Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Ми се има случено да сонувам некој сон како да паѓам од нешо, и во моментот кога ќе паднам се будам и креветот ми се затресува, како да сум паднала. Баш пред некој ден кога задремав, сонував дека сум паднала од скали, и во тој момент кога паднав, се развудив и почувствував како да сум паднала врз креветот. Нема шанси некако да сум се исправила, бидејќи собата ми е на поткровје и ако малце се поткренам ќе се лупнам од таван.
OOOO ova mene sekoja vecer mi se slucuva, jas si mislam deka pagam od tarasata od mojot stan, i vsusnost ti se secnuvas so celo telo i zatoa ti se cini kako krevetot da ti se trese, ne se sekiraj nisto ne e toa.

И ја тоа сакав да го искоментирам. Има некоја поврзаност, ама не е исто. Луциден сон е кога си свесен дека сонуваш и е многу добра работа ако можеш да ја контролираш. Голем дел од моите сонови се луцидни, има периоди кога се почесто, а има и периоди кога се помалку. Мене првпат ми се случи пред неколку години, и прво ми беше премногу страв. После почнуваш да се навикнуваш и да го контролираш сонот до оној степен каде што си свесен дека се е сон и почнуваш да правиш работи за кои немаш храброст да ги направиш во реалноста. Единствениот проблем е, што кога ќе се разбудам (барем кај мене е така) имам некое чудно чувство за тоа што ми се случило во сонот, но неможам да опишам што сум направила, и ретко се сеќавам на одредени детали.
Abe luge nekoj pogore go postirase ovoj link
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

I najverojatno i vo ovoj slucaj se raboti za taa taka narecena paraliza vo spienje. Ne e nikakov demon kako sto pogore procitav ili slicno. Procitajte go tekstot i ke vi stane jasno.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Abe luge nekoj pogore go postirase ovoj link
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

I najverojatno i vo ovoj slucaj se raboti za taa taka narecena paraliza vo spienje. Ne e nikakov demon kako sto pogore procitav ili slicno. Procitajte go tekstot i ke vi stane jasno.

Ја не сум имала никаква парализа во спиење, туку луцидни сонови. А меѓу тие две работи има огромна разлика.
Сеуште немам трипано до толку сенки да гледам.
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Ја не сум имала никаква парализа во спиење, туку луцидни сонови. А меѓу тие две работи има огромна разлика.
Сеуште немам трипано до толку сенки да гледам.
Pa covece nikade vo tekstot ne se spomnuvaat senki, tuku samo se objasnuva pojavata za nemoznost da go pomrdnes teloto i pisuva deka toa e sosema prirodna rabota, koja sekoj covek vo zivotot ke ja dozivee 1-2, a isto taka i deka postojat luge na koi toa pocesto im se slucuva i ima metodi nekoi, kako da se nadmine seto toa.
Inaku oni toa go objasnuvaat e deka umot izleguva od REM fazata (odnosno sonot), a teloto i ponatamu e ukoceno i covekot e potpolno svesen za se sto se slucuva no ne moze da go kontrolira svoeto telo. Vo tekstot isto taka pisuva deka nekoi luge gi faka i panicen napad od ova i pocnuvaat da haluciniraat deka gledaat demoni i slicno..... Pa procitajte go cel tekst, da ne go preveduvam, a ne samo naslovot.
Dtuga rabota e ako ti si sonuvala, a sonot bil realen, jas si pisav za nekoj koj bil buden a ne mozel da go pomrdne teloto. Ti si znaes sto imas.

Da se nadopolnam, te imam citirano tebe po greska, sakav toj clen sto ti si go citirala da go iscitiram, sorry
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Да имене истото ми се има случено исто така почнав да спијам се сеќавам дека многу размислував имав тест наредниот ден и наеднаш рацете и ноезе пресечени ништо неможев да мрдам онака паника почна да ме фаќа и после едно 10-15 секунди се си се нормализираше.Е од тој ден па навака значи поминаа 3 години јас малце почнав да истражувам и дознав дека состојбата кога заспивате ако многу размислувате за проблемите тие се рефлексираат во сонот а вие не сте свесни дека спиете мислите дека се успивате и тогаш коа ке сакате да се свртите едно друго доага тоа лошо чуство као да има некој влезено у вас пресечен целиот иначе нормално е.

Ми се деси и мене истото. Лето беше, беше 2-3 саат по полноќ. Лежев во кревет и гледав телевизија. Компјутерот ми беше упален и си викам ќе го гасам. Пробувам да се мрднам, али онака баш парализиран. Можда поминаа 10 секунди додека се размрдав.. Страшно, ептен се преплашив...:kesa: а иначе фала за информацијата, баш ме интересираше што е..
 
Член од
15 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Па бев 8 одд...низ Македонија бевме и наставнициве во 23ч.не однесоa св.Јован Бигорски...и сега гледам еден другар пребледен цел...и му викам шо ти е...и ми викат видов една жена во црно таму долу(се тресеше дури го кажвеше ова)...целиот беше преплашен...и ок сега влегвиме во автобусот и само спроти мене на прозорецот гледам силуетка од маж...се преплашив...почнав да викам и да пиштам...изгледаше премногу страшно...е сега не знам дали ми се причинило ама не верувам...како и да е се преплашив...Пак и наставниците со кој ум во 11 навечер не носет по манастири...абе нездрава работа...а црни темници беше...со телефоните светевме за да стигниме до манастирот,прст пред очи не се гледаше!
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Па бев 8 одд...низ Македонија бевме и наставнициве во 23ч.не однесоa св.Јован Бигорски...и сега гледам еден другар пребледен цел...и му викам шо ти е...и ми викат видов една жена во црно таму долу(се тресеше дури го кажвеше ова)...целиот беше преплашен...и ок сега влегвиме во автобусот и само спроти мене на прозорецот гледам силуетка од маж...се преплашив...почнав да викам и да пиштам...изгледаше премногу страшно...е сега не знам дали ми се причинило ама не верувам...како и да е се преплашив...Пак и наставниците со кој ум во 11 навечер не носет по манастири...абе нездрава работа...а црни темници беше...со телефоните светевме за да стигниме до манастирот,прст пред очи не се гледаше!
Vikas prst pred oko ne se gledase , pa valjda ne bile svetci ili duhovi , tuku mozda bile obicni luge :D Ti mozda si videla nekoi obicni luge , a imaginacijata i atmosferata si go napravile svoeto :smir:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Vikas prst pred oko ne se gledase , pa valjda ne bile svetci ili duhovi , tuku mozda bile obicni luge :D Ti mozda si videla nekoi obicni luge , a imaginacijata i atmosferata si go napravile svoeto :smir:
Да,прст пред око не се гледаше ама тоа беше дури одевме по патот до манастирот а јас силуетата ја видов во автобусот а детето со мене шо беше во автобусот таа жената во црно ја видел горе кај манастирот.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Да,прст пред око не се гледаше ама тоа беше дури одевме по патот до манастирот а јас силуетата ја видов во автобусот а детето со мене шо беше во автобусот таа жената во црно ја видел горе кај манастирот.
Да не звучам како трол... но нели погоре го кажа ова:

...и ок сега влегвиме во автобусот и само спроти мене на прозорецот гледам силуетка од маж...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Добро Apokalipto,можда ми се причинило,само сакав да кажам дека не е баш паметно да се ојт на вечер касно во манастири.И баба ми ми имат кажувано дека на повеќе луѓе им се појавувале чудни работи по манастириве посебно доцна навечер.:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Добро Apokalipto,можда ми се причинило,само сакав да кажам дека не е баш паметно да се ојт на вечер касно во манастири.И баба ми ми имат кажувано дека на повеќе луѓе им се појавувале чудни работи по манастириве посебно доцна навечер.:smir:
И мене баба истото, дури и ми кажа да не се бањам навечер во една прилика :pos: инаку сум бил на манастири... навечер и со спиење па ништо чудно не сме виделе. Но... секогаш има можност да постои нешто необично.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
2
Поени од реакции
1
plasete se od zivite ne se plasite od mrtvite

abe vidi sea.. ja ne si igram so tie raboti ali.. vidi
plasi se od zivite ne od mrtvite:vozbud::vozbud::vozbud:

Леле испадна дека баш на секој човек му дошле тие сенки... Сега ИМАМ ФОБИЈА ДО СПИЕЊЕ... луѓе бе дај не ме зезајте... доаѓаат и ТЕ ГУШАТ!!!!!!!! ќе умрам од страв... е како може бе? јас никогаш сум немала блиска средба со духови и сенки... и никогаш во мојот живот НИКОЈ не ми спомнал за такви работи.. се до сега... а па тој шо му претрчувало џуџе... т.е. сенка на џуџе... ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕ
тоа значи дека кај и да е... и мене ќе ми дојдат сенките??
не бе душо вие сањате 100 %...
Ај некој нека ми каже дека лажете... :Ѕ:Ѕ:Ѕ:Ѕ:ЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅЅ
EJ ne se plasi od mrtvite nisto nemozat da ti napravat... plasi se od zivite i od nenormalnite MOJ SOVET :d :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Yap... 2 дена ја читам темава (станав зависник од неа) и 2 ноќи си легнувам со страв... ама нели рекоа сенките доаѓаат кога е потполна темница... епа јас не морам да палам светло... кај мене секогаш има многу светлина од надвор :pipi:

А да ви кажам што ми кажа другарка ми вчера.. незз колку е вистиниот ама морбидно е..
Си возел некој таксист.. и го застануваат некои маж и жена облечени во црни долги мантили.. и добро овој ги качил... и по некое време во колата почнало да му мириса на мртви луѓе и овој почнал некако да губи свест... и после излегле овие овој ни пари не им земал... и после тоа човеков никогаш веќе не возел...:toe:
stai luk na vrata i ne plasise i TI REKOV DA SE PLASIS OD ZIVI NE OD MRTVI LEELEE
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Abe luge nekoj pogore go postirase ovoj link
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

I najverojatno i vo ovoj slucaj se raboti za taa taka narecena paraliza vo spienje. Ne e nikakov demon kako sto pogore procitav ili slicno. Procitajte go tekstot i ke vi stane jasno.
Ми се има случено еднаш ова. Сонував како се будам од спиење, се вртам десно и глеам некој како лежи до мене. Не се сеќавам кој беше (а не се сеќавав ни кога се разбудив), ама најверојатно таа личност ја познавам бидејќи не се исплашив воопшто. Наеднаш фацата на таа личност пребледе и покажа со прст над мене. Се вртам нагоре и глеам дух... ме фаќа за гуша...

Тука се разбудив. Ги отворив очите (и немаше никаков дух нормално), али толку бев усран од страв што пробав да викам, да станам, али ништо. Како парализиран бев (како да ме држеше духот уште за гуша), не можев да мрдам 10 секунди. После тоа не заспав цела ноќ...

Наредниот ден му кажав на еден другар за ова (уствари тој беше и главниот кривец што сонував духови тој период, поради неговите ghost stories) и ми кажа за оваа појава.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.691
Поени од реакции
11.092
Баш сега пред 5 минути од пред врата собирав делови од мртов гавран (глава, крила, пердуви... што не...) или трипам или некоја мачка се прејала, па баш пред врата "закана" ми пуштила :icon_lol: од искуство, колку што се сеќавам, мртва риба во весник се праќаше, ова ќе да е ново...или да го вадам колтот :pos: врач не помага...како и да е чудна работа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Баш сега пред 5 минути од пред врата собирав делови од мртов гавран (глава, крила, пердуви... што не...) или трипам или некоја мачка се прејала, па баш пред врата "закана" ми пуштила :icon_lol: од искуство, колку што се сеќавам, мртва риба во весник се праќаше, ова ќе да е ново...или да го вадам колтот :pos: врач не помага...како и да е чудна работа.
Којзнае што клетви ти акнале некои навивачи на Њукасл :) туку ако може да се каже како чудно... мене ме помина црна мачка - двапати истата, ме поминува еднаш, трча кај патот и уште една ми пресече :pos: којзнае што сум и згрешил :) (можеби не е некоја чудесија во стилот на останатите во темава од кои ти се дига коса но нависитна беше интересна појава)
 
Член од
23 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pred 5 i pol godini mi se sluchi neshto, koe seushte ne mozam da si objasnam shto e toa i den denes imam uplav i ne mozam da spijam ako nema vo sobata i najmala svetlina...
Si legnav vo 03:15 i samo shto pochnav da "tonam" vo son, slushnav kako se otvora vratata i vo istiot moment se pochuvstvuvav ukochena, ne mozev da ispushtam glas ni da prasham koj e... Inache ne mozam da zaspijam na grb ili na strana, znachi legnav na stomak... Krevotot mi e do zid, a samo malku treba da potstanam, za da zapalam svetlo...
Temnica beshe i ne mozev da vidam nishto, no pochuvstvuvav deka neshto se doblizuva do krevetot... Pochuvstvuvav golema tezina na nozete, neshto kako da mi sedna i naednash se spushti vrz mene... Osetiv tolku golema tezina, shto mislev deka ke propadnam vo krevetot... Najteshko mi beshe shto ne mozev da prozboram, a kamoli da viknam ili da stanam... Posle nekoe vreme chuvstvuvav povtorno tezina samo na nozete i neshto naednash me svrte na grb...
Vo sebe si rekov deka mozam da se ispravam i da zapalam svetlo, no koga se obidov, neshto mi ja zatvori ustata i me turna nazad na krevetot... Povtorno bev ukochena, se trudev da prozboram, no ne mozev... Ne znam od kaj sobrav sila, no naednash se ispraviv, ja ispruziv rakata i zapaliv svetlo... Normalno, vo sobata nemashe nikoj, no vratata beshe otvorena...
Istrchav celata isplashena vo spalnata na moite i gi razbudiv celata stresena i so solzi... Mi kazaa deka nikoj od niv ne stanal i ne ja otvoril vratata...
Ne znam kako da si go objasnam toa, ogromen stres beshe toa za mene, utredenta ne otidov na uchilishte (bev 4ta godina) i otidov v crkva...
Shukjur do den denes ne mi se ima toa slucheno povtorno, no se plasham od potpolna temnica :(
xaxa zenska ti si go gledala The Exorcism of Emily Rose edno 5-16 pati,pa prodava6 eftini iflmovi na narodo :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom