Work and travel USA

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Еднаш веке бев во УСА преку коузон во NY и не сум задоволен од услугата на агенција...затоа сеа барам мислење за Аљаска и преку која агенција е најубаво да се иде затоа што сум спремен на тој ризик и предизвик.Имам правено муабет со студенти што биле и се презадоволни,направиле над 10.000$ иако им било мн тешко.....додека има и незадоволни студенти кои се вратиле без пари ради лошата риболовна сезона во тој крај на Аљаска...токму поради тоа сакам да се информирам во кој крај на аљаска и преку која агенција е најубаво да се отиде.Благодарам однапред
Па никој не може да ти гарантира каква ќе биде риболовната сезона.
А за тоа дека можеш да заработиш преку 10000, малку тешко - скоро невозможно.
За агенција пробај преку Викинг. Имаа лани за Аљаска колку што паметам.

Мислам дека предходно имав прочитано дека сте работеле во Cape Cod. Има повеќе понуди за работа за во Ocean Edge. Ако можиш да ми кажиш твое лично искуство во врска со работа, финансиски како си изджувала и од прилика како се движат цените таму.
Имам другар што беше во тој крај и ми рече дека добро поминал. Не прашував колку заработил и не ме интересираше.

Јас не бев таму, бев во Њујорк (во градот) и не работев баш .. барем не онаква работа како што нудат агенцииве. Заминав преку Зип, ама бев во Њујорк за шетање а не за работа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И до кога траат пријавите за работа во странство?
-Т.Е. од кога до кога можеш да се пријавиш?
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
И до кога траат пријавите за работа во странство?
-Т.Е. од кога до кога можеш да се пријавиш?
па зависи од агенцијата,ама најголем дел од нив го прават истото - го продолжуваат рокот од месец во месец само за да привлечат што повеќе студенти.
цената ке е секако поголема ако аплицираш во февруари,а не во ноември или декември,ама знам дека лани апликации беа прифаќани се до крајот на март(за подоцна не сум сигурен).
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
5
Оваа година бев во САД, преку AmeriQuest,релативно млада агенција ,но со многу јак спонзор кој инвестира во неа.Знам дека спаси многу студенти кој беа зезнати од Зип,Коузон и некоја Квин бла бла.Земав понуда за спасувач на Источната обала,кога стигнав во САД се беше како што пишуваше во договорот!Таму се сретнав со други студенти кој беа исто спасувачи но од Сиера некоја агенција,ми рекоа дека платиле 250 евра за обуката!!! Ок,не биле информирани.Вториот месец од работата добив понуда од "American Red Cross" и "American Pool" (најголема компанија за регрутирање на спасувачи) да бидам прв Македонски "Lifeguard Instructor" со тоа што сите студенти од Македонија што ке идат за спасувачи во САД од 2012 год. ке полагаат кај мене,бесплатно и без измами од агенциите.Го положив испитот и од оваа година сите што ке се решат да работат за горе наведента компанија ке се дружат со мене на базен,а и можеби ке се погодиме на исто место во САД и ке ви бидам супервизор на базените.За студентите што ке решат да идат преку Коузон,немојте случајно да ст дале пари за обука!!! Тие што ке идат преку мене и AmeriQuest (www.ameriquest.com.mk) може слободно да ме контактираат на FB (dado tapsanov) или на e-mail : tapsanov@live.com - Се надевам дека ви значеше ова што ви го пишав и се гледаме во САД :)
еве некој ФБ групи каде што студентите што беа оваа година споделуваат мислења : http://www.facebook.com/#!/groups/209289862437690/
http://www.facebook.com/#!/groups/200245010026254/
Поздрав!
П.С - нека не ви кажуваат огромни суми за програми! Доколку нешто не ви штима во тоа што ке ви кажат,слободно прашајте ме!
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Intrax не е травел агенција. Intrax е спонзор овластен од Стејт Департментот во САД за изведување на ваквите програми. Од оваа година имаат своја канцеларија во Скопје, а до сега знам дека ЗИП беше нивни застапник во МК.

Лани нудеа работни позиции во Хард Рок, МекДоналдс, Биг Кахуна или како и да се викаше оноа...
DS формуларот треба да ти биде испратен од Intrax од Сан Франциско .

Е сега дали самите Intrax отвориле канцеларија во МК (нешто за кое тешко ќе поверувам затоа што ги нема на официјалната страна на Intrax) или некој работи само како Intrax не знам.
Само се надевам дека не е оној типот Д. К. и неговата банда затоа што стварно разочарана би била. И никогаш не би заминала преку него.
--- надополнето: Nov 6, 2011 4:40 PM ---

Сите велат дека ако фатиш пат под нозе за Аљаска добри пари ќе заработиш. А никој не гледа дека авионската карта е 30-50% поскапа, дека се работи по 70тина часови неделно и дека се почнува уште кога е темно надвор и се завршува по темница. И дека 4 месеци тешко ќе ти поминат.
@ Delinda, многу напразно пишуваш. Повели види јас што добив на е-маил од Intrax во САД.

Dear Intrax Participants,

We hope you have enjoyed your time on the 2011 Summer Work Travel program! We know many of you are still working while others are taking advantage of your 30-day Grace Period and traveling. Some of you may have also returned home.

This email is to let you know that Intrax recently opened our first office in Macedonia! We would like to take this opportunity to share some information about our new office, and let you know of special deals for our participants.

· Intrax Macedonia will be offering competitive pricing and loans to students through a local bank to assist you with financing your program if you need assistance.

· We will also be offering an “early bird” discount for certain students as well as one month of free English language refresher courses to help guarantee a successful and enriching program.

· Intrax Macedonia is planning on hosting a wide variety of great companies at three different fairs this season including Hard Rock Café, Palace Entertainment, Holland America, and others.

For more information about Intrax Macedonia and what we offer, please feel free to contact us directly in Macedonia:

Intrax Macedonia

Address: T.C. Biser 1 kat, lok. 4
1000 Skopje, Macedonia
Email:info@intraxmacedonia.com
Website: www.intraxmacedonia.com

Also, if you are still in the US traveling, please remember to update your Compass Account with your new address within 10 days of the move (http://icd.intraxinc.com/pxr/ext/login.action). As always, you can call us at 1-888-224-0450, Monday – Friday, 8:30am – 5:00pm PST with any questions or concerns.

We hope to you see you again next year!



Heidi Woehl || Vice President
AuPairCare/Work Travel/Internships

600 California Street, 10th Floor
San Francisco, CA 94108
Direct: 415.434.5517
Main: 415.434.8788
Fax: 415.434.5415
Email: hwoehl@aupaircare.com
Website: www.aupaircare.com; www.intraxinc.com

Intrax AuPairCare Ayusa Lango ProWorld
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
@ Delinda, многу напразно пишуваш. Повели види јас што добив на е-маил од Intrax во САД.
А зошто ја нема на официјалната страна? http://www.intraxinc.com/about-intrax/global-offices
Intrax is dedicated to serving our participants around the world. Intrax has global offices located in major cities in seven countries including Vancouver, Canada; Santiago, Chile; Paris, France; Berlin, Germany; Tokyo, Japan; Seoul and Daegu, Korea; and Lima, Peru. Intrax also has ProWorld offices located in 10 countries, including Belize, Brazil, Costa Rica, Ecuador, Ghana, India, Mexico, Nepal, Peru, and Thailand.

Само пишува дека има учесници во програмата од Македонија, но не и дека имаат канцеларија

Испратив една другарка што живее во Аеродром да види каде се наоѓа канцеларијата на Intrax и верувале или не се наоѓа точно кај што беше канцеларијата на Дејан К.

Епа не фала. Лани ми требаше мене само ДС формуларот, значи само да ми најде работа било каде за да можам виза да земам и да шетам, а тој сиромашкиот не беше способен никаде да ме пикне. Ако е за така подобро не си ги давам парите...
--- надополнето: Nov 10, 2011 12:20 AM ---
А да, морам да искоментирам уште ова

За така сериозна агенција како што е Intrax, голем минус за квалитетот на веб страната која што може да се спореди со оние што ги прават децата во прва година средно.

Таква му беше и онаа лани. Нула колку него за работата(y)
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Види пиши им во Америка ќе ти одговорат ако те интересира, јас само ставив тука тоа што јас и сите го добивме оваа година. Лага нема, тоа е Интракс, а кој и како им ја правел веб страната тоа не ме интересира. Се што сакам е Ocean Edge, и кој го има таму одам. Поздрав
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Види пиши им во Америка ќе ти одговорат ако те интересира, јас само ставив тука тоа што јас и сите го добивме оваа година. Лага нема, тоа е Интракс, а кој и како им ја правел веб страната тоа не ме интересира. Се што сакам е Ocean Edge, и кој го има таму одам. Поздрав
ЗИП веќе го има

Ме преплавија со пораки на mail изгледа не ме избришале од лани

А што толку за Ocean Edge?
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
ЗИП веќе го има

Ме преплавија со пораки на mail изгледа не ме избришале од лани

А што толку за Ocean Edge?
Па сметам дека се најдобри бев таму ( не во Ocean но во Cape Cod ), заработив супер и сега пак ќе одам, неможев independent , им пишав директно на Ocean Edge и ми вратија на е-маил дека преку Интракс ќе имаат саем во Скопје на 14-ти Декември и дека повеќе не работат со Зип. Бидејќи ова го добив од Ocean Edge директно отидов и си се пријавив во Интракс. Незнам зашто Зип би го нуделе Ocean Edge кога самиот Ocean Edge тврди дека повеќе не работи со нив. Се надевам дека интервјуто ќе помине супер. Мислам дека во Ocean и општо Cape Cod најмногу се заработува, можда грешам
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Незнам што е со искуствата од порано , али за оваа година многу повеќе ми го пофалија Коузон од другиве по искомерцијализирани W&T агенции. Има незадоволни од ова лето да споделат искуства? Исто така дали е поскапо од Коузон (1500 јура тотални трошкови со се лет и виза..) ?

И , ако некој работел во NYC или Long Island ако може да ми каже од прилика колку е неделна кирија и дали е ептен поскапа од останативе .. Дакота , Аљаска и сл.. пошто можам да најдам втора хонорарна работа од 100$/саат во NYC да знам дали се исплати. Фала многу :)
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Добро бе луѓе, студенти кај сте да напишете како сте се заебале преку Зип. Преку к** ми е веќе од тој Зип, после се што ми се случи, уште ми праќаат маил да им се пријавам - Еј ни срам, ни извини, а кога ги барав и им пишував нигде ги немаше. И не сум само јас, колку само јас ги знам. А за пари земање, такса за интервју, такса за дишење, такса за размислување, такса за врвки што носам, први беа. Не бидете слепци, дајте да им ставиме крај. Па имате преку 20 фирми у Македонија што се подобри од нив. Ја од инает ќе одам у првата што ќе ми дојде и ќе се пријавам па и дупло поскапи да се.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи едни викаат ЗИП не, други ЗИП да....е сега..која агенција ми ја препорачувате како најдобра? Еве сакам летово да одам за САД да работам, но цел ме испомешавте. Сите различно зборат :D
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Значи едни викаат ЗИП не, други ЗИП да....е сега..која агенција ми ја препорачувате како најдобра? Еве сакам летово да одам за САД да работам, но цел ме испомешавте. Сите различно зборат :D
Брат иди кај сакаш само немој во Зип. Затоа и реков кај се сите безрбетњаци да пишат како се заебале. Па погледај малку дури и америчкиот спонзор ги откачил. Што мислиш зашто? Секоја фирма и тоа баш секоја фирма у македонија е подобра од нив.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Брат иди кај сакаш само немој во Зип. Затоа и реков кај се сите безрбетњаци да пишат како се заебале. Па погледај малку дури и америчкиот спонзор ги откачил. Што мислиш зашто? Секоја фирма и тоа баш секоја фирма у македонија е подобра од нив.
Ги откачувам тогаш. А за другиве агенции што мислиш/те? Коузон добра е? или некоја друга подобра има? Али стварно добра, без превари и слични ствари. Иначе кога да почнам да аплицирам?
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Ги откачувам тогаш. А за другиве агенции што мислиш/те? Коузон добра е? или некоја друга подобра има? Али стварно добра, без превари и слични ствари. Иначе кога да почнам да аплицирам?
Јас планирам сите да ги напишам на ливче и ќе влечам која ќе ми падне таму идам :)
Сите си имаат свои спонзори сите имаат различни понуди и цени но на крај секаде е скоро исто.
Провери им веб страници на сите, јави се и ќе ти пратат кој што нуди. Ако некој ти е сумњив прати е-маил директно на спонзорот со кој работат или на фирмата што ја нудат и ќе ти одговорат или ко мене на ливче и кај ти е судбината таму.
Јас лани слепец бев и се пријавив у Зип, а ми викаа немој, ама они од нас живеат глупавите. Сега нема да дозволам никој повеќе да утне. Можда некогаш биле добри ама сега боље да не зборам.
Инаку најдобро ти е да се пријавиш до нова година и заради пониска цена и за побрзо да завршиш се и во амбасада и да не биде се во паника во 5 до 12.
Инаку јас лани уште у октомври платив прва рата. Ако те интересира каде најдобро се заработува Block Island и Cape Cod. Од таму се вратија со 4 цифри, јас нормално бев заебан па неможам да се фалам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom