Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
што би направиле ако би биле во таква ситуација...има повеќе начини.....

би им помогнале
би ги кажале дома при тоа што нивните родители ке се справат со нив али тоа не е другарски од ваша страна (донекаде)
или воопшто не се замарате па нека прават што сакаат?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.812
Поени од реакции
25.389
Ќе направам се што е во моја моќ и сила да им помогнам и да ги освестам дека треба да бегаат од такви ствари. Најмалку што сакам е да гледам некој што го сакам како се уништува себеси, особено што јас сум најголем противник на било каков вид на дрога. Не знам, би се обидела со секој можен метод. Дури не би ни сакала да помислам на таква опција, не сакам ни да помислам да се случи некој што го сакам да стане зависник од дрога. За среќа во моето друштво, сите се самосвесни и сите се големи противници на такви работи.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас лично познавам многуу такви друштва каде што едниот почнува по лоши патишта (заради некој X причини), и друштво негово едноставно не превзема ништо, туку напротив му се придружува!!!!!

:nesum:
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
ако се повеќе од 50% ќе почнам и јас валда:smir: абе или ќе ги дотерам на ум или ќе ги пријавам:toe:
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Јас лично познавам многуу такви друштва каде што едниот почнува по лоши патишта (заради некој X причини), и друштво негово едноставно не превзема ништо, туку напротив му се придружува!!!!!

:nesum:
да баш за тоа ја отворив темава баш заради луѓе од мое маало кои беа многу топ деца и од ЕДЕН мангуп....тргнаа сите по патот на дрогата..и кога и да поминам ги гледам седат на скали и се тресат за еден џоинт ...трагично а стварно незнам како да му помонам...ти му викаш немој...а на него од едно уво му влага од друго му излага
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Ај поедностави малце на кои дроги мислиш поточно...
пеер еве да почнеме од трева па екстази па незнам што па да завршиме со хероин....
па да речеме од трева не се станува зависен...али на некој му здосадило трева да пуши па има желба за нешто друго...да речеме лесно
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.663
Поени од реакции
3.767
што би направиле ако би биле во таква ситуација...има повеќе начини.....

би им помогнале
би ги кажале дома при тоа што нивните родители ке се справат со нив али тоа не е другарски од ваша страна (донекаде)
или воопшто не се замарате па нека прават што сакаат?
море има да ги залупам од ѕид да се освестат шо праат.
ќе им зборам и ќе им зборам додека не видам дека сватат.ако не помогне тоа,ја лично ќе ги однесам кај цајканине и ќе им кажам да ги проверат и ако треба ќутек да им дадат.
родителите секако ќе бидат известени.
како бе не сум вистинска другарка ако ги кажам дома?па шо да напраам друго?кој може највеќе да им помогне ако не родител?
ако си вистински пријател ќе најдеш начин да помогнеш,ако треба и светот наопачки ќе го свртиш за другарите да ги вратиш на вистински пат,со помош на домашните секако.
од мое друштво никој нема да замине по тие патишта зашто нема да дозволам,нема да го гледам како пропаѓа.
подобро да кажам на родителите и да не се дружам со таа особа,битно да е жива.отколку да му бидам другарка а да го гледам како умира.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
Пријателите од мојот најблизок круг се доволно паметни да не конзумираат дрога, а доколку тоа го прават, да се задржат на лесните дроги, како марихуана. (муабети дека почнуваш со марихуана а завршуваш со шприц се неиздржани и маалско-комшиски).

Во случај сепак да се случи некој мој близок да се навлече на хероин на пример, нормално дека ќе реагирам. Постојат институции, постои стручна помош, постои пријателска поддршка, постојат и лисици да го врзеш за радијатор ако ти снема средства. Во секој случај ако западне во сериозни фрки со тешки дроги, нема да бидам рамнодушна, доколку ми значи и ми е важно неговото здравје, секако дека може да смета на мојата помош. Се што е во моја моќ, нормално.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.903
Поени од реакции
819
bi im kazal na nivnite i bi isceznal so podaleku od niv
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
донекаде кога ке видиш веќе не се ретки оние што пробале него се ретки оние што не пробале марихуана....не викам дека ке почнеш со трева ке завршиш на хероин но зборам општо и до психата е....кога нешто ке ти се види убаво...па зашто да не биде и поубаво кога може ме сваќаш...убаво рече ти ако некој пуши трева нема потреба од дигање паника...али понекогаш и тревата те носи у пм еве пак ке напоменам....отпочеток овие 1 џоинт на 2-3 дена после 1 џоинт на еден ден....сега 1 џоинт у еден саат.....доаѓа журка ..ајде бачко мавај ексери......
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Ќе направам се што е во моја моќ и сила да им помогнам и да ги освестам дека треба да бегаат од такви ствари. Најмалку што сакам е да гледам некој што го сакам како се уништува себеси,особено што јас сум најголем противник на било каков вид на дрога. Не знам, би се обидела со секој можен метод. Дури не би ни сакала да помислам на таква опција,не сакам ни да помислам да се случи некој што го сакам да стане зависник од дрога. За среќа во моето друштво, сите се самосвесни и сите се големи противници на такви работи.
ох, нели е слатка цура она:back:

фино,

би додал нешо у врска со наркоманијата, многу од наркоманите се по избор хомосексуалци, а по природа наркомани...зашо тоа им је начин за заработка...

мојот став е многу познат окулу овие работи...подалеку од наркос само, или ако приметите некој да сакаат да го навлечат, направите се против тоа, да го отргнете од таму...после е касно се тоа.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
би додал нешо у врска со наркоманијата, многу од наркоманите се по избор хомосексуалци, а по природа наркомани...зашо тоа им је начин за заработка...
:nesvest:

Оф златен тој, све му е на него е некоја теорија на заговор, ја би рекла дека ти си слатка цура, стар форумџијо :back:
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
ох, нели е слатка цура она:back:

фино,

би додал нешо у врска со наркоманијата, многу од наркоманите се по избор хомосексуалци, а по природа наркомани...зашо тоа им је начин за заработка...

мојот став е многу познат окулу овие работи...подалеку од наркос само, или ако приметите некој да сакаат да го навлечат, направите се против тоа, да го отргнете од таму...после е касно се тоа.
а што правиме ако ти е најдобар другар на пример...ке бегаш од него...или? ке се обидеш да му помогнеш?
 
На врв Bottom