме насмеавте.Кажете ми талибанците со што располагаат па што држат цело НАТО во Афганистан?Со нуклеарно оружје?

ПС војниците на 6та армија се бореа чесно до последниот момент и ги задржаа единиците на СССР кои можеа да го збришат цело јужно крило на Источниот фронт.Така поштеди ме од учебници по Историја од 6 то одд.ЈАс изнесов факти.Потруди се да најдеш.Побиј ме.Со задоволство ке прифатам.Ако грешам.Кажете ми господине СБД вашето воено образование?
E pa vaka pocituvan gospodine Heidrich da pocnam prvo so vozdusnata nadmokj na gejskata armija koja raspolaga so dobar broj na moderni avioni od najnova generacija.
A sekoj vojnik bi trebalo da znae od vtorata vojna pa navamu onoj koj go kontrolira vozdusniot prostor na protivnikot ja ima prednosta na negova strana bidejki so precizni udari ke go paralizira protivnikot na zemja koj ke ja nema slobodata da gi pridvizuva slobodno svoite edinici na mesta kade hipoteticki bi mozele da ocekuvame udari na kopnenata vojska .

Kako vtoro gejcite so nivnata brojnost koja ja poseduvaat vo artilerijski orudia mozat da ne pokrijat na sekoja peda od nasava teritorija sto e uste eden preduslov za otpocnuvanje na pesadiski dejstva protiv nasite edinici na sto nie ne bi mozele da odgovorime.

Kako treto terenot od grcka strana e pogoden za napreduvanje na oklopni edinici koi raspolagaat so najmoderni tenkovi od 5 generacija Leopard 2 na koi nie ne mozeme da odgovorime so apsolutno nisto pa duri ne mozeme da izvrsime ni poprecuvanje so protivtenkovski prepreki bidejki kako veke rekov ni terenot ne ni odi vo polza.

I na kraj gejlada sekoja godina kako ednokratna pomos od USA dobiva od 2 do 3 milijardi dolari vo oruzje i borbeni sistemi bidejki gejlada e vazen faktor za juznoto voiste na NATO sojuzot koj ne smee ni da pomisli da ja izgubi teritorijata na Gejlada koja e od ogromno stratesko znacnje za NATO bidejki najdobro se kontrolira mediteranot i bregot na severna afrika.

Sakate da kazete deka Makedonskiot vojnik i gragjanin go ima istoto borbeno iskustvo kakvo sto go imaat avganistancite koi ete vekje skoro 30 godini vojuvaat bez prekin.Dali toa sakate da go kazete!!
Nemojte da me zasmejuvate gospodine Heidrich pa sega da morate rezerven sostav da aktivirate za vezba na primer nema da mozete da si gi popolnite edinicite ni so 10 % od potrebniot broj za normalno funkcioniranje , anedaj boze pak da dojde do voen konflikt so nekoj poozbilen protivnik kako sto e Gejlada.

Ne znam dali ste go posetile Nov i Star Dojran za vreme na krizata 2001 godina koga 50% od rezervniot sostav na armijata i policijata od Skopje i okolinata se krijea kako picki pod kosula vo nivnite vikendicki koi tamu gi imaat so spremni pasosi za beganje preku granica ako ima potreba od toa.

Da ne se lazeme no taka bese i site toa mnogu dobro go znajea.

Ima uste mnogu drugi faktori zaradi koi e iluzorno da se sporeduvame so gejlada na voen plan no tie ke gi iznesam posle vasiot odgovor koj zelno go ocekuvam pocituvan gospodine Heidrich.

A da sto se odnesuva do famoznata 6 armija koja ja spomenuvate deka se borela cesno do kraj sakam da vi kazam deka posle site zlocini i genocid vrz Ruskoto naselenio koe go imaat napraveno nisto dugo i ne im preostanuvalo da napravat osven masovno samoubistvo.
A deka im bilo drobeno od nivnite nadredeni deka se vo prednost i deka ke izdrzat toa mnogu dobro go znaete iako na sekoj mu bilo jasno deka sekoja prednost vo brojnost vo sekoj segment od vooruzuvanjeto Germancite go imaat izgubeno uste na pocetokot na 1942 godina sto ako ste izucuvale voena istorija ke go znaevte.

Pozdrav
SBD777
:salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
E pa vaka pocituvan gospodine Heidrich da pocnam prvo so vozdusnata nadmokj na gejskata armija koja raspolaga so dobar broj na moderni avioni od najnova generacija.
A sekoj vojnik bi trebalo da znae od vtorata vojna pa navamu onoj koj go kontrolira vozdusniot prostor na protivnikot ja ima prednosta na negova strana bidejki so precizni udari ke go paralizira protivnikot na zemja koj ke ja nema slobodata da gi pridvizuva slobodno svoite edinici na mesta kade hipoteticki bi mozele da ocekuvame udari na kopnenata vojska .

Kako vtoro gejcite so nivnata brojnost koja ja poseduvaat vo artilerijski orudia mozat da ne pokrijat na sekoja peda od nasava teritorija sto e uste eden preduslov za otpocnuvanje na pesadiski dejstva protiv nasite edinici na sto nie ne bi mozele da odgovorime.

Kako treto terenot od grcka strana e pogoden za napreduvanje na oklopni edinici koi raspolagaat so najmoderni tenkovi od 5 generacija Leopard 2 na koi nie ne mozeme da odgovorime so apsolutno nisto pa duri ne mozeme da izvrsime ni poprecuvanje so protivtenkovski prepreki bidejki kako veke rekov ni terenot ne ni odi vo polza.

I na kraj gejlada sekoja godina kako ednokratna pomos od USA dobiva od 2 do 3 milijardi dolari vo oruzje i borbeni sistemi bidejki gejlada e vazen faktor za juznoto voiste na NATO sojuzot koj ne smee ni da pomisli da ja izgubi teritorijata na Gejlada koja e od ogromno stratesko znacnje za NATO bidejki najdobro se kontrolira mediteranot i bregot na severna afrika.

Sakate da kazete deka Makedonskiot vojnik i gragjanin go ima istoto borbeno iskustvo kakvo sto go imaat avganistancite koi ete vekje skoro 30 godini vojuvaat bez prekin.Dali toa sakate da go kazete!!
Nemojte da me zasmejuvate gospodine Heidrich pa sega da morate rezerven sostav da aktivirate za vezba na primer nema da mozete da si gi popolnite edinicite ni so 10 % od potrebniot broj za normalno funkcioniranje , anedaj boze pak da dojde do voen konflikt so nekoj poozbilen protivnik kako sto e Gejlada.

Ne znam dali ste go posetile Nov i Star Dojran za vreme na krizata 2001 godina koga 50% od rezervniot sostav na armijata i policijata od Skopje i okolinata se krijea kako picki pod kosula vo nivnite vikendicki koi tamu gi imaat so spremni pasosi za beganje preku granica ako ima potreba od toa.

Da ne se lazeme no taka bese i site toa mnogu dobro go znajea.

Ima uste mnogu drugi faktori zaradi koi e iluzorno da se sporeduvame so gejlada na voen plan no tie ke gi iznesam posle vasiot odgovor koj zelno go ocekuvam pocituvan gospodine Heidrich.

A da sto se odnesuva do famoznata 6 armija koja ja spomenuvate deka se borela cesno do kraj sakam da vi kazam deka posle site zlocini i genocid vrz Ruskoto naselenio koe go imaat napraveno nisto dugo i ne im preostanuvalo da napravat osven masovno samoubistvo.
A deka im bilo drobeno od nivnite nadredeni deka se vo prednost i deka ke izdrzat toa mnogu dobro go znaete iako na sekoj mu bilo jasno deka sekoja prednost vo brojnost vo sekoj segment od vooruzuvanjeto Germancite go imaat izgubeno uste na pocetokot na 1942 godina sto ako ste izucuvale voena istorija ke go znaevte.

Pozdrav
SBD777
:salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut: :salut:
Ех мој господине СБД кога само вие понекогаш пред да коментирате нешто ке ги прочитате сите постови ке ви беа некој работи јасни.Дали вие господине СБД сваќате што ке се случи ако Атина ги ангажира модерните тенкови и авиони во Македонија?Кој ке ги чува границите со Турција?Дали вие господине сте свесни колку чини еден ден војна со сите тие најмодерни Леопард 2 тенкови?Или Ф-16 авиони?Очигледно не.Со вашето ниво на познавање на воената тактика битно ви само бројките.АЈде нека е најмодерен набројте ми 1 конфликт каде што леопардот е борбено тестиран или видел борбени акции?Знам ви требаше доволна да гуглате за погорниов пост па погуглајте уште малку и прошитајте.Навратете се на темава и прошитајте објаснив колку отприлика ке ги чини еден ден војна.Кажете господине СБД дали леопард 2 е непробоен?Дали господине СБД американската армија е побројна и поопремена од Мехди армијата на Ал Садр?Кој терен е погоден?Каков е теренот од Дојранскиот правец по вардарската долина?Ептен е прооден за тенкови.АКо одат во колона.КОлку влеза има освен Демир Каписката клисура?Или Битолскиот правец?Можеби плетвар и канјоните се уживанција за тенковите?Или не гледате дискавери оној ,,јас сум екс нејви сиал,, водителот кој мастурбира на фјучр вепонс прикажувајки ги непобедливите оружја на западњаците(кои горат по ирак авганистан и грузија?).Грција со сето она модерно што го има Лео2 хел 170 парчиња,120 Ф16 во најразлични конфигурации,и 30 тина парчиња ПЗХ 2000 артилерија не може ни одбиску да парира на Турција а камоли да ги ангажира во евентуална агресија на РМ.Познато ли ви вас господине колку пати годишно овие единици добиваат борбени тревоги?Дали знаете дека овие единици се 24Ч во борбена готовност на турската граница?Во ниеден момент не смеат ни да помислат да ги ангажираат овие единици повеќе од ден два на друго место.Дури не смеат ни да ги преместат кон пелпонез на вежби најобични.Пример..Турската армија ги врши прелетите не од што добива нешто него од шиста причина што после секој одреден број на часови поминати во воздух авионите треба да одат на ремонт.Атина нема заводи способни за такво нешто и авионите одат на технички прегледи во Италија или УСА.Проста математика со секој лет турците го осиромашуваат Атинскиот буџет,и истовремено по 10-15 посто од гејската авијација е во странство наремонт додека нивните авиони си ги произведуваат и одржуваат во ТАИ.Е тоа господине кога би имале макар и основни познаванја на воена тактика ке ви беше јасно но за жал ете правите некои класични грешки изнудени од плитко гледање врз овие работи.Како Атина ке употреби артилерија или авијација во урбана борба ви се молам?ОСвен ако не реши да убие доволно цивили и да изгуби на политички план?Кажете ми има ли Америка и НАТО воздушна надмоќ и во Ирак и Авганистан?И господине за да ја покријат целата територија на нашата земја со артилериски оган треба да поседуваат орудија со домет од 300 км.Господине СБД најмодерните парчиња на артилерија ПЗХ имаат макс. 50 км домет.Да погуглавте ке знаевте.Противтенковски препреки а?хахах...еве јавикам да ја урнеме демиракаписката клисура и кај ке поминат преку валандовско брдо?Можеме да им одговориме со..РПГ(и текако успешно) 90мм ОСА(се прави во Прилеп),ПТ системот МИЛАН,Противтенковски мини,воуслови на урбана борба дури и со молотови коктели.А народот кому му ја газат државата знае да одговори.Сме докажале и во минатото и не се сомневам дека ке докажеме и во иднина.И што беше во 2001 кој не бранеше ФАрк може или колумбиската армија и нивниот резервен состав?

За 6 тата армија ве молам да не изнесувате факти од ракав а и не е тема.Демек пред тоа не правеле злосторства нели?Знаете ли вие господине дека ако сакале можеле Германците да ја спаат 6 армија?Знаете ли каде запрал Хот со 4 оклопна армија потошно 42 оклопен корпус?Веројатно не.Го нема во учебникот за 6 одд тој податок.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Како по обичај троопаш глупости.А ова ти е врв.52 000 000 000?Ти нормален ли си бе?Кина има 70 милијарди буџет.Ти реков сум запнал со бројки и факти оти така докажува поента која ти полтрону нема никогаш да ја разбереш.Веројатно со нетрпение ги чекаш грчките војски да се напупиш.
Абе шупак еден.
Гејците можат да пупат само такви шупци како тебе кои мислат се' што лета дека и се јаде.

Затоа поштеди ме од твоите излитени квази патриотски фрази и продолжи да изиграваш форумски Рамбо кој мисли дека ако прочитал три реда воена литература и изгледал пет амерички филмови, ја собрал цела воена доктрина и мудрост на светов.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
За 6 тата армија ве молам да не изнесувате факти од ракав а и не е тема.Демек пред тоа не правеле злосторства нели?Знаете ли вие господине дека ако сакале можеле Германците да ја спаат 6 армија?Знаете ли каде запрал Хот со 4 оклопна армија потошно 42 оклопен корпус?Веројатно не.Го нема во учебникот за 6 одд тој податок.
Хајнрих, верувам дека повеќето податоци ти се точни ама човеку многу агресивен ти е пристапот! Разбирам да докажеш дека си во право ама не мора тоа со таква надменост да се прави.

И да имаш најдобри намери (верувам дека имаш) се губи ефектот кога наместо плодна пријателска дискусија се оди во конфликт на понижување на противникот (дискутантот) ко да сме на бојно поле!

И да згреши некој во бројки не е трагедија, може и на фин начин да се укаже на грешка.

Само малку повеќе толерантност треба ништо повеќе.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Стремежот да ја одбраниш сопствената земја е многу посилен од целата механизација на било која странска армија.

Додека пак за анационалниве типови што се држат за раце со грците на халкидики две кучиња да залаат и две петарди да пукнат одма куферите ќе ги спакуваат.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Ех мој господине СБД кога само вие понекогаш пред да коментирате нешто ке ги прочитате сите постови ке ви беа некој работи јасни.Дали вие господине СБД сваќате што ке се случи ако Атина ги ангажира модерните тенкови и авиони во Македонија?Кој ке ги чува границите со Турција?Дали вие господине сте свесни колку чини еден ден војна со сите тие најмодерни Леопард 2 тенкови?Или Ф-16 авиони?Очигледно не.Со вашето ниво на познавање на воената тактика битно ви само бројките.АЈде нека е најмодерен набројте ми 1 конфликт каде што леопардот е борбено тестиран или видел борбени акции?Знам ви требаше доволна да гуглате за погорниов пост па погуглајте уште малку и прошитајте.Навратете се на темава и прошитајте објаснив колку отприлика ке ги чини еден ден војна.Кажете господине СБД дали леопард 2 е непробоен?Дали господине СБД американската армија е побројна и поопремена од Мехди армијата на Ал Садр?Кој терен е погоден?Каков е теренот од Дојранскиот правец по вардарската долина?Ептен е прооден за тенкови.АКо одат во колона.КОлку влеза има освен Демир Каписката клисура?Или Битолскиот правец?Можеби плетвар и канјоните се уживанција за тенковите?Или не гледате дискавери оној ,,јас сум екс нејви сиал,, водителот кој мастурбира на фјучр вепонс прикажувајки ги непобедливите оружја на западњаците(кои горат по ирак авганистан и грузија?).Грција со сето она модерно што го има Лео2 хел 170 парчиња,120 Ф16 во најразлични конфигурации,и 30 тина парчиња ПЗХ 2000 артилерија не може ни одбиску да парира на Турција а камоли да ги ангажира во евентуална агресија на РМ.Познато ли ви вас господине колку пати годишно овие единици добиваат борбени тревоги?Дали знаете дека овие единици се 24Ч во борбена готовност на турската граница?Во ниеден момент не смеат ни да помислат да ги ангажираат овие единици повеќе од ден два на друго место.Дури не смеат ни да ги преместат кон пелпонез на вежби најобични.Пример..Турската армија ги врши прелетите не од што добива нешто него од шиста причина што после секој одреден број на часови поминати во воздух авионите треба да одат на ремонт.Атина нема заводи способни за такво нешто и авионите одат на технички прегледи во Италија или УСА.Проста математика со секој лет турците го осиромашуваат Атинскиот буџет,и истовремено по 10-15 посто од гејската авијација е во странство наремонт додека нивните авиони си ги произведуваат и одржуваат во ТАИ.Е тоа господине кога би имале макар и основни познаванја на воена тактика ке ви беше јасно но за жал ете правите некои класични грешки изнудени од плитко гледање врз овие работи.Како Атина ке употреби артилерија или авијација во урбана борба ви се молам?ОСвен ако не реши да убие доволно цивили и да изгуби на политички план?Кажете ми има ли Америка и НАТО воздушна надмоќ и во Ирак и Авганистан?И господине за да ја покријат целата територија на нашата земја со артилериски оган треба да поседуваат орудија со домет од 300 км.Господине СБД најмодерните парчиња на артилерија ПЗХ имаат макс. 50 км домет.Да погуглавте ке знаевте.Противтенковски препреки а?хахах...еве јавикам да ја урнеме демиракаписката клисура и кај ке поминат преку валандовско брдо?Можеме да им одговориме со..РПГ(и текако успешно) 90мм ОСА(се прави во Прилеп),ПТ системот МИЛАН,Противтенковски мини,воуслови на урбана борба дури и со молотови коктели.А народот кому му ја газат државата знае да одговори.Сме докажале и во минатото и не се сомневам дека ке докажеме и во иднина.И што беше во 2001 кој не бранеше ФАрк може или колумбиската армија и нивниот резервен состав?

За 6 тата армија ве молам да не изнесувате факти од ракав а и не е тема.Демек пред тоа не правеле злосторства нели?Знаете ли вие господине дека ако сакале можеле Германците да ја спаат 6 армија?Знаете ли каде запрал Хот со 4 оклопна армија потошно 42 оклопен корпус?Веројатно не.Го нема во учебникот за 6 одд тој податок.
Dali vie gospodine Heidrich ste staresina na ARM ili pak na Turskata Armija??
Dokolku ste bile na skoluvanje vo Turcija mozam da ja razberam vasata opsesija so golemite moznosti na Turskata Armija.No koga trgnuvame vo analiza prvin trgnuvame od nasite kapaciteti so koi nie mozeme da odgovorime.
Kolku vezbi sprovela ARM vo koi bil vklucen rezervniot sostav vo poslednive 10 godini da odime duri do odelensko gagjanje so avtomatska puska na primer????
Da ne zboruvam za koristenje na posovremeni i sofisticirani borbeni sistemi koi gi imame vo artilerijata i oklopnite edinici.
So RPG mora da rakuva obucen i iskusen vojnik koj nesomneno gi ima vo ARM nemojte da me razberete pogresno no kolkav e brojot na onie od rezervniot sostav koi mozat da rakuvaat so ova sredstvo???
Jas bi rekol deka 90% od rezervniot sostav koj e dobien od ARM ne znae da izvrsi gagjanje so tromblonska mina , a za RPG i da ne zboruvame.
A za napad vrz Leopard 2 so molotov koktel toa zadovolstvo vi go prepustam na vas biddejki posleden pat koga imam videno takvo nesto bese koga pred 20 godini go gledav Rambo 3 koga sam pobeduva cela ruska oklopna divizija vo Avganistan.:tv:
Kako sto vi kazav vo prethodniot post vo AVganistan imate iskusni borci i naselenie koe vojuva protiv nadmokni protivnici bez prekin eve vekje 30 godini i site svoi znaenja vo vodenje na gerilska vojna gi sproveduvaat vo praksa , a i imaat cvrsta volja da pobedat.Ako mislite deka Makedonskiot vojnik ima isto takvo iskustvo vo gerilsko vojuvanje se lazete.

Koga vekje ste zapnale so Germancive i nivnata epopeja kaj Staljingrad eve da vi kazam deka toj famozen korpus zastanal od edna ednostavna pricina: nedostatok na naftni derivati i municija a kako vtoro zastanale i pocnale da se vrakjaat nazad zaradi strav od opkruzuvanje od strana na edinicite na Crvenata Armija.Dokolku mozea da gi spasat svoite vojnici kaj Staljingrad toa i ke go napravea no bidejki imalo mnogu nerealni likovi vo vrvot na germanskata armija i sekako na prvo mesto Hitler i Gering ne e izvrseno povlekuvanje na novi pozicii zaradi odbegnuvanje na opkruzuvanje i odsekuvanje od ostatokot na germanskata armija.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Стремежот да ја одбраниш сопствената земја е многу посилен од целата механизација на било која странска армија.

Додека пак за анационалниве типови што се држат за раце со грците на халкидики две кучиња да залаат и две петарди да пукнат одма куферите ќе ги спакуваат.
Па не се ни очекува од таквите ништо повеќе. Тие и онака знаат само да филозофираат, уствари кога ќе подразмислам ни тоа не го прават како што треба.
 

vLaCki-AK47

Πρώην Τουρκική Δημοκρατία της Ελλάδα
Член од
14 јули 2008
Мислења
137
Поени од реакции
7
Ако од ова се направи војна, ќе прерасне во Трета светска војна, која ќе е последната светска војна, и сите ќе бидеме збришани од нуклеарни бомби. И Гејлада, и Албанија, и Бугарија, Турција и сите останати. :Ѕ
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
137
Поени од реакции
9
Eheee od koga go imaat toa naoruzuvanje plus Bugarija, Grekos i Turcija se vo nato. Nema clenkite na nato medjusebno da ratuvaat a nema sansi ni clenka na nato da napadne sosedna drzava koja ne e clenka. Mozebi samo si gi moderniziraat armiite.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Vojnata kosta be luge.Duri i grcija ja okupira teritorij ke ima otpor ke ima zrtvi.Vojnicite treba da se platat.Za vojna treba pari a sega e grcija e vo recesija.A amerika sto poklanuva oruzja toa go pravi so popust i na rati plakanje nikoj nikomu ne poklunuva oruzje od visoka tehnologija bez da gi izvadi tie pari.P.S.koja strateska polozba ja ima grcija?Nikoja-imase strateska polozba za vreme na studenata vojna.Toa zavrsi sega strateskoto znacenje za noto go izgubi.Pogolema stratesko znaecenje za not ima iTalija i Turcija.Poglednete kaj se bazite.
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Јас како што гледам, гејската армија има план од далеку да тепа. Ја гледам нивната опрема и гледам само ракети, топови, напредна артилерија и се што дозволува да маваш од далеку. Што ви навестува ова?

Инаку јас сум дециден „ВОЈНА НЕ!“, а како што гледам иако се зборува за војна, никој не ја сака.

п.с. ама може некој друг сака.
У голема грешка си !
Ako се сбори не шо сакаме, а реално грцие ке стигне Косово за 2 дена. ке се забават на некој семафор во Струмица и Скопие. Виж население и опрема на армија. Само со желание не станува.:smir:
Не ги лажи ! Никој нема да им дојде по шосе, че да го спират со семафор. :nenene:
Ако сакате да ви развием един сценариј как ја бих ви нападнал па вие си мислете как ке се спасјавате. :vozbud:

П.П.
Само да не помислите дека сакам де ви плашим ! Просто така да ни тече приказката. :3:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_size_of_armed_forces
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_total_troops
Iako brojkite na web starnicive ne se sosema tocni sepak gore dole moze da vidite koj kolku trosi za svojata armija pa moze da se dobie i pojasna slika za nekoi raboti.Pogednete gi :grciija,makedonija,srbija,albanija,bugarija,turcija,romanija i hrvatska.Ke moze grubo da dobiete edna slika za regionot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom