Хари Потер

Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
^^ Значи уште мислам на почетокот се со преведувањето. Значи ко ке почни да се продава сигурно ке има промоција и реклами од кај ке можеш да ја купиш. :)
 
Г

Господ

Гостин
Ги купував до 4ка мислам на македонски,почнав негде прво-второ одделение мислам, после ги купував како искачаа на англиски светска премиера.
Прочитајте си ги книгите.По можност на Англиски.Ми се сере од Окалкоска(McGonagall),Снајдоски(Weasley),Сенкова(Umbridge) и Волков(Lupin)!
Што по ѓаволите?!?!?!
Кој преведува презимиња?!!?!?!
ВО КЕЦОТ Sirius Black e преведен Сириус Црнически!!!!!!!:nerv::nerv::nerv::nerv:
До даска посран преводот!
Цел!
Филмовите не ги глејте туршија се,али апла туршија.



Бонус:Tom Riddle=Том Редлов!!!!1(на некои места Загаткоски)!!!!
ЕБАН ГЛАВЕН АНТАГОНИСТ Е!
Требало Potter да го сменат во Грнчаров -.-
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Да наиште преводи suck!
Jас ги имам до 5тата читано на македонски и сега на српски ги имам ми ги донесоа цела колекција. Србите имаат многу боље преводи :) Најмило за мене Снејп си е Снејп а не Зајадливски хахах
Инаку преводот на 6тата книга е добар баш го проверував во матица поубав е од другите 5 :)
Сепак 7мата е најубава и најтешка за читање. Едвај чекам да излезе вториот дел од филмот и спомените на Снејп :smir:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Да наиште преводи suck!
Jас ги имам до 5тата читано на македонски и сега на српски ги имам ми ги донесоа цела колекција. Србите имаат многу боље преводи :) Најмило за мене Снејп си е Снејп а не Зајадливски хахах
Инаку преводот на 6тата книга е добар баш го проверував во матица поубав е од другите 5 :)
Сепак 7мата е најубава и најтешка за читање. Едвај чекам да излезе вториот дел од филмот и спомените на Снејп :smir:
Да, да :) спомените на Снејп - Дефинитивно најомилена глава од цел серијал, а и најтажна...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Делот со Снејп го имам прочитано бар пет-шест пати... Феноменален!
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Делот со Снејп го имам прочитано бар пет-шест пати... Феноменален!
Тоа и плус на Кингс Крос со Дамблдор, главата пред крајната битка за Хогвортс....

омилен цитат...... (спојлер :) )

"Tell me one last thing," said Harry. "Is this real? Or has this been happening inside my head?"
Dumbledore beamed at him, and his voice sounded loud and strong in Harry's ears even though the bright mist was descending again, obscuring his figure.
"Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?"
 
Член од
6 април 2010
Мислења
101
Поени од реакции
8
Имате некоја новост дали седмата книга ќе искочи на Македонски:d
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
ВО КЕЦОТ Sirius Black e преведен Сириус Црнически!!!!!!!:nerv::nerv::nerv::nerv:
Ај океј, ама во понатамошните делови му го сменија презимето. Само во првиот е преведен како Црнически, потоа не.

--- надополнето ---

Harry Potter- Влакнест Грнчар :pos2:
Не сакам да делувам како паметњаковиќ, али hairy е влакнест, a не harry.
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Излезена е седмицата на македонски.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Хари Потер умира на крајот
у последната книга
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Книгите ги немам читано, но гледано ги имам само првите три дела. Наскоро продолжувам со гледање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom