Work and travel USA

Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Има ли некој што купил лаптоп или сл. и што си ги вратил парите од данокот?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.296
Поени од реакции
15.513
Има некој што бил во Германија(или друга земја во Европа) да сподели искуство, понуди/агенции итн?

(знам дека темава е за америка, али нема друга слична тема, да не отварам посебна)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Поантипатични постови од на Делинда одамна не сум прочитал на форумов 109 долари потрошила за телефон, толку зимала плата била во њу јорк другите биле во села биле собарки немале веза не биле кфалификувани бла бла... ме боли к најискрено дај поштеди не доста те трпевме веќе :D

Никој не те праша колку си потрошила за телефон шминки кондоми и слично... човек да не му се влева на темата од тебе дај олади малку ако сакаш и по 2000$ зимај на саат доста се фалеше
Абе убо ви пиши, Америка различна е за секој ... и јас заработвав по 25-30 долари на час и работев по 60 сати неделно како келнер, ама првата година ко бев работев 2 работи за 10-15 долари на час, а и тие имав среќа шо ги имав како почетни. Реалноста на 95% од Work and Travel работните понуди е 7.5 до 9 долари на час без бакшиши, зато секој шо ќе замини треба да си бара работа во ресторан и нигде на друго место, за следната година ако знај англиски (најбитната работа) да зема драстично појќе пари.

Ама и со минимална заработувачка вложените пари се враќат гарантирано! Освен ако ти самиот не одлучиш да ги пикниш в шише, или да работиш по 20 сати неделно.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
значи ја читав темава уште пред да заминам за САД летово и во некој делови ми помогна,па прво да ви се заблагодарам на сите кои на еден или друг начин ги споделивте вашите искуства со оние кои како мене,претходно не биле во САД.
е сега знам дека полека полека сите се прибираме во Македонијава,освен оној мал дел на студенти кои се одлучија да останат таму.
јас ова лето заминав преку Коузон,а знам дека тука има студенти кои биле и преку други агенции(Зип,Наром,Викинг итн.).
најверојатно повеќето од вас знаат дека најголемиот дел од агенцииве кои ги наведов веќе започнаа со промовирање на програмите за наредното лето(Work and Travel 2012).
За ова лето немам многу што да се фалам,ниту пак жалам,бев во New York,парите ко ги вложив не ги вратив целосно,ама поголемиот дел го вратив,а знаејќи колку таму излегував и трошев,можам да кажам дека сум генерално задоволен,со оглед на тоа што ми беше прво лето во САД и не знаев многу работи кои би ми помогнале да поминам со помали трошоци.
Да преминам на главното,имам прашање за сите кои беа во САД ова лето.Јас аплцирав прилично доцна годинава,па затоа не знам како е во останатите агенции,но се надевам дека ке ми помогнете да го направам вистинскиот избор за наредното лето.
Значи се што ме интересира за в година е која агенција има најдобри работни понуди во New York.
Ништо повеќе,ниту цена на програмата .. значи ништо,само сакам да најдам добра работна понуда во New York(нешто од барем 9$ на час и 40 работни саати),се друго ми е многу малку важно.
Како што кажав,годинава аплицирав многу касно и не знам кои агенции имаат најдобри работни понуди за тој регион и кои агенции ти даваат да разгледаш понуди пред да аплицираш.
Фала однапред.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
значи ја читав темава уште пред да заминам за САД летово и во некој делови ми помогна,па прво да ви се заблагодарам на сите кои на еден или друг начин ги споделивте вашите искуства со оние кои како мене,претходно не биле во САД.
е сега знам дека полека полека сите се прибираме во Македонијава,освен оној мал дел на студенти кои се одлучија да останат таму.
јас ова лето заминав преку Коузон,а знам дека тука има студенти кои биле и преку други агенции(Зип,Наром,Викинг итн.).
најверојатно повеќето од вас знаат дека најголемиот дел од агенцииве кои ги наведов веќе започнаа со промовирање на програмите за наредното лето(Work and Travel 2012).
За ова лето немам многу што да се фалам,ниту пак жалам,бев во New York,парите ко ги вложив не ги вратив целосно,ама поголемиот дел го вратив,а знаејќи колку таму излегував и трошев,можам да кажам дека сум генерално задоволен,со оглед на тоа што ми беше прво лето во САД и не знаев многу работи кои би ми помогнале да поминам со помали трошоци.
Да преминам на главното,имам прашање за сите кои беа во САД ова лето.Јас аплцирав прилично доцна годинава,па затоа не знам како е во останатите агенции,но се надевам дека ке ми помогнете да го направам вистинскиот избор за наредното лето.
Значи се што ме интересира за в година е која агенција има најдобри работни понуди во New York.
Ништо повеќе,ниту цена на програмата .. значи ништо,само сакам да најдам добра работна понуда во New York(нешто од барем 9$ на час и 40 работни саати),се друго ми е многу малку важно.
Како што кажав,годинава аплицирав многу касно и не знам кои агенции имаат најдобри работни понуди за тој регион и кои агенции ти даваат да разгледаш понуди пред да аплицираш.
Фала однапред.
Многу голема грешка ти е шо веќе не си обезбедил сигурна работа за следното лето, кога веќе си бил таму ... зошто и самиот знајш дека понудите од агенциите се дното ... Барем на местото кај шо си бил треба да знајш кој се најубајте места за работа, аплицирај таму, обезбеди си работа па поднеси си документи за self arranged.
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
a за виза дали би имало проблем бидејки сум прва година студент дали да ке ми дадат ?? бидејќи овој месец планирам да аплицирам За Work and travel USA или во Коузон или Зип травел :) па може ли нешто повеке информации

благодарам :) поздрав
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Многу голема грешка ти е шо веќе не си обезбедил сигурна работа за следното лето, кога веќе си бил таму ... зошто и самиот знајш дека понудите од агенциите се дното ... Барем на местото кај шо си бил треба да знајш кој се најубајте места за работа, аплицирај таму, обезбеди си работа па поднеси си документи за self arranged.

знам,и свесен сум оти тоа требаше да го направам,ама ова лето беше криза во америка,значи не само јас,со другарите со кои бев аплициравме на најмалку 50 места,по Бруклин,Менхетен .. ништо,само 5-6 интервјуа и ништо повеќе.
затоа и се вратив со единствена опција да се вратам на старото работно место каде бев годинава,веќе ми понудија да се вратам и ако прифатам можам да одам преку селф на тоа место.
проблемот е што не сум многу заинтересиран да се вратам на истото место,имавме премалку саати,премала плата ...
тоа ми остана како опција во случај да сакам да поминам поевтино па да се вратам таму преку селф,а потоа веднаш да најдам друга работа и да ја напуштам старата,ама не знам колку изводливо е тоа.
--- надополнето: Oct 25, 2011 2:15 PM ---
јас
a за виза дали би имало проблем бидејки сум прва година студент дали да ке ми дадат ?? бидејќи овој месец планирам да аплицирам За Work and travel USA или во Коузон или Зип травел :) па може ли нешто повеке информации

благодарам :) поздрав

јас аплицирав како студент од прва година,точно е дека ги имав земено сите 5 испити од прв семестар,ама не знам колку внимание обрнаа на тоа за време на интервјуто.
според мене имаш подеднакви шанси да добиеш виза како и сите останати студенти(без разлика дали се прва,втора,трета година).
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
--- надополнето: Oct 25, 2011 2:15 PM ---

јас аплицирав како студент од прва година,точно е дека ги имав земено сите 5 испити од прв семестар,ама не знам колку внимание обрнаа на тоа за време на интервјуто.
според мене имаш подеднакви шанси да добиеш виза како и сите останати студенти(без разлика дали се прва,втора,трета година).
и преку која агенција да аплицирам која е подобра
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
значи ја читав темава уште пред да заминам за САД летово и во некој делови ми помогна,па прво да ви се заблагодарам на сите кои на еден или друг начин ги споделивте вашите искуства со оние кои како мене,претходно не биле во САД.
е сега знам дека полека полека сите се прибираме во Македонијава,освен оној мал дел на студенти кои се одлучија да останат таму.
јас ова лето заминав преку Коузон,а знам дека тука има студенти кои биле и преку други агенции(Зип,Наром,Викинг итн.).
најверојатно повеќето од вас знаат дека најголемиот дел од агенцииве кои ги наведов веќе започнаа со промовирање на програмите за наредното лето(Work and Travel 2012).
За ова лето немам многу што да се фалам,ниту пак жалам,бев во New York,парите ко ги вложив не ги вратив целосно,ама поголемиот дел го вратив,а знаејќи колку таму излегував и трошев,можам да кажам дека сум генерално задоволен,со оглед на тоа што ми беше прво лето во САД и не знаев многу работи кои би ми помогнале да поминам со помали трошоци.
Да преминам на главното,имам прашање за сите кои беа во САД ова лето.Јас аплцирав прилично доцна годинава,па затоа не знам како е во останатите агенции,но се надевам дека ке ми помогнете да го направам вистинскиот избор за наредното лето.
Значи се што ме интересира за в година е која агенција има најдобри работни понуди во New York.
Ништо повеќе,ниту цена на програмата .. значи ништо,само сакам да најдам добра работна понуда во New York(нешто од барем 9$ на час и 40 работни саати),се друго ми е многу малку важно.
Како што кажав,годинава аплицирав многу касно и не знам кои агенции имаат најдобри работни понуди за тој регион и кои агенции ти даваат да разгледаш понуди пред да аплицираш.
Фала однапред.
Читајќи го овој пост се пронајдов самиот себеси.. само што наместо коузон јас бев преку зип.. значи скрос иста приказна и исто место.. кога поднесував документите за враќање на данок им кажав дека го сакам тоа што ти овде го бараш и ми рекоа дека единствена опција е да одам со СЕЛФ на старото работно место (бидејќи таму не си обезбедив друго), но дека ќе бидам обврзан пак да работам цело лето таму.. значи да биде иста приказна.. немаш работни часа и повторно си во потрага за втора работа која во њу јорк е тешко да си ја најдеш (барем беше тешко оваа година бидејќи отидов во јули и се беше испозафатено..) незнам можеби ќе имаме среќа ако отидеме порано во мај или почеток на јуни на старт од сезоната.. ама ризик е пак да си поминеме убаво и на крај без пари (y)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
23
Поени од реакции
2
Кој знае да кажи дали е запознат со травел агенцијата Intrax кој работат со Work & Travel.. Ако имате некој информанции во врска со агенцијата, пишете...
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Сакам мислење преку која агенција е најубаво да се аплицира за работа на Аљаска...и ако бил некој оваа година ако мозе да каже како поминал?
Слушам поделени мислења за Аљаска,некој се вракаат со добар кеш,некој отисол во минус.....
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Кој знае да кажи дали е запознат со травел агенцијата Intrax кој работат со Work & Travel.. Ако имате некој информанции во врска со агенцијата, пишете...
Intrax не е травел агенција. Intrax е спонзор овластен од Стејт Департментот во САД за изведување на ваквите програми. Од оваа година имаат своја канцеларија во Скопје, а до сега знам дека ЗИП беше нивни застапник во МК.

Лани нудеа работни позиции во Хард Рок, МекДоналдс, Биг Кахуна или како и да се викаше оноа...
DS формуларот треба да ти биде испратен од Intrax од Сан Франциско .

Е сега дали самите Intrax отвориле канцеларија во МК (нешто за кое тешко ќе поверувам затоа што ги нема на официјалната страна на Intrax) или некој работи само како Intrax не знам.
Само се надевам дека не е оној типот Д. К. и неговата банда затоа што стварно разочарана би била. И никогаш не би заминала преку него.
--- надополнето: Nov 6, 2011 4:40 PM ---
Сакам мислење преку која агенција е најубаво да се аплицира за работа на Аљаска...и ако бил некој оваа година ако мозе да каже како поминал?
Слушам поделени мислења за Аљаска,некој се вракаат со добар кеш,некој отисол во минус.....
Сите велат дека ако фатиш пат под нозе за Аљаска добри пари ќе заработиш. А никој не гледа дека авионската карта е 30-50% поскапа, дека се работи по 70тина часови неделно и дека се почнува уште кога е темно надвор и се завршува по темница. И дека 4 месеци тешко ќе ти поминат.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Intrax не е травел агенција. Intrax е спонзор овластен од Стејт Департментот во САД за изведување на ваквите програми. Од оваа година имаат своја канцеларија во Скопје, а до сега знам дека ЗИП беше нивни застапник во МК.

Лани нудеа работни позиции во Хард Рок, МекДоналдс, Биг Кахуна или како и да се викаше оноа...
DS формуларот треба да ти биде испратен од Intrax од Сан Франциско .

Е сега дали самите Intrax отвориле канцеларија во МК (нешто за кое тешко ќе поверувам затоа што ги нема на официјалната страна на Intrax) или некој работи само како Intrax не знам.
Само се надевам дека не е оној типот Д. К. и неговата банда затоа што стварно разочарана би била. И никогаш не би заминала преку него.
--- надополнето: Nov 6, 2011 4:40 PM ---

Сите велат дека ако фатиш пат под нозе за Аљаска добри пари ќе заработиш. А никој не гледа дека авионската карта е 30-50% поскапа, дека се работи по 70тина часови неделно и дека се почнува уште кога е темно надвор и се завршува по темница. И дека 4 месеци тешко ќе ти поминат.
Еднаш веке бев во УСА преку коузон во NY и не сум задоволен од услугата на агенција...затоа сеа барам мислење за Аљаска и преку која агенција е најубаво да се иде затоа што сум спремен на тој ризик и предизвик.Имам правено муабет со студенти што биле и се презадоволни,направиле над 10.000$ иако им било мн тешко.....додека има и незадоволни студенти кои се вратиле без пари ради лошата риболовна сезона во тој крај на Аљаска...токму поради тоа сакам да се информирам во кој крај на аљаска и преку која агенција е најубаво да се отиде.Благодарам однапред
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
23
Поени од реакции
2
Intrax не е травел агенција. Intrax е спонзор овластен од Стејт Департментот во САД за изведување на ваквите програми. Од оваа година имаат своја канцеларија во Скопје, а до сега знам дека ЗИП беше нивни застапник во МК.

Лани нудеа работни позиции во Хард Рок, МекДоналдс, Биг Кахуна или како и да се викаше оноа...
DS формуларот треба да ти биде испратен од Intrax од Сан Франциско .

Е сега дали самите Intrax отвориле канцеларија во МК (нешто за кое тешко ќе поверувам затоа што ги нема на официјалната страна на Intrax) или некој работи само како Intrax не знам.
Само се надевам дека не е оној типот Д. К. и неговата банда затоа што стварно разочарана би била. И никогаш не би заминала преку него.
--- надополнето: Nov 6, 2011 4:40 PM ---

Сите велат дека ако фатиш пат под нозе за Аљаска добри пари ќе заработиш. А никој не гледа дека авионската карта е 30-50% поскапа, дека се работи по 70тина часови неделно и дека се почнува уште кога е темно надвор и се завршува по темница. И дека 4 месеци тешко ќе ти поминат.
Мислам дека предходно имав прочитано дека сте работеле во Cape Cod. Има повеќе понуди за работа за во Ocean Edge. Ако можиш да ми кажиш твое лично искуство во врска со работа, финансиски како си изджувала и од прилика како се движат цените таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom