K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
1.На Нова Година Мирко Кро Кап ќе се бори повторно со Алистар Овереем.

2. 15 ноември Randy Couture UFC шампион вс Brock Lesnar

Ренди Котур
Name: Randy Couture Height: 6' 2" (188 cm) Weight: 220 (100 kg) Record: 16-8-0


Брок Леснар
Name: Brock Lesnar Height: 6' 3" (191 cm) Weight: 265 (120 kg) Record: 2-1-0



3. 24 јануари Fedor Emelianenko вс Andrei Arlovski

Федор


Андреи
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Јас веќе некое време тренирам Jeet Kune Do. И можам да кажам дека ова е нешто што е најблиску до реалните потреби за само-одбрана. Се работат многу вежби за подобрување на физичката спремност, техничката спремност дури се изучува и филозофија на разбирање на работите како и економија на движења и ефикасност.
Има ли уште некој кој се занимава со оваа техника?
поздрав
 

GoGo*

LSS
Член од
10 јуни 2008
Мислења
564
Поени од реакции
18
Кик-бокс сакам да гледам многу ми е интересно :tv:.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Jeet Kune Do сум бил на тренинг смесно е за деца мали само кик бокс еве јас тренирам свеста си ја земаме секој тренинг то се бара за ако сакаш да бидиш фајтер ПОЗДРАВ БРАЌА НИНЏИ:violent1:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.447
Моментално го гледам годинешново Т8 финале во К1 (преку интернет streaming), Бадр Хари очекувано стигна до финалето и најверојатно ќе победи, како што и очекував. Ме разочара Аертс кој речиси и да му ја предаде борбата во четвртфиналето. Сега почнува Боњаски - Саки полуфиналето. Предвидувам финале Боњаски - Хари...

Well, го нокаутираше со нога у плешка, и турчинот не можеше да продолжи.
Очекувано финале Боњаски - Хари.
Мислам дека old school-ерот Боњаски ќе има mission imp. против ултра брзиот Мароканец.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Моментално го гледам годинешново Т8 финале во К1 (преку интернет streaming), Бадр Хари очекувано стигна до финалето и најверојатно ќе победи, како што и очекував. Ме разочара Аертс кој речиси и да му ја предаде борбата во четвртфиналето. Сега почнува Боњаски - Саки полуфиналето. Предвидувам финале Боњаски - Хари...

Well, го нокаутираше со нога у плешка, и турчинот не можеше да продолжи.
Очекувано финале Боњаски - Хари.
Мислам дека old school-ерот Боњаски ќе има mission imp. против ултра брзиот Мароканец.
Дај линк, рапорт барем некоја информација :vozbud:

Еве листа на позиции...
http://en.wikipedia.org/wiki/K-1_World_GP_2008_Final
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.447
Касно те видов, пошто гледам.
Боњаски добро почна. Хари (со неговата стаклена вилица) доби изненадувачки нокдаун у прва рунда. У втора врати со нокдаун и додека Боњаски лежеше овој продолжи да го удира, судијата едвај го одвои. Затоа беше дисквалификуван. Asshole, така му треба.

Инаку гледав на sopcast преку my2p2. Кој ќе ги чека eurosport, кои даваат со закаснување од еден месец.
Боњаски шампион. Хари - asshole.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Касно те видов, пошто гледам.
Боњаски добро почна. Хари (со неговата стаклена вилица) доби изненадувачки нокдаун у прва рунда. У втора врати со нокдаун и додека Боњаски лежеше овој продолжи да го удира, судијата едвај го одвои. Затоа беше дисквалификуван. Asshole, така му треба.
Ц ц ц, ова немаше да го предвидам за милион години :)
Сепак Бадр Хари мислам дека е најдобар борец во К-1, само премногу е нафуран.
Инаку гледав на sopcast преку my2p2. Кој ќе ги чека eurosport, кои даваат со закаснување од еден месец.
Јас ги гледам на you tube. Ги аплодираат борбите за неколку часа. До вечер би требало да ги има.

EDIT: Еве ти слична ситуација поврзана со болдираното во ММА...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.447
Мислам дека кај Бадр Хари беше дури пофлагрантно. На оваа снимка отпосле се курчеше тој што згреши, меѓутоа Бадр Хари повеќе го удираше легнатиот противник (отколку на снимкава), (со нога во глава, окото му го повреди). Мислам дека судијата не беше спремен (не очекуваше) вакво нешто. Кога виде дека Хари не престанува, не реагира на неговите знаци, туку продолжува да го удира (и со раце и со нозе), му рипна врз него, скоро да го нападна.
Прво доби жолт, а потоа црвен (помеѓу имаше долги консултации). А и Боњаски се преправаше малку повеќе од што треба, но немаше друго решение освен дисквалификација.
Гледај до крај кога делат награди, нема да се појави Хари (или ја не го видов). Можеби поради дисквалиф. не добива кеш.
И јас мислам дека Хари е најдобар, но никогаш не сум го сакал (не сум знаел зошто, ама сега знам).
Треба да се спомене дека во финалево (колку што траеше) Боњаски сепак беше подобар. Иако главно оружје му е ногата, сепак работа со раце применуваше добро се со цел да го закачи по вилица Хари (неговата ахилова пета). Уште во прва рунда му успеа. А во втора (пред да се случи инцидентот) го погоди пак со рака по вилица, и после се обиде да го докрајчи со нога, ама Хари намерно ескивираше со пад за да избегне + удар со нога по глава.

Некои мои впечатоци:

- 1/4 финале: Караев беше многу поизедначен против Саки, отколку што покажаа судиите на крај (првиот30/27 и вториот30/27, третиот не го чув)
- 1/4 финале: Тешеира ме изненади против Цимерман (не очекував толку отпор)
- Хари и Боњаски се прошетаа до финале (иако Хари, исто како во финалето, прв попи нокдаун против Цимерман во 1/2 финале)
- Навивав за Аертс, ама не мислев дека толкав ќутек ќе попие и така лесно ќе се предаде (особено откако го елиминираше Шилт)
- Тој големиот Кореанец во ревијалната борба докажа дека големината/масивноста му се хендикеп кога треба да го брани делот околу појас/абдомен. Особено кога треба да дигне нога за да блокира удар. Практично невозможно.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Финалето К-1 2008
Мислам дека кај Бадр Хари беше дури пофлагрантно. На оваа снимка отпосле се курчеше тој што згреши, меѓутоа Бадр Хари повеќе го удираше легнатиот противник (отколку на снимкава), (со нога во глава, окото му го повреди). Мислам дека судијата не беше спремен (не очекуваше) вакво нешто. Кога виде дека Хари не престанува, не реагира на неговите знаци, туку продолжува да го удира (и со раце и со нозе), му рипна врз него, скоро да го нападна.
Прво доби жолт, а потоа црвен (помеѓу имаше долги консултации). А и Боњаски се преправаше малку повеќе од што треба, но немаше друго решение освен дисквалификација.
Да бе сега ја гледав борбата и тоа што се случи е срамота за спортот. Бадр Хари шупак, идиот, неписмен :bip: Не знам само како можеше да направи толку сељачки потег. Два бокса и едно газење на легнат противник се доволно голема причина за дисквалификација. Ме разочара тотално заради тоа што К-1 би требало да претставува традиција, почит, спортско однесување, дисциплина и други одлики што ги имаат боречките вештини. Покрај Бадр Хари само Боб Сап го имам видено да се посере на истите со удирање на легнат противник:uvo:

И јас мислам дека Хари е најдобар, но никогаш не сум го сакал (не сум знаел зошто, ама сега знам).
Факт е ако видиш години, брзина, техника, сила дека е апсолутен шампион на К-1(дури и во борбата доминираше пред да се изглупира) ама исто е факт дека е сељачиште. Може ќе се поправи во иднина :toe:
Треба да се спомене дека во финалево (колку што траеше) Боњаски сепак беше подобар. Иако главно оружје му е ногата, сепак работа со раце применуваше добро се со цел да го закачи по вилица Хари (неговата ахилова пета). Уште во прва рунда му успеа. А во втора (пред да се случи инцидентот) го погоди пак со рака по вилица, и после се обиде да го докрајчи со нога, ама Хари намерно ескивираше со пад за да избегне + удар со нога по глава.
Не би рекол. Ај види кој зададе повеќе удари. Само Боњаски го погоди со некој несмасен преден директ :) што би го издржил и многу послаб борец. Дури и тој Хрватот за малку ќе победеше зари тоа што Хари не знае да прими удар :pos::pos:

Ептен разочарувачко финале. Плус мој фаворит беше Руслан Караев, и сол на рана е што Жером Ле Банер заради повредата на рака му дозволи лесна победа на Реми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.447
Караев во последните две борби против Хари извојува победа. Штета. И он е многу брз.
 
С

Спенсер

Гостин
кај има у скопје да се тренира кик-бокс??тренира некој од форумов??шо-како е??ај пишете,ептен мн сакам да идам да тренирам кик-бокс малце, иначе ако има врска нешо 14год сум,
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Боњаски сега колку пари зеде?А Бадр доби ли нешто поради тоа што беше дисквалификуван?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.447
Боњаски - пола милион $.
Хари не го видов на доделување на награди.
Саки на пример, доби 15.000$.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom