Work and travel USA

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Sega sum treta godina(posledna)ne uspeav da otidam ovaa godina poradi X pricini! Sakam dogodina da odam i da ostanam,problemot e vo toa sto neznam dali ke se vodam kako redoven student so site polozeni ispiti a ne slusam predavanja?Ako zapisam drug fakultet toj mora da bide vonreden zatoa sto ovoj seuste go neam zavrseno odnosno diplomirano, so vonreden nemozam da apliciram! Jas mislam da prezapisam eden predmet i sega namerno da ostavam uste eden ispit i taka ke mi se vodat kako dva nepolozeni sto toa ke mozam da bidam i od septemvri redoven student!!!
Ajde ako moze nekoj sovet,sto da se prai!
Blagodaram odnapred!
Јас сум на два факултета редовен. Ова е Македонија друже, законот ко закон постои, али да се спроведува, малце потешко. А башка не е којзнае што, не дека му штетиш на некого ако на два факултета си запишан ко редовен студент.

Инаку, бил некој деновиве на интервју во амбасада? Дај малце кажете, што - како..
 

m92

Член од
7 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали некој има искуство од Doswell Virginia?
 
Член од
2 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Jas sum 2tora godina na fax imam se polozeno prf pat ce odam za amerika no angliskiot mi e slab ve molam kazete mi dali imam sansi za viza
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Jas sum 2tora godina na fax imam se polozeno prf pat ce odam za amerika no angliskiot mi e slab ve molam kazete mi dali imam sansi za viza
Имаш! Повежбај малце дома, да знаеш да се претставиш, да раскажеш нешто за себе (каде живееш, што студираш) и да кажеш каде ќе одиш и што ќе работиш. Никој во амбасадата не очекува перфектно да зборуваш англиски, битно е да имаш некое основно познавње кое ќе ти овозможи да се снајдеш во Америка. На крај, една од целите на програмата е и да се унапреди нивото на англискиот.
 
Член од
2 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
fala mnogu za tolku znam ama mene mi bese straf da ne prasuva nekoi slozeni prasajna :)
--- надополнето: 2 април 2013 во 21:25 ---
slusnaf deka toj kinezo mnogu prasuval i zato me fati straf :):)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
За тие што сеуште не биле во амбасада...дали ви беше побарано од страна на агенцијата пред време да ги платите АВИОНСКИТЕ КАРТИ?
 
Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
За тие што сеуште не биле во амбасада...дали ви беше побарано од страна на агенцијата пред време да ги платите АВИОНСКИТЕ КАРТИ?
Да имаше и такви случаи, јас платив 12000 ден. депозит а сеуште не сум бил во амбасада, а еден другар плати цела карта му побараа. Ова е од коузон, а истото се случило и со Викинг му барале да платат пред амбасада за другите не знам
 
Член од
2 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
da jas sum preku viking i mi rekoja da plata cela suma na karta ako ne dobijam viza ce mi gi vratat parte
 
M

Mario Gómez

Гостин
За данокот одете во Тутунска најефтино е, 250 денари.
А временскиот период? Ја веќе добив две плати по чек и ги уновчив во комерцијална, 400 денари провизија, месец дена се чекаше... И данокот ми стигна исто.

Инаку некое искуство за годинава во амбасада? Викаат подолги биле интервјуаата. Шо прашуваат?

Јас пак ќе идам за Бостон, задоволен сум.

Инаку за авионските карти колку шо знам, со Туркиш ја плаќаш целата карта(на пример 700 евра) и ако не ти дадат виза изгледа ти враќаат се, освен нешо ситно 30-50 евра). Ризик што вреди да се превземе.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.827
Јас во Тутунска бев за данокот, ми рекоа за еден месец дека ќе ми легнат парите на сметка. Иначе во Стопанска Банка АД Битола го исплаќале одма, се плаќало 500 денари провизија. Во Лептокарија имале експозитура.

За во амбасада, сите различно кажуваат, некои дека било построго, некои дека било слично како лани.

Еве некои искуства за во амбасада што ги најдов од една група на фб:

Сара Кочоска
вчера јас бев, ме прашаа само за факултетот, што и каде ке работам и за памфлетот и без проблем ми одобриа виза..

Сара Кочоска
Epa me prasa dali voopsto znam sto e toa, jas i kazav sto ima vo nego i dr nisto ne me ni priprasa, Inace sum 3 godina i prv pat ke idam za USA.

Ilija Janevski
Vaka za Pamfletot nisto ne prasaa barem tie denes so bevme na intervju,,prasa samo toj kinezot dali znam so e,,i posoci na toj listot so pravata so e postaven tamu na toa stakloto,,i mu vikas da i toa e to taka da ne se zamarajte premnogu so toa,,,,najmnogu gledaat so imate polozeno i kolku imate polozeno se drugo im e nebitno

Goran Grkovski
Denes od 10 dusi odbile 4 vo agencija, zatoa sto na 3-jca ne im bil podobren prosekot a veke 3ta godina odat na WAT a 1 poradi nekoja X pricina....
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Картите од turkish се промотивни карти за студенти наменети за оваа програма и во случај на недобивање на виза се рефундираат ЦЕЛОСНО ако сте платиле 700 евра толку ке добиете назад!!!! За даноците одете во Стопанска банка АД БИТОЛА- Лептокарија парите ги добивате за максимум 2-3 часа (проверено) ама се плаќа 500 денари на секој чек помалл од 1000 долари а на тие над 1000 долари се плакаќа 1000 денари провизија. Со среќа во амбасада и без паника !!!!! :):):)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Дали сами одбравте работа, или чекате да ви пратат работни понуди на e-mail од interExchange? Јас и еден другар аплициравме и кога бевме на job fair не ни се допаднаа понудите за работа пошо имаше само двајца работодавци таму, и овие од interExchange ни рекоа дека ќе ни пратат на mail понуди но еве сеуште нема ништо...се јавуваме во агенција ни велат да бидеме трпеливи и дека нашите апликации се разгледаат од работодавците. Дали има уште некој со ваков случај, или сами си одбравте работи ?
 

tat

Член од
5 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
me interesira dali e problem angliskiot jazik za intervjuto vo ambasada? sto prasuvaat
imam osnovno poznavajne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom