Work and travel USA

Член од
23 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
4
Денес почнаа со интервјуа у амбасада. Ајде со лесно на сите : )
Koj bea denes na intervju znaes ? Od koja agencija ?
--- надополнето: 18 март 2013 во 21:35 ---
Денес почнаа со интервјуа у амбасада. Ајде со лесно на сите : )
Koj bea denes na intervju znaes ? Od koja agencija ?
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Беа од Ameriquest. Се испостави дека кинезот е сеуште тука но имало и некоја бабичка која ептен ја отежнувала работава.Интервјуот траело подолго од вообичаено бидејќи поставувале прашања за правата и обврските во Сад. На некој дечко дури и му дале половина час да го прочита памфлетот и веќе вториот пат кога повторно не знаел некое прашање го одбиле за виза.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Кај можам да ги прочитам тие права и обврски од памфлетот?
 
C

cige

Гостин
За данокот одете во Тутунска најефтино е, 250 денари.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Ми пратија порака од агенцијата да однесам потврди од работа за родителите. Бидејќи моите родители се непријавени, се водат како невработени. Дали треба да извадам потврди од Биро за вработување дека се невработени? И овие потврди се за во амбасада? Дали ова ми ги намалува шансите за виза?
Трета година сум и ги имам положено сите предмети до сега. Англискиот ми е одличен. Некој со вакво искуство? :)
 
C

cige

Гостин
објасни повеќе во пп кај мене ако сакаш
Тука ќе кажам и други нека се информираат.

Значи прво треба да ти стаса чекот во текот на месец Мај, па со него треба да идеш во некоја банка(а таа некоја нека биде Тутунска затоа што зимаат најмалку провизија). Таму потпишуваш договори едно друго околу 10-15 минути работа. Па чекаш после тоа 5-6 недели и ќе ти се јават од банка дека ти стигнале парите од УСА.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Тука ќе кажам и други нека се информираат.

Значи прво треба да ти стаса чекот во текот на месец Мај, па со него треба да идеш во некоја банка(а таа некоја нека биде Тутунска затоа што зимаат најмалку провизија). Таму потпишуваш договори едно друго околу 10-15 минути работа. Па чекаш после тоа 5-6 недели и ќе ти се јават од банка дека ти стигнале парите од УСА.
а каде обично го даваш барањето за данокот...јас скоро го добив w2 формуларот..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.444
Поени од реакции
13.864
Ми пратија порака од агенцијата да однесам потврди од работа за родителите. Бидејќи моите родители се непријавени, се водат како невработени. Дали треба да извадам потврди од Биро за вработување дека се невработени? И овие потврди се за во амбасада? Дали ова ми ги намалува шансите за виза?
Трета година сум и ги имам положено сите предмети до сега. Англискиот ми е одличен. Некој со вакво искуство? :)
Најсигурно ти е да си извадиш потврди од биро за вработување, некои викаат не морало, ама најубаво извади си. Не би требало да ти прават никаков проблем за тоа во амбасада, ако те прашаат нешто околу тоа кажи им каква ти е ситуацијата и тоа е тоа. Со среќа. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво луѓе :)

Има ли некој шо ќе оди со Наром за УСА? Средено со понуда, интервјуто за работа и сега чека на ред за во амбасада?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
mozi nekoj da mi kazi koj e korisen fakultet da go imas za da mozes da ostanis i na koj nacin mozis da ostanis tamu oti sakam uste prvata godina ako mozam da ostanam tamu.
--- надополнето: 21 март 2013 во 19:07 ---
mozi nekoj da mi kazi koj e korisen fakultet da go imas za da mozes da ostanis i na koj nacin mozis da ostanis tamu oti sakam uste prvata godina ako mozam da ostanam tamu.
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Sega sum treta godina(posledna)ne uspeav da otidam ovaa godina poradi X pricini! Sakam dogodina da odam i da ostanam,problemot e vo toa sto neznam dali ke se vodam kako redoven student so site polozeni ispiti a ne slusam predavanja?Ako zapisam drug fakultet toj mora da bide vonreden zatoa sto ovoj seuste go neam zavrseno odnosno diplomirano, so vonreden nemozam da apliciram! Jas mislam da prezapisam eden predmet i sega namerno da ostavam uste eden ispit i taka ke mi se vodat kako dva nepolozeni sto toa ke mozam da bidam i od septemvri redoven student!!!
Ajde ako moze nekoj sovet,sto da se prai!
Blagodaram odnapred!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom