WordPress

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Се мисли на ТЕМИ НА ФОРУМОВ, кога ќе отвориш тука нова ТЕМА ти дава слични ТЕМИ, а не постови :)
И ова е многу пешки, најдов 3-4 сега за сега, ама не е тоа тоа :)
Неможе да се искористи некој готов плагин кој дава сугестии по објавување на темата? Само да се преработи да дава сугестии по внесување на насловот со некој ајакс повик а не по отворањето на веќе запишан. Чисто како идеја, иако знам не е клик и терај :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Неможе да се искористи некој готов плагин кој дава сугестии по објавување на темата? Само да се преработи да дава сугестии по внесување на насловот со некој ајакс повик а не по отворањето на веќе запишан. Чисто како идеја, иако знам не е клик и терај :)
Такво нешто барам, барем слично, ама тешко. Најдов едно што ми врши работа, кога пишуваш постови, после апдејт, внатре во едиторот ти ги дава најсличните постови на тој што си го пишал оценето по таг, наслов, категорија и содржина. Врши работа.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам овој плагин да го ставам на сајт и да се појавува најдоле на секој пост, со лого и име на сајтот и неговите фанови на фејсбук фан пејџот, толку

Пример, тука најдоле го има тој плагин, поточно ова.

Се изнамачив и не успеав да го најдам, а 100% е прост плагин.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Сакам овој плагин да го ставам на сајт и да се појавува најдоле на секој пост, со лого и име на сајтот и неговите фанови на фејсбук фан пејџот, толку

Пример, тука најдоле го има тој плагин, поточно ова.

Се изнамачив и не успеав да го најдам, а 100% е прост плагин.

http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like-box/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Смени го кодот за јазикот у скриптата. Ќе ти даде en_EN негде смени го во mk_MK
Го најдов тој дел, ама целиот тој код т.е. скриптата не ми е ставена никаде на сајтот :) Кај да ја вметнам?

Кодот за плагинот ми е ставен во single.php и така си работи како што треба, само што е со Like.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Го најдов тој дел, ама целиот тој код т.е. скриптата не ми е ставена никаде на сајтот :) Кај да ја вметнам?

Кодот за плагинот ми е ставен во single.php и така си работи како што треба, само што е со Like.


Горниот дел од кодот стави го right after the opening body tag.
Во тој код смени го en_US во mk_MK

Долниот дел стави го во single.php
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301


Горниот дел од кодот стави го right after the opening body tag.
Во тој код смени го en_US во mk_MK

Долниот дел стави го во single.php
Сватив, ама нигде немам <body> </body> на фајловиве што ги разгледав.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
99% во header.php ти се наоѓа opening body тагот.

Што тема користиш?
Најдов претходно, ама друго било проблемот. Додека кодот за плагинот ми е во Single.php тогаш сегде го има ама пишува LIKE.
Ако го тргнам од таму и го ставам директ во кодот само на една страна, се си е ко што треба, ама САМО на една страна ќе го има така.

Еве ја темата.


---------------------------------------

КОНЕЧНО, после чистење на кешот од сајтот, се среди, да го мочам, фала многу :)

Пак си се врати назад, нешто е факт ап :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
99% во header.php ти се наоѓа opening body тагот.

Што тема користиш?
Го средив вчерашниот проблем. Сега истиот плаг ин ама од страна што стои (sidebar widget) што е за лајкови, тој пак си е латиница, а овој што е под постовите си е кирилица. Ми немаат логика работиве. Некоја идеја?

Во виџетите го ставив и HTML5 и IFRAME кодот, двата се на англиски, а истиот HTML код на пост си е на македонски...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Го средив вчерашниот проблем. Сега истиот плаг ин ама од страна што стои (sidebar widget) што е за лајкови, тој пак си е латиница, а овој што е под постовите си е кирилица. Ми немаат логика работиве. Некоја идеја?

Во виџетите го ставив и HTML5 и IFRAME кодот, двата се на англиски, а истиот HTML код на пост си е на македонски...
Збориме на памет вака, пушти линк од сајтот да видиме поубаво :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Имам портфолио филтер, и ми филтрира само со fade, на демото на страната гледам дека има и со shuffle филтрација, кај мене го нема, тоа кодот одоздола па нагоре се пробав да сменам пак неможам да го опраам да ми шафлира, односно кога ќе стиснам да речеме харикирам некоја категорија автори да речеме, другите да ги трга и да останвуаат само автори, да не ми ги побледува и да треба да скролам да гледам кај ми се афторите. Го нема во theme options, не го гледам ни во тоа ajax-open што би требало да функционира со него. Има некој некоја идја частам пиво ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom