Зошто не сте религиозни и зошто не верувате во Господ?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Kako moze bog da se gnevi na ona sto se slucuva, koga se sto se slucuva e Negova Bozja volja. Neli molitvata bese, ne pozvoli da zaboravam deka se poteknuva od Tvojata sveta volja.
Бог гледа на некои работи од вечна перспектива..
Зошто Бог ги створил Адам и Ева, знаејќи дека ќе згрешат и ќе му донесат на човештвото зло,страдање и смрт..еднаш кога ќе го спознеш е некако појасно..дека Бог го дал сето тоа што го прави како што велиш гневен..з да не го почитуваме врз основа на должност, туку врз основа на слободната волја..сепак од земјата перспективата е поинкава..се се враќа на првата реченица..
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
не вервам во то батето поради мал милијон аргументи и причини кои досега 100 пати ги имам кажано на форумов..и несакам да се повторувам..ама еве вечерва ми текна еден муабет..кој и да постои господ -страв ми е....леле....

:Зошто бе да ја е*ам мајката тоа батето госбот ко немал шо да прет во животот го создал човекот...или поконкретно зошто првин го создал МАЖОТ...оваа мисла веќе почна да ме плаши....зошто најпрво не си напавил жена..туку си напрел маж...да не е батево случајно хомо.. :nesum:

НЕ ми одговорија верниците..на прашањата што се болдирани?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
samo sto nie lugeto nemame slobodna volja i ne zaboravaj deka SE POTEKNUVA OD NEGOVATA SVETA VOLJA!!!!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
samo sto nie lugeto nemame slobodna volja i ne zaboravaj deka SE POTEKNUVA OD NEGOVATA SVETA VOLJA!!!!
Како немаш слободна волја...па кој го напиша сега постот ти или некој друг..Ако не беше слободната волја немаше секој ден да кршиме копја дали Бог постои или не, да го величаме и навредуваме според сопствените убедувања...
НЕ ми одговорија верниците..на прашањата што се болдирани?
Што да ти одговориме ..Дали е Господ хомо...Дај собери се..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
imame cuvstvo na slobodna volja a slobodna volja nemame, posilnite motivi gi determiniraat nasite postapki, semi citaj malku ne lupaj gluposti!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
imame cuvstvo na slobodna volja a slobodna volja nemame, posilnite motivi gi determiniraat nasite postapki, semi citaj malku ne lupaj gluposti!
Само Господ знае на кој начин функционира нашата слободна волја и неговата сувереност..
Бог вели дека ги знае оние кои ќе бидат спасени..ги избрал пред созадавањето на светот...
Библијата исто така вели дека имаме слободна волја..како би можеле да се спасиме..
Бог вели дека за да се спасиме треба да го прифатиме Исус..
На кој начин овие три факти функционираат ограничениот ум не може да ги разбере..

А за ова со читањето и лупањето глупости...хмм...би имал што да кажеш на темата гордост во филозофија..посебно ако си ги поминал Holbah, Foerbah, Sopenhauer, Nice, Spinoza,Stirner...
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ме интересира која е причината да не верувате во одредена религија или во Господ.
Дали затоа што не сте доволно запознаени?
Дали поради тоа што не сте го виделе Господ?
Дали поради тоа што не верувате во организирани религии?

Кажете чисто онака информативно, но доколку сакате да образложите подетално слободно. Ме интересира која е причината заради која има толку многу атеисти, толку многу кои веруваат на Дарвиновата теорија.
Дали таа теорија ви е доволна за да не прашувате повеќе и да се интересирате за постанокот на човекот неговиот духовен пат.
На крајот на краиштата зарем веќе го знаете одговорот на прашањето кои сме и зошто сме тука?

www.zeitgeistmovie.com :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
hristijanite se podeleni po prasanjeto na slobodna volja ili predestinacija. Sveti Avgustin povikuvajki se na biblijata tvrdel deka covekot nema slobodna volja bidejki, kako sto kaza i ti, uste odnapred bog znae koj ke se spasi, a koj ne,nie se sto p[ravime e del od bozjiot plan i duri i vecnata sudbina e predodredena, no moze da spoznaeme deka sme megu izbranite, ako gi praktikuvame bozjite zapovedi postojano imajki na um deka ako se vadime so toa deka sme gresni i deka moze i da gresime posto bog e milostiv,deka veke pravime nesto sto moze da ne oddaleci od bozjata milost.Kalvinistite i crkvite proizlezeni od Zan Kalvin koj se povikuva na Sveti Avgustin ucat deka predestinacijata e biblisko ucenje kade jasno se veli deka uste pred sozdavanjeto na svetot, uste pred da se rodime na ovoj svet nie, bog odredil koj ke se spasi a koj ne.Vo toj konbtekst i drugite ucenja zastapuvaat determinizam, fatalizam, sudbina, sto znaci po toa prasanje imaat identicen odgovor. Nie nisto ne sme birale, ne rodile drugi, ne sme birale mesto, vreme, oblik na zivot na koj ke pripagame, a imame cuvstvo na slobodna volja bidejki mozeme da birame od dadeni opcii,no i vo toj slucaj posilniot motiv e presuden za toa dali ke postapime vaka ili inaku, no ne mozeme da bideme semokni, podlozni sme na prirodnite zakoni.za se ima dovolna pricina, a vo nasite odluki motivot e pricina koja gi predodreduva nasite postapki.Toa mi bese zborot deka treba da sme svesni deka od mnoogu raboti zavisime, a toa nesto moze da se narece i bog.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
pa gospod gi tera, on e semoken koj drug????i kurvata ja izvrsuva bozjata volja, no ja prekrsuva bozjata naredba NE VRSI PRELJUBA!
Gi tera nivniot bolen mozok,ete toa!Bog ne rakovodi so mozokot na bezboznicite.A prostitutkata sigurno ne se prodava zatoa sto veruva vo Boga!
I daj ne tresi vakvi nesta,nemaat NIKAKVA smisla!Prazni se i besmisleni
Sega tek poveke mislam deka veke nemas sto da kazes,pa zatoa se branis so vakvi prosti stvari.......
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
не вервам во то батето поради мал милијон аргументи и причини кои досега 100 пати ги имам кажано на форумов..и несакам да се повторувам..ама еве вечерва ми текна еден муабет..кој и да постои господ -страв ми е....леле....

:Зошто бе да ја е*ам мајката тоа батето госбот ко немал шо да прет во животот го создал човекот...или поконкретно зошто првин го создал МАЖОТ...оваа мисла веќе почна да ме плаши....зошто најпрво не си напавил жена..туку си напрел маж...да не е батево случајно хомо.. :nesum:
Brate izvini vaka,go citam ova,i nemozam da razberam koj ti e problemot!Definitivno e seriozen......
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Една работа не ми е јасна, зашто некој кој не верува дека Господ постои, збори т. е. пишува против него. Тоа не те прави атеист тоа те прави сатанист.

Патем речено што ќе се случи со истражувањата во ЦЕРН па ќе дознаеме многу работи за кои не сме знаеле, за прекрасната креација на Севишниот тоа апсолутно нема да ја разниша религијата туку напротив ќе ја зајакне.
Науката не е наспроти религијата како што многу мислат.
:smir::smir:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Bog dopusta ponekogas losi raboti,za da nasite grevovi ne udrat malku po glava,pa da se svestime kade sme!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom