Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.704
Поени од реакции
36.671
Пентагон нашол под перница 6,2 милијарди долари поради погрешно сметководствено расходување на опремата што им била дадена на Украинците. Нема да чекаат нов пакет да помине пред Конгресот туку одма ќе дополнат.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
12.884
Пентагон нашол под перница 6,2 милијарди долари поради погрешно сметководствено расходување на опремата што им била дадена на Украинците. Нема да чекаат нов пакет да помине пред Конгресот туку одма ќе дополнат.
Дали тие 6.2 милијарди долари се најновиот гејмчејнџер??

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Пентагон нашол под перница 6,2 милијарди долари поради погрешно сметководствено расходување на опремата што им била дадена на Украинците. Нема да чекаат нов пакет да помине пред Конгресот туку одма ќе дополнат.
Досега имаат потрошено близу 80 милијарди и џам свиткаа, тие 6 нема да стигнат само за бонус (читај мито) измеѓу америчките генерали.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Украина собира солидни ударни сили на две места. Најверојатно натаму ќе биде сконцентрирана офанзивата. Горе према Лисичанск, и доле према Токмак. Или може е некој лажњак, ќе видиме.
Под претпоставка дека не се издишани веќе и по претпоставка дека браната Каховка е планирано бутната (големо АКО на квадрат) мислам дека уште две три недели ќе напредуваат во Запорожје за да повлечат повеќе руски резерви, па ќе удрат преку Дњепар.
Добра диверзија е да глумиш лоша офанзива и да го намамиш непријателот да прејде во контраофанзива за да те "докрајчи" со што ќе си ги потроши резервите.
А може многу лесно да е крај на театарот за летото ако се веќе издишани Украина како што изгледа во овие све недели.
Цела една реченица и толку. И што со тоа? Нешто повеќе од тоа? Има еден куп написи и видеа за животот на Жуков и во ниедно не се спомнува никаква негова улога во зимската војна. А на други места се спомнува дека тој е вратен од далечниот исток дури во летото 1940 затоа што сеуште била нестабилна ситуацијата на источната граница. Каде е седмата армија што ја спомнуваш. Нешто подетално околу ова?
Od recenicata ne moze da se zakluci deka bil tamu, koja bila ulogata, nitu pak vinata.
Nesto povekje info da dades da naucime?
Mora da imas povekje info stom vaka superiorno se postavi :)
Не се поставувам јас супериорно ни малку. Само враќам со ист тон кога некој се понаша како шериф.
Жуков е во втората половина на Зимската војна донесен за да спаси дебакл, и спасува, ама превен учи лекции прави грешки.
Има канал на Јутуб со Инди Најдел каде недела за недела ја објаснуваат ВСВ многу детално. Гледајте, многу е добар
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Не се поставувам јас супериорно ни малку. Само враќам со ист тон кога некој се понаша како шериф.
Жуков е во втората половина на Зимската војна донесен за да спаси дебакл, и спасува, ама превен учи лекции прави грешки.
Има канал на Јутуб со Инди Најдел каде недела за недела ја објаснуваат ВСВ многу детално. Гледајте, многу е добар
За разлика од тебе, кој учеството на Жуков го браниш со цела една реченица од Британика и со посочување на неименувана епизода од серијата Great War за која немаш линк, јас во продолжение ти препорачувам да си го изгледаш следното видео во кое е детално е опишана целата зимска војна. Во видеото се наведени еден куп советски генерали но никаде, повторувам никаде не е наведен Жуков. Со 7та армија на почетокот командува Јаковлев а на крајот Мерецков.
Не е на одмет да си го повториш материјалот и да си намалиш со неоснованото курчење оти пак со факти ќе си го добиеш по нос.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Под претпоставка дека не се издишани веќе и по претпоставка дека браната Каховка е планирано бутната (големо АКО на квадрат) мислам дека уште две три недели ќе напредуваат во Запорожје за да повлечат повеќе руски резерви, па ќе удрат преку Дњепар.
Добра диверзија е да глумиш лоша офанзива и да го намамиш непријателот да прејде во контраофанзива за да те "докрајчи" со што ќе си ги потроши резервите.
А може многу лесно да е крај на театарот за летото ако се веќе издишани Украина како што изгледа во овие све недели.


Не се поставувам јас супериорно ни малку. Само враќам со ист тон кога некој се понаша како шериф.
Жуков е во втората половина на Зимската војна донесен за да спаси дебакл, и спасува, ама превен учи лекции прави грешки.
Има канал на Јутуб со Инди Најдел каде недела за недела ја објаснуваат ВСВ многу детално. Гледајте, многу е добар
Абе тешки да беше глумење, ама не оди работата така лесно како минатиот пат, овој пат и овие се имаат укопано и не ги чекаат со локум.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Добра диверзија е да глумиш лоша офанзива и да го намамиш непријателот да прејде во контраофанзива за да те "докрајчи" со што ќе си ги потроши резервите.
:lolzz: :pos: :D :icon_lol: :lolzz: :pos: :icon_mrgr::pos::lolzz::D:pos::D

Пази, украинците можат да глумеле лоша офанзива и тоа му е као прифатливо, иако јасно е дека историски дебакл им се деси.

Ама никако не може да прифати дека горе кај Киев русите глумеле офанзива јуриш на Киев.

Класичен натоцистоид, дупли стандради.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
:lolzz: :pos: :D :icon_lol: :lolzz: :pos: :icon_mrgr::pos::lolzz::D:pos::D

Пази, украинците можат да глумеле лоша офанзива и тоа му е као прифатливо, иако јасно е дека историски дебакл им се деси.

Ама никако не може да прифати дека горе кај Киев русите глумеле офанзива јуриш на Киев.

Класичен натоцистоид, дупли стандради.
Глумењето лоша офанзива им е толку реално што дефинитивно освојуваат оскар за најдобра споредна улога. :pos:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.046
Пентагон нашол под перница 6,2 милијарди долари поради погрешно сметководствено расходување на опремата што им била дадена на Украинците. Нема да чекаат нов пакет да помине пред Конгресот туку одма ќе дополнат.
svesen si za kakvi glupaci navivas? 6 miljardi ti e poveke od godisniot budzet na mkd a ovie gi "izgubile" onaka u greno smetkovodstvo :popce:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
svesen si za kakvi glupaci navivas? 6 miljardi ti e poveke od godisniot budzet na mkd a ovie gi "izgubile" onaka u greno smetkovodstvo :popce:
Абе какво губење. Кога ја оптишувале опремата, ја отпишале по цела цена, и им текнало дека ако ја отпишат по “амортизирана“ ќе можат уште повеќе фиктивни пари да “потрошат“.

Самиот факт што жонглираат со такво сметководство збори дека цела ситуација во која е америчката администрација е смрдлива. Јас воопшто не би се радувал што такви жонглирања им се возможни. Ко да читаш за Грција од 2008ма.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.046
Абе какво губење. Кога ја оптишувале опремата, ја отпишале по цела цена, и им текнало дека ако ја отпишат по “амортизирана“ ќе можат уште повеќе фиктивни пари да “потрошат“.

Самиот факт што жонглираат со такво сметководство збори дека цела ситуација во која е америчката администрација е смрдлива. Јас воопшто не би се радувал што такви жонглирања им се возможни. Ко да читаш за Грција од 2008ма.
u toj slucaj ke nema kesh za prakanje moze samo eksta oprema... kako i da e ocigledno telinja rakovodat so good old us of a taka da prodoluva cirkuzot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom