WordPress

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Одличен е плагинот имаш милион опции со него и за ватермарк многу ми користи мене, затоа и го инсталирав највеќе. Друг не сум сретнал за ватермарк, ама ете tekArtist е поупатен во вордпрес па нека ти предложи ако има нешто подобро. :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
-={K-O-R-U-N}=- и според мене е катастрофален за галерија, а и од аспект на тоа дека мора на посебно место да ги прикачуваш сликите, ама ако тоа не ти е проблем, за watermark може да ти врши работа. Другите што ги знам не може на поединечни слики да ставаш watermark, туку важи за сите... освен тоа што може да избираш на кои големини на сликите да го покажува watermark-от (small, medium, large).

Може да го инсталираш Simple Image Watermark, со тоа што ќе смениш големина на сликите [Поставувања -> Мултимедија] (small, medium, large) и во зависност од тоа дали сакаш да имаш ватермарк или не, ќе бираш една од тие.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
-={K-O-R-U-N}=- и според мене е катастрофален за галерија, а и од аспект на тоа дека мора на посебно место да ги прикачуваш сликите, ама ако тоа не ти е проблем, за watermark може да ти врши работа. Другите што ги знам не може на поединечни слики да ставаш watermark, туку важи за сите... освен тоа што може да избираш на кои големини на сликите да го покажува watermark-от (small, medium, large).

Може да го инсталираш Simple Image Watermark, со тоа што ќе смениш големина на сликите [Поставувања -> Мултимедија] (small, medium, large) и во зависност од тоа дали сакаш да имаш ватермарк или не, ќе бираш една од тие.
Тоа ми е најблиску до тоа што го барам, ама ме буни зашто да нема такво попросто. Јас се снаоѓам, другите што не се толку информатички писмени а што работат на сајтот, мора да е се најпросто :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Тоа ми е најблиску до тоа што го барам, ама ме буни зашто да нема такво попросто. Јас се снаоѓам, другите што не се толку информатички писмени а што работат на сајтот, мора да е се најпросто :D
Епа ќе им стаиш на сите по еден стикер пред монитор за тие два дополнителни клика и готово :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Епа ќе им стаиш на сите по еден стикер пред монитор за тие два дополнителни клика и готово :)
Да ти дадам малце preview:

Една, БРИШЕ ТЕКСТ со CTRL + X, значи тоа за неа значи DELETE
Друг, CTRL + F8 го стиска CTRL + F + 8 и се чуди што се случува
Трета, не знае како се работи на лаптоп, знае на нормален компјутер затоа што таму има маус

И врвот - една, на претходното работно место, правела COPY - PASTE мрежно на следниов начин:
1) Оди до компјутерот што ти треба
2) Копирај го word документот
3) Врати се на првиот компјутер
4) Кликни PASTE

Треба уште? :) Таква ми е маката :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
http://www.digitalatelier.ro/#/contact
Луѓе некоја слична Wp тема ко на горенаведенава страна? Фала однапред.
Сакам значи да е флеш вебсајтот нешто како тој незнам и ова дали се вика флеш.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
http://www.digitalatelier.ro/#/contact
Луѓе некоја слична Wp тема ко на горенаведенава страна? Фала однапред.
Сакам значи да е флеш вебсајтот нешто како тој незнам и ова дали се вика флеш.
Каков флеш, умре флешот... HTML, CSS и jQuery за ова. Ништо друго не ти треба.
Барај 'free portfolio wp themes', али слично на ова не наоѓаш. Btw, странава не е на wordpress.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Каков флеш, умре флешот... HTML, CSS и jQuery за ова. Ништо друго не ти треба.
Барај 'free portfolio wp themes', али слично на ова не наоѓаш. Btw, странава не е на wordpress.
А што дизајн е ова значи не вчитува посебна страна за секој таб, туку пролизгува и го носи на табот кај што кликнал?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Мора да има некоја таква тема веќе (нормално што се плаќа)
Ако не ете ми идеја што да праам :D
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Мора да има некоја таква тема веќе (нормално што се плаќа)
Ако не ете ми идеја што да праам :D
Сигурно има, али мислам дека Дарко бара бесплатна тема... или грешно го разбрав ја. :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Кажете некоја тема слична на http://rolex.com/ сајтот може и премиум.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да не сте начекале некој plugin што пронаоѓа дупли теми, пред да почнат да се пишуваат? Нешто слично како кога отвараш тема на форумов, пример сакаш да ја крстиш НОВОСТИ ВО WORDPRESS и автоматски ќе ти ги најде сите слични теми, за да не направиш некоја дупла.

Такво нешто ми треба за Wordpress.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да не сте начекале некој plugin што пронаоѓа дупли теми, пред да почнат да се пишуваат? Нешто слично како кога отвараш тема на форумов, пример сакаш да ја крстиш НОВОСТИ ВО WORDPRESS и автоматски ќе ти ги најде сите слични теми, за да не направиш некоја дупла.

Такво нешто ми треба за Wordpress.
Нема :D
Едит: Ме збуни со тоа теми, постови корунее, постови :) види го овој http://www.maxblogpress.com/plugins/dpc/, мда не знам од кога е и дали функционира уште.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Нема :D
Едит: Ме збуни со тоа теми, постови корунее, постови :) види го овој http://www.maxblogpress.com/plugins/dpc/, мда не знам од кога е и дали функционира уште.

Се мисли на ТЕМИ НА ФОРУМОВ, кога ќе отвориш тука нова ТЕМА ти дава слични ТЕМИ, а не постови :)
И ова е многу пешки, најдов 3-4 сега за сега, ама не е тоа тоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom