K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Јас тренирам аикидо и презадоволна сум... немат да згрешиш ако се запишиш.
Не треба многу сила да се употребува за да се совлада противникот, и све се врши во еден потег... + аикидото е техника направена и за борба со повеќе противници наеднаш
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
zavisi sto ti lezi poveke, ako si bolji so racete vezbaj boks, karate, vin tsun ili aikido a ako si bolji so noze zemi te kvon do ili jeet kune do.
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Темава ја отворив за да ми помогнете на кој спорт да идам .
Летово сакам да започнам да тренирам некоја боречка вештина , ама ми треба совет- која боречка вештина е најдобра?
Ми треба некоја боречка вештина која е добра комбинација на добар напад и добра одбрана. Веќе имам пробано Карате и Кунг Фу ама тоа не е доволно. Размислував дали да идам на Винг Чун или нешто слично..

Да не има некој предлог за добра боречка вештина ?? Фала однапред :)
Вежбам Wing Chun 11 год. мислам доволно ти кажав што мислам за тоаи мислам дека нема подобра вештина, и не постои подобар борбен систем. Само што и да вежбаш вежбаи го здраво и машки и ќе немаш проблем :toe:

Мистичен напиша:
Ако цвикаш од удари, иди на карате и вежбај кати, хехе.
Батали винг чу мун кун глупости. Тоа се боречки вештини за пички, кои се плашат, а сакаат да се фалат дека тренираат боречка вештина.

Запиши се на кик бокс. Ќе те млатат, ама ќе научиш убаво да млатиш и ти. Ќе знаеш и да се одбраниш, ќе знаеш и како асално да го распукаш некој ако ти докурчи.


Поентата е раката или ногата да ти е такозвана МОТКА, па да кршиш глави со неа, пошто не можеш да имаш стално мотка при рука :)
Се најдов иритиран од ова што викаш дека сеите други се пички како на пример оние што тренираат винг чун, па кажи ми каде вежбаш баш би сакал да ви дојдам на тренинг и да видам како тоа вие мажите вежбате, па можеби ќе сте храбри за некој спаринг или некоја демонстрација во ринг или пак некаде на отворено, сеисто е, битно да ми го докажеш ова што си го напишал, доколку сакаш нели :toe:
Поздрав
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Abe pocnete Aikido da trenirate. So 1 do 2 udari go onesposobuvas, a silata sto ja upotrebuvas e na najnisko nivo. Ne sum treniral, ama od videa sto sum gledal na youtube gledam deka e najdobro. I jas sakam da pocnam da treniram nekoja borecka vestina i najverojatno aikido ke e.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
zavisi sto ti lezi poveke, ako si bolji so racete vezbaj boks, karate, vin tsun ili aikido a ako si bolji so noze zemi te kvon do ili jeet kune do.
кај го најде jeet kune do то за нозе бе жити мајка молимте да ми го објасниш ова за теквондо то ок али јкд подеднакво ги третира сите делови или ако сакаш рацете и нозете :kesa:
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Вежбам Wing Chun 11 год. мислам доволно ти кажав што мислам за тоаи мислам дека нема подобра вештина, и не постои подобар борбен систем. Само што и да вежбаш вежбаи го здраво и машки и ќе немаш проблем :toe:
Нема најдобра боречка вештина. Затоа и на исток и на запад се шири концептот за мешани боречки вештини (mixed martial arts).

Секоја вештина си има свои предности и свои слабости. На пример, што кур ќе правиш со Wing Chun при борба на земја?
Или со таеквондо кога ќе ти влезе некој во гард?
Или со бокс, кога ќе те размава некој со нозе?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Нема најдобра боречка вештина. Затоа и на исток и на запад се шири концептот за мешани боречки вештини (mixed martial arts).

Секоја вештина си има свои предности и свои слабости. На пример, што кур ќе правиш со Wing Chun при борба на земја?
Или со таеквондо кога ќе ти влезе некој во гард?
Или со бокс, кога ќе те размава некој со нозе?
Da, da. Sekoja od ovie vestini ima svoi slabosti, no ako se poznavaat poveke vestini i ako se koristat site naednas, togas nemas problemi i slabosti.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Ultimate Fight

Стевковски и Топчиевски, беа единствените македонски натпреварувачи на меѓународниот турнир во Ултимејт Фајт кој се оддржа во Бугарија и успеаа на Македонија да и донесат две сребрени медали. Македонските натпреварувачи, Далибор Стевковски и Драган Топичевски ја потврдиле високата репутација во Ултимеј фајтот кој ја има Македонија во светски рамки, но сепак во финалето биле поразени од димашните борци Росен Димитров и Румен Димитров, се вели во соопштението од Кик бокс федерацијата на Македонија.
Во категоријата до 81 килограм, Стефковски не успеал да дојде до победата во мечот со Росен, откако противникот успеал да му ги стави рацете околу вратот и започнал со давење.

Истата судбина ја доживеал и Топлиевски, во категоријата до 83 килограми, кој загубил од Румен на ист начин, но многу порано од неговиот репрезентативен другар.

И покрај поразот, тренерот Борис Неделковски изразил задоволство од начинот на кој се бореле македонските натпреварувачи.

Воедно, турнирот бил искористен за оддржување семинар на кој предавач бил Љупчо Неделковски, претседателот на Македонската кик бокс федерација.

извор www.sportdenes.com
--------------------------------------------

Одличен успех на Македонците. Имаме генерално одлични боксери во сите дисциплини, балкаснки менталитет....само требаат финансии да се оди уште понапред во овие спортови, нормално.

Темава нека биде за сите случувања во Ultimate Fight.
Ке постираме(клипови) и коментираме борби од оваа боречка дисциплина.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој знае дали ја има техникава Capoeira во Македонија? Дали некој држи часови некаде? Или штознам, некој што се разбира во боречки вештини да ми предложи некоја слична на Capoeira каде се активираат и нозе и раце, значи во принцип некоја техника каде скоро сите мускули работат...
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Ne sum treniral, ama od videa sto sum gledal na youtube gledam deka e najdobro. I jas sakam da pocnam da treniram nekoja borecka vestina i najverojatno aikido ke e.
У денешно време вака се станува мајстор на некоја борбена вештина,гледајки ју тјуб.Познавам луѓе кои вежбаат преку 30 години и сеуште се надградуваат ама тоа е гола вода у споредба со 5 мин на ју тјуб.:wink:
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Дали некој знае дали ја има техникава Capoeira во Македонија? Дали некој држи часови некаде? Или штознам, некој што се разбира во боречки вештини да ми предложи некоја слична на Capoeira каде се активираат и нозе и раце, значи во принцип некоја техника каде скоро сите мускули работат...
Колку што знам кај нас сеуште нема некој капоера маестре,а за другото,не разговараме за шах или за шампионат у покер:helou:.Било која борбена вештина да ја вежбаш телото ке ти биде максимално ангажирано.Околу изборот,тоа е чисто индивидуална работа.Ако сакаш ударачки спорт без употреба на мозок пробај кик-бокс.Ако сакаш гњавење аикидо или џудо.За криви нозе,нормално,карате.Брзина,елеганција,снага=Винг Чун.:wink:
Ова е само мое мислење.Нема добра или лоша вештина,има само луѓе кои мислат дека се мајстори после 2 месеци вежбање.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ne da se spasiiiiii...Ako se vrateshe do sega ke beshe rushen od mavanje...Koj kloshar mi e vo posledno vreme.....bljaaaaak.Od site Чотек јади.А недајбоже да падни во некоја следна со Фјодор Емилиненко или со Батахари....Биче крви по плажи.

Малце постов е ЕN/MK ali ne e problem :))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom