Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
Дефинитивно ке му помогнам без разлика на последиците,ако ми е добар другар и близок ДА,но најчесто не слушаат зборењето никогаш не помага...а и + ако цело друштво почне најпаметно е да се отргне човек од такви...
 

Ошо

I like to disturb people.
Член од
23 септември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
5
Би го врзал за дрво у шума па нека му текне па де се дрогира мајке му га ...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.749
Поени од реакции
4.998
Под ова прашање подразбирам тешки дроги - првенствено хероин

Џабе е луѓе , ништо не помага ,ако сам не му текне да прекине - нема шанси друг да го натера ,оди најди му замена за филингот од хероинот - неможеш:toe: , само правец К.Вода ,иако и ова е бедно решение -повеќето пак си зимаат роба кога ќе се вратат .

Кое помагање :uvo:, изгледа сте немале другари зависници од тешки дроги ,во никој случај нема да го одбегнувам - шо ми напраил на мене (нишо посебно) ,сам се уништува - сам ќе си најде желба за прекин .
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Море жив чоек веќе не знам што не пафнал барем еден џ., а ја уште "нескинат" останав. :(
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Не ми е логичн во едно исто друштво некој да се дрогира, некој не. Вообичаено тие што се дрогираат си се дружат со такви лица,кои исто така се дрогираат. Ако некој пуши марихуана можи има шанси да му се помогни, но ако е на некоја потешка дрога мислам дека тешко има враќање назад.Тоа е долг и макотрпен процес и тешко дека можи да се извлечи од тоа. На почеток ќе шробам да му укажам дека тоа што го прави не е во ред, дека треба да побара помош и сл, но ако тоа не помогни, ќе се дистанцирам од него. Едноставно не сакам да сум во контакт со такви луѓе. На крај краева секој си го бира својот пат, секој сам си ја крои судбината. Ако тој решил свесно да се самоуништи јас тука не можам да помогнам.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
интересна тема... претпоставувам сите у близина или у околина имате по некој шо користи дрога без разлика лесна тешка....
едно ке кажам.. имам братучед у таква ситуација и сите го знаат и дома го знаат и џабе... муебтот ама баш ништо не вреди.. ептен ретко некогаш али шансите се 1:10000
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не се дружам со дрогираши неќам да ми зимаат од дрогата !
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Ќе му помогнам и нема а размислувам на последиците само доколку истиот побара помош. Во спротивно, немам никакво право да се мешам. Има родители, старатели и служби кои нудат помош на наркозависниците. Плус, тој свесно посегнал по дрога, никој не го натерал или не му вршел притисок. Не е мало дете па да не знае дека тоа штетно ќе му се одрази. Ако сака да си го уништи животот, колку и да ми е другар, нема зошто да го разубедувам. Другарите се за дружење. Грижа на совест ќе почувствувам само доколку јас влијаам врз неговата одлука да посегне по дрога, но во спротивно, немам ништо направено за некој да си го уништи животот, па и немам право да се мешам во таа одлука, ниту пак да држам лекции за тоа што е правилно а што не според мене.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.735
Не се дружам со дрогираши неќам да ми зимаат од дрогата !
А кој би сакал да се дружи со нив?:wink:Но, ако ти е другар еден од подобрите и се дружиш со него и отпосле дознаеш што ќе биде?Јас искрено прво би го кажал на родителите да си превземат мерки, бидејќи со зборење ништо нема да постигнеме си има посебни санкции за тоа!:helou:
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Шо че праам? Ќе гледам да не ми краде од дрогата..нема друго фајде...:drk:
 

narkos50

XTC+THC=LOVE
Член од
19 октомври 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: ke mu se pridruzam :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
што сака нека прави...ако си го уништува животот нека си го уништува.
нели демократија сме :)
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Не би се дружел со нив, бидејќи ако користиш дрога стварно ти фали нешто - според мене.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Нивен живот.. пола мои другари се дрогираат па никому ништо.. дај му совет ако го прифати ок,, ако не нека си тера
 

Kajgana Shop

На врв Bottom