Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
28 август 2013
Мислења
4.314
Поени од реакции
13.097
Ќе ја почнат контраофанзивата на 22 јуни, симболично да биде.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Побарано и никаде нема податоци дека има учествувано во зимската војна 1939/40. Ама ако ти имаш такви информации редно е овде да ги споделиш со нас а не тоа да го бараш од мене. Така можеш на војниците твои да му се курчиш.
"During the Winter War, which the Soviet Union fought against Finland at the outset of World War II, Zhukov served as chief of staff of the Soviet army"
Џабе му објаснуваш… од 10 генерали, двајца дали потрефи…
Ама битно ќе дефокусира тука…
Ај ај ај, ни јас не го фатив овој детаљ, браво. Остајте го раат чоекот, многу пржења доби у краток период.

Правда за Клинтон!
На прва се упецувате да му се невиди.
Јас грешам, и ќе грешам, ама кога ќе увидам дека грешам се извинувам и научувам нешто ново.
Вие како сте? Добри?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Жуков ја има дебело утнато во Зимската војна со Финска
Жуков ја има утнато? Дебело?
Он ја утнал?
Она ја имал утнато дебело Зимската војна, ама нигде не се спомнува неговото име во Википедија за таа војна, ниту таа војна во Википедија за него. Толку бил битен и имал улога. Го нема ни на листата на главни советски генерали од таа војна.
Ако некој ја има дебело утнато таа војна, тоа е Стаљин. Ако не е он, а се тие под него криви, тогаш се Ворошилов или/и Тимошенко. Ако не се ни тие, туку тие под нив тогаш е некој или некои од: Мерецков, Грендал, Штерн, Дуканов, Фролов. Па после се миљарда други генерали меѓу кои и Жуков.
(Жуков е крив за некои работи во Втора Светска, ама тоа е друга приказна)

Ако е така, тогаш Хитлер ја има утнато Прва Светска.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.704
Поени од реакции
36.671
Шо бидна сега кај е Буданов? Во кома во Германија, умрен и закопан во Киев или на куќна слава во Лесковац. Што вели непогрешливиот руски телеграм/твитер универзум?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.314
Поени од реакции
13.097
Шо бидна сега кај е Буданов? Во кома во Германија, умрен и закопан во Киев или на куќна слава во Лесковац. Што вели непогрешливиот руски телеграм/твитер универзум?
Во викендицата на Славјанка на таван се криел, измеѓу гредите и трските.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Абе прати ли некој колку многу фатија/се предадоа задњиве неколку дена? Има негде некој по тоа телеграми твитери некој што брои или прати? Некако многу ми се чинат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.967
Поени од реакции
11.018
Значи, ја сардисавте и оваа тема. :icon_lol:
TOA им е целта, а мод тимот ќе ќути и потоа ќе си има изговор ама офтопик бевте сите ајде и оваа под клуч.
Така да, веќ видено.

Како што кажаа погоре или пингајте модови да ја отклучат старата или чаре отворајте нова па можда тогаш ќе се сетат да ја вратат старата каде ќе може ботовите слободно да просераваат, се извинувам, да ги заработат своите дневници.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
"During the Winter War, which the Soviet Union fought against Finland at the outset of World War II, Zhukov served as chief of staff of the Soviet army"


На прва се упецувате да му се невиди.
Јас грешам, и ќе грешам, ама кога ќе увидам дека грешам се извинувам и научувам нешто ново.
Вие како сте? Добри?
Абе и тебе чоек не може да те заебе, ти уствари си сакал да видиш колку ние другите знаеме, намерно такви промашувања си постирал, не дека не си знаел или си згрешил.

Многу споро учиш изгледа, уште кецови добиваш по предмет "Киев и северот на почетокот", никако да научиш што те учиме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.185
Поени од реакции
26.854
Украина собира солидни ударни сили на две места. Најверојатно натаму ќе биде сконцентрирана офанзивата. Горе према Лисичанск, и доле према Токмак. Или може е некој лажњак, ќе видиме.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.001
Поени од реакции
22.323
Situation south of Marinka town: the Russian Army continue advancing in this axis following the arrival of new assault units.

FzGjUqyWAAEDJV0.jpeg

Situation at Kreminna front: the Russian Army recaptured again positions in the southern forest from Ukrainian Army.

FzGjWRaXwAAKwxR.jpeg

Не знам како не им е срам да се резилат со постовиве но од друга страна изгледа таква им е публиката.

 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
"During the Winter War, which the Soviet Union fought against Finland at the outset of World War II, Zhukov served as chief of staff of the Soviet army"


На прва се упецувате да му се невиди.
Јас грешам, и ќе грешам, ама кога ќе увидам дека грешам се извинувам и научувам нешто ново.
Вие како сте? Добри?
Цела една реченица и толку. И што со тоа? Нешто повеќе од тоа? Има еден куп написи и видеа за животот на Жуков и во ниедно не се спомнува никаква негова улога во зимската војна. А на други места се спомнува дека тој е вратен од далечниот исток дури во летото 1940 затоа што сеуште била нестабилна ситуацијата на источната граница. Каде е седмата армија што ја спомнуваш. Нешто подетално околу ова?
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
"During the Winter War, which the Soviet Union fought against Finland at the outset of World War II, Zhukov served as chief of staff of the Soviet army"


На прва се упецувате да му се невиди.
Јас грешам, и ќе грешам, ама кога ќе увидам дека грешам се извинувам и научувам нешто ново.
Вие како сте? Добри?
Od recenicata ne moze da se zakluci deka bil tamu, koja bila ulogata, nitu pak vinata.
Nesto povekje info da dades da naucime?
Mora da imas povekje info stom vaka superiorno se postavi :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom