Зошто не сте религиозни и зошто не верувате во Господ?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Не верувам во Господ, можеби затоа што повеќе верувам во физиката и нејзините закони отколку на црковните догми. :wink:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Црковните догми се неменливи вистини, додека кај физиката ( и другите науки) сознанијата се менлива и минлива категорија. Одтука, јасно е дека повеќе сакаш менливи од трајни вистини, разбираш.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
crkovnite dogmi se nenaucni znaenja oti vo naukata nema dogmi, za vjek i vjekov tocni znaenja ne postojat vo naukata, znaci dogmite se nenaucni, se povikuvaat na avtoritet ( sveta kniga) a toa e nenaucen metod.toa e za prosta raja za poniski strukturi, ama ako sakame da bideme open mind, mora da gi otfrlime tie gluposti, koi im koristat samo na teolozite posto oni ZIVEAT od toa.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
ej imam pisuvano na ovaa tema lani, polani .... hm ne mi teknuva ...
nemam sega vreme, samo da navedam nekoja od pricinite poradi koja ne sum religiozen .... Nikola Kopernik, Dzordano Bruno, Galilej, ..... itn itn .....
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Прашањето не е колку, туку за кого..
Тоа е секогаш релативно,нели...
Ама Црквата не се занимава со релативни работи,туку само со апсолутни вистини,па затоа,ако сакаме да и докажеме нешто,мора да биде на нејзиниот начин.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тоа е секогаш релативно,нели...
Ама Црквата не се занимава со релативни работи,туку само со апсолутни вистини,па затоа,ако сакаме да и докажеме нешто,мора да биде на нејзиниот начин.
Да и докажеш на црквата..меѓу тебе и Бог..хмм баш се чудам што што ќе биде изборот..
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Да и докажеш на црквата..меѓу тебе и Бог..хмм баш се чудам што што ќе биде изборот..
Грешиш.
Црквата не е Бог.
Нема избор помеѓу мене и Бог,едноставно,неможе да постои конфликт помеѓу имагинарно битие,кое го перцепираат само тие што слепо веруваат во него,и човек,кој без разлика колку го мразиш и те иритира,сепак е тука и егзистира.
А и зошто да не пробам да и докажам на Црквата?
Its a fun thing to do at the moment:).
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислев меѓу апсолутната вистина(Бог) и тебе..изборот е на црквата..
Инаку за проба пари не се зимаат..нели..ама се губи време..
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Мислев меѓу апсолутната вистина(Бог) и тебе..изборот е на црквата..
Инаку за проба пари не се зимаат..нели..ама се губи време..
Времето не се губи.
Само се троши на различни работи,но не значи дека е залудно.
Ако некој потроши 1 саат на молитва,која(нормално),нема да му биде исполнета,дали тоа значи дека изгубил драгоцено време?
Не.
Сепак направил нешто корисно за него,т.е се поврзал со Господ и се почувствувал добро поради тоа.
Во истиот контекст,ако некој потроши значајна количина време,во побивање на цели концепти и догми на Црквата и притоа не успее во обидот,одново,тоа не е изгубено време,туку драгоцено искуство,кое ќе му користи понатаму во животниот пат.
Мислам дека се сложуваш за ова.
Второ,Црквата никогаш нема да се согласи со мене,нормално.
Ама не поради тоа што ќе ме побие.Туку од ИНАТ!!!
Ако вашиот сакан Бог ја обдарил институцијата со нешто,тогаш тоа е тоа.
Значајна способност за одбивање на сите напади што доаѓаат на нејзино име.И тоа веќе го прави со векови,и е веќе премногу успешна.
Мислиш дека силата и љубовта на Бог се причината за опстојување на Црквата и религијата низ вековите?
Размисли уште еднаш.
Начините кои ги употребува за одбрана и напад,се некако премногу човечки,за во нив да се препознае респектабилната натприрода која се пропагира.
Можеме да продолжиме вака со саати.
Али нема никогаш да има поента и краен заклучок,нели...а објективно гледано,тоа е сериозен недостаток на една дебата.
Мене не ми смета тоа.
Ти имаш проблем со загубеното време....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Изгубено времето ...Овде јас дискутирам за начинот на кој живеам...Доколу побивањето на "догми" ти е дел од животот повели..
Инаку не се работи за инат..
Жалам што неможам да ти го објаснам тоа..поради различните сваќања пред се..
Но вистинските верници не може да ги поколеба ништо кога е Бог во прашање..црквата како институција е друго прашање..пред се заради постоењето на две цркви она која ја гледаш и спомнуваш овде(институцијата) и онаа духовната од која за жал не си дел...па од тука и не сваќањето на
одбраната и нападот кои се вршат преку молитва, словото, верата
....не како што ти опиша...малку цитати колку да ме сватиш што зборам...

Препашани со вистината преку бедрата, облечени во оклопот на правдата, обујте ги нозете со ревноста за Евангелието на мирот!
При сè тоа земете го штитот на верата, со кого ќе можете да ги угаснете сите огнени стрели на нечестивиот!
Земете го и шлемот на спасението и мечот на Духот - кој е Божјото слово,
со секаква просба и молитва, молете се во Духот во секое време, и заради тоа бдејте со сето постојанство и со молба за сите свети

Се работи за два света.затоа не може да има заклучок..барем не каков што бараш..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom